"Sluit nieuwe brug in de avondspits af" Collecte MS Fonds Libelle columniste bij Vrouwen van Nu SANITIIM Door Adri den Boer Zuidplasmonument kwam er nooit HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 12 NOVEMBER 2014 11 Bewoners Zuideinde willen maatregelen om sluipverkeer tegen te gaan Tineke Beishuizen. levenhuizen/Rotterdam - Met een handtekeningenactie willen bewo ners van de Zevenhuizense Dorps straat en het Zuideinde in Zeven huizen en Rotterdam voorkomen dat de nieuwe brug over de Ringvaart in de spits voor nog meer sluipverkeer voor hun deuren zorgt. Hoozemans en zijn gezin wonen op het Rotterdamse gedeelte van het Zuideinde. "Toen we hier kwamen wonen werd gezegd dat het Zuid einde autoluw zou worden." Pas op een informatiebijeenkomst op 8 september zegt hij voor het eerst te hebben gehoord over de plannen van Zuidpias, de provincie en het recreatieschap Rottemeren voor de brug over de Ringvaart. Die moet de roeibaan in de Eendragtspol- der beter bereikbaar maken vanaf de N219. "Op die avond is bij een aantal bewoners een bom ontploft", stelt Hoozemans. De belangrijkste eisen van de be woners zijn een vermindering van de drukte tijdens de avondspits en snelheidsbeperkende maatregelen. "Als het kan rijden ze hier soms met honderd kilometer per uur voorbij. Voor kinderen die naar school of huis fietsen is het levensgevaarlijk." Volgens een onderzoek dat gemeen te Zuidpias door een extern bureau heeft laten uitvoeren, zal met de aanleg van de brug de verkeers druk in de spits vooral tussen de Van Oudheusdenweg (de weg naar de roeibaan) en de Brandingdijk in Nesselande toenemen. Die druk zou echter weer afnemen met de geplande aanleg van een kruispunt met stoplichten op de Zuidelijke Dwarsweg/N219; hét punt waar het verkeer nu iedere spits vast staat. Per saldo neemt de verkeersdruk op het Zuideinde na aanleg van brug en kruispunt volgens de cijfers vooral in de avondspits af. Met de realisatie van de Moordrechtboog zouden de problemen helemaal op gelost zijn. Hoozemans en zijn buren geloven er niet in: "We willen dat de verant woordelijken zich niet achter een rapport verschuilen, maar de mens als uitgangspunt nemen. Nu rijden automobilisten die van de N219 ko men al terug naar Zevenhuizen om via het Zuideinde naar Nesselande te rijden. Als die sluiproute straks door de brug wordt gehalveerd, dan zullen nog veel meer mensen die weg nemen, ledereen heeft toch lie ver een weg zonder, dan mét stop lichten?" Lex Hoozemans is een van de bewo ners die ageren tegen de aanleg van de brug, waarvoor de voorbereiden de werkzaamheden al in volle gang zijn. "Die brug houden we niet meer tegen", weet Hoozemans, "maar we vragen om maatregelen om ons te gemoet te komen. Sluit die brug in de avondspits af, zodat mensen het Zuideinde niet als sluiproute kun nen kiezen. Of stel eenrichtingsver keer in. Als ik daardoor zelf moet omrijden, dan moet dat maar." Lex Hoozemans: "Ik kan door de drukte soms mijn tuin nauwelijks inrijden." Nieuwerkerk aan den IJssel - Ti neke Beishuizen, al jarenlang vaste columniste bij weekblad Libelle, is donderdag 20 november te gast bij Vrouwen van Nu. Naast columns schrijft Beishuizen songteksten voor onder andere Rob de Nijs en ook heeft zij al meerdere boeken op haar naam staan. De toegang voor leden is vrij; niet- leden betalen 7,50 euro aan de zaal. Deur open om 19.30 uur. aanmelden Zuidpias - De MS Collecteweek 5919839 of pamela@ vindt dit jaar voor de tiende keer nationaalmsfonds.nl. plaats. In de week van maandag Giften zijn welkom 17 november gaat een groot aantal op giroreke- collectanten langs de deuren om ning 5057. geld in te zamelen voor dit fonds dat zich inzet voor een beter leven met MS. De opbrengst wordt besteed aan onderzoek, begeleiding en voor lichting. Wie een paar uur van zijn of haar tijd wil besteden aan dit goe de doel kan zich via 010- ZELf DOEN - SAMEN OOEN - LATEN DOEN Sanitiem Arbeco B.V. Ringvaartlaan la 2914 VJ Nieuwerkerk a/d IJssel Tel. (0180) 31 41 12 info@arbeco.nl Cramer geeft startschot voor aanleg Zuidplaspolder', zo kopten kranten in 2009 slijmend naar een nu al vergeten minister van een opgeheven departe ment (VROM). 