HolL laatsÉajj mLallan. Ondanks lager aantal kinderen overheerst tevredenheid over Witte Tentweek STOOMDORSCH-WEDSTRIJD Door Adri den Boer Zevenhuizens 'oogstfeest' van 1876 HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 3 SEPTEMBER 2014 11 Inzamelen oud papier Nieuwe BRAinS brochure is uit 'V Moordrecht - Een geslaagde week in de Witte Tent, daar kijkt de or ganisatie van de Witte Tentweek op terug. Ondanks het wisselvallige weer, konden bijna alle geplande activiteiten vorige week doorgaan en ook het aantal kinderen dat naar de Witte Tent kwam viel niet tegen. Al lag het aantal iets lager dan voor gaande jaren. Door Job van der Plicht Het is op woensdagavond 27 augus tus muisstil in de tent, die staat op het plein van de Meester Lalleman- school. De kinderen die op bankjes vooraan zitten, kijken vol spanning naar Jeroen van den Berg. De pop penspeler uit Waddinxveen speelt met zijn poppen de Bijbelse gelijke nisvan de verloren zoon na. Van den Berg weet zijn publiek aan zich te binden, door dramatische momen ten af te wisselen met humoristi sche woordgrappen. Henny Koot, organisator van de Witte Tentweek, weet dat het pop pentheater van Van den Berg het hoogtepunt van de week is. "De tent zat bomvol, er zijn meer dan honderd kinderen op af gekomen. De twee voorgaande jaren speelde er een andere poppenspeler, maar toen waren er half zo veel kinderen als nu. Het optreden van Jeroen van den Berg was echt een succes." Vanaf maandag 25 augustus, de dag dat de Witte Tentweek begon, wa ren er elke dag zo'n tachtig kinde ren. Dat was minder dan voorgaan de jaren, toen er honderd kinderen per dag waren, maar volgens Koot is dat lagere aantal wel te verklaren. "De huttenbouw, die voor dinsdag op de planning stond, is vanwege het regenachtige weer niet doorge gaan. Daar komen altijd de meeste kinderen op af, dus dat merkten we wel. Ook is het zo dat er steeds min der kinderen in Moordrecht wonen die de leeftijd hebben om de Witte Tent te bezoeken. Dat zijn altijd golfbewegingen. Soms is er een lichting met weinig jonge kinderen, maar de ervaring leert dat dat er vanzelf weer meer worden." Het waterspektakel op donderdag. Koot kijkt tevreden op de week te rug. "Het weer viel erg mee. Het waterspektakel op donderdagavond kon gewoon doorgaan. En ik denk dat veel kinderen enthousiast wa ren. Als ze de hele week terugko men, weet je dat je het goed hebt gedaan. Kinderen zeggen het niet altijd, maar je ziet wel aan ze of ze het naar hun zin hebben gehad." Zevenhuizen - De papiercon tainer van de Wereldwinkel staat donderdag 11 en vrijdag 12 september bij de voormalige brandweerkazerne aan de Burg. Boerstraat. Oud papier kan - gebundeld of in stevige dozen - ingeleverd worden op donder dag van 12.30 tot 18.30 uur en vrijdag van 8.00 tot 12.00 uur. Zuidpias - Bij de start van een nieuw schooljaar hoort ook het verschijnen van de nieuwe BRAinS brochure. Deze vijftiende editie, waarvoor de 20.000ste aanmelding wordt verwacht, staat wederom bol van leerzame, leuke activiteiten. Naast voor het bespelen van een muziekinstrument tijdens de Zuidpias Parade, kunnen kinde ren zich ook aanmelden voor bij voorbeeld een Oppascursus, voor de Mantelzorgdag en voor tal van sportieve activiteiten. Voorts kunnen taallessen gevolgd wor den, waaronder Engels en Spaans. Op de BRAinS-agenda staan niet al leen activiteiten voor leerlingen van het basis- en voortgezet onderwijs, maar ook voor opvoeders. Zo zijn er in het programma informatieavon den opgenomen over onder andere alcohol, positief