Jeugdzorg in Zuidpias niet rond, raad en staatssecretaris zeer bezorgd Kinderen Meester Lalleman- school rennen voor glijbaan Balans Raad wil woud aan hulpverleners tegengaan HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 22 OKTOBER 2014 7 Zuidpias - Alle Nederlandse gemeenten zijn op 7 januari 2015 volledig ver antwoordelijk voor de jeugdzorg. De gemeente Zuidpias heeft echter nog niet alle contracten getekend met de partijen die deze zorg moeten gaan aanbieden. Het is de vraag of de zorg aan kwetsbare kinderen en jongeren in het nieuwe jaar onveranderd door kan lopen. Een stand van zaken die de volledige gemeenteraad zorgen baart, zo bleek dinsdag 14 oktober in de raadsvergadering. Door Erwin van 't Hof Wethouder André Muller verzeker de de raad dat de contracten voor het begin van volgend jaar gete kend zullen zijn. Aan zijn uitspra ken tijdens de raadsvergadering was duidelijk te merken dat ook hij de tijd voelt dringen. Muller: "De jeugdzorg heeft bij mij nu de hoogste prioriteit, als er plotseling een afspraak over dit onderwerp bij komt moet de rest onmiddelijk wijken." De wethouder gaf aan dat hij met een groot aan tal partijen in gesprek is en dat de daadwerkelijke ondertekening van de contracten niet lang meer op zich zal laten wachten. Daarbij is hij ook afhankelijk van de wethou ders van andere gemeenten, omdat de zorg in sommige gevallen col lectief wordt geregeld. De WD is kritisch over het voor nemen om scholen nauwer bij de jeugdzorg te betrekken. De libera len vrezen dat de scholen niet vol doende mankracht in huis hebben om de extra taak van signalering van problemen en begeleiding van jongeren op zich te nemen. André Muller had nog geen concreet ant woord paraat en deed een beroep op het geduld van de partij: "We zijn op dit moment in druk overleg met de scholen hoe we deze taak precies willen gaan invullen. Ik ga er vanuit dat we tot goede afspra ken gaan komen." De geruststellende woorden van de wethouder waren niet genoeg om de zorgen van de raadsleden weg te nemen. Bert Doek (CU/SGP) sprak van een hoop 'contacten' maar weinig 'contracten'. Voorma lig wethouder Jan Verbeek (CDA) gaf te kennen absoluut niet gerust gesteld te zijn door de uitspraken van de wethouder: "Wij hoopten dat vanavond onze zorgen over dit onderwerp minder zouden worden, maar ze zijn alleen maar groter ge worden. Het mag absoluut niet ge beuren dat deze zaak op 1 januari niet rond is." De duidelijkste bevestiging dat de raad - zowel oppositie als coalitie - met argusogen de handelingen van het college omtrent de jeugd zorg volgt, was een schorsing die de WD aanvroeg na het optreden van de wethouder. Alle coalitie partijen trokken zich hierop terug in de privacy van een aparte ver gaderkamer om de volgende stap door te spreken. Deze kwam in de vorm van een eis aan de wethouder om op korte termijn met een informatienota te komen waarin de stand van zaken duidelijk uiteen wordt gezet. Wet houder Muller gaf aan deze op 11 november aan te kunnen bieden zodat deze tijdens de commis sie decentralisaties besproken kan worden. Staatssecretaris van Volksgezond heid Martin van Rijn heeft de jeugdzorgregio Midden-Holland, waarvan Zuidpias onderdeel is, gis teren - dinsdag 20 oktober - ont boden om zijn zorgen te bespre ken. Van alle 42 jeugdzorgregio's behoort Midden-Holland tot de laatste groep die nog onvoldoende voorbereid is op de nieuwe jeugd- zorgtaken vanaf 1 januari. Of en op welke manier het kabinet gaat in grijpen, was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend. Tweede Kamerlid en oud-wethouder van Zuidpias Tamara van Ark deelt haar belevenissen als volksvertegenwoordiger in politiek Den Haag met de lezers van Hart van Holland. Het leven is wat je overkomt ter wijl je bezig bent plannen te ma ken. Met deze zin, natuurlijk vrij naar de tekst van John Lennon, begon ik mijn bijdrage aan het debat over de wetten die het ka binet heeft gemaakt om verlofre gelingen te moderniseren. Je weet immers niet wat het leven voor je in petto heeft. En je kunt je er ook niet altijd op voorbereiden. Soms gaat het om mooie dingen, zoals de geboorte van een baby. Soms treft een gebeurtenis je als een hamerslag, als je bijvoorbeeld de mededeling krijgt dat iemand van wie je houdt ernstig ziek is. De meeste mensen combineren werk met hun leven thuis en kunnen daar een balans in aanbrengen. Maar het kan voorkomen dat je meer instrumenten nodig hebt om alle ballen in de lucht te houden. Aan de ene kant werken mensen meer en aan de andere kant zien we ook steeds meer dat mensen voor elkaar zorgen. En vanuit die gedachte (je geeft om jezelf én je zorgt voor een ander) heb ik ge keken naar het voorstel van de re gering. Dat past goed in het beeld van de Participatiesamenleving, een begrip dat vorig jaar werd ge ïntroduceerd bij de Troonrede. Het ging om de aanpassing van ouderschapsverlof, kraam verlof voor de partner, adoptie- verzoek en zorgverlof. In de oude regeling mocht je alleen gebruik maken van zorgverlof als je wilde zorgen voor iemand die je in huis had en die eerstegraads familie is. In de nieuwe wet verandert on der meer dat je mag zorgen voor mensen met wie je een sociale re latie