Vrijwilligers Hospice: Mensen een bijna-thuisgevoel geven w TESTAMENT Plus^Zorg Sonore Pagina 4 I Palliatieve Zorg, doodgewoon Gedegen opleiding Praktijkervaring Anders denken over stervensproces Heb je een warme belangstelling voor mensen en zou je graag een bijdrage willen leveren aan de zorg voor hen die in de laatste levensfase zijn? vierstroom Akke Gunnink en Dineke Bomas werken beiden als vrijwillig ster in het Hospice IJsselthuis in Nieuwerkerk aan den IJssel. "Wij bieden de mensen zoveel mogelijk een "bijna-thuis ge voel" en zijn een vangnet voor de Mantelzorgers. Zonodig ge ven wij hulp aan het bed samen met de wijkverpleegkundige", leggen zij hun mooie en soms moeilijk taak in het hospice uit. "We zijn een luisterend oor voor familie en kennissen van de mensen, die in een terminale fase zijn. Dat betekent dat wij een intensief contact hebben met hen hebben. Voordat een vrijwilliger wordt aangenomen is er een gesprek over de inhoud van de werkzaamheden. Wat verwacht een vrijwilliger er De Zellingen: wij zorgen voor u, ook in de palliatieve fase - Directe inzet van zorg, geen wachtlijst - Een klein, betrokken team, zo min mogelijk verschillende mensen over de vloer - Goede samenwerking met de huisartsen - Zorg gericht op comfort in de laatste levensfase - Voor u en uw naasten De Zellingen: thuis in de regio 010 - 4420800 24 uur bereikbaar 06-47826811 tussen 7.00 - 23.00u Zorg en ondersteuning thuis in de laatste levensfase Veilig en comfortabel, u en uw naasten houden zelf de re gie! verpleging en verzorging, ook in het weekend. Denk aan het helpen met wassen, helpen met de toiletgang, verschonen van het bed, aanvragen van hulpmiddelen en medicijnen; verpleegtechnische handelin gen zoals het aanleggen van een infuus, pijnmedicatie en wondverzorging; alarmering; 24 uur per dag hulp bij een onverwachte si tuatie zoals een valpartij; 24 uurszorg en nachtzorg. Als vraagbaak geven wij u en uw naasten advies. We werken intensief samen met (huis)art- sen, apothekers en andere hulp verleners. Informatie: neemt u dan contact op met de wijkverpleegkundigen van Vier- stroom in Nieuwerkerk aan den Ijssel, telefoon 06-52357272. Of bezoek de site: www.vierstroom.nl/ thuiszorg Ik zelf van, wat is zijn of haar moti vatie Ook wordt door de zorg- coördinator thuis een bezoek gebracht om de kennismaking aan de hand van een profiel schets voort te zetten. Nadat de vrijwilliger is aange nomen en in het hospice komt, krijgt deze een professionele opleiding. Er komen allerlei on derwerpen, zoals Zorg aan het bed, Rouwverwerking, Com municatie en Verlies van een dierbare, aan de orde. "Maar we worden ook geïnformeerd over de verschillende religies en culturen, om de bewoner beter te kunnen begrijpen", legt Akke nog uit. Daarnaast krijgen de vrijwilligers de mogelijkheid om trainingen te volgen in zogehe ten "Complementaire zorg", on der andere hand- en voetmas sage. Na de opleiding gaat de vrijwil liger aan het werk met een col lega die al ervaren is en doet zo meer praktijkervaring op. Met name het er zijn en kunnen helpen bij het laatste stukje van iemands leven, vinden Akke en Dineke heel bijzonder. Er zijn soms ook sterfgevallen, die hen aangrijpen. "In een groepsge sprek kunnen we daarover met anderen praten en dan merk je dat je niet de enige hierin bent", merkt Akke op. Ze maken soms bijzondere din gen mee. Akke geeft een voor beeld: "Ik heb ervaren dat voor kinderen van een bewoonster de drempel van ons hospice zo laag was dat zelfs hun vrienden en vriendinnen regelmatig op be zoek kwamen. Het bijna-thuis gevoel in de praktijk