'De burgerij heeft een monument opgericht'. "En zo is het" "ledereen deed wat; het was geweldig" HART VAN HOLLAND ZUIDPIAS 5 NOVEMBER 2014 11 Reüniecafé in jubilerend dorpshuis Eerste beheerdersechtpaar Swanla roemt bereidwilligheid Zevenhuizenaren Zevenhuizen Over wat er allemaal is gebeurd en ontstaan in Swanla zou je een boek kunnen schrijven. Met de viering van het veertigjarig bestaan van het dorpshuis is het tijd om dat alles in herinnering te roepen. Kortom, aan gesprekstof geen tekort bij het reüniecafé van zaterdag 1 november, waar oude en nieuwe bekenden hun hoofdstuk van dat Swanla-boek met elkaar delen. Pouw Hofman, dorpshuisman van het eerste uur, met zijn knipselmap over Swanla. Door Pepijn de Groot Het verhaal van de oprichting van het dorpshuis is er een waarvan de bedenkers van de participatiesa menleving zullen dromen. Een groep Zevenhuizenaren, waaronder Pouw Hofman, kwam met het idee voor een dorpshuis. "Omdat er niks was. Wij wilden een plek waar mensen elkaar konden ontmoeten. Buiten de kerk, een algemeen honk. De gemeente werkte in het begin niet mee, daar wilde men eerst zien of het ons ernst was." Toen kwamen de ludieke acties, waaronder het ophalen van flessen en het verkopen van loten. Hofman, bestuurslid van het eerste uur, vertelt grijnzend: "Ik zeg altijd: ik had beter een uur kunnen overwerken, want in verhouding met de tijd die erin gestoken werd brachten die flessen geen duppie op. Maar iedereen be waarde z'n flessen. De mensen za gen: die flessenophalers, onder wie ook Johan de Ruiter, doen dit niet voor niks! Die willen iets bereiken!" Dat drong ook bij de gemeente door en het dorpshuis kon terecht in de oude huishoudschool aan de Bur gemeester Klinkhamerweg. Hofman fronst - "ik had liever een nieuw dorpshuis gezien" - maar het sloeg aan. "Swanla draaide op vrijwil ligers. ledereen droeg een steen tje bij. Ten tijde van de oprichting kwam de Commissaris van de Ko ningin, Maarten Vrolijk, langs." Hof man loopt naar de katheder waar zijn knipselmap ligt en wijst op een krantenkop. "Kijk, dit heeft-ie ge zegd. "De burgerij heeft een monu ment opgericht." En zo is het." Sleutelfiguren Die sleutelfiguren uit de burgerij worden geëerd tijdens de toespraken in de foyer van het dorpshuis. Zodra namen als Wim Visser ('de man van de sport') en penningmeester Bou Nobel vallen, klinkt er applaus - zo ook als wethouder Rik van Wouden berg een cheque van driehonderd euro schenkt namens de gemeente. De successen van 'de volleyba', die brand van 1992: onder een sappie en een sateetje in de theaterzaal halen vrijwilligers van toen en nu herinneringen op. "Ik kwam net uit Rijswijk hier wonen toen ik vrijwil liger werd", vertelt Ineke Kreeft, die aan tafel zit met Herman en Nel Voorn en Ben en Mieke Verschoor. "Het dorp zelf heeft ervoor gezorgd dat ik nooit heimwee had, maar Swanla speelt daarin een grote rol. Het was een en al saamhorigheid!" Haar tafelgenoten knikken. "Het maakte voor de gezelligheid niet uit met wie je werkte. Men stak elkaar aan met enthousiasme", aldus Ben Verschoor. Verbondenheid De vrijwilligers van toen zijn niet al lemaal actief meer, maar 'het blijft ons dorpshuis'. Ook Pouw Hofman, die al vijftien jaar in Ommoord woont, voelt nog steeds verbonden heid met Zevenhuizen en Swanla. Hij is blij om oude bekenden te zien, onder wie mevrouw Den Braber. Zij klopt Hofman op de schouder. "Er komen zo veel herinneringen bo ven", zegt ze en houdt haar duim en wijsvinger een klein stukje uit elkaar, "en dan is er nog maar zo'n beetje verteld." Spelen met Lego is fijn, vond ook de jeugd ruim dertig jaar geleden al. Zevenhuizen - 'We hebben veel dorpshuizen in Nederland gezien, maar nergens werkten zoveel vrij willigers als bij Swanla.Beheerder sechtpaar Arie (70) en Luc (67) Eriks kwam in 1976 vanuit Den Helder naar Zevenhuizen om het in 1974 door bewoners opgezette dorpshuis te gaan exploiteren. 