*1 Ji;1? '1. I 3# f y "£ck kind ftebbeK ebt acktertoopt, is Am Kiet (teel erg cool" "SaweK kuKKCK we wööie rtmgeK wükeK" Missie#w#ers Jük Jicob eK ^owvvmc vpk EcAcn Vetermm li. f*K HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 24 DECEMBER 2014 Moerkapelle - Ze zijn jong, nog niet zo heel lang geleden getrouwd en pas afgestudeerd als industrieel productont werper en ergotherapeut. Geen haar op hun hoofd echter die eraan denkt om een goede baan te zoeken en in Zuid- plas een gesetteld leven te gaan leiden. Jan Jacob (25) en Bouwine van Eeden Petersman (23) hebben een heel an dere missie. Door Judith Rikken "Het liet öks Kiet meer los" Twee jaar nadat de Moerkapel- lenaren in het huwelijksbootje stapten en een eigen huisje be trokken in Zevenhuizen, hebben ze de huur afgelopen zomer al weer opgezegd en hun blik ver legd naar het oosten. In een van de voormalige Sovjetrepublieken in Centraal-Azië gaan ze zich vanaf september volgend jaar als vrijwilligers inzetten voor gehandicapte kinderen. "Op deze manier willen we de liefde van God laten zien aan de mensen in Centraal-Azië." Voordat het zover is, volgen ze een interne opleiding bij een instituut in Gelderland, waar ze vanuit een bijbelse visie de fijne kneepjes van het ontwikkelings werk leren. Als ze in het week end terugkomen naar Moerka pelle, dan fungeert een speciaal ingerichte logeerkamer in het ouderlijk huis van Jan Jacob als hun tijdelijke stulpje. De twee zijn er blij mee, al hadden ze er ook geen moeite mee gehad om dan hier, dan daar te logeren. Het opgeven van hun zekerheden en onafhankelijkheid, dient een streven dat bij Bouwine al heel lang en bij Jan Jacob inmiddels ook, diep vanbinnen zit. Bouwine: "Wij zien het als een zegen dat we in Nederland zijn opgegroeid, een veilig thuis heb ben gehad en mogelijkheden om te studeren en ons te ontwikke len. We hebben het gevoel dat we die mogelijkheden van God hebben gekregen om ze te delen met mensen die het minder goed hebben dan wij." "Dat kunnen we natuurlijk ook in Nederland doen," vult Jan Jacob aan, "maar nooit iets kunnen bereiken in het leven." Als ergotherapeut is Bouwine opgeleid om praktische oplos singen te bedenken voor mensen die door ziekte of een handicap niet alles zelf kunnen. Op zoek naar een geschikte plek om zich verdienstelijk te maken, merkte ze dat zij als paramedicus op veel plekken aan de slag zou kunnen. Projecten die ook aansloten bij Jan Jacobs professie lagen echter niet voor het oprapen. "En toen kwamen we in contact met een stel dat in Centraal-Azië een er- gotherapeutisch centrum runt en dat graag medische hulpmidde len wil gaan laten maken in het land zelf. Nu komen alle pro ducten uit Europa. Die zijn heel duur." Jan Jacobs vingers jeuken bij het vooruitzicht dat hij zijn be roep - het ontwerpen van aan trekkelijke, gebruiksvriendelijke, betaalbare en technisch goede producten - kan gaan uitoefe- Bij -25 graden op kennismakingsbezoek. waarmee kinderen met een han dicap uit hun isolement kunnen worden gehaald. "In minder ontwikkelde landen is het vaak niet heel erg cool om een kind te hebben dat achter loopt", zegt hij. "Het gebeurt dat kinderen al hun dagen doorbren gen in een en hetzelfde kamer tje, omdat hun ouders zich voor ze schamen." Daardoor wordt de kinderen veel ontnomen, weet Bouwine. "Als je alleen maar ligt, we willen toch ergens heen waar we nog meer het verschil kunnen maken voor mensen die anders nen op een manier, waar niet in de eerste plaats de westerse consument bij gebaat is, maar en op geen enkele manier gesti muleerd wordt, dan krijg je ook niet de mogelijkheid om zelf te leren eten, je aan te kleden of te spelen." Aan die nood, die Jan Jacob en Bouwine tijdens een kennisma kingsbezoek al hebben kunnen aanschouwen, willen de twee wat doen. "Van de huisbezoe ken die ik toen heb gedaan, ging mijn hart sneller kloppen", zegt Bouwine. "En als je eenmaal hebt gezien hoe het is achter een deur die niet zo wijd open staat, dan kun en wil je niet meer terug", maken voor medische hulpmid delen, die hij bij de lokale tim mer- of las- en slijpwerkplaats kan laten produceren. Alleen hun professionele vaardig heden en goede bedoelingen zijn volgens Jan Jacob geen garantie voor succes. "Het moeilijkste is dat we onze westerse denkwijze niet als leidraad kunnen nemen. We moeten op z'n minst leren begrijpen hoe de mensen daar denken en hoe ze gewend zijn over dingen te praten. Doen we dat niet, dan kan het fout lopen." Naar welk land in Centraal-Azië ze volgend jaar afreizen, hebben de Van Eedens Petersman liever niet zwart-op-wit. "Hoewel veel mensen in het land er anders over denken, zegt de regering daar dat ze geen buitenlandse hulpverleners nodig hebben. Ze wachten ons dus niet met open armen op." De kennismakings- reis naar het land waar bij min dertig graden hun neus er naar eigen zeggen zowat afvroor, was volgens Jan Jacob echter "een enorme bevestiging dat het wel kan. En dat het een grote kans is voor ons samen." Dat ze een project hebben ge vonden dat zo goed aansluit op hun wensen en vaardigheden, is volgens de twee geen toeval. Dat Jan Jacob en Bouwine: "Het streven om op missie te gaan zit diep vanbinnen" stelt Jan Jacob. "Het liet ons in ieder geval niet meer los." Bouwine zal veel op huisbezoek gaan voor de behandeling van cliëntjes die via sociaal werkers bij het ergotherapeutisch cen trum zijn aangemeld. Jan Jacob gaat de technische tekeningen ze succes zullen hebben, daar zijn ze van overtuigd. "In de opleiding werken we ook met z'n tweeën aan opdrachten. Ik vind dat we dat altijd heel goed doen", zegt Jan Jacob, met een bevestiging zoekende blik op Bouwine. "Sa men kunnen we mooie dingen maken."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 37