'De kabels van babyfoons liepen door de wijk naar één huiskamer' Hennepkwekerij in loods aan wijkiunch in teken Knibbelweg van Sinterklaas toE3K92GE3^B KERKDIENSTEN HART VAN HOLLAND V AS I 12 NOVEMBER 2014 39 Frank Niewold over 40 jaar bridge in Zevenhuizen Muziek Literatuur www.scnz.nl - info@scnz.nl 0/ Van 1974 tot 2014: veertig jaar bridgen in Zevenhuizen. Zevenhuizen - Het kaartspel zit in de genen van Zevenhuizen, denkt Frank Niewold. De voorzitter van Bridgeclub Zevenhuizen, die dit jaar veertig jaar bestaat en op 22 november haar robijnen jubileum viert, ziet bridge als sym bool voor dorpse saamhorigheid. Door Pepijn de Groot Van het dorp Zevenhuizen had hij nooit gehoord toen hij er kwam wonen, medio jaren zeventig. De bridgeclub is voor Niewold (66) een prachtig integratietrajeet geweest om met 'autochtone Zevenhuize- naren' in contact te komen. "Mijn vrouw en ik hebben geen kinderen, dus op een schoolplein stonden we niet. We werkten allebei en waren van half 8 tot 5 weg. Mijn vrouw is met bridge opgegroeid en ging hier spelen. 'Als jij niet vaak alleen thuis wil zitten', zei ze tegen mij, 'moet je ook gaan bridgen'." Na een cur sus bij bridgecluboprichter Frans Schiereck was Niewold om - en dat is altijd zo gebleven. De Niewolds zij niet de enigen die integreerden in de gemeenschap dankzij het kaartspel. "Het was in de tijd dat Hazeveld en Wielewaal net waren gebouwd", aldus Nie wold. "Omdat de huizen moeilijk verkochten, werd er geadverteerd in de regio Delft. Van daar zijn veel mensen hier komen wonen. Bijna de hele wijk zat bij de bridgeclub." De voorzitter pakt er een bijna an tiek bewijsstuk bij: een clubblad uit 1978, waar dokter Ensing nog op de speellijst staat. Alle redactieleden woonden in dezelfde straat. "Binnen de bridgeclub ontstaan al lerlei clubjes van mensen die, ook als er geen clubavond is, afspreken om samen te spelen. Dat was ook al zo in de beginjaren van de bridge bij Zevenhuizen - Het hennepteam van de politie Alphen/Gouda heeft dins dag 4 november een hennepkwekerij in een loods aan de Knibbelweg ont dekten ontmanteld. Een 37-jarige man uit Barendrecht en twee Rotterdammers van 31 en 54 jaar werden aangehouden. De politie had informatie gekregen over de vermoedelijke kwekerij in het pand en heeft daar eerst voor onderzoek verricht. Op dinsdag 4 november werd in één van de ruim tes een hennepkwekerij met 405 planten aangetroffen. Vermoedelijk hebben daar ruim 1300 planten ge staan waarmee circa 450.000 euro werd verdiend. Het afpakteam doet verder onderzoek om beslag te leg gen op luxe goederen van de ver dachten. ons in het Hazeveld. Op zaterdag avond keek je de straat in en zag overal kabels hangen. Dat waren kabels van babyfoons - die waren nog niet draadloos. Al die kabels liepen naar het huis waar mensen samen een partij bridge zaten te spelen." Huis-aan-huisdrive Voor het jubileumfeest gaat de Ze- venhuizense bridge back to basics. Weer naar de huiskamer dus, voor de huis-aan-huisdrive. Niewold: "Er doen 24 huishoudens mee en de 96 deelnemers trekken van huis naar huis om een partij te spelen, kris kras door het dorp." Na afloop is er een nazit ("heel belangrijk binnen de bridgeclub", vertelt Niewold) in het eveneens 40-jarige Swanla, met toespraken van onder andere wet houder Rik van Woudenberg. "De wethouder bridget ook, dus hij doet een ronde mee." Volgens Niewold zit het kaartspel in de genen van het dorp. "Voor er een bridgeclub was, speelde men bij mensen thuis kaart. Dat was een vorm van samenkomen en spel. Neem de familie Brink, al komen die oorspronkelijk niet uit Zevenhui zen. De vader van Klaas Brink had een kroeg, daar werd altijd gekaart. Klaas' zoon Sjoert (volgens Wiki- pedia een geboren Zevenhuizenaar, red.) is nu profbridger en werd in 2011 wereldkampioen." Hersens kraken, praatjes maken Gezelligheid en sociale cohesie staan bij de bridgeclub nog steeds hoog in het vaandel. "Maar het spel Zaterdag 15 november 20.00 uur Concertavond amateurmusici Ontmoetingskerk, Dorpsstraat 