Oude boeken en prenten enzo Wie nog geen werk vond, heeft verhuisd naar het nieuwe Gouwedepot betere kansen in Rijnmond Oh-lala Fuad Hassen in Swanla Negatieve beloning voor discutabele bewoning facebook Dominee Visser aan het werk in jongerendienst Nieuwe Kerk Veel belangstelling voor nieuwe landbouw tentoonstelling HART VAN HOLLAND ZUIDPIAS\3 DECEMBER 2014 11 Overtreders opiumwet aan de kant gezet Bij Youthhome More zingen ze in koor Like ons op www.hvhonline.nl Jan Willem Klein van Streekarchief Midden-Holland toont het enige nog bewaard gebleven boek uit het Margaretha-klooster in Gouda. Moordrecht - Twintig kilometer erfgoed uit het Groene Hart is on der één dak gebracht in het nieuwe Gouwedepot aan de Kleine Esch in Moordrecht. Een duurzaam dak, be dekt met planten die uit Nederland dreigen te verdwijnen of al verdwe nen zijn. Onder grote belangstelling werd het gebouw zaterdag 29 no vember geopend. Na een inleiding door gastspreker Riemer Knoop, lector cultureel erf goed aan de Reinwardt Academie, werd met het tekenen van een oor konde door de stadsarcheoloog van Gouda en de streekarchivarissen van Midden-Holland en Rijnlands Midden, de opening een feit. Tijdens rondleidingen kon het pu bliek kennismaken met twintig kilometer aan verhalen. Bijzon dere details over voorwerpen uit de collectie werden verteld door medewerkers van de organisaties waarvan in het gebouw de archie ven, collecties en archeologische vondsten worden bewaard: het Streekarchief Midden-Holland, het Streekarchief Rijnlands Midden en het Archeologisch depot Gouda. Brand Jan Willem Klein van het Streekar chief Hollands-Midden toonde een handgeschreven boek uit 1454, dat oorspronkelijk afkomstig is uit het Zevenhuizen - Wethouder André Muller opende afgelopen zaterdag de nieuwe landbouwtentoonstelling in het Historisch Centrum in Zeven huizen. De tentoonstelling geeft een beeld van de landbouw van weleer in Moer- Margaretha-klooster in Gouda. Het klooster stond op de plaats waar tot voor kort de bibliotheek geves tigd was. In 1572 werd het door de Geuzen geplunderd en in brand ge stoken, waarbij alle boeken verloren gingen. Dit boek was echter toeval lig door de pater van het klooster Stein geleend en overleefde zo als enige de brand. Een ogenschijnlijk 'saai' document als het debiteurenboek van de Al- phense timmerman Willem van der Bijl uit het begin van de twintigste eeuw levert een aardig inkijkje in de geschiedenis van huizen die door hem zijn gebouwd en nu nog be staan. kapelle, Zevenhuizen en Oud Verlaat. Nadat Muller een rondrit met een tweespan had gemaakt door het dorp onthulde hij in het museum onder grote belangstelling een mo del van een dorsmachine dat met de nodige precisie en vakmanschap werd gemaakt door Bram Heij. In het archeologisch depot wordt een gedeelte van de vondsten ten toongesteld in vitrines. Hoewel het Gouwedepot niet toegankelijk is voor publiek, kan de archeologische collectie op afspraak worden be zichtigd. De studiezalen van de streekarchie ven in Alphen aan den Rijn en in de Chocoladefabriek blijven gehand haafd. Daar kan iedereen stukken uit de collectie aanvragen en bekijken. De nieuwe bestelauto met opdruk ken van prenten en documenten uit het archief kunnen we binnenkort heen en weer zien rijden. Nieuwerkerk aan den IJssel - Op de Mr. P.D. Kleijlaan heeft de politie dinsdagavond 25 november twee Nieuwerker- kers van 20 en 43 jaar aan gehouden op basis van de Opiumwet. De auto was opgevallen door de hoge snelheid waarmee die reed. Bij een controle werd vervolgens een hoeveelheid drugs en hennep aangetrof fen en in beslag genomen. De politie doet verder onderzoek. Moordrecht - M-jock verzorgt zaterdag 6 december om 20.00 uur een optreden bij Yout hhome More. M- jock heeft zich tot doel gesteld om middels muziek, waarbij allerlei stijlen aan bod komen, mensen dichterbij God te brengen, ledereen van twaalf jaar en ouder is welkom bij Youthhome More aan het Oosteinde 27. Deur open vanaf 19.30 uur. Zuidpias - De gemeente Zuidpias stapt per 1 januari over van arbeids marktregio Midden-Holland naar Rijnmond. Het UWV heeft daarvoor akkoord gegeven. Volgens de ge meente hebben werkzoekenden uit Zuidpias in de regio Rijnmond meer kans