"Zelfs als kun kuis iK pwiK ligt bieden de wensen je kier nog tkee aan" i T T HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 24 DECEMBER 2014 47 Waddinxveen Oost-Jeruzalem - Soms waant ze zich in Aladdin, soms in oorlogsgebied. De Waddinxveense Fenna Flietstra verblijft voor drie maanden in Israël-Palestina als rapporteur voor een mensenrechtenorganisatie. "Wereld vrede ga ik niet brengen, maar kinderen een glimlach be zorgen is ook een steentje bijdragen aan beter leven." Door Pepijn de Groot II t Vrede, ooit? Ze verblijft op steenworp af stand van de plek waar het kindeke werd geboren op aard. Fenna Flietstra is voor drie maanden in Israël en de Pales tijnse Gebieden en brengt de gaande is en dat is in praktijk anders dan in de boeken", zegt Flietstra, die net haar masterti- tel Religies in de Fledendaagse Samenleving heeft behaald. "Voor een student religies en raam", concludeert ze nuchter en vervolgt glimlachend: "Al tijd alert zijn, je weet het nooit hier!" De media die berichten over spanningen tussen Palestijnen en Israëliërs, zijn volgens de kriti sche Flietstra deels schuldig aan die aanhoudende spanningen. "Aanval op synagoge, vijf doden las ik. Dat het een vergeldings actie is van Palestijnse kant, om dat er bij hen doden zijn geval len, wordt er niet bij gezegd. Dat komt de genuanceerde blik op dit conflict niet ten goede - stem- Fenna Flietstra. kerstdagen door in Bethlehem. "Dat schijnt met kerst flink toe ristisch te zijn. Ik doe er niet aan mee. Elke gids zegt wat anders over waar de kribbe van Jezus gestaan zou hebben. Wel wil ik een nieuwjaarsduik nemen in de Dode Zee!" Voor sightseeing is Flietstra (24) niet naar haar verblijfplaats Oost-Jeruzalem gegaan. "Tijdens mijn studie heb ik bestudeerd hoe het hier zou zijn. Ik wilde met eigen ogen zien wat hier cultuur als ik, is Israël-Palestina interessant vanwege alle religies die naast elkaar bestaan en met elkaar in spanning leven", ver telt Flietstra via Skype. Spanning Zoals elke televisiekijker en krantenlezer weet, hangt die spanning vrijwel altijd in de lucht in Israël en de Palestijnse Gebieden. Tijdens ons interview klinkt er een knal in haar appar tement en kijkt Flietstra schich tig om. "Een duif tegen het pel: 'Palestijn terrorist'. In de hele wereld vormen mensen zich een verkeerd beeld over de situa tie door berichtgeving in media." Geen normaal leven In haar maanden op locatie werkt Flietstra voor de internationale mensenrechten- en vredesor ganisatie EAPPI als rapporteur. Samen met vijf groepsgenoten - "van een 70-jarige Engelse tot een Zuid-Afrikaan van ongeveer mijn leeftijd" - gaat ze het veld in om de situatie te peilen. "We zijn bij controleposten ge weest waar mensen uren worden opgehouden, bezoeken andere vredesorganisaties, hebben huis vernielingen gezien om neder zettingen te kunnen bouwen en demonstraties", somt Flietstra op. "Zelfs water is hier politiek. Sommige dorpjes hebben er groot tekort aan. Dat vind ik erg. Het belemmert - samen met afzettin gen, huisvernielingen, nederzet tingen en meer - het leiden van een normaal leven", vertelt Fenna. Aladdin Zelf voelt ze zich niet onveilig. "Ik heb ter voorbereiding op deze reis een veiligheidscursus gehad. Toch word ik nog wel eens verrast. Vorige week ging ik een bekende ophalen in de stad en escaleerde een begra fenis van een Palestijnse man. Twintig mannen kwamen mijn kant op gerend, met daarach ter Israëlische soldaten van de special forces die met traangas gooiden. Zulke situaties zorgen wel voor stress." Wat Flietstra zal onthouden, is de dapperheid en schoonheid die ze ziet tijdens haar werk. "We kwamen bij een dorpje waar huizen waren vernield, en zelfs als hun huis in puin ligt bieden de mensen je hier nog thee aan. Ook hebben we een demonstratie van Women in Black, een anti- oorlogsbeweging van Israëlische vrouwen, bezocht. Die vrouwen demonstreren al 25 jaar tegen de tegenstellingen in dit gebied. Dat voedt de geest om dit conflict ten goede te keren. Wereldvrede ga ik niet brengen, maar als ik tijdens mijn werk een kind kan laten lachen draag ik bij aan be tere leefomstandigheden." "Het is hier ook gewoon mooi, het land zelf. Als ik door de stad Jeruzalem loop, waan ik me soms in de wereld van Aladdin." Dat staat in schril contrast met wat Flietstra ziet gebeuren. "Dat gaat me aan het hart, maar het heeft ook een positieve kant: het doet me maar al te goed be seffen hoe goed ik het heb ge troffen met mijn opvoeding en plek van geboorte." Wordt Israël en de Palestijnse Gebieden ooit, naast een beto verend mooi, ook een vreedzaam gebied? Flietstra heeft er een hard hoofd in. "Nationalisten en extremisten van twee kanten staan hier lijnrecht tegenover elkaar. Die mensen vormen een belangrijk deel van de bevolking. Ik ben van de dialoog om elkaar te vinden, maar veel mensen hier hebben oor- en oogkleppen op." En kerstvrede ter verbroedering, zoals in de Eerste Wereldoorlog? "Mocht er ooit vrede komen, dan hoop ik dat het niet alleen is voor de kerstgedachte maar I voor altijd." De belevenissen van Fenna zijn te volgen op haar blog: www.kerkinactie.nl/blogfenna

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 47