"Ik kb m iK k scfwttw^ gemakt gespiekt kón mrkn" ■Bfll HART VAN HOLLAND ZUIDPIAS 24 DECEMBER 2014 Waddinxveen - De derde en nieuwste film van The Hob- bit draait sinds enkele weken in de bioscoop; de 68-jarige Harry Galjé uit \A/addinxveen zal 'm ongetwijfeld al gezien hebben. Galjé is gek op dit soort fantasie-films en heeft zelfs zijn huis aan de Alpherbrink in Hobbitstijl aangepast. Door Nicole Lamers v» In de achtertuin van Galjé weet je niet watje ziet. Een complete gevel met een grote ronde deur en een rond raam staat een me ter voor de originele gevel. In huis is het daardoor wat don kerder, maar dat deert Galjé niet. "Het scheelt ook in de stookkos ten, want het houdt ook de kou buiten de deur." Galjé is inmiddels gepensioneerd, maar heeft jarenlang in de re clamewereld gezeten. "Ik heb vijftien jaar voor mezelf gewerkt waar hout werd geïmpregneerd. Toen bleek dat in deze buurt re latief veel kanker voorkwam, is er actie ondernomen." Als reclameman was Galjé wel gewend om met grote doeken en decors om te gaan. En dus zag hij het als een uitdaging toen het idee voor een hobbitwoning uit zijn brein ontsproot. "Ik moet er wel even iets bij vertellen", geeft de Waddinxvener aan. "In 2011 werd bij mij een tumor ontdekt. Ik bleek non-Hodgkin te hebben." Non-Hodgkin is een zeldzame heb gekregen. Ik nam me voor om alleen nog maar leuke dingen in mijn leven te doen." Knutselen en decoratief bezig en had zelfs een eigen atelier in mijn tuin. Het ging op de schop toen hier de grond in de wijk is gesaneerd. Hier heeft vroeger namelijk een fabriek gestaan vorm van lymfklierkanker. Galjé is nog wel onder controle, maar is inmiddels van de ziekte gene zen. "Ik heb daardoor het gevoel dat ik een soort tweede leven zijn, hoort daar zeker bij. Overal in het huis van Galjé hangen kunstwerken van hem. "Afgelo pen voorjaar zat ik in de tuin en ontstond het plan om een soort Delfts blauw toilet. vakwerkhuisje aan de achterzijde te maken. Ik ben meteen gaan googlen en kwam uit bij enkele afbeeldingen van een Hobbit huis." Hij laat twee printjes zien. "Het kenmerkt zich door de gras heuvel waarin de woning als het ware wordt gebouwd en alles is rond." Vijf maanden is Galjé in totaal aan de gang geweest met hout, perplex en verf. In augustus was het af. "Het meest lastige was nog om de golvende beweging in het dak te maken. Ik heb ook nog een lekkage gehad, maar die is inmiddels verholpen." Het echte Harry Galjé zit graag in zijn achtertuin waar de Hobbitgevel is te vinden. gras bovenop de gevel heb ik als laatste aangebracht." Hij heeft er bijna dagelijks aan gewerkt. "Ik kan niet stilzitten. Ik ben altijd in de weer. Ik heb ook de muren van de slaapkamers van mijn kleinkinderen beschil derd." Hij laat foto's zien. In zijn keuken is eveneens de penseel gehanteerd. Met een compleet berglandschap op de achter grond brengt Galjé hier de soep en de aardappelen aan de kook. Zelfs de stekkerdoos is op een slimme manier in de afbeelding weggewerkt. Regelmatig krijgt Galjé bezoek van een buurtbewoner. "Ze heb ben me hier natuurlijk maanden lang zien timmeren en doen. Ik heb ook een gaatje in de schut ting gemaakt waardoor gespiekt kon worden." Wat de Waddinx vener met Hobbit heeft? "Het is zo anders met al die fantasie figuren en dat maakt het juist zo leuk. Om zo'n Hobbithuis na te maken, is een uitdaging. Dat geeft kleur aan je leven. En als ik ook nog een ander daarmee een glimlach kan bezorgen, is dat mooi meegenomen." Wat hij ziet, kunnen zijn handen maken. "Ze zeggen wel vaker tegen mij: jij had bij de Efteling moeten gaan werken. Dat had wellicht gekund, ja. Ook daar is veel suggestie. Huisjes bestaan vaak alleen uit een geveltje. Ik heb bij een bakker annex kof fiezaak in Gouda samen met een kennis ook een Anton Pieckdecor gemaakt. Dat was ook leuk om te doen." Onlangs heeft Galjé zijn toilet nog verfraaid. Alles staat in het teken van Delfts Blauw. Dat er muziek kan worden geluisterd in het kleinste kamertje van het huis en er een verlaagd plafond is waardoor de montage van een soort lichtorgel mogelijk was, stemt Galjé zichtbaar tot tevre denheid. Hij wijst ook nog op de fonkelende lichtjes op de vloer. Wie beweert dat een toiletbe- zoek niet zeer verrassend kan zijn?" Er zijn mensen die zich nooit zul len vervelen. Galjé is er zo één. Hij denkt alweer aan een volgend project. "Ik weet nog niet wat het wordt, maar vast een uitdaging. En zo blijf ik bezig en voed ik mijn fantasie."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 53