gebracht! Na het overlijden van deze be woonster en bij het uitgeleide doen, vormde deze vrienden schaar een erehaag uit respekt voor de moeder van hun vrien den. Dineke geeft een ander voorbeeld: Er zijn mensen, die vanuit hun cultuur sterk be trokken zijn bij de verzorging van een familielid. Zij koken elke dag thuis en nemen het eten mee naar het Hospice. "Zo maak je een stukje intimiteit en emotie van dat leven mee", on derstrepen Akke en Dineke hun verhaal. Op de vraag of Akke en Dineke anders zijn gaan denken over het stervensproces geven zij bei den aan, dat zij tijdens hun werk in het Hospice hebben ervaren, hoe verschillend de mensen ook zijn, zij kunnen sterven op de mannier die bij hen past, er is ruimte, rust en tijd voor elke unieke bewoner en zijn of haar naasten. Tot slot geeft Akke nog aan, dat het belangrijk is dat de mensen zich bewust worden van wat er mogelijk is. "Maak een afspraak of vraag informatie over een Hospice. Dineke verwoordt het uitgangs punt van het Hospice: "We kun nen mensen niet beter maken, maar we kunnen wel zorgen dat zij zich beter voelen". Ter afslui ting geven zij het advies om eens op de open dagen in het Hospice te gaan kijken en een gesprekje te voeren met vrijwilligers, dat kan heel verhelderend werken! Dan wil je misschien vrijwilliger worden in Hospice Ijsselthuis. Wij bieden je: een gedegen opleiding een ervaren vrijwilliger als "maatje" een warme sfeer Wij vragen van je dat je: 2 dagdelen per week beschikbaar bent dat je invoelend bent, maar ook je eigen grenzen aan kan geven dat je niet bang bent om de handen uit de mouwen te steken Meld je aan bij Hospice Ijsselthuis: info@ijsselthuis.nl - 0180-391306 En als ik doodga, huü maar niet. Ik ben niet echt dood, moet je weten. Het is maar een lichaam dat ik achterliet. Dood ben ik pas als jij dat bent vergeten. En als ik doodga, treur maar niet. Ik ben niet echt weg, moet je weten. Het is de heimwee die ik achterliet. Dood ben ik pas als jij dat bent vergeten. En als ik doodga, huil maar niet. Ik ben niet echt weg, moet je weten. Het is het verlangen dat ik achterliet. Dood ben ik pas als jij dat bent vergeten. Dood ben ik pas als jij me bent vergeten. (Bram Vermeulen) PlusZorg biedt palliatieve zorg bij cliënten thuis. Ons uitgangs punt is om bij het zorgarrange- ment een optimale afstemming te bereiken tussen de noodza kelijke zorg en de wensen van de cliënt en familie. We leveren zorgmomenten van minimaal 2 uur aaneengesloten; vanaf 2 uur zijn alle gewenste zorgarrange- menten mogelijk. Zo leveren we nachtzorg, dagzorg en zelfs 24-uurszorg wanneer dit wen selijk is. Samen met de cliënt en familie kijken we naar de best passende zorg en zorgtijden. Bovendien vinden we het erg belangrijk dat het klikt tussen de cliënt, diens familie en het team van onze medewerkers. Ons uitgangspunt is dan ook; ieder mens is uniek en dat willen we graag zo houden. Tel: 088-4260600 Email: info@pluszorg.nl Website: www.pluszorg.nl Sanare geeft al ruim 15 jaar zorg en begeleiding in de laatste le vensfase thuis. Daarbij zijn de wensen van de cliënt en diens partner/familie het uitgangs punt van onze zorg. In rust en vertrouwen kunt u tot 24 uur per dag rekenen op een vast team zorgverleners van Sanare. Neem een kijkje op www.sanare. nl of bel gerust voor informatie: 0180-310180 Sanare Zorg&Wëlzijn in Zuidpias: Raadhuisplein 5 2914 KM Nieuwerkerk a/d IJssel Westeinde 1 2841 BN Moordrecht Sanare Zorgé- Welzijn voor Zorg en begeleiding thuis - Dagbeste ding - Logeren en Wonen met zorg

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 30