Jeu-de-boules vindt onderdak bij De Schakel Sloop door 'erfgoedbehouder' SANIÏIIM HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS\ 17 SEPTEMBER 2014 7 ■■oeilOfil Patrick Couffreur (midden) van De Schakel daagt wethouder Rik van Woudenberg uit om de eerste bal te gooien terwijl locatiemanager Hélène Dronkert en Jeroen van DrieI (rechts) toekijken. Moordrecht - De zeventien ouderen van jeu-de-boulesgroep Di Do Jeu (ge noemd naar de dagen waarop wordt gespeeld) hebben een nieuwe baan om op te spelen en voor de cliënten van activiteitencentrum De Schakel was de aanleg ervan een leuke klus. En zo kan nu al worden gesproken over een win- winsituatie. In de toekomst kan de samenwerking wellicht nog veel verder gaan en is deze 'kruisbestuiving' een voorbeeld van hoe het in de toekomst - volgens de gemeente Zuidpias - moet gaan. Wethouder Rik van Woudenberg was dan ook enthousiast bij de opening van de nieuwe jeu-de- boulesbaan in de tuin van het acti viteitencentrum aan het Oosteinde in Moordrecht. De sportievelingen maakten voorheen gebruik van de baan bij zorgcentrum Moerdregt maar vanwege de sluiting van dit centrum moest de club op zoek naar een andere locatie. Tuingroep Het werd De Schakel; een activi teitencentrum van de Gemiva-SVG Groep. De cliënten hebben een verstandelijke beperking en komen naar De Schakel voor dagbeste ding. Leden van de tuingroep van De Schakel werden aan het werk gezet Gesloopt wordt er snel in Zuidpias. Zo gaan er begin 2015 in Zevenhuizen 32 woningen van nu Woonpartners Midden- Holland tegen de vlakte voor nieuw bouw. De Zuidplasraad stemde er in juni unaniem mee in. De huizen staan aan de Burg. Klinkhamerweg en de School straat. Die aan de eerste weg zijn een paar jaar geleden gerenoveerd. Daar ook heeft een van de laatste bewoners nog een poster hangen: 'Slopen? Bezopen!' Een opmerkelijk plan van Woonpartners, hoofdsponsor van (Goudse) Open Monu mentendagen? De panden werden medio 1995 in het provinciale Monumenten Inventarisa tie Project opgenomen. De Zuidplasraad vond - wat dubbel - ook dat dat boek als uitgangspunt moest dienen voor de mo numentenlijst! (De gemeentelijke monu mentenlijstvan Zevenhuizen-Moerkapelle van 2004 was zó bescheiden dat die ge meente wat het volk nog steeds 'de ge meentewoningen' noemt er niet op zette.) 'Opvallend zijn de zes met wolfsdaken uitgevoerde dubbele arbeiderswoningen Burg. Klinkhamerweg 1-23, gebouwd rond 1925 in opdracht van de gemeente', aldus het prachtboek Monumenten in Neder land - Zuid-Holland (Zwolle 2004). Daar werd niet bij vermeld dat ze rond 1925 aan de Onderweg kwamen. Burgervader Klinkhamer was er zó trots op dat hij de weg in 1929, tijdens zijn eigen ambts periode (1917-1940), al naar zichzelf liet vernoemen. Kruidenier G. Ales gaf nog in 1932 gedurfd een ansichtkaart van de huizen uit met de straatnaam 'Onderweg'. Waarom dat gemeentelijk bouwinitiatief was? Zevenhuizens eerste arbeiderswo ningbouwvereniging 'Beter Wonen' zou pas in 1935 worden opgericht (en startte in 1938 aan de Noordelijke Dwarsweg). Omdat deze club te rood was - er hingen alleen PvdA-biljetten op - kwam er in 1952 nog een woningbouwvereniging 'Ons Be gin' (beginnend aan de Burg. Klinkhamer weg). Cor Jansma schreef toen een regi onale samenwerking als Woonpartners overging in een fusie er een boek over: 'Gebouwd op een stevig fundament: de geschiedenis van de sociale woningbouw in Waddinxveen, Zevenhuizen-Moerka pelle 1911-1999'. Dat jaartal 1911 van dat boek was Waddinxveens. Moerkapelle was er in 1913 al bij, al nam de gemeente die huizen in 1968 over. Woonpartners Midden-Holland breidde eind 1999 al uit met de Goudse woningbouwvereniging De Samenwerking. Het vierde in 2011 haar eeuwfeest in de Goudse Schouw burg, nog steeds met het stichtingsjaar van Waddinxveen. (Terzijde: met in die gemeente een bewonerscommissie Zuid- plas!) Historie is sinds 1 augustus 2014 ook de vestiging van Woonpartners aan de Dorpsstraat in Zevenhuizen. Was het niet dankzij internet? Woonpartners Midden-Holland is al jaren een hoofdsponsor van de Goudse Open Monumentendagen. Ook voor 13 septem ber 2014 was dat weer zo! Een tekstvoor beeld van hun site: 'De corporatie inves teert in het behoud van cultureel erfgoed en wil mensen de kans geven deze daad werkelijk te bezichtigen.' Zevenhuizen deed maar weinig mee aan de landelijke Open Monumentendagen vanaf 1987: men startte net een jaar daarvoor met eigen Oogstfeesten. Een topmonument als de dorpskerk was nu ook op 6 september weer open. Die oogstfeesten worden al een weekje eerder na de zomervakantie gehouden én door de gemeente gespon sord. Open Monumentendag niet. Ten slotte: dit verhaal komt ook op de website groene- hartarchieven.nl/weblog mèt een mogelijkheid tot reactie. en legden, samen met de jeu-de- boulers en een hovenier, een veld met drie banen aan. Als tegenpres tatie voor het gebruik van de grond heeft Di Do Jeu een drainagesy steem voor de tuin gesponsord. Jeroen van Driel is begeleider van de tuingroep en legt uit dat zijn cliën ten vooral heel druk in de weer zijn geweest met kruiwagens. Weken lang is er geschept en gesjouwd. Met een eerste potje jeu-de-boules door wethouder Rik Woudenberg, Patrick Couffreur van de tuingroep en Wil Klink als oudste lid van Di Do Jeu, werd de baan dinsdag 9 sep tember officieel geopend. Zorgtaken Locatiemanager van De Schakel, Hélène Dronkert, sprak de hoop uit dat deze eerste Wmo/welzijnsacti- viteit mogelijk in de toekomst een vervolg krijgt. Ze doelt hiermee op het overnemen van zorg taken door gemeenten van het Rijk waardoor in woners gedwongen worden steeds meer mét elkaar te doen en minder aanspraak kunnen maken op de overheid. Dat is althans de opzet. Dronkert legt uit: "Mogelijk dat mensen van de jeu-de-boulesgroep straks eens kunnen helpen bij een activiteit van onze cliënten, maar ook kan gedacht worden aan een bredere invulling van De Schakel. Dus dat het meer een multifuncti oneel centrum wordt waar op den duur bijvoorbeeld ook dagbesteding kan worden geboden aan oude ren. Of waar koffieochtenden plaatsvinden. Mogelijkhe den waar allemaal naar gekeken kan worden de komende tijd. Wij hebben de ruimte." ZELF DOEN - SAMEN DOEN - LATEN DOEN Sanitiem Arbeco B.V. Ringvaartlaan 1a 2914 VJ Nieuwerkerk a/d IJssel Tel. (0180) 31 41 12 info@arbeco.nl

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 7