Zorg voor jeugd doet oppositie nog geen deugd m D I Dit is wat we wensen de zorg gaat niet over systemen maar over mensen Dominee Harinck aan het werk, bij kerstzangavond gereformeerde kerk 't Is nog nooit zo leuk geweest, nieuwe locatie voor nieuwjaarsfeest J checkstar AUTOBEDRIJF VANREEUWIJK van alle merken HART VAN HOLLAND ZUIDPiAS 3 DECEMBER 2014 ff if ff Preventie AREI> Specialist in Italiaanse auto's Zuidpias - De oppositiepartijen in de gemeenteraad zijn kritisch over de stand van zaken rondom de jeugdzorg, waarvoor de gemeente op i januari verantwoordelijk is. De partijen uitten in de raadsvergadering van 25 novem ber onder meer hun zorgen over een dreigend regionaal tekort van 3,5 mil joen euro, over de nieuwe vormgeving van het persoonsgebonden budget en over het gebrek aan geld voor preventie. Door Erwin van 't Hof Het miljoenentekort, waarvan in de loop van het nieuwe jaar zal blijken of het daadwerkelijk zal optreden, baart een groot aantal partijen zor gen. Wethouder André Muller stelt dat het geen uniek probleem is voor de gemeente Zuidpias. "Op dit moment is er een groot aantal ge meenten die bij het Rijk aan de bel trekken voor meer financiële midde len." De wethouder gaf in de raads vergadering aan dat het Rijk maat regelen heeft aangekondigd voor als het toebedeelde budget niet toe reikend is. Welke maatregelen dat zijn, is nog onbekend. Met name het CDA nam geen genoegen met deze uitleg. Mede door het ontbreken van getekende contracten met jeugd zorgaanbieders werd de wethouder ervan beschuldigd 'stuurloos' te zijn. Muller garandeerde de raad dat alle afspraken met de aanbieders van jeugdzorg inmiddels zijn gemaakt, en dat er alleen nog getekend moet worden. Extra risico Een ander speerpunt in de discussie was de invulling van het persoons gebonden budget (PGB) in de jeugd zorg. Het voorstel van de gemeente, dat in onderhandelingen met omrin gende gemeenten tot stand is geko men, was om maximaal 75 procent van het totale bedrag waar ouders aanspraak op kunnen maken voor de zorg voor hun kind, toe te kennen voor het PGB. Met name de CU/SGP ziet graag dat 100 procent van het budget hiervoor beschikbaar komt. Onder druk van de politiek besloot de wethouder in de raadsvergade ring om het PGB in de jeugdzorg op een gelijke manier te gaan behan delen als bij de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning. Dit zorgt voor een extra financieel risico voor de gemeente van 200.000 euro. Muller was het in eerste instantie niet eens met deze wijziging. Hij zag in de toewijzing van driekwart van het PGB een manier om geld te besparen zonder dat dit ten koste hoefde te gaan van de zorg: "De situ atie kan zich voordoen dat een deel van het PGB vervangen kan worden door zorg in natura." Daarnaast gaf de wethouder te kennen dat in het overleg over de jeugdzorg met acht andere gemeenten in Midden-Hol- n»i Pieter Beeidman (PvdA/GroenLinks), Bert Doek (ChristenUnie/SGP) en Jan Verbeek (CDA) met de griffier in overleg m/prppn mntip land de wens van Zuidpias om een PGB van 100 procent beschikbaar te stellen niet breed gedragen werd. Bert Doek (CU/SGP) sprak hierop van 'intimidatie' door de andere gemeen ten. De oppositie liet haar stem ook ho ren waar het gaat om preventieve maatregelen. Waar oorspronkelijk in het gemeentelijke budget 45.000 euro was gereserveerd om lichame lijke of geestelijke problemen bij jongeren vroegtijdig te signaleren, is dat bedrag door een unaniem aangenomen amendement van CU/SGP, CDA en PvdA/Groenlinks opgeschroefd naar 80.000 euro. De oppositiepartijen hopen dat deze extra investering in preventie zich zelf uiteindelijk terug gaat verdie- over een motie. nen. Bert Doek (CU/SGP): "We zien dat op dit moment de focus van het college voornamelijk ligt op jonge ren met allerlei soorten gebreken of problemen die al bekend zijn. Als we ervoor kunnen zorgen dat jeugd al opgevangen wordt voordat zaken uit de hand lopen, bespaart dat niet alleen geld, maar kan ook hulp wor den geboden op een laagdrempelige manier." Tweede Kamerlid en oud-wethouder van Zuidpias Tamara van Ark deelt haar belevenissen als volksvertegenwoordiger in politiek Den Haag met de lezers van Hart van Holland. Het zijn echt de donkere dagen voor Kerst, als je naar buiten kijkt, 's Ochtends vertrek ik van