opvoeden en huis werkondersteuning. De brochures worden op de scholen uitgedeeld. Voor meer informatie: www.jeugd- werkzuidplas.nl. In Zevenhuizen is zaterdag 6 september het 28e Oogstfeest. De plek is rond het sinds 2010 lege raadhuis. Dat pand is nog iets jonger (1987), maar was door de bestuurlijke elite voor langer gebruik ge pland. Er werd na 2000 nog voor miljoe nen aan bijgebouwd bovenop 'de bieb'. Duurzaam, al sloot waarnemend bur gemeester Jaap Wolf in 2000 een fusie met Nieuwerkerk en Moordrecht al niet uit. Onder andere namen waren er ook al 'oogstfeesten' vóór 1900. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw werd in 1847 opgericht door rijke landheren. Eén van hen was jhr.mr. D.R. Gevers Deijnoot. Van die sjieke Haagse familie berusten op het Nationaal Archief nog papieren van het landbouwbedrijf Gevers Deijnoot in de Tweemanspolder in Zevenhuizen. Hun boerderijen "Bijna" en "Nabij" staan nog aan het Noordeinde. In 1827 kwam "Bijna" door koop in bezit van de familie Gevers Deynoot, in 1835 gevolgd door "Nabij". Beide boerderijen werden verpacht, lange tijd aan de familie Bos. (In 1958 werd "Bijna" en in 1986 "Na bij" aan pachters verkocht.) Voor 26 juli 1876 had die Hollandsche Maatschappij van Landbouw in Zevenhui zen een 'Stoomdorsch-wedstrijd' georga niseerd. Deze ging toen niet door. In de krant Het Nieuws van den Dag van 20 juli kwam te staan waarom: '...daar het kool zaad op den bepaalden tijd niet geschikt tot dorsching zal zijn'. De wedstrijd werd uitgesteld tot 2 augustus met een 'beproeving' een dag eerder. Naast de 'Hol landsche Mij' plaatsten ook bedrijven adverten ties. Die partijen werkten nogal langs elkaar heen. Twee dagen later adver teerden Nederlandse hoofdagenten nog met Engelse 'locomobielen, stoomdorschwerktuigen en stroo-opstekers' die in werking zouden zijn 'op den grooten wedstrijd te Zevenhuizen bij Gouda, 26 Julij, waar zij koolzaad en karwei zullen dorschen'. (Bedoeld was niet een bouw markt, maar het kruid karwij.) Weer later werd een corrigerende advertentie ge plaatst met: '2 augustus (niet op 26 Julij, zooals vroeger berigt is)'. Op 29 juli adver teerde een generaal-agent van een ander Engels bedrijf, Hornsby and Sons, nog met hun stoomdorswerktuig. Op 1 augustus adverteerde de 'Hollandsche Mij' weer. De wedstrijd was gratis toegankelijk voor de leden van de Maatschappij 'met eene Dame' (letwel!). Niet- leden betaalden 50 cent. Er stopte een extra trein voor op wat zij kortweg het sta tion Zevenhuizen noemden. Sinds 1870 was dit nieuwe station Zevenhuizen-Moer- kapelle tussen de akkers in gebruik en dat zal goed zijn uitgekomen. In de regio koestert een oud-bouwboerin een prijs- bokaal van die wedstrijd Deze W e d s t r ij (1 zal plaats hebben op Woensdag 2 Augustus 1876. Namens 't Hoofdbestuur, (963)P. F. L. "WALDECK, Secretaris. van 1876 van een overgrootvader. Zijn naam staat er niet op, maar de herkomst is uit de familie bekend en het klopt aan alle kanten. Het moet gaan om bouwman Cornelis Bos Dzn, geboren 27 februari 1849 te Zevenhuizen en 12 juni 1874 daar gehuwd met Maria Paul. De bokaal heeft een verzilverde rand met daarin gegra veerd: 'Wedstrijd met Stoomdorschwerk tuigen Augustus 1876 te Zevenhuizen'. Een echt oogstfeest! Door het tot voor een roeibaan toe slinkend areaal gold voor de landbouw intussen: 'Hoe meer feest, hoe minder oogst'.... Ten slotte: dit verhaal komt ook op de website groene- hartarchieven.nl/weblog mèt een mogelijkheid tot reactie.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 11