106, Zevenhuizen Info en aanmelden: 0180-311942 en www.dezevenmuzen.nl Donderdag 13 november - 20.00 uur Kunstlezing Renaissance door Kunsthistoricus Henk Lijding Dorpshuis Swanla, Burg. Klinkhamerweg 86, Zevenhuizen Entree 6 euro. Tot eind november Expositie leden Moerkapelse fotoclub Gebouw Hollevoeterlaan, Moerkapelle Tot eind december Expositie Saskia Hoeboer Meander, Nieuwerkerk aan den IJssel wordt serieus gespeeld. We hebben ons te houden aan de regels van de bridgebond. Ook het noteersysteem is geprofessionaliseerd. Pas hebben we nieuwe, digitale kastjes gekre gen. Dan kun je na afloop precies nakijken hoe het spel verlopen is." De voorzitter pakt er een laptop bij om een voorbeeld te laten zien. Voor de bridgeleek is het hogere wiskun de - 3SA-2, 2klaver+2, NZ/OW Con tact - maar voor de bridgers biedt het veel gespreksstof. "Bij de nazit wordt alles uitgebreid besproken." Niewold maakte zich eerder hard voor nieuwe aanwas bij de bridge club. Landelijk ligt de gemiddelde leeftijd van bridgebondleden rond de 67. "Veel 'jeugd', dertigers zeg maar, gaat blijkbaar liever fysiek sporten dan denksporten. Het voor deel van bridge is dat je het tot op hoge leeftijd kunt spelen. Of stel dat je kwakkelt met je gezondheid, dan is het een goede vorm van af leiding." Saamhorigheid De herinneringen aan vroeger ko men deze maand in veelvoud bo vendrijven, denkt Niewold. "De mooiste herinnering? Het twaalfen eenhalfjarig bestaan. We vierden het in het bedrijf van Piet Eikelen boom en iedereen stak de handen uit de mouwen om dat pand om te bouwen tot een tropische feest zaal met dansvloer en podium. Die saamhorigheid was fantastisch." Dat gevoel, 'het sociale gebeuren' zoals hij het noemt, hoopt Niewold vast te houden in de toekomst. Zuidpias - De wijkiunch van Parento Thuiszorg staat deze keer in het te ken van Sint en Piet. Onder het motto 'Samen eten is leuker, samen eten smaakt beter' zijn belangstellenden op dinsdag 18 november vanaf 12.00 uur welkom in de soosruimte aan de Schieland- straat in Moordrecht; op woensdag 19 november vanaf 12.00 uur in de ontmoetingszaal van het Hervormd Centrum aan de Dorpsstraat 156 in Zevenhuizen en op donderdag 20 november vanaf 12.00 uur in de grote zaal van zorgcentrum Dian- thus aan het Mezendaal. De kosten bedragen 3,50 euro. Voor meer informatie en aanmel den: 0180-396944. Moerkapelle Herst. Herv. Gem.: 9.30 uur ds. WJ.C. van Blijderveen en 18.30 uur ds. L. Groenenberg. Herv. Gem. Moe.: 9.30 en 18.30 uur ds. AJ. van den Herik. Ger. Gemeente Moe.: 9.30 en 18.30 uur leesdienst. Moordrecht Herv. Bethel. Gem.: 10.00 uur prop. P.D. Teeuw en 18.30 uur ds. D.C. Floor. V.E.G. in 't Goudse: 15.00 uur br. J. Seepma. Prot.Gem. De Stroom: 10.00 uur RK Geloofsgem. St. Johannes Onthoofding: 9.00 uur Eucharis tieviering met Pater Deku. In de Josephkerk in Gouda wordt iedere woensdag om 12.00 uur het getij dengebed gebeden. Volle Evangelie Gem. Effata: 11.00 uur Pieter Supusepa (HA). Nesselande Kerk in Nesselande (Brede School): St. Josephparochie (zie Nieuwer kerk) Nieuwerkerk aan den IJssel St. Josephparochie: 11.00 uur Eucharistieviering met pastor W. Bekedam. ZONDAG 16 NOVEMBER Veg Het Kruispunt: 10.00 uur Leen Koster. Prot. Gem. De Bron: 10.00 uur mw.ds. M. Verschoor. Prot. Gem. Ontmoetingscentrum: 12.15 uur SHH-dienst met ds. Otto Grevink. De Lichtkring: 9.30 uur ds. W.H. de Groot en 16.30 uur ds. AJ. Koster. Herv.Gem. Oude Kerk: 9.30 uur ds. M.B. van den Akker (HA) en 18.30 uur ds. A. van der Meer (dankz. HA). Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 9.30 uur (HA) en 17.00 uur (dankz. HA) ds. H.C. Marchand. Ger.Gem. in Nederland ('s-Gra- venweg 71): 9.30 en 16.00 uur leesdienst. Zevenhuizen Herv. Gem. Dorpskerk: 10.00 uur ds. J.F. Tanghé en 19.00 uur ds. D. van Vreeswijk. Herv. Gem. Kapel Oud Verlaat: 10.00 uur Ger. Kerk Zev/Moe: 9.30 uur ds. R. Klijnsma (HA). Vrijz.Prot.Kerk: 10.30 uur dr. E.H. Cossee. R.K. Gem. Moerkapelle/Zevenhui- zen: geen dienst

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 39