op het vinden van een baan, dan in de regio rond Gouda. Wethouder Rik van Woudenberg noemt de aansluiting een logische stap, omdat Zuidpias met Capelle en Krimpen aan den IJssel ook gaat Zevenhuizen - De in Eritrea gebo ren stand-up comedian Fuad Has sen brengt zaterdag 13 decem ber zijn voorstelling Pareidolia op de planken van theater Swanla. In 2006 waagde Hassen zijn eerste stappen op het stand-up podium en twee jaar later al won hij de Culture Comedy Award. Inmiddels is Fuad ontdekt door Vara HumorTV, staat hij veelvuldig op de planken en is hij een veelgevraagd presentator op diverse festivals. De voorstelling begint om 20.15 uur. samenwerken binnen één regionale sociale dienst. De regio zou ook kan sen bieden voor de invulling van de nieuwe Participatiewet, die de ge meente verplicht iedereen passend werk te bieden. Hoewel Zuidpias dus niet officieel meer samenwerkt met de regio rond Gouda, wordt dat gebied niet de rug toegekeerd. Van Woudenberg: "Zuidpias blijft na tuurlijk ook samenwerken met de gemeenten in Midden-Holland, want ook daar is een groot uitstroomge- bied voor werkgelegenheid." De toegang bedraagt 12,50 euro. Voor meer informatie en reserveren: www.theaterswanla.nl. Fuad Hassen. Den Haag/Moordrecht - De eigenaar van een woning op recreatiepark Pol- dertuin in Moordrecht is naar de Raad van State gestapt om een boete van 20.000 euro van tafel te krijgen. De boete is het gevolg van een dwangsom die werd opgelegd vanwege verboden permanente bewoning. De eigenaar heeft de permanente bewoning niet tijdig gestaakt, waarna de dwangsom is omgezet in de boete. Wethouder André Muller bewondert het zojuist door hem onthulde model van een dorsmachine, (foto: Piet Koole). Of die boete ook echt betaald moet worden, is nog de vraag. De Raad van State moet nu beoordelen of de gemeente Zuidpias wel terecht met de dwangsom is gekomen. De Haagse rechtbank vond van wel. Daarom ging de eigenaar in hoger beroep bij de Raad. De zitting vond plaats op donderdag 27 november. Volgens zijn advocate is de perma nente bewoning ten onrechte ver boden. Op grond van zogenoemd overgangsrecht zou hij daar kunnen blijven zitten. De advocate stelt dat de recreatiewoning op De Polder- tuin al in 1993 permanent werd be woond door de vorige eigenaar. En dat gebruik is na een kortdurende verbouwing in 2001 door de huidige eigenaar tot nu toe voortgezet. Daarnaast is op de plankaart van het toen geldende bestemmingsplan het perceel van de recreatiewoning aangeduid als plek waar permanen te bewoning tijdelijk werd toege staan. En omdat de gemeente niet duidelijk maakte wat tijdelijk in dit geval betekent, gaat de advocate ervan uit dat er gewoon permanent mocht worden gewoond. De Omgevingsdienst Midden- Holland, die namens de gemeente optrad bij de Raad, zegt dat de ei genaar en zijn advocate de regels verkeerd interpreteren. De eigenaar zou bovendien eerder verklaard hebben dat hij tussen 2001 en 2006 niet in de woning zou hebben ge woond, maar elders op De Polder- tuin. Met die onderbreking van de per manente bewoning is het beroep op het overgangsrecht al verspeeld, aldus de Omgevingsdienst. Dat hij daar wel al die tijd heeft gewoond, vindt de Omgevingsdienst niet aan nemelijk. Het energieverbruik in die periode was zo laag dat daaruit is af te leiden dat de recreatiewoning niet permanent is bewoond. Volgens de advocate is de eigenaar niet de enige op het recreatiepark die door de gemeente is aangepakt. Er zou grote onrust zijn ontstaan nu de gemeente sinds 2012 de regels is gaan handhaven. Opmerkelijk is wel dat de gemeente nu onderzoek doet naar wat mo gelijk nieuw beleid gaat opleveren voor permanente bewoning. Dat zou volgens de woordvoerster van de Omgevingsdienst misschien ook gunstig kunnen uitpakken voor de bezwaarmaker. Maar dat is nu nog niet zeker. Daar kan de Raad van State dus nog niet over oordelen. De uitspraak volgt over zes weken. Nieuwerkerk aan den IJssel - In de jongeren gehouden met als thema Nieuwe Kerk aan de J.A. Beyerink- 'Getuigen gezocht!' De dienst wordt straat 53 wordt zondag 7 december geleid door dominee P.J. Visser uit om 17.00 uur een themadienst voor Amsterdam.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 11