'We misten de zee, de dijk en de frisse lucht, maar kregen er iets leuks voor terug: we kwamen tussen heel veel enthousi aste mensen terecht." Door Judith Rikken Als ouders van twee jonge kinde ren, en werkzaam als beheerders in dienst van de marine, besloten Arie en Luc Eriks het verpauperende Den Helder achter zich te laten en in de Randstad vergelijkbaar werk te zoeken. Dat vonden ze in Zeven huizen. Het was even wennen in de nieuwe woon- en werkomgeving. Luc: "Mensen liepen hier in korte broeken. Wij hadden geen zomer kleren. In Den Helder waaide het altijd hard." Veel tijd om te settelen en accli matiseren was er niet. Het dorps huis runnen was aanpoten, vanaf het eerste moment. "We hebben onze spullen in ons huis in de Ro zenstraat gezet en zijn meteen aan het werk gegaan. In Swanla was een verbouwing gaande, de sporthal was in aanbouw en er was nog geen keuken. In de Bruine Zaal moest nog vloerbedekking worden gelegd." "Nog geen twee weken nadat we waren binnengestapt, kregen we de vuurdoop. De Rotary wilde bij ons een feest geven. Er was niets, we moesten improviseren tot en met. Gelukkig was er veel bereidwillig heid. Op de zaterdagochtend voor het feest werden er om acht uur een vaatwasser, een koelkast en een kookplaat naar binnen gebracht. Op de tafels stonden opeens vijftig vaasjes met bloemen, ledereen deed wat; het was geweldig." In Swanla werd het drukker en druk ker. "Door mond-op-mondreclame kreeg men door wat er allemaal mo gelijk was. De ruimtes werden vaak drie keer op een dag gebruikt. Waar 's ochtends de peuterspeelzaal was, kwam er om half vier een gitaarle raar lesgeven en stond er om zeven uur 's avonds een koor te zingen. Op een gegeven moment was zelfs ons kantoor in gebruik." Aan vrijwilligers was er nooit een gebrek. "Op een goed moment had den we er 125 op een lijst staan. Moesten er voor de zomervakantie een paar honderd oranje stapelstoe- len schoon gespoten worden; geen probleem. Was er een probleem met de verwarming; dan lagen de vrij willigers op zaterdagochtend onder de vloer van de oude huishoud school in de blubber aan de buizen te sleutelen." John Lanting Tot de hoogtepunten uit zijn Swan- la-tijd behoort voor Arie de Lego wedstrijd die ze organiseerden ter gelegenheid van het eerste lustrum van het dorpshuis. "Nu zijn er vaak van die wedstrijden, maar toen be stond dat helemaal niet." Luc: "We hebben er een paar honderd kilo blokjes uit Denemarken voor laten komen." En er was het Midzomerbal: "Een feest dat duurde tot vier uur. Om half zes 's ochtends waren we klaar met opruimen en zijn we met een groep vrijwilligers doorgelopen naar de Nacht van Zevenhuizen, een zeilevenement op de Rotte." Begin jaren tachtig moet het vol gens Arie geweest zijn dat John Lanting met zijn Theater van de Lach naar Swanla kwam. Arie: "Lanting woonde toen aan de Wollefoppen- weg en deed in het dorpshuis aan jazz-ballet voor zijn conditie. Wij hebben toen kans gezien om hem over te halen om bij ons een try- out te houden. Hij kwam met twee trucks aan decor, geluid en licht. Het opbouwen en repeteren kostte twee dagen. Ik meen dat we 500 stoelen hadden; totaal afgeladen was het. Voor die tijd was het voor het dorp een geweldige belevenis." Arie en Luc Eriks bleven het dorps huis bestieren tot 1985. Terwijl Luc nog een jaar bleef om de nieuwe beheerder in te werken, vertrok Arie naar een cultureel centrum in Gou da. In het dorpshuis zijn ze daarna niet vaak meer geweest. "We zaten niet bij een vereniging. Uitgaan de den we buiten het dorp. Bij de reü nie waren we natuurlijk wel." Terug naar Den Helder hoeven Arie en Luc nu niet meer. 'We zijn er na ons pensioen een weekje met de ca ravan gaan staan. Maar nee, het is zó verpauperd. Het is goed geweest dat we het gedaan hebben zoals we het gedaan hebben.' Luc en Arie Eriks met het kwartetspel dat werd uitgegeven ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van Swanla.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 11