huis in het donker en ook bij thuiskomst is het niet meer licht (al ben ik dat met het vaak late Kamerwerk wel gewend..) Natuurlijk heb ik het goede voornemen om tus sen de middag even een stukje te wandelen buiten, maar helaas is de werkelijkheid vaak zo dat de drukte me binnen houdt. Geen j straf overigens in deze prachtige oude gebouwen. En druk is het. Het is in de Tweede Kamer ge bruik dat in de periode tussen het herfstreces en het kerstreces alle begrotingen worden behandeld. Vorige week stond de begroting voor Volksgezondheid, Welzijn en Sport op de agenda. Je debatteert dan twee dagen lang met de Ka merleden van alle partijen en de minister en de staatssecretaris over de plannen van het kabinet voor de komende jaren. Het is een bijzonder debat omdat heel veel onderwerpen aan de orde komen en je daadwerkelijk over alle as pecten van wat er speelt op het terrein van zorg kunt spreken of rbevraagd kan worden. Zo'n debat doe je met een of twee personen, afhankelijk van de grootte van je fractie. Binnen de WD fractie rouleren we deze debatten, zo dat iedereen een keer op zijn of haar terrein dit brede debat kan voeren. Mijn collega die dit jaar het debat zou doen, werd helaas onverwacht ziek en zo kwam het dat ik haar heb vervangen en even op mijn oude stek, de zorg, terug was. Er gebeurt zo veel op het ge bied van de zorg, dat het bepalen van onderwerpen waar je over spreekt in ieder geval betekent dat je over heel veel dingen niet kunt spreken. Wij spraken dit jaar over de kwaliteit van leven en de kwaliteit van zorg, omdat dat over alle terreinen van de zorg heen gaat en het voor de mensen die met zorg te maken hebben van het grootste belang is. Nieuwe medicijnen, nieuwe technieken en mogelijkheden zorgen ervoor dat er veel meer kan bij ziekte en beperking. En als je Nederland vergelijkt met andere landen in de wereld, dan staan we echt aan de top als het gaat om de kwaliteit van onze zorg. Er kan heel veel en er kan steeds meer. Maar er verandert ook heel veel. Mensen komen steeds beter geïnformeerd Moerkapelle - In het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente wordt vrijdag 19 december om 19.30 uur een kerstzangavond ge houden. Diverse koren en muzi kanten verlenen hun medewerking. Dominee W. Harinck verzorgt de opening. naar een spreekuur bij de huisarts. Google is al helemaal gelezen. Dat is niet altijd makkelijk voor een arts. Tegelijkertijd zien we dat het betrekken van patiënten bij een behandeling wel tot resultaten leidt. Ook 'anders kijken' loont. Zo zijn er huisartsenpraktijken die samenwerken met welzijnsorga nisaties. Welzijn op recept heet dat. Ais een weduwnaar bij de huisarts komt met depressieve klachten, kan het gebeuren dat hij geen pillen krijgt, maar een verwijzing naar een kookcursus in het buurthuis. Waar hij in con tact komt met andere mensen en weer leert nieuwe dingen te on- dernemen. Is de tijd die je hebt voor een begrotingsbehandeling al veel te beperkt om alles te benoemen wat je wilt, voor een column geldt dat helemaal. We hebben de minister opgeroepen om kwaliteit van leven en kwa liteit van zorg hand in hand te laten gaan en kregen daar bijval voor. Want met alle wetten op het terrein van zorg die nu door j de Kamer behandeld zijn, blijft er j ruimte voor verbetering. De zorg j gaat niet over systemen, maar j over mensen. Nieuwerkerk aan den IJssel - Na ze ven jaar een nieuwjaarsfeest op het Raadhuisplein, is dit jaar 't Blok op oudjaarsavond the place to be. Met als thema Galaxy belooft de orga nisatie een spetterend feest waar lokale en regionale dj's acte de pré- sence geven. Er is plaats voor 250 feestgangers. De toegang bedraagt 5 euro. Kaarten zijn vanaf maandag 1 december verkrijg baar in de kroeg van 't Blok of tijdens openingsuren van het kantoor, van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur. Wie het leuk vindt om aan het feest mee te werken kan zich via marije@jeugdwerkzuidplas.nl aan melden voor de bar, voor de gar derobe of voor muntverkoop. Een team van professionele beveiligers zorgt er voor dat het die avond en nacht gezellig blijft. I^AGNEt scuvici wt r Prins Alexanderlaan 38,2912 AM Nieuwerkerk a/d IJssel 1(0180)312200 Einfowautovanreeuwijk.nl Wwww.autovanreeuwijk.nl

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 7