hebt, dat kan dus veel breder zijn. Omdat je salaris inlevert, of zelfs onbetaald verlof opneemt, zal het niet al te licht gebeuren dat mensen hier aanspraak op maken. En dat is ook de balans waar ik naar zoek want werkgevers moe ten ook kunnen werken met zo'n regeling. Uit onderzoek blijkt ove rigens ook dat de meeste werk gevers en werknemers er samen goed uitkomen in een goed ge sprek. Iemand die altijd loyaal en hard werkt, kan natuurlijk ook een potje breken als er een keer meer aan de hand is. Dat is uiteindelijk het belangrijkste voor het slagen van de regeling, dat werkgever en werknemer er samen uitko men. Daarom waren wij vóór deze wet maartegen een initiatiefwet van CDA en Groen Links waarin werknemers het eenzijdige recht krijgen een verzoek in te dienen om thuis te werken. Hier wordt de gevraagde flexibiliteit wel heel erg op het bordje van de werk gever gelegd. Wat er allemaal bij komt aan verplichtingen voor werkgevers als iemand thuis gaat werken, aan bureaucratie alleen al voor Arbo normen, dat is geen sinecure. Thuiswerken kan heel goed zijn, maar moet wel in samenspraak gebeuren. En één ding nog hier over; als we teveel rechten wet telijk verankeren, dan komt er een moment dat een werkgever zich wel twee keer achter de oren krabt voordat hij iemand in dienst aanneemt. En willen we niet al lemaal meer banen? Niet voor al les is een wet altijd een geschikt middel, en dat betekent dat we altijd scherp moeten zijn om niet door te schieten in het vastleggen van regels, waar mensen dat on derling prima zelf kunnen doen. Reageren? Mail naar t.vanark@ tweedekamer.nl of via Twitter ta- maravanark Rennen of (snel) wandelen voor aankleding toekomstig schoolplein. Moordrecht - De Brede School en het schoolplein komen er, maar voor groen en speeltoestellen moeten de leerlingen van de Meester Lallemanschool, de St. Jozefschool en De Achtbaan zelfzorgen. Daarom zijn en worden er acties op touw gezet, zoals een kledingactie, een statiegeldactie en een sponsor loop. Vrijdagmorgen renden 250 leerlingen van onder- en bovenbouw van de Meester Lallemanschool, gesponsord door ouders, familieleden en beken den door het park achter de school. Door Cees Visser Leerkracht Anneke de Waal: "De kinderen starten vanaf een van de tafeltjes en krijgen na elke ronde een elastiekje als bewijs. Aan het einde van de loop worden de elas tiekjes geteld, waarbij elk elastiekje een bedrag in euro's oplevert." De leerlingen stonden te popelen om van start te gaan. De 9-jarige Sander van der Waal had er duide lijk zin in: "Ik zit op korfbal, dus ik kan best hard rennen." Atletisch talent Al snel bleek dat er op de school atleten in de dop zitten. Toen het laatste fluitsignaal klonk, hadden Tim Plooster (9) en Dirk Timmerman (9) negentien rondjes in hoog tem po afgelegd. Maar ook de andere kinderen lieten zich niet onbetuigd en zetten veel rondjes op hun naam. Het maakte niet uit of ze uiteinde lijk rennend of snelwandelend de finish bereikten. De renners werden luidruchtig aangemoedigd: 'Renners links en wandelaars rechts' en 'Kom op, we willen een glijbaan', was langs het parcours te horen. Eenmaal over de finish wachtten limonade en koek. Nog verder in het verschiet ligt de glijbaan, die komt er. Zuidpias - De gemeenteraad van Zuidpias wil geen aparte potjes voor zorg, jeugd en werk. Een gezamenlijke pot biedt kansen op betere zorg. Wethouder Joke Vroegop gaat bekijken hoe ze zaken integraler kan aanpakken, zo zegde ze toe in de raadsvergadering van 14 oktober. Volgens Jurian Hennip (CDA) kan bundeling van de budgetten een einde maken aan "het woud aan verschillende hulpverleners dat bij mensen en gezinnen met meerdere problemen over de vloer komt. Via één hulpverlener moet de burger of het gezin wor den ondersteund." ChristenUnie/SGP meent dat 'ontschotting' van de budgetten aansluit bij het voornemen van het college om sociale teams in te zetten. Deze teams moeten een centrale rol krijgen bij de zorgverlening. Zij krijgen volgens Marnix de Romph de opdracht om zorgvragers op een "veelzij dige en dynamische manier van dienst te zijn". Daar hoort den ken in drie verschillende hokjes volgens ChristenUnie/SGP niet bij. "Door het bundelen van de budgetten verwijnen drempels om op een integrale manier te zoeken naar de best passende oplossingen voor de zorgvraag stukken." Controlemiddel Volgens wethouder Joke Vroegop is de doelstelling van het col lege altijd geweest om op een integrale manier om te gaan met zorgvragen: "Er zal altijd overlap zijn op het gebied van zorg, ik denk dat iedereen het daar over eens is." Vroegop stelt dat de gemeente raad meer zeggenschap over het geld heeft als dat verdeeld blijft over drie potjes: "Als er nog fi nanciële schotten staan, moet het college elke keer weer te rugkomen bij de raad als er ge schoven moet worden tussen de budgetten. Dat geeft een extra controlemiddel." Het al dan niet ontschotten is volgens de wethouder een keuze van de raad. Zij heeft toegezegd dat er een nadere uitwerking komt van de integrale aanpak van de zorg. Besluitvorming over dit onderwerp volgt naar ver wachting voor het eind van het jaar.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 7