CENTRE® COMPUTERMAATJE.nl GAAT VERHUIZEN Forse eindsprint nodig om klaar te zijn voor veranderingen in zorg "Wij doen al jaren alles zelf. Alles is ons afgenomen" Contracten huishoudelijke hulp rond 3 HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 15 OKTOBER 2014 19 Voorzienbaarheid Bewoners Oud Verlaat vragen hulp van politiek en gemeente NIEUW ADRES: Mercuriusweg 38 WADDINXVEEN Moerkapelle - De veranderingen op het gebied van de zorg naderen met ras se schreden. Nog tweeënhalve maand en het is zover. Om te laten zien hoe de zaken er op dit moment voorstaan, hield de WD afgelopen maandag in dorpshuis Op Moer een bijeenkomst waarop de decentralisatie van de zorg centraal stond. Onderanderen Tweede Kamerlid Tamara van Ark was aanwe zig om haar licht over de veranderingen te laten schijnen. Concluderend kan worden gesteld dat de gemeente Zuidpias aardig op weg is, maar dat er nog een flinke eindsprint moet worden ingezet om er op I januari daadwerkelijk klaar voor te zijn. Door Job van der Plicht "De verkiezingen hebben niet gehol pen bij het organiseren van het aan pakken van de decentralisatie in de zorg", stelt wethouder Joke Vroeg- op. "Het oude college heeft het over de verkiezingen heen getild en het nieuwe college had eerst wat tijd nodig om zich in te werken. Maar inmiddels zijn we goed op weg." Vroegop liet weten dat er samen met omliggende gemeenten af spraken zijn gemaakt met aanbie ders van zorg. Het gaat onder meer om afspraken over de prijs en kwa liteit van zorg die wordt geleverd. "De contracten met betrekking tot hulp in de huishouding zijn zo goed als getekend en dat geldt ook voor het begeleidende deel. Dan hebben we het bijvoorbeeld over de bege leiding van langdurig gehandicap ten en dagopvang." Op het gebied van jeugdzorg moet nog wel een en ander gebeuren, wist Vroegop. "Daarover zijn we nog volop aan het onderhandelen." Met haar ervaring in zowel de gemeentepolitiek als de lande lijke politiek, kon Van Ark vertel len waarom de overheid voor deze verandering heeft gekozen. "Op dit moment gaat er veel tijd en geld op aan de bureaucratie rondom het bieden van zorg. De gedachte achter de nieuwe aanpak is dat er minder regeltjes komen. Maar we zijn ons ervan bewust dat verande ringen wel lastig zijn." Centraal staan volgens Van Ark drie vragen die beantwoord moe ten worden, voordat iemand zorg krijgt. "Wat is je probleem? Wat kan je er zelf aan doen? En heb je mensen om je heen die je erbij kunnen helpen? Wanneer uitein- Kamerlid Tamara van Ark: "De gedachte achter de nieuwe aanpak is dat er minder regeltjes komen. delijk blijkt datje dan alsnog hulp nodig hebt van de overheid, dan is die er natuurlijk. We zijn een be schaafd land en natuurlijk helpen we je dan." Tot slot liet raadslid Ferry van Wij nen nog weten dat er nog een forse eindsprint getrokken moet worden om daadwerkelijk op 1 januari klaar te zijn. "Er is nog erg veel te doen. Een vraag waarop we bijvoorbeeld nog geen antwoord hebben is: zijn de budgetten toereikend? We we ten wat het budget is, maar niet wat er bijvoorbeeld gebeurt als het geld in oktober al op is. Het is lastig om dat in te schatten." Wethouder Joke Vroegop weet nog niet precies hoe veel mensen in Zuidpias op dit moment zorg ontvangen en hoeveel aanvragen er dus te verwachten zijn, zo liet zij onlangs desgevraagd weten. Ze legde wel uit waar bijvoor beeld op gelet zal worden als iemand bij de gemeente zorg aanvraagt. 'Voorzienbaarheid' is volgens Vroegop een be langrijk criterium: "Een voor beeld: als je in de zeventig bent en een splitlevelwoning koopt, dan is de kans groot dat er over twee jaar allerlei aanpassingen aan het huis nodig zijn. Dat is voorzien baar. We vinden dat mensen meer zelf moeten gaan sparen voor voorzieningen voor als ze ouder worden. Als gemeente vinden we dat bijvoorbeeld iemand van 35 die een ongeluk krijgt, eerder recht heeft op aanpassingen aan zijn woning." Oud Verlaat - De opkomst in de Vierkap was afgelopen maandag naar verhou ding groot. Op een door PvdA/GroenLinks georganiseerde avond praatten be woners van Oud Verlaat, raadsleden, wethouders en vertegenwoordigers van een thuis- en een mantelzorgorganisatie met elkaar over veranderingen in de zorg. Ideeën werden uitgewisseld en zorgen gedeeld. 