BUITENLAND. BINNENLAND. De bewijzen van deelneming worden tot; nadere aankondiging ingewacht, bij een der Heeren van het Comité dezèr concessie," Na deze mededeelingen ep ophelderingen duTven wij gerust zeggen, dat allen, die net waarlijk goed meenen met vooruitgang en volkswelvaart, deze gelegenheid na niet moe ten laten voorbijgaan om hunne wenschen ten opzichte van eeüe doelmatige aapsluiting roef het bestaaride spoorwegnet eenmaal vervuld te zien. Mochten velen, die daartoe in de gelegenheid zijn, zich opgewekt gevoelen, om door krachtige samenwerking den aaijlegten de exploitatie van de reeds geconcessioneerde lijn en daardoor het vooruitzicht op de hier bedoelde adnsïuiling te helpen bevorderen Een model ran soodanig beunji i» o,b\j het ont werp gevoegd. Red. Dé keizer van Frankrijk heeft aan 153 personen, die gevangen waren wegens staatkundige misdaden, kwijtschelding van straf verleend. Ook aan militairen en ma riniers, die deserteerden) is amnestie veUeend. Maarschalk Niel, de Fransohe mi nister van oorlogis dezer dagen overleden. Aan het brievenvervoer door middel van atmospherisöhe buizen ie Parijs zal eerstdaags eene aanzienlijke uitbreiding wor den gegeven. Van de zes hoofdstations, welke thans op de bedoelde wijze met het centrale Parysche postkantoor in gemeenschap zijn gebracht, zullen in alle richtingen buizen door de hoofdstad worden gelegd, die het overbrengen van de brievenpakketten- door postkarren geheel door een onderaarflsch pnenriatisch vervper zullen vervangen. De bussenwelke door middel van saamgeperste lucht door deze buizén worden voortgestuwd, kannen elk 130 brieven bevatten, fen elke atmospherische trein bestaat uit zooveel bussen, als er postkantoren bediend moeten worden. Te Londen heeft de gemetselde atmospherische buis van het kristallen pa leis zulk een omvangdat daarin een spoor- wegwaggon kan heen en weder rijden. Tegen betaling kunnen zich ook personen door die buis doen heenstuwen. De minister van het huis des keizers heeft, op den lOOsten verjaardag der geboorte van Napoleon I, meer dan 30,000 patenten aah voormalige onderofficieren en soldaten van hek leger der republiek en van het kei zerrijk uitgegevenkrachtens welke zij, over eenkomstig de wet van 5 Mei 1869, eent pensioen van £50 fr. zullen ontvangen. De keizer van Frankrijk leed in hqt begin dezer week nog steeds aan rheumatiek, zoodat hij zich zeer moeielijk bewegen kon en er geen sprpke van té paard rijden was. Hij beeft daarom zijn vertrek naar Ch&lons we der uitgesteld. De gezondheidstoestand van den keizer is nu veel verbeterd en zijne'reis is alleen daarom uitgesteld, omdat hij niet te paard kan zitten. Nopens de Carlistische beweging in, Spanje zijn heden geene tijdingen van eenig gewicht ontvangen. DdSfrentegen heerscht ze kere gisting onder de republikeinsche partij, welke in de Zuidelijke provinciën vrij veel aanhangers telt. De verschijning van ver- scMeidène republikeinsche afgevaardigden in de provincie Grenada heeft tot opgewonden heid onder de volksmassa aldaar geleid en de kreten zijn aaogehevén vanleve de re publiek! weg métde monarchie! Men verzekert te Madrid, dat d$ Spaansche gezant te Parijs in last heeft zijn post te verlaten, ten gevolge van de blijk bare ondersteuning, tfelke de Frmische re geering verleent aan de aanhangéra van den pretendent. Op den weg naar Znhlbach (bij Mainz) heeft men een man vinden hangen, bij wien dit briefje gevohden werdtDen 30 Juli heb ik te IV ïesbaden mijn geheele vermogen ver speeld ik laat te Berlijn eene vrouw en vier kinderen in de grootste ellende achter." Laatstleden Zondag heeft in de Dom kerk te Berlijn tijdens de voormiddag-gods dienstoefening een vreemd 'voorval plaats ge had. Terwijl namelijk de candidaat Hemrici voor het altaar de liturgie stond te lezen, drong een jougpian naar het hek, waardoor het al taar van het andere gedeelte der kerk is afge scheiden, schoof den koster op zijde en schoot op dert candidaat een pistool af. Te midden der daardoor ontstane opschudding bleef de dader staan, alsof hem dit niets aanging, hij werd dan ook zqnder verzet gegrepen en naar buiten gebracht. De candidaat Heinrici, die geen letsel had bekomen, zette daarop de le zing der liturgie voort, alsof er niets gebeurd