Nesselande: coole badplaats in de Nespolder De afdrukken van deze en andere luchtfoto's zijn te bestellen via www.fotopaulmartens.nl HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS\ 12 NOVEMBER 2014 vormgegeven, de Tuinstad met veel singels ten oosten van het Rietveldpark, en het buurtje Haag en Park naast het volkstuincomplex Zeven kamp. wmeMteti M&SSSfi, r"~ Vanuit de hoogte zie je meer, is het devies van de Nieuwerkerkse foto graaf Paul Martens. Vanaf 1200 voet maakt hij unieke beelden van Zuidpias. Ze spelen een hoofdrol in deze nieuwe serie. De Zevenhuizerplas werd met de bouw van Nesse- lande twee keer zo groot; de 12,5 miljoen kubieke meter zand die werd uitgegraven is gedeeltelijk gebruikt om de nieuwe wijk op te hogen. Het hoogspanningstracé dat al in de polder lag hebben de ontwerpers willen laten'op lossen' in het groen en water van het 150 meter brede en drie kilometer lange Rietveld park van wetlands dwars door de wijk. Het park is onderdeel van een ecologische verbin dingszone die het natuurge bied van de Rottemeren met het Hitland in Nieuwerkerk aan den IJssel verbindt. Op een van de eilandjes ligt het metrostation, waarmee Nes selande al vroeg in de ontwik keling werd ontsloten. In vergelijking met andere Vinex-wijken wordt de archi tectuur in Nesselande niet heel revolutionair genoemd. Blikvangers zijn er wel, zoals de twaalf periscoopwonin gen in de Waterwijk (rechts bovenin) die aan drie zijden in het water staan. Na in 2008 op reportage te zijn geweest in Nesselande citeerde een journalist van Trouw de Ame rikaanse architectuurcriticus Christopher Hawthorne die in de New York Times over de Nederlandse Vinex-wijken schreef:"Leave it to the Dutch to make Suburbia cool." "We hebben gekozen voor architectuur die mensen plezierig vinden", aldus pro jectleider van het eerste uur Arjen Knoester. Die architec tuur wordt gekenmerkt door het veelvuldige gebruik van baksteen en jaren-dertig- elementen. Kenmerkend is ook het on derscheid tussen de verschil lende buurten: de badplaats tussen de Zevenhuizerplas en het Rietveldpark met aan de boulevard veel witte gevels en hout, de Waterwijk waar in het kader van welstands- vrij bouwen veel woningen naar persoonlijke smaak zijn Beginjaren negentig aan gewezen als Vinex-locatie, is Nesselande tegenwoordig de woonplaats van ruim 11.000 mensen, verdeeld over zo'n 4500 huishoudens. De bouw van de wijk die in eerste instantie Achtkamp werd genoemd, begon in 2002, pas tien jaar na de eerste plannen; het gevolg van jarenlange onderhandelingen met projectontwikkelaars. Nesselande werd daarmee de laatste Vinex-locatie van Nederland. De naam komt voort uit een klein stukje Eendragtspolder dat op oude kaarten'de Nespolder'wordt genoemd. Nesselande - Tweederde land, eenderde water, dat is de Rotterdamse wijk Nesselande. Op de foto, tussen het metrostation aan de rechterkant en de Zevenhuizerplas, het centrum van de wijk, met winkels, woontorens, een brede school en De Kristal, een wooncentrum voor ouderen met voorzieningen voor de hele wijk (het groene gebouw rechts onderin). Tegenover De Kristal wordt gewerkt aan de Common Green, een groene en open ontmoetingsplek. psMm

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 21