'We willen oud worden in Oud Verlaat, maar hebben hulp nodig van de politiek en de gemeente." Door Marianne Fortuin De politiek was met name geïn teresseerd in een mogelijke voor beeldfunctie van Oud Verlaat voor de andere dorpen van Zuidpias. De verwachting was dat in zo'n kleine gemeenschap - Oud Verlaat telt 340 inwoners - de saamhorigheid groot is, maar volgens de vooral oudere aanwezigen valt dat tegen. De reden hiervoor is, dat men niet graag om hulp vraagt. Ambulance Gespreksleider Jacques Bovens maakte de zaak concreter door twee kernvragen te stellen: wat kunt u zelf, en hoe kunnen we u ondersteu nen? Bewoner Giel de Graaf stak ge lijk van wal: "Wij doen al jaren alles zelf. Alles is ons afgenomen, we heb ben geen arts meer, geen openbaar vervoer. Wij zitten aan een pleintje, met 22 woningen, daar kan geen taxi of ambulance komen. We heb ben twee bruggen en daarvan zou er minstens één moeten worden aangepast. We willen oud worden in Oud Verlaat, maar hebben hulp no dig van de politiek en de gemeente." Diverse mensen in de zaal vallen hem bij: je gaat naar de dokter in Ommoord, voor een paspoort moet je naar Nieuwerkerk, en als je naar Zevenhuizen wilt, heb je dat paaltje waardoor je om moet rijden. Bewoners die nu thuiszorg krijgen, maken zich zorgen over de toe komst: houden ze dezelfde thuis hulp of wordt die ontslagen? Wet houder Joke Vroegop: "Over twee "Je gaat naar de dokter in Ommoord, voor een paspoort moet je naar Nieuwerkerk, en als je naar Zevenhuizen wilt, heb je dat paaltje waardoor je om moet rijden." weken komen er informatie-bijeen komsten." Seniorenvervoer Joke Deelen van oudereninforma- tiepunt ZieZoZuidplas biedt een op lossing voor het vervoersprobleem: "Vanaf 5 november is er een nieuwe dienst, het seniorenvervoer, opgezet samen met de ANBO. Mensen met een eigen auto willen anderen ver voeren. Bijvoorbeeld als je naar het gemeentehuis moet. Wel eerst in de eigen omgeving kijken of je het zelf kunt regelen." Het seniorenvervoer gaat dertig eurocent per kilometer kosten. Een aanspreekpunt voor me dische vragen werd geboden door wijkverpleegkundige Tessa Roos: "Ik heb het idee om één keer per twee weken hier in Oud Verlaat spreekuur te houden. Ik kan hier ook de griep prik komen geven en een wijklunch organiseren." Het seniorenvervoer en het spreek uur kunnen op bijval uit de zaal rekenen. Wat de saamhorigheid be treft, wil ook de Vierkap bij monde van Femke Heilker een steentje bij dragen. Er zijn al inloopmiddagen, maar men wil gaan kijken hoe dege nen die zorg nodig hebben in con tact kunnen komen met mensen die zorg willen bieden. Deelen meldt dat er op dit punt volop ontwikkelingen gaande zijn. Alles komt bij elkaar op één website, maar ze vult aan: "De allerbeste verbinding is die tussen u en uw buurman". Na afloop van de bijeenkomst neemt raadslid Pieter Beeldman direct een kijkje bij de bruggen van het pleintje: "Die ene is inderdaad wel hoog...." Zuidpias - De aanbesteding van hulp bij het huishouden is zo goed als afgerond. Inwoners in de regio Midden-Holland die in aanmer king komen voor deze hulp zijn ook in 2015 verzekerd van deze vorm van ondersteuning. Dit heeft de gemeente Zuidpias namens alle deelnemende gemeenten vorige week laten weten. Om voldoende keuzevrijheid voor inwoners te bieden is breed ingekocht. Daarnaast hebben de gemeenten voor de huishoudelijk hulp zoveel mo gelijk huidige aanbieders willen contracteren om de overgang voor de cliënt soepel te laten verlopen. Ook konden eventuele nieuwe aanbieders in aanmerking ko men voor een contract. In prin cipe ontvangen cliënten dus hulp van de huidige aanbie ders. Dit kan wel per gemeente verschillen. Lokaal ontvangen de cliënten hierover informatie van de gemeente. Gemeenten waren sinds 2007 al verantwoordelijk voor het le veren van hulp bij het huishou den. Wel ontvangen gemeenten vanaf volgend jaar minder geld voor deze taak, omdat het ka binet bezuinigt. De gemeente kijkt nu wat inwoners echt no dig hebben om mee te kunnen doen. Zo lang mogelijk huishoudelijke taken zelf organiseren met hulp van de omgeving (vrijwillig of betaald) is het vertrekpunt. Zo moet de zorg betaalbaar blij ven voor wie langdurige en in tensieve zorg of ondersteuning nodig heeft. Op korte termijn hopen de ge meenten ook in gezamenlijk heid contracten af te sluiten over de nieuwe gemeente lijke taak: begeleiding (Wmo). Daarmee is de inkoop van het Wmo-aanbod bijna gereed, die van Jeugdhulp volgt later. .1

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 19