ware, en verliet vervolgens de kerkwaarna de godsdienstoefening door dr. Kogel verder werd voortgezet. Bij het voorloopig onder zoek heeft de jongeling verklaard, dat zijn va der hem tegen zijn zin op een seminarium had geplaatst en dat hij uit wanhoop daarover be sloten had, vóór zijn vertrek naar het semina rium een godsdienstleeraar, onverschillig wien, om het leven te brengen. De Pruisische regeering heeft haar be dreiging volvoerd en de jongelieden te Frank fort, die Zwitsersch burger geworden zijn om den militairen dienst te ontduiken, uit het land verwezen*. .De werkzaamheden in de St. Pieters kerk te Rome tot ontvangst van het concilie rijn reeds vrij ver gevorderd, Het gedeelte; waarde vergaderingen plaats zullen hebben, is met eene houten schutting afgesloten en zal ongeveer 8000 personen kunnen bevat ten. De geheele breedte wordt ingenomen door de tribune voor den paus en de cardi- naien. - De Paus heeft bepaald, dat tijdens het concilie eene algemeene tentoonstelling te Rome zal worden gehouden, uitsluitend van vóortbrengselen van gewijde kunst. De tentoonstelling zal op 1 Februari worden ge opend en vier maanden duren. Men zegt, dat te Brussel-eene mee ting vóórbereid wordt om de inwoners dier staa en der voorsteden het besluit te doen nemenom alle inkwartiering van militairen te weigerenwanneer de regeering besluiten mocht, bij gelegenheid der Septemberfeesten een groot aantal troepen in Brussel te ver eenigen. Op het hoofd van een flongaarschen rooverhoofdman is een prijs gefteld van 1000 flor.; ieder, die hem voorthelpt, huisvest, voed sel verstrekt of zijne verblijfplaats kennende, die niet aangeeft, zal gehangen worden. Daarenboven moeten de gemeenten van de streek, waar hij zich ophoudt, manschappen stellen om hem op te sporen. Het Journal de, francfort meent te we ten, dat de bisschop van Krakau van den pau selijken nuntius eene berisping ontvangen heeft, omdat hij de nftnnen, 'die Barbara Ubryk gevangen hebben gehouden, furiën genoemd had. De bisschop zon erkend heb ben, dat hij daaraan verkeerd gedaan had. De Economist wijst op de zwakheid tan 'f Egyptisch gouvernement en zegt: Wij zijn er z&ker van, dat in een eventueel conflict met Turkije, Egypte 't onderspit zou delven, aan gezien hetsEgyptische volk een volk is zonder eenheid of nationaliteitsgevoel. Bijna elke i Europeesfche macht zou Egypte binnen een week kunnen ten onder brengen. Wij waar» schuwen daarom de houders van obligation die wel mogen bedenken, dat Egypte een lnnd is, dat dagelijks bloot staat aan 't gevaar van omwenteling en anarchie. SCHOONHOVENÜ1 Aug. - De Scboónhovensche Commissie tot oprichting van het monumenthetwelk den 17. November e. k. in het Willemspark te 's Hage zal onthuld worden, heeft in hare ver gadering van' eergisteren tot haren afgevpar»- digde bij bedoelde,feestelijke onthulling be- noemd«de heer J. J. Groeneveldtvoorzitter dier commissie. *-— Bij de aanbesteding van het maken van nieuwe sluisdeuren enz.aan de Visch- brug alhier i op 16 dezer, zijn ipgekoraen 14 biljetten. De hoogste inschrijver was A. de Groot te Heukelom, voor f 1700,de laagste inschrijver H. Zuidervliet te Pols broek, voor/1195,Gemijnd door P. van der Leedeu te Bergambacht op /II70. Met groot gen&egcn kunnen wij mel- déh, dat de heer C. Hooghwinkel alhier po- fingen heeft aangewend, om door particuliere ijdragen gelden te verzamelen, om eenige handwerkslieden kosteloos de internationale tentoonstelling te,Amsterdam te doen be zoeken. Dit geschiedde door eene lijst' van inteekening op een dichtstukje, door hem ver vaardigd ter gelegenheid der bekroning van Pieter Coenrahd van Os, door de Maatsch. tot Nut van 't Algemeen. Bereids is voor eene som van 46 ingeschreven, hetwelk na ontvangst aan de Kamer van Koophandel en fabrieken zal worden ter hand gesteld, en met het aandeel van 1,000, doordeprov. staten van Z. H. verstrekt, in staat zal zijn eenigen de gelegenheid te geven, iets nuttigs en schoons te bezichtigen. Wij juichen deze edele pogingen van onzen geachten stadgenoot ten zeerste toe, terwijl de lijst voor hen,'die.nog niet van hunne be langstelling hebbèn doen blijken, nog ter in zage ligt bij de uitgevers dezer courant. Wij bevelen die aan alle weidenkenden aan. i LI. Dinsdag