Raad van State keurt bouwplan Moordrecht goed Gezamenlijke kerken verzorgen sfeervolle kerstmaaltijd Door Adri den Boer Kerstfeest met participatie van burgemeester HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 24 DECEMBER 2014 9 Christelijke Zend. JOHANNES" J'1 '.ven de Ned. Herv. Gem. L MKTWKRKKUK /T Door Aleid Otto Het schijnsel van lichtjes in de kerst boompjes, flakkerende kaarsvlam metjes en vrolijk gedekte tafels met kerststukjes erop vormden de sfeer volle achtergrond waarin de door de gezamenlijke kerken georganiseerde kerstmaaltijd plaatsvond. Op het menu stond kippen- of erw tensoep, een zalmsalade met stok brood en kruidenboter en stukjes meloen met parmaham, daarna boerenkool met worst, hachee en puree en stoofpeertjes. Als toetje appeltaart met ijs en slagroom; een feestelijk maal. De gasten genoten met volle teugen. Overal aan de tafels werd geanimeerd gepraat en Moordrecht - De bouw van elf rij tjeswoningen aan de Prinses Ama- liastraat in Moordrecht kan door gaan. De Raad van State heeft dat beslist. Een buurtbewoner vroeg de Raad onlangs in een kort geding om schorsing van het plan dat de bouw mogelijk maakt. De Raad heeft voor de kortste weg gekozen en het plan definitief goedgekeurd. Aanvankelijk wilde een projectont wikkelaar aan de Prinses Amalias- traat acht twee-onder-een-kapwo- ningen bouwen. Na wijziging van dat plan komt er nu een lange rij woningen te staan, waarbij de door zichten tussen de woningen zullen verdwijnen. De buurman had bij de Raad geklaagd over verlies aan uit zicht en aantasting van zijn privacy. De gemeente vindt dat het bouwplan aanvaardbaar is. Zo is de afstand tussen de woning van de klager en de nieuwe woningen 23 meter. De Raad van State wijst erop dat er in ons land geen blijvend recht op vrij uitzicht bestaat. Het uitzicht van de buurman wordt wel wat aangetast en dat geldt volgens de Raad ook voor zijn privacy, maar die aantasting vind ook de Raad aanvaard baar. Moordrecht - In het repetitiege bouw van harmonie Kunst na de Ar de afwas of bedienden, weer ande ren zorgden voor het vervoer van de gasten. Tijdens het eten werd het kerstver haal verteld door Joasap (Joop) Ri- masasu en na afloop kreeg iedereen een aandenken mee. Marijke Tahapary, een van de vele vrijwilligers, geniet van de avond: "Het geeft voldoening als je al die blije gezichten ziet." Hoewel het een initiatief van de gezamenlijke kerken is, zijn ook mensen die niet bij een kerk horen van harte welkom. Koos Stam, een van de gasten, neemt voor het eerst deel aan de kerstmaaltijd en is erg enthousiast: "Ik vind het fantastisch, ik ben er heel blij mee en ik kom volgend jaar weer, dat weet ik nu al." rr- «a ft --P' 7? Sanitiem Arbeco B.V. JpANI I IKPfI Ringvaartlaan 1a zelf doen - samen doen - laten doen 2914 VJ Nieuwerkerk a/d IJssel Tel. (0180)31 41 12-info@arbeco.nl beid klonken zaterdagavond niet de trompetten, trombones, fluiten en trommels. De ruimte vulde zich met zachte kerstmuziek, getik van bestek op borden en het geroezemoes van keuvelende mensen. De gasten genoten van het eten en van eikaars gezelschap. genoot men van het eten en van el- kaars gezelschap. Eén van de plaatselijke supermark ten, een bakker uit het dorp en een groente- en fruitspecialist uit de polder hebben het initiatief ruim hartig gesteund. Gerard Spijkerman, die het eten heeft gekookt, vertelt enthousiast: "We zijn zeer gul en royaal gesponsord, echt fantas tisch!" Het idee voor een kerstmaaltijd is oorspronkelijk van Kees Oosterwijk. "Vorig jaar hebben de gezamenlijke kerken van Moordrecht het opge pakt," vertelt hij, "en