Raad van State beoordeelt bouwplan Ladies Night bij Wereldwinkel Moordrecht Openstelling Sinterklaasmuseum Kerstmarkt in Bückeburg Door Adri den Boer Gouds 'Boeck van Nieuwerkerk op d'IJssel' HART VAN HOLLAND ZUIDPLA5\ 26 NOVEMBER 2014 U Clinic Nederlandse Heren Zitvolleybal Het streekarchief Midden-Holland houdt zaterdagmiddag 29 november, na een offi ciële opening, rondleidingen in het nieuwe Gouwedepot aan de Kleine Esch 970 in Moordrecht. In dat streekarchief bevatten niet slechts archivalia van Nieuwerkerk zelf bronnen voor haar historie, ook Goudse papieren doen dat. De stad Gouda bezat vele ambachtsheer lijkheden. In hun archief zit zodoende ook het 'Boeck van Nieuwerkerk op d'IJssel' met besluiten en aanstellingen. (Ze kozen er gelukkig niet voor om het boek mee te ge ven toen ze de ambachtsheerlijkheid in 1848 verkochten aan die deftige heer Smits uit Dordrecht, nadien 'Smits van Nieuwerkerk' geheten.) Het vanaf hun aankoop in 1666 tot in 1794 bijgehouden boek is zo een Nieu- werkerkse geschiedbron uit het Gouds ar chief. Dat was dus ook al zo vóór de streek archiefvorming van 1989. Om het zoeken te vergemakkelijken was er door Gouda al een moderne inhoudsopgave bijgevoegd. Hier kunnen maar een paar voorbeelden worden aangestipt. Na een zware brand in 1716 en een collecte in 1717 werd (door de kerkmeesters) een brandspuit aangeschaft. Van de verplichte brandweer vind je in het boek nadien de aangestelde pompers en waterscheppers, ook van de 's-Gravenweg. Ze hebben rond 1730 al streekgebonden achternamen als In 't Hout, Jongebreur, De Jong, Van Dijk en Den Ouden. (Van enkele waterscheppers van rond 1730 prijkt nu hierbij hun naam.) Zo'n 250 jaar geleden werd 'de Zuidpias' ook Den Haag/Moordrecht - Een inwoner van Moordrecht maakt bezwaar tegen de bouw van elf rijwoningen aan de Prinses Amaliastraat in zijn dorp en wil dat het bestemmingsplan wordt geschorst. Dinsdag 25 november was daar over bij de Raad van State een spoedzitting. De buurtbewoner ging er vanuit dat op de bouwplaats vier twee-onder- een-kapwoningen zouden komen. Maar omdat voor die dure wonin gen weinig vraag bleek te bestaan, heeft de projectontwikkelaar een plan ingediend voor de bouw van elf rijwoningen. Intussen zijn acht woningen daarvan verkocht. Nu er een rij woningen komt, wordt volgens de buurtbewoner het uit zicht vanuit zijn woning zwaar be perkt. Hij zou geen doorkijk meer hebben. Volgens zijn woordvoerster heeft hij nog geprobeerd met de gemeente overleg te voeren over aanpassing van het bouwplan. De gemeente zou de deur dicht hebben gehouden. De projectontwikkelaar heeft ge weigerd mee te werken aan de aan leg van een groene haag, omdat de bewoners van de nieuwe woningen daardoor niet meer bij de sloot kun nen komen, waar ze voor de helft eigenaar van worden. Volgens de gemeente verandert de woonsituatie van de bezwaarmaker wel, maar is het plan daarmee niet onaanvaardbaar. Overigens erkent de gemeente dat er een fout is ge maakt met de bekendmaking van de bouwvergunning. Die bleek niet te zijn aangekondigd in deze krant. De gemeente heeft nu alsnog aan die wettelijke plicht voldaan. Intussen is de bouw van de wonin gen twee maanden geleden gestart. De buurtbewoner heeft nog wel de mogelijkheid om ook de bouwver gunning voor te dragen voor schor sing. Als dat inderdaad gebeurt, dan zou de bouw alsnog kunnen worden stilgelegd. Raad van State doet binnen enkele weken uitspraak. Nieuwerkerk aan den IJssel - De Dorpsstraat van Nieuwerkerk aan den IJssel is donderdag 27 novem ber vooral toegankelijk voor dames. Tijdens de 'Ladies Night' opent een groot aantal sfeervol verlichte win kels hier haar deuren om het vooral vrouwelijke winkelpubliek te laten genieten van tal van speciale acties. Ook de Wereldwinkel is deze avond extra geopend van 19.00 tot 21.00 uur. Klanten kunnen hier proeven van de chocoladefontein