Carola: 'Zonder MEE zat ik nog steeds binnen. Of was ik opgenomen.' Ondersteuning MEE in 2015 MEE in uw gemeente Zelf je toekomst bepalen en meedoen www.meemh.nl Mensen met een beperking HART VAN HOLLAND ADVERTENTIE 10 DECEMBER 2014 55 Carola is 43 jaar. Ze heeft fibromyalgie (reuma in de weke delen) en is chronisch vermoeid. Door haar ziekte heeft ze veel pijn. Op advies van een vriendin kwam ze bij MEE terecht. Carola: 'Ik heb lang niet kun nen accepteren dat ik ziek was en dat mijn lichaam faalde. Toen ik steeds zieker werd, kreeg ik een hele zwa re depressie. Ik wilde nog zo veel doen, maar dat kon niet meer. Ik had hulp nodig.' Van scootmobiel naar bewustwording 'Aanvankelijk vroeg ik Mi riam, mijn cliëntondersteu ner, of ze mij kon helpen met de aanvraag voor een scoot mobiel. Door mijn depressie zat ik veel binnen. Mensen om mij heen zeiden: "Je moet weer onder de mensen komen, je moet er op uit." En omdat ik moeilijk loop, dacht ik dat een scootmo biel de oplossing was. Maar Miriam signaleerde direct dat mijn vraag om hulpmid delen een schreeuw was om andere hulp. Zij had in de gaten dat ik veel depressie ver was vanwege mijn ziekte dan dat ik liet zien. En zij stelde de juiste vragen om achter de kern te komen.' Er volgden meerdere ge sprekken met Carola, haar man en zoon. Daaruit kwa men verschillende andere zaken naar voren. Carola heeft moeite met het gegeven dat ze vaak moe is en pijn heeft. Daardoor is ze vaak boos en gefrustreerd, maar ze heeft ook last van schuld gevoelens ten opzichte van haar gezin. Dit brengt veel stress met zich mee. Lang zaamaan gleed ze in een depressie die steeds erger werd. Carola sluit zich meer en meer af van de buitenwe reld, omdat ze behoefte heeft aan stabiliteit en rust. Wat heeft Carola nodig? Miriam, consulent van Caro la: 'Tijdens de gesprekken maakten we voor Carola in zichtelijk op welke vragen zij een plan wilde maken en wie uit haar netwerk konden meedenken. Daaruit bleken andere thema's naar voren te komen, zoals acceptatie van de ziekte, pijn en een laag energieniveau. Tijdens een meedenkbijeenkomst kwa men mensen uit de naaste omgeving van Carola die voor haar belangrijk zijn, bij elkaar. Aan het begin van de bijeenkomst gaven we hen de informatie die nodig was om inzicht te krijgen in de problemen en knelpunten die er zijn.' Carola: 'Miriam vermoedde dat mijn netwerk uitkomst kon bieden. Ze hielp mij mijn netwerk in te schake len en versterken door een kernteam samen te stellen uit mijn directe omgeving. Mensen die ik vertrouw, waar ik me veilig bij voel. Waar ik hulp aan kan vra gen. Mijn kernteam bestaat uit familie en vrienden. Dat netwerk was er in het verle den natuurlijk ook, maar ik heb nooit om hulp durven vragen.' Netwerkversterking zet Carola weer in haar kracht Tijdens de intensieve mee denkbijeenkomst gaven de mensen uit Carola's netwerk haar adviezen en handvat ten. Carola formuleerde in haar plan antwoorden op haar belangrijkste vragen en issues. Miriam: 'Met Sociale Netwerk Versterking kijk je heel breed naar de situatie. Door deze aanpak komt de essentie van het probleem boven tafel. Als dit benoemd is, werken we toe naar de meedenkbij eenkomst. Ik word vaak ver rast door de creatieve oplos singen van het netwerk zelf!' Carola: 'De beperkingen die mijn ziekte met zich mee brengt, vond ik moeilijk te accepteren. Dankzij de bij eenkomst durf ik nu zonder schuldgevoel te zeggen dat afspraken niet door kunnen gaan, omdat ik teveel pijn heb of omdat ik er te weinig energie voor heb. Ziek zijn mag, ik hoef niet meer voor mezelf en voor anderen te verbergen dat ik pijn heb. Dat mijn netwerk daar alle begrip voor heeft, geeft mij een gevoel van veiligheid en kracht. Mijn onzekerheid, frustratie en boosheid maak ten plaats voor meer zelfver trouwen.' Dankbaar 'Ik heb veel aan de mensen uit mijn netwerk en ik zal