S Assistent Rijmpiet met pensioen "Aanpak van Dorpsstraat Zevenhuizen is urgent" llj HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 12 NOVEMBER 2014 15 Raad herinnert college aan belofte aan Sint - - Nieuwerkerk aan den IJssel - Het gevolg van de goedheiligman wordt uitge dund. De assistent van Rijmpiet, de 72-jarige Piet Veenstra, heeft zijn rijm en dichtpensioen aangekondigd. Elf jaar rijmde Veenstra op bestelling, in de winkel van Hans van Delft in winkelcentrum Reigerhof. "De belangstelling loopt terug, vorig jaar had ik maar vijftig mensen aan m'n tafel, dat is echt te weinig voor drie dagen. Bovendien levert het te weinig op", zegt de Nieu- werkerkse dichter. Veenstra assisteerde niet alleen Rijmpiet, hij speelde ook een beetje voor Sinterklaas. Hij doneerde de vrijwillige bijdragen die de rijmvra gers in de spaarpot deden, jaarlijks aan een lokaal goed doel. Het eer ste jaar was dat de scouting. "Het clubhuis was afgebrand, ik had een In 2013 zat Piet Veenstra nog drie dagen in de winkel. paar zeer beteuterde jongetjes in de klas. Gelukkig kon ik toen een kleine bijdrage leveren." Zo maakte hij on der andere ook Stichting Hulphond, de lokale omroep en Zuidpias Helpt blij met zijn rijmsels. "Een bedankje aan het adres van Hans van Delft is op zijn plaats", dringt Veenstra aan. "Hij vulde het bedrag steevast aan tot een mooi bedrag. Bij elkaar op geteld is dat in elf jaar flink opge lopen." Of het 'digitale dichten' de boos doener van het teruglopend aantal aanvragen voor sintgedichten is ontkent Piet. "Dat zijn zulke onper soonlijke rijmpjes. Ik vermoed eerder dat de cadeautjes meer naar Kerst verschoven zijn. "Hoe moet dat nu met niet-dich- tend Nieuwerkerk? "Er zijn al wat aanvragen binnen, dus die maak ik gewoon thuis. Mensen mogen me gerust bellen hoor." PuzzelPiet Is de tijd van achter-de-geraniums nu aangebroken? "Nee zeg, rijmen en dichten blijf ik doen, op bestel ling. Voor trouwerijen maak ik ook wel eens een levensloop in dicht vorm. Ik blijf wel bezig." Ook Hart van Holland houdt hem bezig. Onvermoeibaar maakt hij puzzels op bestelling, voor drie edi ties inmiddels. "Oh, komt de Tour de France door Zuidpias? Daar maak ik wel een puzzel voor. En een kerst puzzel? Ga er gelijk mee aan de slag." Nieuwerkerk aan den IJssel - De Dorpsstraat van Zevenhuizen moet snel worden aangepakt. In de begrotingsraad van dinsdag 4 november werd het college herinnerd aan de staat van de straat - en aan de belofte die bij de sinterklaasintocht van vorig jaar is gedaan om de Dorpsstraat, de rode loper van de Goedheiligman in het dorp, op te knappen. Door Pepijn de Groot Tijdens het college taal kunde van vorige week ging het over sociolin guïstiek, de invloed van taal op de maatschappij en vice versa. De docent vertelde over het belang van taal voor identiteit. Voor Ne derlanders maakt die taal niet veel uit: dat de Dutch Courier, de krant voor Nederlandse allochtonen in Australië, in het Engels publiceert wordt niet als problematisch er varen. Volgens de docent zit de Nederlandse identiteit in de Hol landse gezelligheid, in Koningin nedag en in Sinterklaas en - fas ten your seatbelts - Zwarte Piet. De docent liet een fragment ho ren van Paulus de Boskabouter uit de jaren zestig. Paulus klust bij ais hulpsinterklaas en komt een zwar te piet tegen, die tegen Kabouter- Klaas praat met een Indonesisch accent. Piet schijnt het accent aan te nemen van de meest prominen te allochtoon. Na het Indonesisch had piet een Surinaams accent, een Marrokaans accent en je zou zeggen dat piet pepernoten nu op z'n Pools uitspreekt. Het enige accent dat ik hier in de buurt bij pieten heb kunnen bespeuren, is Rotterdams. "Past op, Sinterklaas, strakkies waait je mijtert van je kneitert." Het accent van Zwarte Piet is een van de vele twistpunten in de is-het-wel-of-nie-discriminatie- discussie die nu woedt en almaar harder wordt. Het is moeilijk om een standpunt in te nemen, al is het alleen maar omdat ik niet weet wat het is om gediscrimineerd te worden. Behalve op de basisschool misschien, toen Jimmy, Kay en ikde enige Ajacieden van de klas waren. Dit is geen discussie om luchtig over te doen. Mensen staan elkaar naar het leven over Zwarte Piet of niet. De associatie met het slavernij verleden heeft de kleine ik, en ver moedelijk menig generatiegenoot, nooit gelegd omdat op school nooit werd verteld over de kwa lijke rol van Nederland in de ge