'Mooi hoe zij op zo'n moment zo helder kon zijn' m Pien en Maia Kramer, nabestaanden van één van onze hospicebewoners: PalUatieve zorg, waar of niet waar: EINDE UIT DE TIJD Pagina 2 I PalUatieve Zorg, doodgewoon Wanneer werd duidelijk dat jullie moeder ongeneeslijk ziek was? "In november 2013, we waren bei den bij het gesprek met de speci alist. In dit gesprek werd verteld dat er nog genezing mogelijk was als onze moeder én bestraling én chemo én een operatie zou onder gaan. Ze zou daarna alleen nog vloeibaar voedsel kunnen nemen. Zij was direct in dat gesprek al heel duidelijk; ze wilde dat niet. Haar reden daarvoor was, dat zij zich niet de laatste jaren van haar Dat is niet waar, niemand hoeft pijn te lijden, er is veel mogelijk om de pijn te bestrijden. Nee, maak het je zelf gemak kelijk, juist nu. Benut de hulp die voorhanden is zodat je tijd over houdt om samen terug te blikken, eikaars hand vast te houden en bewust te zijn van de kostbare momenten samen Nee, er is nog veel "te leven" in deze periode, bijvoorbeeld nog een dagje naar zee met de stichting ambulancewens. Je kunt nog mooie dagen aan het leven toevoegen. Nee, dat is niet waar. Vaak zit ten mensen nog heerlijk in de tuin met hun naasten, bereiden een lekkere maaltijd om een verjaardag vieren. Er is vaak nog veel tijd om "te leven". Nee, niet meer eten en drin ken voorkomt juist dat je je in de laatste dagen vervelend gaat voelen. Het leidt tot een natuur lijke en zachte dood. Nee, een huisarts weet veel van de mogelijkheden die er zijn in de palliatieve fase. Praat erover. U kunt afspraken op maat maken met uw huisarts. leven steeds maar ziek wilde voelen." Hadden jullie als dochters vrede met haar besluit om zich niet te laten behandelen? "Eerst was het moeilijk. Pien heeft haar gevraagd om toch nog aanvullend advies te vragen en dat heeft zij gedaan. Zij heeft een gesprek gehad met de huis arts en een radioloog. Maar ook na die gesprekken bleef ze bij haar besluit, ze was daarin zo duidelijk! Wij hebben haar keu ze gerespecteerd, ook al wisten we dat we haar daarmee sneller zouden moeten missen." Maia vertelt dat het een heel emoti oneel moment was, maar dat zij onder de indruk was van haar moeder: "Mooi hoe zij op zo'n moment zo helder kon zijn." Was het duidelijk wat jullie te wachten stond in het verloop van haar ziekteproces? "Eerst sprak de specialist over een levensverwachting - als zij zich niet liet behandelen - van één tot twee jaar, in april werd dit ineens bijgesteld naar één tot vier weken. Dit ging haar ineens te snel, ze heeft toen toch een ingreep ondergaan, waardoor ze nog wat tijd kon krijgen. Dit was een heel cruciaal moment, omdat er geen garantie was dat de ingreep goed zou verlopen en ook was het niet met zeker heid te zeggen hoeveel tijd zij daarmee zou winnen. Er werd gesproken over ongeveer drie maanden. We begrepen wel dat het voor artsen ook een beetje nattevingerwerk is, daar heb ben we geen naar gevoel over." Wat was voor haar de reden om de ingreep toen wel te willen? "Ze zei meer tijd nodig te heb ben om afscheid te nemen van vrienden, familie. Wij hadden het idee dat zij voor zichzelf ook die tijd nodig had." Hoe gingen jullie als dochters met haar ziekte om? Voor onszelf hebben wij steeds de beslissingen bij haar gelaten. Pien en Maia vertellen dat zij zich realiseerden dat zij 'werk in zichzelf te doen hadden', om hun moeder los te kunnen la ten. Maia heeft met een 'wandel- coach' haar zorgen en verdriet kunnen bespreken. Via inter net, gesprekken met de huisarts en andere deskundigen hebben zij informatie over de ziekte van hun moeder en het verloop daarvan vergaard. Dit heeft hen geholpen in de maanden van de ziekte. Terugkijkend; is er iets wat jullie achteraf anders hadden willen zien, hebben jullie de 'juiste keu zes'gemaakt met elkaar? Onze moeder wilde graag naar een hospice en dat is ook ge beurd. We hebben nog een korte periode met elkaar thuis voor haar gezorgd, maar naast onze baan was dat erg intensief. Ook kon zij thuis niet loskomen van al het regelwerk. Doordat we als kinderen in de zorgrol zaten merkten we dat we weinig werkelijk contact