"Natimrli jk zorgen wc vóór eikaars kinderen als er iets gebeurt" HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 24 DECEMBER 2014 35 Nesselande - Het was een mooie augustusdag, de zon scheen, de kinderen speelden buiten. Onder de hoede van hun 'omie' waren Fleur (4) en Pepijn (2) thuis gebleven in Nesselande, terwijl hun vaderen moeder in de auto op weg waren gegaan naar de bruiloft van een familielid in de Betuwe. Een klap op de A2 veranderde alles. Hun nieuwe mama schreef er een boek over. "U a Door Judith Rikken Vader Hans en moeder Denise kwamen nooit op het huwelijks feest in de buurt van Tiel aan, en keerden ook niet meer terug naar Nesselande. Hun zoontje had het nieuws de volgende ochtend voor kennisgeving aangenomen. Snel was hij weer met zijn neus in de speelgoedkist gedoken. Zijn zus was naar buiten gegaan en had heel eenvoudig tegen de andere kinderen op straat gezegd: 'Mijn papa en mama komen nooit meer thuis'. Het waren de laatste dagen van de zomervakantie. De deuren van basisschool Passé Partout waar kleuter Fleur - haar naam en die van haar broertje zijn ge fingeerd - een halfjaar daarvoor was begonnen, waren nog geslo ten. Fleur is er niet meer terug geweest. Een dag na de crematie van haar ouders verhuisden zij en Pepijn naar het gezin van hun tante in de Betuwe. Ze begon het schooljaar op een andere school, een nieuw leven was begonnen. Borrel Het verhaal van Fleur en Pepijn uit Nesselande, die in de zomer van 2011 wees werden, is te le zen in een boek dat hun 'nieuwe mama' Josje Kershaw (37) samen met Miranda van Heesch (48) - moeder van een geadopteerde dochter en aangetrouwde tante van Kershaw- heeft geschreven. Méér dan het verhaal van de kin deren, is het boek het relaas van de jonge moeder, die met een eigen spruit van nog geen één jaar én vijf weken zwanger van de tweede, opeens de twee kin deren van haar broer erbij krijgt en haar droom van een toekomst in het buitenland aan diggelen ziet vallen. "Bij een borrel hadden mijn man Freek en ik het ooit besproken met mijn broer en zijn vrouw. Hans en ik waren echte maatjes, Denise was een van mijn beste vriendinnen, dus het was zo lo gisch. 'Ja hoor, natuurlijk zorgen we voor eikaars kinderen als er iets gebeurt'. En zo hebben we het ook vastgelegd. Er niet van uitgaand dat het ooit waarheid zou worden." Het nieuws van het ongeluk be reikte Kershaw en de rest van de verzamelde familie op de huwe lijksdag van Miranda van Heesch rond half vier. Het onderbuikge- voel dat er iets ergs gebeurd was, was er al vroeger op de middag. "Je weet dat er iets niet klopt. Ze waren altijd op tijd." Voor het kersverse echtpaar en de brui loftsgasten veranderde wat een feestelijke dag had moeten wor den, in een drama. Ruimte voor rouw heeft Kershaw in die eerste uren, dagen, weken, maanden en misschien wel jaren niet ge had. "We wisten wat ons te doen stond, maar hebben gewacht per dag vol en hing eens - drie jaar oud - op zijn kop boven uit het raam. Toen heb ik hem een enkele keer met een touwtje aan zijn bed vastgemaakt." Kers haw voelde zich afgewezen. "Je denkt: ik geef je liefde, ik zorg voor je en het enige dat ik krijg, is stank voor dank." Door de omgeving voelde ze zich vaak niet gesteund, "leder een kijkt altijd naar de kinderen, maar voor een nieuwe ouder is ger dan de tijden dat we in een emotioneel wak liggen." De oplossing voor de problemen vonden de nieuwe mama's vooral in het bieden van structuur. Zo ver mogelijk doorgevoerd. "Op een feestje hoeven Miranda en ik elkaar tegen vijf uur maar even aan te kijken om te weten dat het tijd is om de tafel te dekken. Veel mensen denken: je kunt toch