schiedenis. Over de zwaar bevoch ten triomf op onderdrukkers uit Spanje of Duitsland heb ik gelezen, over het land dat politionele ac ties ondernam om onderdrukker te blijven over Java en Sumatra niet. "Ken je geschiedenis", heb ik menig anti-Zwarte-Piet-demon- strant zien roepen voor camera's. Dat is nu eens een oproep waar gehoor aan moet worden gegeven. Zwarte Piet of niet, van mij mag iedereen het zelf weten. Als kin deren maar uitgelegd krijgen waarom Zwarte Piet zo'n contro versieel figuur is en waarom men sen gekwetst kunnen worden door zijn verschijning. Als kinderen leren dat hun plezier een ander pijn doet, komen ze vast met een oplossing waar iedereen van kan genieten. Het gaat hier om een kinderfeest, dus mogen kinderen beslissen. Want och, nu volwassenen erover kibbelen is de pietendiscussie een zielige vertoning die laat zien wat de ware Nederlandse identiteit is: die van de gierigaard. Pietenfans gunnen pietenhaters geen begrip, Pietenhaters gunnen pietenfans geen feest. Voor of tegen Zwarte Piet, we gunnen elkaar niks. In dat opzicht kunnen we nog veel Ie ren van de ruimhartigheid van de goedheiiigman. Door Pepijn de Groot De Zevenhuizer Dorpsstraat staat niet op de agenda, maar door vra gen van Ferry van Wijnen (WD) wordt het een punt van bespre king. "De burgemeester heeft tij dens de intocht van vorig jaar aan Sinterklaas beloofd dat de Dorps straat medio 2015 opgeknapt zou zijn. Hoe zit het daarmee? Belofte maakt schuld - zeker tegenover Sinterklaas." Wethouder André Muller geeft in eerste reactie te kennen dat die herziening niet in 2015 gaat ge beuren; eerst moeten er beheer- plannen worden gemaakt voor grootschalig wegonderhoud. Bur gemeester Gert-Jan Kats gaat ook in op het onderwerp: 'Ik doe geen toezeggingen aan Sinterklaas die ik niet geverifieerd heb - de herzie ning van de Dorpsstraat stond op de planning voor 2015, maar zoals wethouder Muller zegt heeft deze vertraging opgelopen.' "Dat is een teleurstelling", ant woordt Van Wijnen, "de staat van de straat is een irritatie voor veel dorpsbewoners." WD en CDA die nen een motie in om in 2015 te starten met het opknappen van 'een weg die belangrijk is voor samenleving en economie', in de woorden van Mare Lansink (CDA). Een rondgang door de raad leert dat andere fracties, waaronder SP ("Die Dorpsstraat is niet jo fel", aldus Jan Baas) en PvdA- GroenLinks ("De bestrating is van uitermate slechte kwaliteit", stelt Johan Helmer), voor de motie zijn. Niet in spaarpot 'Ik voel een meerderheid komen die niet wil wachten tot het op stellen van beheerplannen', voor spelt wethouder Muller. 'Het geld voor een herziening, die vijf a zes ton kost, zit niet in de spaarpot en dus moet krediet worden aange vraagd. Dat er iets moet gebeuren aan de Dorpsstraat, is duidelijk.' Van Wijnen bevestigt het vermoe den van Muller: 'Ik vrees dat het beheerplan voor de Dorpsstraat te lang duurt.' Ook Lansink vindt een motie gerechtvaardigd: 'De aan pak van de Dorpsstraat is urgent.' De motie, die oproept om als uit gangspunt te nemen dat de herin richting van de Dorpsstraat in 2015 start, wordt unaniem aangenomen. Claudia Wolff van D66 laat in haar stemverklaring weten dat een soortgelijke motie voor veel andere wegen net zo goed wenselijk is. Later dit kalenderjaar, vermoede lijk rond pakjesavond, wordt een raadsvoorstel besproken over de financiering van de herinrichting van de Dorpsstraat. Reactie van de Sint Sinterklaas, die reageert vanuit Spanje, kan zich het gesprek met burgemeester Kats nog herinneren. "Ik ben misschien een oude man, maar heb een goed geheugen. Vol gens mij heeft Gert-Jan - ik ken de burgemeester al van kleins af aan - niet gezegd dat het opknappen van de Dorpsstraat dit jaar ging gebeu ren. Er moet iets gedaan worden aan de Dorpsstraat en het is goed dat daar binnenkort mee begonnen wordt." Problemen met de intocht, op za terdag 22 november in Moerka- pelle en Zevenhuizen, verwacht de goedheiligman niet. "Kijk, die Pie ten lopen over daken, die zijn han dig genoeg. Voor Amerigo is het een stuk gevaarlijker. Gelukkig is het dier in goede conditie. Stalpiet kan altijd lijnen uitstippelen om over te lopen. Maar geen zorgen, wij komen zonder kleerscheuren aan op het Dorpsplein." moet iets gedaan worden aan de Dorpsstraat en het is goed dat daar binnenkort mee begonnen wordt", reageert Sinterklaas vanuit Spanje.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 15