rm Wandelend wijzer over nieuw schelpenpad langs Rotte s jsm i HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS\ 10 SEPTEMBER 2014 15 Meer ruimte voor voetgangers en fietsers in Tweemanspolder - Zevenhuizen - Zowel wandelaars als fietsers langs de Rotte profiteren sinds dit voorjaar van een bijna tweeëneenhalve kilometer lang nieuw schelpen pad, dat loopt van eetcafé De Roerdomp tot aan het gemaal van de Twee manspolder vlakbij de Al2. Het grotendeels van het fietspad gescheiden wandelpad wordt zaterdag officieel geopend. Twee jaar geleden al werd langs de drie molens, die het dichtst bij de A12 staan, 460 meter schelpenpad aangelegd. Erlangs staan informa tieborden met wetenswaardigheden over de Tweemanspolder. Loodrecht op dit bestaande pad, dat destijds 'Ottevangerpad' is gedoopt, ligt nu een ruim vijf keer zo lang wandel tracé, waarlangs deze week nog eens tien informatiepanelen worden neergezet. "Mooi hè", zegt vrijwillig molenaar Johan Ottevanger keer op keer als hij laat zien wat er de afgelopen maanden zoal is vernieuwd aan en om de Molenviergang. Als zesde ge neratie bewoont hij met zijn gezin de zogenoemde bovenmolen, die het verst af staat van de A12 en de andere drie molens. Zo'n 26 keer per jaar stellen hij en zijn collega's op zaterdag hun molens in werking. "Maar molenaar ben je altijd. Het is pure emotie." Onlangs vierde hij zijn veertigjarig jubileum. De volgende generatie staat al klaar. "Als wij van de molen af gaan, gaat mijn zoon erop. Hij is 25 en doet volgende maand proefexamen vrijwillig mo lenaar. Ik vind het prachtig dat hij dat doet. Als molenaarsfamilie van zeven generaties zijn we uniek in Nederland." De Molenviergang zelf is minstens zo uniek, vindt Ottenvanger. Recre anten weten de weg naar de Twee manspolder goed te vinden. "Elk weekend maken er zo'n vijftig men sen gebruik van het Ottevangerpad langs de ondermolen, de ondermid- delmolen en bovenmiddelmolen. Velen komen ook over de weg langs mijn molen. Ze vinden het nieuwe schelpenpad een verrijking. Vooral voor wandelaars is het veel veiliger geworden." Zaterdag, op Open Monumenten dag, worden niet alleen het nieuwe De bovenmolen aan de Rotte, met een kleine onderbreking in het schelpenpad. pad en de gesponsorde informa tiepanelen geopend, maar kunnen, begeleid door de klanken van een draaiorgel, ook enkele gerestau reerde bijgebouwen worden beke ken. Van verschillende gebouwen is de dakbedekking vernieuwd. "Op dit dak lag riet, maar hoorden dakpan nen", wijst Ottevanger op de schuur bij de bovenmiddelmolen. "Die lig gen er nu weer op, zoals het hoort. De pannetjes zijn 150 jaar oud. Wij houden van origineel." Het schelpenpad wordt zaterdag om tien uur geopend. Bezoekers die lid zijn van de vereniging Molen vrienden, of dat ter plekke worden, kunnen een kijkje nemen in de on dermolen. Parkeren kan bij de bo venmiddelmolen aan de Rotte. Hier is een tentoonstelling te zien van molenfoto's en -modellen. Johan Ottevanger bij een informatiepaneel aan het Ottevangerpad Het zomerhuisje en de achterliggende hooiberg bij de ondermiddelmolen zijn voorzien van een nieuw rietdek. Honderdvijftig jaar oude dakpannen sieren de schuur bij de bovenmiddelmolen. De bovenmiddelmolen aan de Rotte, de ondermiddelmolen en de ondermolen.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 15