•PRAAT? AAL Lm Muy"izere ©REPAIR CENTRE® COMPUTERMAATJE.nl GAAT VERHUIZEN Duurzame ideeën aan de ontbijttafel Gelegenheidskoor concerteert in kerstperiode Heling sieraden Nieuwerkerkse aangehouden inzake verdwijning KVO voor winkelcentra SAN1TIIM HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS\ 15 OKTOBER 2014 11 Aanmelding voor collectieve aankoop zonnepanelen geopend Groot Kerstkoor Zuidpias 2014 NIEUW ADRES: Mercuriusweg 38 WADDINXVEEN Nieuwerkerk aan den IJssel - Dat de gemeente Zuidpias inzet op duurzaam heid bleek vrijdag 10 oktober tijdens het door wethouder Rik van Woudenberg georganiseerde duurzaamheidsontbijt in winkelcentrum Reigerhof. Ruim der tig deelnemers wisselden met collegeleden en elkaar ervaringen met en ideeën over duurzaamheid uit. Ook was het ontbijt de start van SamenZonneEnergie: een initiatief om collectief zonnepanelen te kunnen aankopen. Door Cees Visser In het collegeprogramma 'Duur zaam, open en betrokken' heeft de gemeente Zuidpias een duidelijke duurzaamheidsambitie aangege ven. Terwijl de deelnemers zich het ontbijt goed lieten smaken, werden ervaringen uitgewisseld over hoe gemeente en bedrijven hun bedrijfs voering kunnen verduurzamen. Van uit de zorg pleitten deelnemers aan het ontbijt voor structurele aandacht voor duurzaamheid. Ledverlichting Spreker Paul Crone, projectleider duurzaamheid bij de Omgevings- dienst Midden-Holland, legde uit welke besparing aan energieverbruik het plaatsen van zonnepanelen kan opleveren. Zelf heeft hij een tien tal zonnepanelen op zijn woning, waarmee hij jaarlijks zo'n 350 euro bespaart. Zelfstandig adviseur Jan Zijderveld sprak over het gebruik van led-lam pen, een verlichtingsvorm die ook de gemeente Zuidpias steeds vaker toe past in de openbare ruimte. Als ver lichting aan vervanging toe is, wordt energiezuinige ledverlichting aan gebracht, waarmee de uitstoot van C02 zo'n 30 tot 40 procent wordt verlaagd. Het ontbijt eindigde met een oproep van een inwoner uit Nieuwerkerk aan den IJssel om de mogelijkheden van een particuliere collectieve energie voorziening in Zuidpias te onderzoe ken. Mensen die zich hiervoor sterk willen maken, kunnen zich aanmel den via stichtingdira1@box.nl. Wie belangstelling heeft voor de col lectieve aankoop van zonnepanelen, kan zich tot en met 5 november vrij blijvend aanmelden op www.samen- zonneenergie.nl. Nieuwerkerk aan den IJssel/Zuidplas - Inzet, enthousiasme, zingen, opletten, samenwerken, gezelligheid, vriendschap en een avondje uit. Dat heeft het Groot Kerstkoor Zuidpias 2014 potentiële koorleden te bieden. In anderhalve maand wordt het repertoire ingestudeerd, op zaterdag 13 december staat het koor op de planken. Het bestuur en de leden van pro jectkoor Intermezzo: Ron Rabbelier, Kina Boelens en Ingeborg van Ra vels, doen een oproep: 'Altijd al met kerst willen zingen met een koor en orkest? Maar geen zin om je voor langere tijd te binden aan een koor? Dan is ditje kans!' Het Groot Kerstkoor Zuidpias re peteert onder leiding van dirigent Cees Willem van Vliet. In zes re petities en een studiedag worden 'prachtige sfeervolle liederen' in gestudeerd, waaronder Cantique de Jean Racine van Fauré en Nativity carol van Rutten. Maar ook Eine kleine Weinachtsmusic van Jacob de Haan komt aan bod en wordt gebracht met symfonisch blaasor- kest Da Capo. Met dit orkest worden ook bekende nummers ten uitvoer gebracht, die voor het publiek mee te zingen zijn. Van de deelnemers wordt verwacht dat ze, met het aangeleverde oe- Lin Muyizere is een hartelijke, innemende man. Hij groet je glimlachend, schudt je de hand en laat zijn glimlach niet los als hij vraagt hoe het met je gaat. Toen ik Muyizere hetzelfde vroeg, verdween zijn glimlach. Gek is dat niet. Zijn vrouw Victoire Ingabire zit een gevangenisstraf uit in Rwanda, het land waaruit het gezin vluchtte voor de burgeroorlog in de jaren negentig. In 2010 ging Victoire terug naar haar geboorteland om deel te kun nen nemen aan de presidentsver kiezingen. Ze werd er gevangen ge nomen en veroordeeld tot vijftien jaar cel. Vanwege steun aan een terroristische organisatie, beweren de Rwandese autoriteiten. Vanwege het streven naar een democratisch Rwanda, beweert de rest. De omstandigheden tijdens het proces dreven Victoires familie tot wanhoop - maar toch niet hele- ^riaal. Als ik Muyizere sprak over het ideaal van zijn vrouw, kwam er in zijn blik iets