Palliatieve zorg, doodgewoon Hospice Nieuwerkerk: "Een thuissituatie creëren bij terminale zorg" Al bijna 10 jaar Waarom dit katern over zo'n zwaar moedig onderwerp? Dag van de Palliatieve Zorg Palliatieve zorg wat is dat eigenlijk? Wjar^ Mooi hoe zij op zo'n moment zo helder kon zijn Vrijwilligers Hopsice: Mensen een bijna- thuisgevoel geven Rol van de huisarts Mogelijkheden voor zorg Advies voor opname in Hospice Internationale Dag van de Palliatieve Zorg De internationale Dag van de Palliatieve Zorg (IDPZJ is dit jaar op zaterdag 11 okto ber. Het is voor de 10e maal dat Nederland hieraan mee doet. Kwetsbaarheid en dood horen bij het leven van iedereen, oud én jong. Toch denken veel men sen daar pas over na wanneer ze ziek zijn en niet meer beter kunnen worden. Of wanneer een dierbare van hen ziek is en zal gaan sterven. Dat is jammer, want wanneer mensen eerder nadenken over hun eindigheid en de keuzes die ze willen ma ken, geeft dat rust in de ster vensfase. Het internationale thema is: Who Cares? We do! In Nederland is het thema: Van betekenis tot het einde. Hiermee willen we bereiken dat mensen tijdig en vaker naden ken over het levenseinde en hun wensen daaromheen. En, dat ze deze bespreken met hun naas ten en/of zorgverleners. Het woord Palliatieve zorg is afgeleid van het Latijnse woord pallium, wat mantel betekent. Het verwijst naar zorg voor mensen die zullen gaan sterven aan een ongeneeslijke ziekte. Als je weet dat je niet meer beter wordt, uitbehandeld bent, zoals de specialist het noemt word, je geconfronteerd met onzeker heid over de komende periode, over te verwachten lichamelijke klachten, angst om te sterven en hoe het verder met je naasten moet. In vaak korte tijd krij gen de zieke en zijn naasten te maken met een groot gevoel van lijden op heel veel vlakken. Palliatieve zorg is gericht op het verlichten van dit lijden. Palliatieve zorg is niet alleen op de patiënt zelf gericht maar ook op de omgeving en de naasten. Dat verlichten van lijden is di vers; het kan door behandeling van fysieke klachten als pijn, benauwdheid, slecht slapen. Het kan ook door gesprekken te voeren, laatste wensen waar maken. Eigenlijk gaat palliatie ve zorg over hoe het "leven" nog waarde en kwaliteit te geven in de laatste levensfase. gelegenheid van de internationale Dag van de Palliatieve Zorg pagina 2 -rLA. pagina 3 Als hospice in de regio is Hospice IJsselthuis speci alist in deze zorgverlening. Niet alleen in ons hospice, maar ook bij mensen thuis, door inzet van een vrijwilli ger bij u thuis. En we komen vaak tegen dat mensen overvallen worden door alles wat op hen afkomt op het moment dat de specialist of huisarts vertelt dat er geen be handeling meer mogelijk is. In dit katern willen we een breed spectrum aan mogelijk heden, overwegingen en litera tuur aanbieden, verteld door deskundigen, nabestaanden, vrijwilligers om iedereen die in deze nare situatie belandt een helpende hand te bieden. Vindt u het nu nog te confronterend, wilt u er helemaal niet over le zen of nadenken, berg het ka tern op zodat u in een latere fase als u er wel aan toe bent, het er bij te pakken. Ook wij weten niet wat "de goe de manier is" om met de hec- tiek en de keuzes en alles wat de ziekte meebrengt om te gaan. Wel weten we dat er over pra ten of lezen helpend kan zijn. Je hoeft tenslotte niet alles alleen te kunnen! Mw E.A.M.Geerdink-Officier, huisarts stond aan de wieg van IJsselthuis Met de bouw vari een hospice in Nieuwerkerk aan den IJssel wilden wij een "bijna-thuissi- tuatie creëren voor mensen, die niet thuis kunnen of in een ziekenhuis willen overlijden", aldus huisarts E.A.M.Geerdink-Officier. De Rotaryclub Nieuwerkerk-Zevenhuizen nam het initiatief en bracht een startkapitaal van 150.000 gulden bijeen. Daarnaast brachten acties en donaties voldoende geld op om de bouw te realiseren. In 2005 werd het hospice officieel geopend. De verwachting was, dat met de ingebruikname van het hospice de palliatieve kennis zou verbeteren en uitgroeien. "Dat is duidelijk gelukt. Er is meer kennis en er zijn tegelijkertijd meer technische mogelijkheden ontstaan voor het geven van complete zorg, waarbij de nadruk ligt op het uitgangs punt dat de patiënt het zo gerieflijk mogelijk moet hebben", geeft de huisarts aan. De rol van de huisarts bij palli atieve zorg is belangrijk. Het is een samenspel tussen de huis arts en de wijkverpleegkundige om het lijden van een terminale patiënt zoveel mogelijk onder controle te krijgen. Het gaat daarbij om angsten, zorgen en pijn te verlichten. De huisarts kan het niet alleen doen. "Om dat we elkaar kennen in de ge meente Zuidpias, loopt het bij ons goed. Met elkaar wordt er gezocht naar oplossingen. De rol van de huisarts in de laat ste levensfase is de laatste 10 jaar wezenlijk veranderd, niet alleen is de kennis verbeterd maar ook kan er nu een beroep gedaan worden op een nachtverpleeg- kundige, en op het technisch thuiszorgteam, dat thuis kan zorgen voor een maagsonde, pijnpomp e.d. Zij leveren die zorg dag en nacht. "Door deze twee ontwikkelingen, waar wij 30 jaar geleden alleen maar van konden dromen, kunnen wij de patient nu thuis verantwoorde zorg bij het sterven geven. Als het niet lukt dan is het hos pice een goed alternatief. Dokter Geerdink merkt dat mensen soms niet weten wat er aan zorg mogelijk is. Bijvoor beeld: dat nachtzorg door een verpleegkundige in huis binnen een dag geregeld kan worden en vergoed wordt Dat men kan beschikken over diverse techni sche voorzieningen in de thuis situatie. Mantelzorgers gaan soms verder dan verantwoord is. "Zij zijn te bescheiden en zouden eerder aan de bel moe ten trekken om professionele hulp te krijgen", aldus dokter Geerdink. Een gesprek met een wijkverpleegkundige, zou in vele gevallen aan te bevelen zijn. Dokter Geerdink geeft als huis arts een algemeen advies aan mensen die ongeneeslijk ziek zijn. Maak een afspraak met de coördinator van het Hospice en laat u voorlichten over mo gelijkheden, zoals thuis blijven of opgenomen worden in het hospice. En tot slot, en dat is net zo belangrijk als de lichamelijke verzorgingAls er zaken zijn die nog niet uitgesproken zijn, kan het praten hierover het sterven minder moeilijk maken. Dokter Geerdink besluit met de wens, dat het Hospice Nieu werkerk, nog lang voort mag blijven bestaan ten behoeve van alle Zuidpias bewoners en hun naasten. x s Anneke Vermeer, manager IJsselthuis

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 27