r Hospice IJsselThuis wil van betekenis zijn tot het einde HART VAN HOLLAND ZUID PLAS i 8 OKTOBER 2014 15 De toekomst van IJsselThuis Nog kramen te huur voor antiek- en brocantemarkt Gideonbijeenkomsten nu ook in Esse Boekenmarkt in Reigerhof Kampvuuravond voor mannen Bewoonster Nelly van Eijk ontvangt vrienden in de woonkamer van het hospice. Links coördinatoren Anneke Vermeer en Wendy Engelen. Nieuwerkerk aan den IJssel - Van betekenis tot het einde, is het thema van de Internationale Dag van de Palliatieve Zorg, waaraan Nederland zaterdag 11 oktober voor de tiende keer meedoet. Zo'n vijftig mensen per jaar klop pen voor begeleiding in hun laatste levensfase aan bij hospice IJsselThuis in Nieuwerkerk aan den IJssel. Bewoonster Nelly van Eijk is vol lof: "Het is hier een vijfsterrenhotel." Gepast, maar feestelijk en vooral met trots viert het hospice, geves tigd in een speciaal, op antropo sofische grondslag gebouwd pand aan de Batavierlaan, in 2015 een jaar lang haar tienjarig bestaan. Het 'bijna-thuis-huis' wil niet al leen kwaliteit toevoegen aan de laatste levensdagen van mensen die ongeneeslijk ziek zijn, maar wil ook stimuleren dat mensen die nog niet tot de doelgroep behoren op tijd over hun levenseinde nadenken. Coördinator Anneke Vermeer: "Uit onderzoek blijkt dat thuis sterven Dit najaar bezint het hospice zich op de toekomst. Anneke Vermeer: "We hebben een klein huis. Het is speciaal ge bouwd en heeft een prachtige tuin; allemaal redenen om hier niet weg te willen. Maar als we willen uitbreiden, dan kan dat niet hier. We willen misschien meer plek gaan aanbieden voor respijtzorg: tijdelijke zorg aan mensen, zodat hun mantelzorgers even ontlast kunnen worden. Daar hebben we nu de ruimte niet voor." De vrijwilligers van Hospice IJsselThuis kunnen overigens ook in de thuissitu atie dagdelen 'oppassen'. "Nu nog een wat ondergescho ven kindje, maar aangezien de jongere generatie haar levenseinde steeds meer zelf zal willen regisseren, ga ik er vanuit dat dit een grote vlucht gaat nemen." voor velen het meest wenselijk is. Sterven in een ziekenhuis of ver pleeghuis wordt het minst wen selijk genoemd. Wat wij bieden zit daartussenin; het is hier bijna zoals thuis. We pakken het stukje leven dat iemand nog te doen heeft beet en proberen daar nog een waarde volle invulling aan te geven. In het huis met vier kamers voor mensen met een levensverwachting korter dan drie maanden, worden verjaardagen gevierd, barbecues ge houden en kerstdiners geserveerd. Maar ook op gewone dagen staan de laatste wensen van bewoners voorop. "Als ze dat willen, schakelen we de stichting Ambulance Wens in en kan de bewoner bijvoorbeeld met hen naar het strand of naar Blijdorp", vertelt Vermeer. "De vrij willigers bereiden ook lekkere hap jes. We hadden eens een bewoon ster die trek had in babi pangang, maar geen vast voedsel meer kon eten. De vrijwilligers hebben het ge recht in de blender gedaan en leuk opgediend in een coupe met een bloemetje erbij. Mevrouw vond de smaak fantastisch." Met ruim zeventig vrijwilligers, die in wisseldiensten zorg aan het bed verlenen, de was doen, eten koken, boodschappen doen, de tuin bij houden, de administratie verzorgen, een luisterend oor bieden en zoveel meer, heeft het hospice over man-/ vrouwkracht geen klagen. Naast de vrijwilligers zijn dagelijks verpleeg kundigen aanwezig voor de noodza kelijke medische zorg. Alles is maat werk, stelt Vermeer. "Laatst vroeg een nieuwe bewoner me: hoe laat word je hier gewassen? Het gaat hier zo anders, dat ik de vraag in eerste instantie niet eens begreep. Bewoners bepalen zelf wanneer er wat gebeurt." Wie ook zelf de regie over zijn of haar laatste stukje leven wil hou den, doet er volgens Vermeer goed aan vooruit te kijken: "Mensen hoe ven niet de hele dag over de dood te spreken, maar als je er niet tijdig over spreekt, dan kan het gebeuren datje plots in het ziekenhuis ligt, de medicijnen niet meer aanslaan en je er toch overlijdt, terwijl je dat liever ergens anders had gedaan." Nelly van Eijk is vooral heel blij met de rust die zij in de laatste fase bij IJsselThuis vindt. "Ik krijg zoveel zorg en liefde. Het is hier de hemel." Zie voor meer informatie over pal liatieve zorg in een hospice of thuis het extra katern in deze krant. Vrijwilligsters en coördinator Anneke Vermeer aan het werk in de keuken. Nieuwerkerk aan den IJssel - In winkelcentrum Reiger hof wordt zaterdag 8 no vember van 9.30 tot 16.30 uur een (klein)antiek- en brocantemarkt gehouden. Rommelmarktobjecten mo gen niet verkocht worden, maar voor de verkoop van antieke (gebruiks)voorwerpen en mooie brocante spulle tjes zijn nog kramen te huur. Voor meer informatie: 0180- 314818. Nieuwerkerk aan den IJssel - De Hervormde Kerk houdt iedere twee maanden in de Gideonschool in de wijk Zuidpias een 'Gideonbij- eenkomst' Dit is een laagdrem pelige bijeenkomst op de zondag van 11.30 tot 12.30 uur, bedoeld voor mensen die meer willen we ten over het christelijk geloof. Met ingang van 12 oktober worden ook in de Gideonschool in de wijk Esse Gideonbijeenkomsten gehou den. De eerste bijeenkomst heeft als thema 'Vakantie, maar dan anders'. De eerstvolgende bijeenkomst in de Zuidpias vindt plaats op 2 novem ber. Nieuwerkerk aan den IJssel - Voor de vijftiende keer wordt in het over dekte winkelcentrum Reigerhof een boekenmarkt gehouden. Twee keer per jaar, in maart (boekenweek) en in oktober (kinderboekenweek) kun nen de kopers een keuze maken uit een groot aanbod aan genres als (literaire) romans, thrillers, psycho logische, platen- en reisboeken. Op zaterdag 11 oktober staan van 9.30 tot 16.30 uur kramen met boeken opgesteld in de gangen van het winkelcentrum. Een deel van de kraamhouders doneert de opbrengst (of een deel daarvan) aan een goed doel. Nieuwerkerk aan den IJssel - Na een succesvolle eerste kampvuuravond met circa vijftig bezoekers, wordt voor zaterdag 11 oktober voor de tweede keer een kampvuuravond voor mannen georganiseerd. Een vuurtje, een hapje en een drankje én een goed gesprek; dat zijn de ingrediënten voor een dergelijke avond. Doel van dergelijke avonden is op een ongedwongen manier een band met elkaar op te bouwen, el kaar met raad en daad bij te staan en elkaar te stimuleren om God en de medemens lief te hebben. Belangstellenden zijn vanaf 20.00 uur welkom op het terrein van An ker Grondverzet aan De Vijf Boeken 12. Voor meer informatie: 06- 29048528 of www.kampvuur- avonden.nl.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 15