terug dat sinds die glimlach tijdens onze begroeting was verdwenen. Een blik waarin hoop - ondanks al les - niet wordt opgegeven. Een blik waarin het geloof bestorven ligt dat idealen niet afzwakken als de uitdrager ervan - na een als show proces bestempelde rechtsgang - gevangen wordt gezet. In de ogen van Muyizere was een fonkeling te zien vanwege het geloof dat recht vaardigheid de langste adem heeft. Het lijkt mij sterk dat de ogen van Muyizere nu nog kunnen fonkelen. Twee weken terug kreeg hij een brief van de IND, dat voornemens is zijn Nederlanderschap - in 2011 is Muyizere genaturaliseerd - af te nemen. In Rwanda is materiaal op gedoken waaruit zou blijken dat hij een rol heeft gespeeld in de geno cide, precies twintig jaar geleden. Een lugubere manier van herden ken waarvoor Nederlandse autori teiten zich makkelijk laten lenen. fenmateriaal per stemgroep, zelf de liederen instuderen/voorberei den. "Deelname is vrijwillig, maar niet vrijblijvend", laat de organisa tie weten. De repetities zijn op donderdag van 20.00 tot 22.00 uur in basisschool De Terp. De eerste repetitie is op 6 november. Het concert wordt gehouden op za terdag 13 december in de Nieuwe Kerk in Nieuwerkerk aan den IJssel. Voor meer informatie en aanmelden (tot 1 november): ingeborg.vanra- vels@gmail.com De kosten voor deelname bedragen 37,50 euro. Door Pepijn de Groot De president van Rwanda, Paul Kagame, heerst twintig jaar in Rwanda. Hij wint verkiezingen al tijd dik. Rwanda is een zogenoem de aid darling: het land heeft een goede economische ontwikkeling doorgemaakt sinds de genocide en is daarom als ontwikkelingsland een troetelbeer van het westen. Binnen de politieke wetenschap pen bestaat er een opvatting die beweert dat het voor de economi sche stabiliteit van een land goed is als er een onbetwiste leider heerst. Democratische verkiezingen - met oppositiepartijen, tegengeluiden en dergelijke - zijn onzeker qua uit komst en die twijfel remt de groei. Ik ben geen politicoloog, maar vind het wel plausibel klinken. Met de mocratie heeft het echter niets te maken, natuurlijk. En Nederland gaat juist zo prat op democratie. Alleen daarom al moe ten onze autoriteiten zich niet voor het karretje van een louche bewind laten spannen. Hopelijk geeft Ne derland, als democratische rechts staat waarin men recht heeft op idealen, Lin Muyizere binnenkort weer reden tot fonkelende ogen. Nieuwerkerk aan den IJssel - De politie hield vrijdag 10 oktober om 23.10 uur drie jongens van vijftien en zestien jaar uit Nieuwerkerk aan op verdenking van heling van siera den. Agenten zagen de drie jongens op één bromfiets rijden over de Bos polderstraat en hielden hen staande voor een controle. In de buddyseat zat een plastictas met horloges en sieraden. Omdat vermoed werd dat de goe deren van diefstal afkomstig waren werden de jongens aangehouden wegens heling. De politie onder zoekt de zaak. VI aarding en/Ca pel le/N ieuwer- kerk aan den IJssel - Het stoffelijk overschot dat vrijdag 10 oktober in Vlaardingen is gevonden, is ver moedelijk de vermiste Dagoberto Gil Rodriguez. De 58-jarige Colombi aan uit Capelle aan den IJssel wordt sinds 2 augustus vermist. Op 28 au gustus deed zijn familie aangifte en startte de politie een uitgebreid on- derzoek.Woensdag 8 oktober werd een 38-jarige vrouw uit Nieuwer kerk aan den IJssel aangehouden op verdenking van betrokkenheid. Vrij dag is een 29-jarige Rotterdammer aangehouden. De politie sluit meer aanhoudingen niet uit. De politie zoekt mensen die Rodri guez voor of na 2 augustus gezien, gesproken of gekend hebben of die meer informatie hebben met be trekking tot zijn vermissing. Bel len kan via 0900-8844 of anoniem 0800-7000. §pccia!ia( Nieuwerkerk aan den IJssel - De Rei gerhof en Dorrestein hebben opnieuw het Keurmerk Veilig Ondernemen (KVO) voor winkelgebied behaald. Het certificaat is een bekroning voor ondernemers, gemeente, politie en brandweer die samen afspraken heb ben gemaakt om de veiligheid verder te verbeteren. Daarnaast ontvin gen de winkeliersverenigingen een tweede ster in, omdat zij de afgelopen twee jaar ook afspraken zijn nagekomen over maat regelen in het openbaar ge bied rondom de winkelcentra. ZELF DOEN - SAMEN DOEN - LATEN DOEN Sanitiem Arbeco B.V. Ringvaartlaan la 2914 VJ Nieuwerkerk a/d IJssel Tel. (0180)31 41 12-info@arbeco.nl

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 11