"Ms het crövw is iedereen één in het dorp" "Over doodgm wordt Kiet gespróken Ömdti we er nog hmg Kiet huk toe zijn" Zevenhuizen zeventil: Letty, Rift, Htmit, geertje, (Jó, Airic en UcKtjerie 1 HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 24 DECEMBER 2014 23 Zevenhuizen - De Golden Girls van Zevenhuizen zijn een dorpse bezienswaardigheid, maar wellicht meer nog een inspiratiebron. Zeven alleenstaande dames die het café ver kiezen boven de geraniums. Allemaal zo rond de tachtig jaar en elke week met elkaar op stap. "Omdat iedereen opgewekt is hebben we steun aan elkaar. Dat positivisme helpt als het tegenzit." Door Pepijn de Groot Links, aan het raam, schuift Anja Mastenbroek van café Hof van Holland tafels bij elkaar. "Dit is hun vaste plek." Letty Abbekerk, Rita Dekker, Hennie Voorbrood, daar staan de dames - 'Gol den Girls' zoals Mastenbroek ze noemt - symbool voor. Bijna alle maal zijn ze weduwe en enkelen van hen zijn al dik in de tachtig, Grijnzend: "De vorige keer ben ik bij Rita op de bank in slaap geval len!" Eetclubje Als eetclubje begon het, vijftien jaar geleden. "Op een donder dagavond zag ik Adrie de winkel sluiten terwijl ik met mijn man op weg was naar de Italiaan", vertelt Voorbrood. "Adrie moest nog ko- Geertje Wiggers, Jo Scheffers, Adrie Benning en Leentjerie Vente komen iets drinken op zondagmiddag. Als de dames zijn aangeschoven, vergeet je de regenachtige decemberdag. Ge lach stijgt op, zo ook de glazen. Er wordt getoost. "Dat we hier over tien jaar nog maar mogen zitten", wenst Abbekerk. Optimisme en opgewektheid, maar achter de geraniums zitten: ho maar. "Daar zijn we de types niet voor", stelt Voorbrood. Haar tafelgenoten knikken in stemmend. "Als je zo oud bent en je kunt nog leuke dingen doen, moet je dat ook doen, samen", zegt Scheffers. Sporten, reizen, een kaartje leggen. "Ik kaart niet mee hoor", fluistert Abbekerk. ken en ik zei: 'Nu nog? Ga lekker met ons mee, eten bij de Italiaan.' Zo is er een eetclubje ontstaan en elke donderdag gaan we met een groepje uit eten, vaak op dorp. Na vijftien jaar ben je een bekend gezicht in de horeca. We krijgen tegenwoordig een zoen als we binnenkomen, haha." Het is niet zo dat de dames on bekenden van elkaar waren voor het eetclubje ontstond. De mees ten wonen vijftig tot zestig jaar in Zevenhuizen, soms met on derbreking, en waren actief in verenigingsleven en in de mid denstand. Scheffers woonde een tijdlang in Zoetermeer, tot haar man overleed. "Met Zoetermeer had ik niks, met Zevenhuizen wel. Als het erom gaat, is iedereen één in het dorp." Voorbeeldvrouwen De Golden Girls trekken veel be kijks in het dorp. Wiggers, die in het pand van Hof van Holland ooit een café pachtte, vertelt: "Als ik in de supermarkt bij de kassa sta, wordt me vaak gevraagd: 'En, waar gaan de dames vanavond eten?' Het spreekt tot de verbeelding. Ook horen we vaak van jonkies: als wij later oud zijn, willen we net zo in het leven staan." Voor brood haakt in: "Met Koningsdag zaten we hier een oranjebittertje te drinken op het terras toen een man een foto van ons kwam ma ken. Hij vond het een leuk gezicht, zei hij, die dames op een rij." "We staan wel erg vaak met ge vulde glazen op de foto", merkt Dekker op en van de tafel stijgt gelach op. Wie de grappenma ker van het stel is? Dekker wijst Voorbrood aan en Voorbrood Dekker. Benning: "Lief en leed delen we, maar we maken vooral lol. We zeggen wel eens: als het over ziek zijn gaat, mag het vijf minuten duren - daarna moet het weer over positieve dingen gaan." Dekker knikt. "Omdat ie dereen zo opgewekt is hebben we steun aan elkaar. Dat positi visme helpt je er bovenop als het tegenzit." Niks klagen! Gezien de malaise in de wereld en wat de Golden Girls meegemaakt hebben, zouden ze ook kunnen klagen. "Wat schiet je daar mee op?", vraagt Dekker retorisch. "Als ik het journaal kijk, raken die pro blemen me, maar die mensen zijn er niet mee geholpen als ik huil. Dan probeer ik er liever hier iets moois van te maken." Nee, klagen is niks voor de Gol den Girls. "Met het ouder worden komen helaas ook de lichamelijke klachten", zegt Vente. "Ik kijk met heimwee terug naar de tijd dat ik nog langs de Rotte kon wande len." Benning: "Klopt, ik kan me er ook aan ergeren als ik in de super markt langzamer loop dan ieder een. Dat ik niet meer kan fietsen vind ik ook verschrikkelijk." Ondanks de verminderende mobi liteit gaan de dames gewoon op reis. In mei naar Oldenzaal, bij voorbeeld. "Dan gaan we gewoon naast een jonge man zitten in de trein," zegt Benning, "zodat 'ie onze koffers kan sjouwen als we uitstappen." Positief denken is de sleutel, menen de dames. "Over dood gaan wordt niet gesproken", zegt Scheffers. "Omdat we er nog lang niet aan toe zijn!", vult Wiggers aan. Dat positieve denken zou den meer mensen moeten doen, meent Abbekerk. "Neem dat nu maar van me aan, je kunt echt wel wat leren van deze oude vrouwen."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 23