en kunnen in dé Fairtrade cadeauwinkel van Neder land een keuze maken uit tal van arti kelen voor het komende sinterklaas- en kerstfeest. De vrijwilligers in de winkel maken er vervolgens met ple zier een mooi ingepakt cadeau van. De Wereldwinkel is gevestigd aan de Dorpsstraat 51a en is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 tot 17.30 uur en op zaterdag tot 16.30 uur. steeds groter. Toen niet als het peperdure fata morgana van groeibeluste bestuurders, maar als watervlakte. Door roofbouw was land voor turf vergraven en opgestookt. In 1766 overleed één van de chirurgijns. Bijna twintig jaar had Johannes van Witmont het dorp met zijn gaven gediend. Hij hield prak tijk in de Dorpsstraat, waar nu 'De Man nen' zit. (Het is deze geneesheer van wie de naam voorkomt in het vaak herdrukte egodocument, getiteld 'Merkwaardig ver haal aangaande het leven en de bekeering van Andries van Tol, gewoond hebbende te Gouda'. De chirurgijn behandelde de man in 1740 na een schaatsongeluk op de Zuid- plas.) Na het overlijden van Van Witmont schreef de andere chirurgijn, Johannes Kooij, een brief aan het Goudse stadsbe stuur. Hij verzocht met klem om de enige chirurgijn te mogen zijn. Hij kon dat best aan en wilde de chirurgijnswinkel tegen een nette taxatieprijs van de weduwe Van Witmont overnemen. Zijn motief was vooral dat Nieuwerkerk 'dagelijks meer en meer in verminderinge toeneemt'. Een prachtzin! De stadsbestuurders wezen zijn verzoek om Zevenhuizen - De heren van het Nederlands Zitvolleybal- team komen zondag 30 no vember naar Zevenhuizen om in dorpshuis Swanla een clinic te geven. Na afloop spelen de heren van Etec-Nesselande een wedstrijd tegen het Nati onale Zitvolleybalteam in het kader van de Challenge Cup. De clinic start om 12.30 uur; de wedstrijd staat gepland voor 15.00 uur. Nesselande - Het Sinterklaasmu seum, gevestigd in het winkelcen trum aan Boulevard Nesselande, ademt de sfeer van de jaren '60; een huiskamer met een oude kachel, de kaptafel van Sinterklaas, zijn kleed kamer, nostalgische spelletjes en, natuurlijk, een inpaktafel voor ca deautjes. Dit alles is te bezichtigen op de woensdag, zaterdag en zon dag van 13.00 tot 17.00 uur. De kinderen kunnen in het mu seum ook knutselen en ze kunnen, verkleed als Sinterklaas of Zwarte Piet, op de foto. Voor Êt yiVICtft SanitiemArbecoB.V. 5ANI I IHrl Ringvaartlaan la zelf doen samen doen - iaten doen 2914 VJ NieuwBrkerk a/d IJssel Tel. (0180)31 41 12 •info@arbeco.nl [Uj«~ C»<r"' 'L een monopolie af vanwege de uitgestrekt heid van Nieuwerkerk. In een beschrijving uit 1795 staat toch dat het ambacht één chi rurgijn had. Was de vermindering nóg ver der doorgegaan? Een voorbeeld uit het boek is ook een 'copie-missive' van 1770 aan de plaats vervangende schout Cornelis van Cappel- len om aan de dominee door te geven 'dat haar Kon. Hoogheid zich in een gezegende staat bevind'. De dominee moest afkondi gen dat prinses Wilhelmina van Pruisen in verwachting was. Zij was de ega van stad houder Willem V. Haar latere aanhouding bij Goejanverwelle ervoer ze trouwens als een minder gezegende staat! Ten slotte: dit verhaal komt ook op de website groene- hartarchieven.nl/weblog mèt een mogelijkheid tot reactie. meer informatie: 010-2862760 of tineke.vanden- berg@buurt- werk.nl. Zuidpias - In Bückeburg, de zus- tergemeente van Zuidpias, vindt van vrijdag 28 november tot zon dag 7 december een kerstmarkt plaats. Deze dertiende editie van de 'Weihnachtszauber, vrij vertaald 'de magie van Kerst', heeft als thema 'Die goede oude tijd' meegekregen. In en rond het sfeervol verlichte historische slot staan circa twee honderd kraampjes met klassieke kerstversieringen, oude ambach ten, kerstspeelgoed en dergelijke. Voor meer informatie: www.vrien- denvanbuckeburg.nl. Een sfeervol verlicht slot Bückeburg.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 37