"Het is belangrijk ét we niet alleen óp zondag kerk zijn, maar óók doordeweeks" "Hij geeft óns altijct een tweede kans. fcij 3ó<tis er altijd kóóp" HART VAN HOLLAND I ZUIDPLAS 24 DECEMBER 2014 31 gnpj;n m pipipnuppmni JO 88BIBI M31 Nesselande - Marien Kollenstaart is sinds drie maanden predikant in wijkgemeente Kerk in Nesselande. Vanaf september heeft hij kennis kunnen maken met de wijk en de kerkgemeente en heeft hij kunnen zien welke functie de kerk in de Rotterdamse wijk heeft. Met kerst voor de deur is er voor de kerk een taak weggelegd: er zijn voor de bewoners van de wijk die het minder goed hebben met kerst, is zijn stellige overtuiging. Door Job van der Plicht Marien Kollenstaart "Voordat ik gevraagd werd hier te komen werken, was ik nog nooit in Nesselande geweest", vertelt Kollenstaart. "Ik ben een geboren Tukker en woon in Ot- toland, een klein dorp tussen Schoonhoven en Gorinchem. We zijn daar gaan wonen, omdat mijn vrouw daar predikant werd. Ik werkte zelf in Vuren, naast Gorinchem. Ik zat daar een keer op mijn werkplek en zag daar het kerkblad van de kerk in Nes selande liggen. Als gemeente waren we op zoek naar een andere vorm van het uitgeven zo'n vrachtauto nog nooit ge zien." Kollenstaart deed verder niets met zijn korte kennismaking met Nesselande. Totdat hij an derhalve maand later werd ge beld door de gemeente in Nes selande. "De dominee met wie ze eerder in gesprek waren, had het beroep naast zich neerge- traditionele dorpskerk, maar in Nesselande is die traditie veel minder aanwezig. Omdat de wijk nog maar een jaar of tien bestaat, is de kerk zonder tradi tie begonnen. Inmiddels staat er wel het een en ander vast, maar nog steeds is er veel mogelijk. Het is belangrijk dat een kerk niet alleen meer naar binnen is Volgens Van Schie verandert daarmee het traditionele beeld van de kerk. "We moeten af scheid nemen van de kerk als bolwerk en machtsinstituut. Eeuwenlang vervulde de kerk die functie in de Nederlandse van het kerkblad en dat uit Nes selande lag daar als voorbeeld. Bij het doorbladeren zag ik dat de gemeente op zoek was naar een nieuwe voorganger; ze wa ren inmiddels met iemand in gesprek, dus de vacature zou waarschijnlijk opgevuld gaan worden. Ik legde het naast me neer en ben weer aan het werk gegaan." "Toen ik naar buiten liep," ver volgt Kollenstaart, "zag ik een vrachtwagen voorbij rijden met daarop heel groot de tekst 'Nes selande'. Bijzonder, want ik had legd en de beroepingscommis sie belde mij met de vraag: 'hoe sta je er tegenover om bij ons te komen?"' Positief stond de 36-jarige pre dikant tegenover het voorstel. "Ik houd van uitdagingen en zag het aan de slag gaan in Nesse lande als een volgende stap. In Vuren was ik voorganger in een gericht, maar juist ook naar bui ten. We moeten kijken wat we kunnen betekenen voor de wijk." Niet alleen eigen schaapjes Harm van Schie schuift aan; hij is sinds anderhalfjaar opbouw werker in de wijkgemeente. "Voorheen gebeurde het nog wel eens dat de kerk vooral op de eigen schaapjes gericht was, maar ik denk dat de kerk juist meer naar buiten moet kijken. We moeten er zijn voor mensen van buiten de kerk, die op zoek zijn naar God. Met die mensen moeten we meewandelen en ons dienstbaar opstellen." samenleving, maar naar die tijd moeten we niet terug willen." "Het is belangrijk dat we niet al leen op zondag kerk zijn, maar ook doordeweeks. Veel mensen die de kerk wél nodig hebben, zijn er niet op zondag. Dat is niet erg, maar die mensen moeten we wel bereiken. In Gouda en in Rot terdam heb ik meegeholpen om meerdere geloofsgemeenschap pen te stichten die er zijn voor die mensen. Op die manier kunnen degenen die niet vaak in de kerk komen, toch betrokken worden bij de kerk", legt Van Schie uit. Volgens Kollenstaart past dat perfect bij de kerstgedachte die Kerk in Nesselande uit wil dragen. "Door Jezus naar de aarde te stu ren, werd God zo klein dat hij in de modder van deze wereld kwam staan om er voor ons te zijn. Hij geeft ons altijd een tweede kans. Bij God is er altijd hoop." Kollenstaart ziet Jezus als hét voorbeeld van hoe we zouden moeten leven. "In plaats van dat we altijd denken: hoe kan ik meer geld verdienen, kunnen we ook eens denken: hoe kan ik meer geld weggeven? Maar Jezus is voor mij niet alleen een inspiratiebron met kerst, maar elke dag. Na kerst is het nog steeds kerst." Marien Kollenstaart wil binnenkort starten met een spreekuur waarin hij bewoners van Nesselan de hoopt te helpen met levens- en zingevings- vragen. Elke maandag morgen staat van 8.30 uur tot 9.30 uur zijn deur open in De Knoop aan de Robert van 't Hoffstraat in Nesselande.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 31