in de toekomst nog op hen moeten leunen. Ik heb ge leerd om wat makkelijker om hulp te vragen. Dat is fijn want ik weet nu dat ik het niet meer alleen hoef te doen. En dat heeft Miriam mij gegeven. Miriam heeft alles voor mij betekend. Zij heeft mijn netwerk vergroot en de deur weer opengezet naar buiten. Zonder haar had ik nog steeds binnen ge zeten of was ik opgenomen geweest, want ik was een ge vaar voor mezelf.' De toekomst van Carola Carola: 'Ik zal nu en in de toekomst gebruik blijven maken van mijn netwerk. Dat geeft me lucht en het gevoel dat ik er niet meer al leen voor sta.' Carola de Vries heeft een boek uitgegeven: Fibromyalgie - vechten met de draak in mij. Bekijk op www.meeplus.nl/ carola haar verhaal in film. MEE werkt vanuit Sociale Netwerk Versterking en coacht mensen om samen met hun netwerk oplossingen te bedenken voor hun vragen. Soms is de inzet van het netwerk voldoende. Echter kan de uitkomst ook zijn dat professionele ondersteuning nodig is. Dat kan ook! We zien dat mensen zelf de regie weer in handen krijgen en steviger in hun schoenen komen te staan, onafhankelijker van pro fessionals. Sociale Netwerk Versterking is een andere manier van denken voor zowel de cliënt als de professional. mEE Loop je vast, heb je bijvoor beeld vragen over school, werk of op jezelf wonen? Of over geldzaken, relaties of opvoeding en ontwikkeling? Een MEE-consulent onder steunt je bij het helder krij gen van de vragen en het zoe ken naar oplossingen voor nu en in de toekomst. Met de mensen die belangrijk voor u zijn, wordt een plan gemaakt. U houdt zelf de regie over uw leven. MEE is er voor kinderen en volwas senen met een lichamelijke of verstandelijke beperking, autisme, chronische ziekte, niet-aangeboren hersenletsel of een ontwikkelingsachter stand. Ook ondersteunen wij ouders of naastbetrokkenen. Op de MEE-website op de pagina www.meeplus.nl/veranderingen-in- de-zorg vindt u per gemeente de actuele informatie over hoe u een beroep kunt doen op MEE of het sociaal team. Neem gerust contact met MEE op als uw vragen heeft over waar u terecht kunt. Sociale teams Er ontstaan allerlei samen werkingen en nieuwe ini tiatieven om de zorg en on dersteuning dichtbij mensen en efficiënter te regelen. Dat kan alleen met elkaar. MEE Midden-Holland is bij deze initiatieven betrokken om bun kennis te delen en de ondersteuning aan kwets bare mensen in de toekomst zo goed mogelijk te borgen. Zo werkt MEE in of dicht bij het sociaal team, waarin medewerkers uit allerlei organisaties samenwerken. Of is als onafhankelijk cliënt ondersteuner voor u bereik baar. Voor u betekent dit dat u in 2015 en de jaren daarna mogelijk ook rechtstreeks contact hebt met het sociaal team. MEE Servicebureau nog bereikbaar U kunt uw vraag nog steeds stellen aan het Servicebu reau. Zij beantwoorden korte, simpele vragen. Het kan echter zijn dat u wordt doorverwezen naar een so ciaal team (afhankelijk van de afspraken binnen uw gemeente) als u een com plexere vraag heeft of een vraag voor ondersteuning. Weet u niet waar u moet zijn? Het Servicebureau wijst u de weg en is te bereiken op T 0182 52 03 33 of per e-mail servicebureau@meemh.nl. www.meemh.nl MEE Midden-Holland Maakt meedoen mogelijk Tielweg 3 2803 PK Gouda T 0183 69 16 00 servicebureau@meemh.nl Vanaf 1 januari 2015 veran dert er veel op het gebied van zorg ondersteuning, jeugd en werk inkomen. Vanuit de Rijksoverheid en de provincie komen er taken naar de gemeente. MEE on dersteunt mensen met een beperking om vanuit eigen regie en naar eigen kracht mee te kunnen doen aan bet leven. Bijvoorbeeld bij vragen over school, werk, wonen, opvoeding en ont wikkeling of wet- en regel geving. De gemeente regelt vanaf 2015 deze ondersteu ning voor haar inwoners en is hierover in gesprek met MEE Midden-Holland.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 55