'Bouw eerste woningen Zuidplaspolder van start', zo heette in juli 2014 een provinciaal persbericht omdat een gedeputeerde aan de Zevenrozen hof één steen legde (nog samen met een wethouder ook). Komt het infantiele ijk- punt omdat een monument van de échte aanleg van de Zuidplaspolder, de eerste 'staatspolder', wordt gemist? 'Gelukkig is het land, waar 't kind zyn moêr verbrand', aldus Vondels versje op het ver venen. Het weggraven en wegbaggeren van land voor turf was wel roofbouw. Daar moest wat aan worden gedaan. Hier vanwege het opvolgende Zuidplasgevaar voor Rotterdam en Gouda. In 1839 was die door vervenen ontstane plas door Rijkswaterstaat droog gemalen en in 1844 volgde het eerste eigen bestuur. Op de vergadering van de stemge rechtigde 'ingelanden' van de Zuidplaspolder van 24 mei 1939, traditioneel om 11 uur in 'De Zalm' in Gouda, kwam - naast goede wijn - het 100-jarig jubileum ter tafel. Heemraad M. Hijkoop had met dijkgraaf S. Paul afge sproken dat hij iets namens het bestuur aan de grondeigenaren zou beloven. Dat punt kreeg de titel 'Drooglegging Zuidpias 1839'. Hij kondigde daarbij aan dat de ingelanden een door opzichter J.W. Schuddebeurs ge maakt boekje zouden krijgen. (Deze schreef dat naar het oude verhaal van drooglegger Jan Anne Beijerinck in 'De Ingenieur'. Er ble ven boekjes bewaard, ook publiek, hoewel het exemplaar van de Nieuwerkerkse bibliotheek nu gevaar loopt!) De gedrukte poldernotulen van 1939: 'Spreker verzoekt alle aanwezigen even op te staan, het glas wijn, dat inmid dels door den Dijkgraaf is aangeboden, op te heffen, en allen een dronk te wijden aan de energie en de durf van onze voorvaderen, als hulde na honderd jaren.' Hijkoop zei nog dat de Koning eind 1843 het polderbestuur be noemde en men moest maar eens nadenken hoe het eeuwfeest daarvan te vieren. Inge land J. de Bruin bedankte heemraad Hijkoop, snakte naar een meer blijvende herinnering en wilde daarvoor al krediet verlenen. Dat 'opdat het bestuur in de mogelijkheid zij in een der gebouwen van de polder een gedenk steen te plaatsen of elders in de polder een monument op te richten ter herinnering aan hetgeen vóór honderd jaar door onze voor vaderen is gepresteerd.' Hijkoop vond dat het juiste moment er nog niet voor. De droog legging was dan wel rond in 1839, maar de polder als zodanig bestond nog geen eeuw. 'Misschien bestaat er in 1943 aanleiding om bijvoorbeeld middenin de polder een ge denkteken op te richten. Spreker zou dat wil len vastleggen en overigens aanhouden tot later.' Het werd inderdaad vastgelegd, maar het was nog steeds aangehouden toen het zelfstandige polderbestuur in 1974 werd op geheven en zijn taken naar het hoogheem raadschap van Schieland gingen. De polder De Wilde Veenen gaf bij haar afscheid wél een baggerbeeld aan de Moerkapelse ge meenschap. Het is hierbij afgebeeld, evenals de gevelsteen van het genoemde etablisse ment 'De Zalm' in Gouda, dat nimmer hoger mocht worden dan de naburige stadswaag. Ten slotte: dit verhaal komt ook op de web site samh.nl/weblog mét een mogelijkheid tot reactie. Ten slotte: dit verhaal komt ook op de website groene- hartarchieven.nl/weblog mèt een mogelijkheid tot reactie.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 11