Grenzeloos Wonen Rust en ruimte midden in de Randstad "De rust van het dorp is heerlijk en ais ik meer wil, ben ik zo in de stad!" Familie Kopetzky "De vergunningen voor de aanbouw waren snel geregeld" Acupuncturist Aat Bos "De thuiszorg is prima geregeld" Dhr. Hardijzer "Het is hier heerlijk wonen, we willen hier echt niet weg!" Olga van Berkel en Antoon Verwater woensdag 8 oktober j 5 "Onverwacht mooi", is vaak de reactie van mensen die Zuidpias voor het eerst bezoeken. "Zo ruim en zo groen, dat verwacht je niet midden in de Randstad!" Met zijn agrarisch gebied, maar vooral door de prachtige recreatiegebieden langs de Rotte en de IJssel zijn de kernen van Zuidpias ingebed in een groene omgeving. Hier vind je nog rust en ruimte, terwijl je toch onder de rook van Rotterdam en Gouda woont. De vier kleinschalige dorpskernen van de gemeente Zuidpias zijn aantrekkelijke dorpen met een goed voorzieningenniveau en zijn gelegen aan de A12 en A20 waardoor de steden in de omgeving goed bereikbaar zijn. Sinds 2010 wonen ze in een huurhuis in de wijk Swanla in Zevenhuizen. Olga van Berkel werkt bij een tandarts in Waddinxveen en Antoon Verwater is webdeveloper bij een bedrijf in Capeile aan den IJssel. Zoals zo veel werkende stellen, maken ze weinig gebruik van de voorzieningen in het dorp. Boodschappen doet Antoon onderweg naar huis in Nesselande en ze zijn geen lid van verenigingen. "Maar het is hier heerlijk wonen en we willen hier echt niet weg! Zevenhuizen is lekker kleinschalig en ruim opgezet en ligt heel centraal ten opzichte van ons werk en andere grote steden. Maar als je even lekker wil uitwaaien, hoefje niet ver weg." Olga en Antoon hebben een huis gekocht in het nieuwbouwproject Zevenrozenhof. "We waren helemaal niet van plan om een huis te kopen, maar we zijn toch gaan kijken op de informatiedag in februari en een maand later hebben we het koop contract getekend." De bouw is snel gestart en het huis wordt aan het einde van dit jaar al opgeleverd. Ze hebben voor hun nieuwe huis geen gebruik hoeven maken van de speciale starterslening die gemeente Zuidpias beschikbaar stelt. "We hebben een groter huis kunnen kopen dan we nu hebben, met een hele grote tuin! We hebben ook al kennis gemaakt met onze toekomstige buren. Het gaat allemaal heel snel, maar we hebben er zin in om daar te gaan wonen!" Esther en Richard Kopetzky verhuisden ongeveer tien jaar geleden vanuit Zoetermeer naar Nieuwer- kerk aan den IJssel. "We woonden in Zoetermeer op de negende etage van een flat en we wilden graag wat meer ruimte. Richard werkte in Capeile aan den IJssel, daarom zijn we in deze omgeving gaan zoeken. Toen we in Nieuwerkerk kwamen voelde dat meteen goed. Rustig, dorps en ruim." Bij verdere oriëntatie ontdekten ze dat Nieuwerkerk een station heeft, goede busverbindingen en op fïetsafstand ligt van Rotterdam. "En behalve een ziekenhuis, zijn alle medische faciliteiten aanwe zig." Ze wonen in de wijk Dorrestein. "Kinderopvang en scholen zijn hier voldoende." De kinderen, Amber (9) en Owen (7) zitten op De Wingerd. "Dat is om de hoek, en hun klasgenootjes wonen ook allemaal in de buurt." De zondagssluiting van de winkels ervaren ze niet als bezwaar: "Het is wel rustig en als ik toch op zondag iets nodig heb, ga ik naar Rotterdam Alexander of Nesselande. Daar ben je binnen tien minuten." De kinderen hadden zwemles in het Polderbad en zijn lid van de tennis vereniging. Verder spelen ze graag in de speeltuin in het Essepark of bij IJsselkids. Allemaal lekker dichtbij. "We wonen hier prima, het is een gezellig buurtje, en we hebben hier alles wat we nodig heb ben. En als ik meer wil, ben ik zo in de stad!" Sinds kort woont Aat Bos in Moerkapelle. "We zijn in april getrouwd. Mijn echtgenote woonde hier al en ik ben bij haar ingetrokken." Zelf woonde hij in Voorschoten. Hij vindt de overgang naar het veel kleinere Moerkapelle geen probleem: "Het is prachtig gelegen, een vriendelijk dorp en het viel me op dat de infrastructuur heel compleet is. En als het er niet is, ga je naar Zevenhuizen." Verder vindt hij het wel belangrijk datje vlakbij de grote steden zit. "Zoetermeer voor de boodschappen en Den Haag, omdat ik daar van origine vandaan kom." Moerkapelle is door de kleinschaligheid wel minder anoniem dan wat hij gewend was. "Maar het heeft zeker voordelen: hier op de dijk hebben de bewoners veel onderling contact en we houden de boel voor elkaar in de gaten!" Zijn praktijk voor acupunctuur is gevestigd bij zijn woonhuis aan de Oranjestraat. "We moesten wel wat verbouwen en aanbouwen, maar dat liep allemaal heel soepel. De benodigde vergunningen werden snel geregeld door de gemeente", vertelt hij. "Ik heb hier nu een mooie behandelruimte. En zeker door de bouw van de nieuwe wijk De Jonge Venen verwacht ik voldoende werk te hebben." WoonBeurs 2014 Zuidpias Gewoon Grenzeloos Meneer Hardijzer heeft zijn hele leven in Moord recht gewoond op de boerderij die nu kinderboer derij is. Hij is door een dwarslaesie afhankelijk van een rolstoel, maar samen met zijn vrouw wonen zij nog steeds aan de Middelweg vlakbij de boerderij waar zoveel herinneringen liggen. Hardijzer krijgt dagelijks verzorging van de thuiszorg. Ook hebben ze huishoudelijke hulp. "Dat is prima geregeld." Me vrouw Hardijzer rijdt nog auto, waardoor ze overal kunnen komen. Ook gaat Hardijzer regelmatig naar buiten met zijn rolstoel. "Moordrecht is niet zo goed aangepast voor rolstoelen: Er zijn hier veel bruggetjes en opstapjes. Dan vraag ik maar om hulp." Er zijn in Moordrecht meer voorzieningen voor ouderen maar daar maken ze geen gebruik van. "Wat we wel heel erg missen is een ambach telijke slager en groenteboer en een bank. Dat we voor het gemeentehuis naar Nieuwerkerk aan den IJssel moeten is niet zo erg." Ze zijn blij dat het oude raadhuis weer een mooie bestemming heeft gekregen en weer in handen is van Stichting Drost- IJzerman. "Deze stichting heeft veel gedaan voor het dorp!" Verder zijn ze blij dat eindelijk de afritten van de A20 verlegd worden en de spoorbomen verdwijnen zodat de snelweg beter te bereiken is. "Zo wordt wonen in Moordrecht ook aantrekkelijk voor mensen die verder weg werken."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 35