wel een keertje van het patroon afwijken? Nee, dat kan dus niet." op het moment dat de notaris officieel vroeg: willen jullie de voogdij op je nemen? Vervolgens stort je je op de praktische zaken. Er moesten behangetjes wor den uitgezocht voor de nieuwe kinderkamers en zoveel andere dingen worden geregeld. Met de beste bedoelingen zijn we naar huis gegaan. Als iemand me in die eerste week maar had verteld dat wij niet zomaar zouden wor den geaccepteerd." Wanhoop Met hun gedrag dreven de kin deren, en in eerste instantie met name de jongste, hun nieuwe ouders tot wanhoop. "Vanaf dag één heeft Pepijn zich op alle mo gelijke manieren van ons afgezet. Hij smeerde de badkamer vol met poep, spuugde meerdere emmers Miranda van Heesch en Josje Kershaw: "Een keer van het patroon afwijken Nee, dat kan niet." het ook verschrikkelijk moeilijk, ledereen heeft een mening over hoe je het aan moet pakken. De grootste fout die de buiten wereld maakt, is het kind zielig noemen. Ze hebben iets heel verdrietigs meegemaakt, ja, maar dat geeft hen geen vrijbrief om het gedrag te vertonen, dat vooral Pepijn liet zien. Bij zijn zus kwam dat pas later." Pas na een aantal, niet altijd positieve, ervaringen met hulp verleners, kwam Kershaw in aanraking met Utrechtse trau- matologen die haar de erkenning gaven die ze nodig had. En het besef dat ze eerst zelf moest ver anderen om het gedrag van haar kinderen positief te kunnen be- invloeden. Kershaw weet dat ze niet alleen is en denkt dat veel mensen hun vergelijkbare verhaal niet durven te vertellen. "Want dat verhaal is niet fraai. Je moet zo flink zijn om toe te geven dat het je zelf niet lukt, met de billen bloot, en durven vragen om ondersteu ning." Met Miranda van Heesch, die moeder is van een adoptie kind met hechtingsproblemen, richtte Kershaw de stichting Mijn nieuwe mama op. Hun verhaal, opgetekend door auteur Evelien Baks, draagt dezelfde titel. Structuur De rust is in de huizen van Kers haw en Van Heesch inmiddels teruggekeerd. "Al moeten de kin deren er elke dag keihard voor knokken om hun emoties steeds in het juiste laatje in hun hoofd op te bergen. Ach, ieder huisje heeft z'n kruisje, en de perioden dat het goed gaat duren nu lan- Al gaat het goed nu met de kin deren, de balans is wankel, zegt Van Heesch. "In vakanties, als de structuur wegvalt, moet ik mijn dochter Noa weer een paar keer per nacht van de gang plukken." Pepijn - nu vijfjaar oud - is en blijft volgens Kershaw een kopie van zijn vader, een bijzonder ei gengereid mens. De hechting is volgens zijn nieuwe mama goed op gang gekomen. "Dat is mijn beloning. Wat hij laatst zei, deed me erg goed: 'Mama en papa zitten op het mooiste plekje in mijn hart. Maar jullie mogen er nu naast zitten'. Ik hoop en denk dat Fleur op een gegeven mo ment ook iets van die strekking zal zeggen." Over het gemis van biologische ouders mag altijd worden ge praat. "Dat kan ook tussen de aardappels en de groenten door. Met de verjaardagen van Hans en Denise rijden we altijd naar de herdenkingsplek in Rotter dam en eten we pizza. Pas twee jaar na het ongeluk zijn we voor het eerst weer in Nesselande ge weest. Fleur herkende wel iets van de routes die ze er heeft ge lopen, maar wist haar huisnum mer bijvoorbeeld niet meer." "Wat er allemaal gebeurd is, heeft me uiteindelijk verrijkt als mens. Ik heb geleerd te kijken naar wat echt belangrijk is. En dat zijn niet die nieuwe schoe nen van driehonderd euro. Zo lang je maar naar elkaar blijft kij ken, kun je veel aan. En lol staat nog steeds hoog in het vaandel." Meer informatie: www.mijnnieuwemama.nl

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 35