In aantocht: de BoodschappenPlusBus voor ouderen WÊHHHH Geschiedschrijving 1914-2014 SANITIEM HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS\ 10 DECEMBER 2014 9 .-i.i- islM Expositie Koninklijke Vereenigde Tapijt- fabrieken Folders voor de komende Nieuwerkerkse krachtwijk Esse Zoom noemen het Kerk hofpad een 'dijkje'. Dat containerafvoer- pad voor de stukgeslagen grafstenen zou dus een waterkering zijn. Wel een met een gat erin en dus zinloos. De Nieuwer kerkse Tocht kruist immers het 'dijkje' met een brug. Met dijken en kades was men de laatste eeuw wel meer in de war. (Deze be graafplaats is trouwens ook geen kerkhof.) Aandacht voor de Verhandelingen der Ko ninklijke Academie van Wetenschappen uit 1914 past na 100 jaar. Hun lid dr.mr. Samuël Muller (1848-1922) publiceerde in dat jaar in de Verhandelingen over zijn oudste geschie denis van Schieland. Veelschrijver Muller had het daarin ook over de verkavelingen van de ontginningen van voor 1300. 'In den Kortland-en-Kleinen polder en den Essepol- der onder de gemeente Nieuwerkerk ten westen van de IJssel en in den Nessepolder onder de gemeente Ouderkerk ten oosten van den IJssel loopen de perceelsschei dingen in elkanders verlengde door zóó, dat men slechts de Topographische kaart van thans voor zich behoeft te nemen om aan stonds te zien, dat die perceelsscheidingen ouder moeten zijn dan de IJssel aldaar en dat de IJssel kennelijk eerst door een door braak zijn tegenwoordigen loop dwars door die perceelsscheidingen heen moet heb ben gekregen en oorspronkelijk voor dat gedeelte een anderen loop moet hebben gehad', zo schreef hij in 1914. Precies klopt het niet overal. Muller negeerde ook dat het doorlopen aan de overkant niet geldt voor de oude middeleeuwse polderkades, zoals de Rijskade. Die kades waren poldergren- zen, in dit geval tussen de Kleinpolder en de Essepolder, en juist die zouden dan niet doorgelopen hebben? Muller wist het wel erg stellig zonder bodemonderzoek, maar zijn lezing was ook voor de afdeling Letter kunde.... Onzin is dat hij vond dat de naam van het verdwenen IJsselmeer op de grens van Capelle en Nieuwerkerk en het verband tussen de veennamen Ommoord en Moor drecht die veronderstelling over de IJssel zouden ondersteunen. Zijn Schielandpubli- catie bevatte wat kaarten, maar helaas niet met het door hem veronderstelde oudste IJsseltracé. Rob Stolk heeft in zijn boek 'De 0lifant+de dames Bloot' ook een andere uit leg dan Muller van het beeld 'alsof de sloten er eerder waren dan de IJssel'. Van drT. Vink verscheen in 1954 een bodem- kundig boek De Rivierstreek. Hij analyseer de daarin grondboringen langs de IJssel. Zijn conclusie: 'De neus van den polder de Nesse, zich essentieel in niets onderschei dend van het overige oeverland is dus blij kens het organogene stuk van zijn profiel geen meandervorming.' Het laatste woord over die sloten aan beide kanten van de IJs sel is nog niet gesproken. Het is en was op meer plekken het geval dan waar het Mul ler opviel! Ook tussen het intussen verste delijkte Capelle en dito Krimpen leek het eender.... Had men soms aan beide kanten van de toen nog lage dijken dezelfde ontgin- ners met dezelfde ogen voor landschapsar chitectuur? Harder is dat Muller aan de Utrechtse Maliebaan woonde en Jan Veth in 1895 bijgaand krijtportret van hem maak te. De luchtfoto met IJssel en sloten is van 1935. Ten slotte: dit verhaal komt ook op de website groene- hartarchieven.nl/weblog mét een mogelijkheid tot reactie. Nieuwerkerk - In februari/maart 2015 moet-ie gaan rijden in de gemeente Zuidpias: de BoodschappenPlusBus. Bedoeld voor iedereen die ouder is dan 55 jaar en zin heeft in een uitje in gezelschap met andere senioren. Initiatiefnemers van de PlusBus zijn Dick en Ria Moerman van de stichting DIRA. Zij hebben bij de verkoop van hun bedrijf een paar jaar geleden een stichting ter on dersteuning van goede doelen op gericht. "Mijn vrouw zei op een goede dag; ik wil graag iets voor ouderen doen. En vervolgens ging ze over tot de orde van de dag." Moerman grijnst. Ik heb toen maar contact gezocht met het Nationaal Oude- renfonds en die vertelde over de zogenoemde PlusBus. De achterliggende gedachte van de PlusBus is vooral om leuke dingen met elkaar te doen. "Mensen een beetje uit hun isolement halen", aldus Moerman. "En boodschappen doen 'ja', maar dan wel gecombi neerd met iets leuks. Dus bijvoor beeld boodschappen doen in de Markthal in Rotterdam. Wellicht wordt het boodschappendeel ook nog wel uitgebreid op den duur, gezien de ontwikkelingen in de zorg momenteel." De BoodschappenPlusBus kan al leen gaan draaien als er voldoende vrijwilligers zijn. Moerman: "We hebben er nu zeven. Maar zonder voldoende begeleiders en/of chauf feurs doen we natuurlijk niet veel. Dus we zijn naarstig op zoek naar nog meer helpende handen. Ie mand hoeft niet een hele dag be schikbaar te zijn, dat kan ook een halve zijn of een paar uurtjes in de avond." Daarnaast is Moerman druk in de weer met het vinden van sponsors. Wethouder Joke Vroegop belooft te onderzoeken of ook de gemeente Zuidpias nog een duit in het zakje kan doen. "Ik vind het een fantas tisch initiatief waar ook absoluut belangstelling voor zal zijn. Ik was onlangs nog bij de Zevenster en een paar maanden geleden in Oud Verlaat en dan hoor ik regelmatig opmerkingen over mobiliteit en ouderen." Moordrecht - In 'het Weeshuis', de onlangs geopende ruimte van de Historische Vereniging Moor drecht, is zaterdag 13 december van 13.30 tot 16.30 uur de expo sitie te bezoeken over de Konink lijke Vereenigde Tapijtfabrieken (K.V.T.). Ooit was de fabriek een grote werkgever in Moordrecht, tegenwoordig herinnert alleen de watertoren nog aan die tijd. Tot 15.00 uur is touwslager Bert Bouthoorn aan het werk zien. Vanaf 4 december worden de fol ders over de BoodschappenPlusBus verspreid en bedient Annemarie Davies de telefoon. Zij doet straks de coördinatie en is tevens één van de chauffeurs. "Ik doe dit soort werk al jarenlang. Ik vind het ge weldig. Ouderen zijn gezellig, ze zijn geïnteresseerd en dankbaar. Ik kijk er nu al naar uit." Voor meer informatie en aan melden: 06-53229398 of stichtingdira1@box.nl In januari wordt een informatie avond ge houden. De oudheidkamer is geves tigd aan het Westeinde 1, ingang via de achterzijde van het voormalig gemeente huis. ZELF DOEN - SAMEN DOEN - UIEN DOEN Sanitiem Arbeco B.V. Ringvaartlaan 1a 2914 VJ Nieuwerkerk a/d IJssel Tel. (0180) 31 41 12 info@arbeco.nl Van links naar rechts: Dick en Ria Moerman, Annemarie Davies en wethouder Joke Vroegop achter het stuur. Boodschappen

HZ | 2014 | | pagina 9