Duurzaam wonen in Zuidpias Grenzeloos Duurzaam WoonBeurs 2014 j Zuidpias Gewoon Grenzeloos woensdag 8 oktober j 15 Duurzaam, je hoort de term steeds vaker, ook in de woningbouw. Voor Tobias Verhoeven, adjunct-directeur bij projectontwikkelaar Synchroon, houdt dit het volgende in: "Een duurzaam gebouw is een gebouw die tussentijds kan worden aangepast, waardoor het mogelijk wordt om het in alle stadia van het leven te gebruiken." Hij vervolgt: "Maar duurzaam heid is voor mij ook het bouwen van huizen die mooi zijn, waarvan je gaat houden en die je wilt behouden voor je dorp of stad. Samen mooie dingen maken. Plekken verwezenlijken waar mensen fijn kunnen wonen, werken en leven." Technische duurzaamheid licht Tobias toe met het voorbeeld van de door Synchroon ontwikkelde E-house. Een woning die geen gebruik maakt van fossiele brandstoffen en zelf energie opwekt, door middel van zonnepanelen. Synchroon bekijkt momenteel de mogelijkheden om dergelijke huizen in Zevenhuizen-Zuid te ontwikkelen. Woningen die een bewustzijn creëren, doordat zij gebouwd zijn met het oog op duurzaamheid en waarin het energie verbruik duidelijk wordt bijgehouden en weergegeven. De maatschappelijk be wuste projectontwikkelaar schept graag kleinere 'buurtjes' in plaats van grote woonwijken. Karakteristieke dorpjes met veel groen en huizen met elk een eigen identiteit. Levensloopbestendige woningen Terugkomend op de duurzame woning die tussentijds kan worden aangepast, ook wel levensloopbestendige wonin gen. Synchroon heeft deze woningen reeds in Groot Swanla te Zevenhui zen gerealiseerd. Het gebruik van brede deurposten, ruime draaicirkels in badkamer en toilet en het weglaten van drempels zijn enkele typerende eigenschappen. Maar ook het gebruik van ruime kavels, waarop huizen gebouwd worden met een dusdanig oppervlak, dat de gehele benedenverdieping ingericht kan worden naar alle levensbehoeften. Deze worden in eerste instantie niet als levensloopbestendig getypeerd, maar kunnen later worden aangepast. Woningen die heden ruimte bieden voor een heel gezin, maar waar later de begane grond als volledige leefruimte kan dienen voor 2 personen. Het ac commodatievermogen van het gebouw is van cruciaal belang als men spreekt over duurzaamheid. Synchroon heeft momenteel meerdere kavels in Groot Swanla waarop deze woningen gerealiseerd kunnen worden. Houd www.synchroon.nl in de gaten voor meer informatie over Groot Swanla en andere projecten van Synchroon in de gemeente Zuidpias. Een lagere energierekening en een beter milieu Een organisatie van en door burgers, die bewoners en bedrijven helpt om kosten te besparen op de energierekening en tegelijkertijd de milieubelasting omlaag brengt. Dat klinkt als een utopie, maar is realiseerbaar. In Oudewater is Energie Oudewater op gericht met als doel: energie besparen, échte groene energie inkopen voor een scherpe prijs en hulp bieden aan leden Bij duurzaam bouwen en verbouwen draait het om rekening houden met de effecten op het milieu gedurende het hele proces vanaf het ontwerp. Duurzaam bouwen stopt echter niet bij de aflevering van een woning of het afronden van een verbouwing: ook het gebruik van het gebouw valt onder dit begrip. Bijvoorbeeld de emissie van C02 door energieverbruik voor de verwar ming en koeling van een gebouw. Of u nu in een duurzaam gebouwde woning woont of niet, deze tips helpen u om uw eigen woning energiezuiniger te maken: - Zorg voor goede isolatie van het dak, de ramen en de vloer - Kies voor een HR (hoge rendement) ketel - Ventileer uw huis dagelijks; vochtige ruimten zijn moeilijker te verwarmen en kost meer energie - Maak gebruik van duurzame energie zoals zonne- en windenergie - Gebruik een waterbesparend toilet - Verf uw huis in lichte kleuren; deze reflecteren licht beter, waardoor u minder verlichting hoeft te gebruiken - Verlicht uw huis met spaarlampen en/ of LED-verlichting die hun eigen energie willen opwekken. Dat doen zij met lokale bedrijven en professionals uit Oudewater. Alle leden van Energie Oudewater vormen samen een coöperatie. Een coöperatie waar de leden zelf invulling en richting aan geven, want zelf meedoen en bepalen is de kracht van de organisatie. Een mooi initiatief wat in de gemeente Zuidpias niet zou misstaan. Voorzitter van Energie Oudewater, Jan Willem van der Breggen, vertelt over de aanpak en oprichting: "Een doordachte aanpak is van cruciaal belang om een dergelijke organisatie succesvol op te zetten. Je wilt namelijk goede adviezen geven en kwaliteit leveren waar de mensen écht iets aan hebben, anders werkt het niet. Dat begint bij de vor ming van een groep mensen, bestaande uit meerdere enthousiaste personen, om vanuit verschillende partijen input te genereren en die daarnaast ook draagvlak kunnen creëren." De groep kan daarnaast hulp inroepen van o.a. professionals op het gebied van energie, communicatie, installateurs van zon nepanelen en financiële specialisten. "Een notaris kan bijvoorbeeld helpen bij het kiezen van de vorm, richt je een vereniging op, een stichting of een coöperatie?" Voor Energie Oudewater is gekozen voor laatstgenoemde optie, omdat dit mogelijkheden gaf voor meer activiteiten. "Daarnaast moet er al vooraf worden nagedacht over de in komsten van de organisatie: hoe dekken we de kosten met meerdere inkomsten bronnen? Er kan voor de ontwikkeling van soortgelijk initiatief ondersteuning worden gezocht bij bijvoorbeeld de gemeente, maar ook bij een partij als de Rabobank." Er wordt bij de coöperatie zoveel moge lijk gebruik gemaakt van de producten en diensten van lokale ondernemers. Dit past in het 'duurzame straatje', stimuleert de lokale economie en zorgt voor verbondenheid binnen de gemeente. "Er is veel werk verricht om Energie Oudewater op te zetten en succesvol te laten opereren, maar het resultaat mag er wezen! Bovendien is het ook heel leuk om zoiets met elkaar te doen en leer je veel nieuwe mensen kennen." Interesse om een dergelijk initiatief op te zetten binnen gemeente Zuidpias? Kijk op www.energieoudewa- ter.nl voor meer informatie. Energiezuiniger wonen, ook u kunt het! Duurzaam bouwen: een breed begrip.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 45