konden heb ben als moeder en kinderen. Toen zij in het hospice was is de kwaliteit van ons contact weer heel erg toegenomen, ook kon zij daar de regie voor het rege len van alles achter zich laten en had ruimte om in een diepere laag van contact met ons en met zichzelf te komen. We hebben een heel mooie tijd gehad in het hospice. Hij was allang zich zelf niet meer hij kon het niet meer aan we hoopten, zittend rond zijn bed dat hij maar dood zou gaan en na zijn laatste zucht was het of hij zich zelf hervond alsof hij op de drempel van een ander leven stond 'k ben even blijven kijken ben even blijven staan en voelde iets van wonder door de stille kamer gaan (Toon Hermans) Onze laatste uren samen Voelen aan als dagen. Langzaam, steeds langzamer Verloopt voor jou de tijd. Na een laatste moment van samen, Is er het afscheid, onafwendbaar. Daarna lijkt alles stil te staan. Intens beleef ik de dagen. Die aanvoelen als weken. Vertraagd ga ik door. Buiten raast de wereld verder, Snelt het leven aan mij voorbij. Naarmate de maanden verstrijken, Verliest de pijn haar scherpte. Langzaam stap ik weer in het leven, Ga ik mee in de vaart van de tijd. Jou heb ik achter moeten laten, De herinnering leeft met me mee. Dit boek van Marcella Tam, wat recent op 6 oktober is uitgekomen, is geschreven om steun te bieden aan part ners van mensen die gaan sterven. Als partner was Mar cella zelf "medereiziger" op een reis die door niemand uitgekozen en gewild was, maar die wel gemaakt moest worden. De enorme inzet en liefde waarmee ze dit heeft gedaan, is voelbaar op iedere pagina. Dat geeft dit boek een extra waarde en betekenis. In Medereiziger komen ook de ervaringen van andere partners aan bod, want geen mensenleven is hetzelfde, hoe universeel de laatste reis ook Bent u in die situatie en vraagt u zich dit ook af, dan is onder staande cursus misschien iets voor u. In deze cursus worden namelijk de volgende onderwer pen besproken: Een ongeneeslijke ziekte; wat betekent dit voor mij en voor mijn naaste(n)? Hoe houd ik zoveel mogelijk de regie over mijn/ons leven? Hoe bewaar ik de balans tus- is. Steeds weer lezen we hoe anderen - vrienden, familie, buren, zorgverleners - ook hun steentje hebben bijge dragen om de reis zo drage lijk mogelijk te maken. Dat geeft dit boek een brede basis en herkenbaarheid. Dit boek bundelt persoonlijke verhalen, theoretische inzich ten en de vertaling daarvan in praktische handvatten. sen mijn behoeften en de be perkingen als gevolg van de ziekte? Hoe ga ik om met mijn (zieke) naaste, behandelaars en zorg verleners? Waarom voel ik me soms zo onbegrepen door mijn naaste? We reageren zo verschillend? Wat zijn de mogelijkheden aan zorg en ondersteuning binnen onze regio? Door wie en voor wie? De cursus is voor iedereen in de regio Midden-Holland en wordt aangeboden vanuit ZorgBrug. De cursusleiding is gespecia liseerd in de zorg aan mensen Medereiziger die een ongeneeslijke, levensbe dreigende ziekte hebben en hun naasten.. Meer informatie In de cursus die bestaat uit zes bijeenkomsten van 2 uur, zal de nadruk liggen op het leren met en van elkaar, elkaar steunen en inspireren in deze bijzondere fase van het leven. Wilt u meer weten? Dat kan via T. 0182-505432. Wilt u zich aanmelden voor de cursus? Dat kan via info.zorgbrug@ghz. nl. Vermeld in uw mail duidelijk uw naam, aantal deelnemers, uw adres en telefoonnummer. 1. Als je pijn hebt moetje niet te snel aan medicijnen beginnen anders heb je er later niks meer aan 2. Hulp van een ander vragen doe je pas op het allerlaatst; 3. Als je ongeneeslijk ziek bent houdt het leven echt op. 4. Een hospice daar moetje niet zijn, daar is het alleen maar treurig. 5. Als je stopt met eten en drinken ga je snel dood en lijd je veel pijn 6. Van je huisarts heb je ook niet veel meer te verwach ten in die laatste fase, hij kan er ook niks meer aan doen Medereiziger, steun voor de partner van een onge neeslijk zieke Wat komt er allemaal op je af als jezelf of je partner, vader of moeder een onge neeslijke, levensbedreigen de ziekte heeft? En hoe kun je daarmee omgaan?

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 28