toen is de eer ste kerstmaaltijd georganiseerd." Een grote groep vrijwilligers zorgde er zaterdag voor dat alles op rol letjes liep. Sommigen regelden de aankleding, iemand zorgde voor borden en bestek, anderen deden Van 1917-1923 was de genaturaliseerde Duitser L.H.A. Würdemann burgemeester van Nieuwerkerk aan den IJssel. Archie ven leren dat er met deze zoon van een Amsterdamse wijnhandelaar niet samen te werken was. Würdemann vroeg na zes jaar herrie zelf maar ontslag aan. Hij werd advertentiereiziger voor de Wereld kroniek. Door de bij Duitsers zo geliefde kerstvieringen valt er alsnog één plus punt over hem te noemen. Würdemann had een moeilijk karakter. Hij kwam ook herhaaldelijk voor de rechter wegens het beledigen van politiemannen elders. In 1922 kwam hij op station Rotter dam-Maas aan met een Duitse trein en werd aangesproken door een politieman, alert op vreemdelingen. 'Lummel, vlegel, sufferd; je moet nog menschenkennis op doen. Kijk liever uit naar Poolsche Joden', aldus de burgervader. Ingeburgerd was hij wel. De rode krant Het Volk: 'Hij pakte op een echt Nieuwerkerksche wijze tegen den politieman uit'! Voor de tweede keer werd hij beboet voor het beledigen van een ambtenaar en gezien zijn eigen ambt nu met 200 gulden. In 1933 schreef Het Volkfel overzijn nazi-reclame als pseudo- journalist. In zijn rouwadvertentie in 1942 stond alleen netjes 'oud-burgemeester van Nieuwerkerk a.d. IJssel'. (Verkijk je daar dus niet op.) De hervormde zondagsschool 'Johannes' bestond eerder dit jaar 125 jaar. Bij het eeuwfeest in 1989 schreef Dick Hoogwerf een leuk boekje. Hij plaatste daarin een in tekenlijst voor een collecte voor de kerst feestviering van die zondagsschool, toen voor bijna alle dorpskinderen. Volgens het bijschrift was die lijst 'van vóór 1940'. Hij was wel van vér voor 1940. De oproep om SH-S3W te geven was van dominee Kalkman, die van 1915 tot 1921 in Nieuwerkerk stond. (De lijst is vrij zeker uit 1918.) 'Waar al les in dezen tijd zoo bijzonder duur is, wilt gij toch wel daarmede rekening houden', aldus de laatste zin van de predikant. On deraan de oproep en dus bovenaan de lijst zette Würdemann de tekst 'Gezien en bijzonder warm aanbevolen den burge meester der Gemeente', voorzien van het mooie stempel van zijn contractgemeente en zijn dito handtekening. De eerste in tekenaar was dominee Kalkman zelf met f 2,50. De tweede werd burgemeester Würdemann met f 10,-. Daaronder volg den kleinere bedragen. Of armoedzaaiers de intekenlijst wel onder hun neus kregen is de vraag. Würdemann, die voorin een boerderij aan de Capelse 's-Gravenweg woonde, zorgde er mede voor dat zeker 230 kinderen (bij drieduizend inwoners) een mooi kerstfeest in de dorpskerk had den. De grote kerstboom kwam deze jaren van ene meneer Kool uit Holten-Nijverdal. Boekjes werden in Nijkerk gekocht en zelf gestempeld. De plaatselijke bakkers le- verden broodjes, kleingoed en speculaas. De zes bakkers Koppenaal, Zwijnenburg, Van Beekum, Van de Voorde, de Coöpe ratieve Bakkerij 'Ons Belang' en Pinkse mochten elk veertig broodjes leveren. Het hervormde zondagsschoolbestuur was niet kinderachtig: de rode arbeiderscoö peratie was het duurst en Pinkse een pro minente rooms-katholiek, maar ze deden mee! Vanwege stagnatie van de invoer van sinaasappelen konden de groente boeren niet meedoen in de 'mondbehoef te'. Er kwam een Hollandser alternatief van kransen, borstplaten en kwattarepen. Ten slotte: dit verhaal komt ook op de website samh.nl/ weblog mèt een mogelijkheid tot reactie.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2014 | | pagina 9