voormidAjg waren eenige ingezetenen in de gélegenheidteeu uiterst klem en licht, keurig net ingericht Engelsch stoom bootje te bezichtigendat gedurende eenigen tijd aan den wal vóór deze stad vertoefde! De eigenaar, dé Heer. Viscount Southwell, van Londen, wës voornemens, in gezelschap van een ander Engelsch Heermet dit bootje een tocht naar derf^oven-Rijn te maken. De optocht der weerbaarheids- en andere corpsendie Maandag jl. van Utrecht naar de Bilt plaats had, was het sterkst vertegenwoordigd door de weerbaarheid. Het geheel leverde een prachtig en treffend .gezicht. Onder dé weinige vereenigin- gen tof vrijwillige/oefening in den wapenhandel die niet vertegenwoordigd waren, behoorde ook Albreckt Beuling uit Schoonhoven. Wel gaven zeer enkele leden van dit cferps, door hunne deel neming aan den wedstrijd, loffelijke bewijzen, dat zij bepaalde voorstanders zijn van zulk een echt va- deElandsch feest, maar het scheed niet wel mogelijk eepe deputatie uit de vereeniging te vormen, die reeds bij den optocht tegenwoordig was. Men moet daarin o. i., op zijn Zachtst genömen, wel een be wijs van geringe belangstelling, bij het meerendeel der leden van de niet vertegenwoordigde corpsen zien. De indruk wordt des te onaangenamerwan neer geen zeer verre afstanden of andere gewichtige bezwaren goede bedoelingen hebben tegengewerkt. Bij zulk een feest moeten, Zoo mogelijk, althans alle »«ré»af'é/?»<&-corjD«» vertegenwoordigd wezen, al kannen de deputation daarvan soms maar zeer kleinzifu. Wat Schoonhoven betreft hopen wij, dat, ofschoon de wetenschap onzen Albreckt Beijling uit de 15de eeuw onder de legenden wil rangschikken, onze Albreckt Beijling uit de 19de eeuw toch bewijzen van leven en werkelijkheid zal blijven geven. Uit Haastrecht schrijft men ons: De feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van de beminde dochter des Burge meesters afgeloopen zijnde, kunnen wij niet 'nalaten fcortelijk hetgeen en ander daarvan mede te deelenalles uitvoerig te vermelden •laatde beperkte ruimte niet toe; het strekke alleen ten bewijze', dat daar, waaTeensgezind- heid en erkentelijkheid op den voorgrond staan, welwillendheid en liefde niet achter blijven. "Vermeldden wij iu een vorig nommer den'talrijken vlaggen-tooi, de woning van den geachten Burgemeester hadden de ingezete nen niet vergeten. Prachtig versierd met groen en bloemen, prijkte èene fraaie eerc- boog voor de deuraan welke mede met kwis tige hand groen versiering was aangebracht. Des avonds geïllumineerd, maakte dit een goed effect, te meer omdat daardoor de beide aangebrachte familiewapens béter nitkwanjgn. Vuurwerk, zang en gepaste vroolijkffeidwis- selden elkander af. Twee keurige eerebogen op de dorpsstraat luisterden het geheel op, en trokken iedèrs aandacht; een talrijke eere- wacht te paard en te voet, op rijn sierlijkst uitgedoscht, voorafgegaan door het muziek corps der artillerie, uit Delft, strekten ten ge leide van het jeugdig echtpaar. In één woord, het geheel was van dien aard, dat dit heugelijk feest niet licht uit het geheugen éal worden gewischt. De^ Burgemeester heeft met zijne gewone voorkomendheid Verschillende corpo- ratiën in het schooljpcaal feestelijk onthaald. Ook aan de schooljeugd werd een aangena- men dag bezorgd. De armen van verschillende gezindten twerden niét vergeten; uitdee- lingen van vleesch, kruidenierswaren, brood, enz. hadden plaats, zijnde de armbestuurders daartoe door schenkingen in staat gesteld. Een en ander hep in de meest volmaakte orde af. Aan de spoorwegbaan van Zolt-Bom- mel naar Hedel heeft eene belangrijke ver zakking plaats, en wel in het gedeelte tus- schen het station te Z. B. en de brug. De groote massa aarde en. zand, aan die helling gebruikt, schijnt te zwaar te zijn voor den'on dergrond. Naar men verneemt, is het zeer waar schijnlijk1, dat het plan, door eene Engeléche landwinning-maatschappij gevormd, om bij Blokzijl een'gedeelte der Zuiderzee in te dij ken, door het leggen van een zwaren dijk van Kuinre naar de Voorst, bij Vollenhove, waar door ongeveer 2500 bunders land gewonnen kunnen worden, uitvoering zal erlangen. Door middel van twee stoomgemalen, welke aan weerszijden der haven geplaatst zullen worden, zal men, wanneer de dijk gelegd is, 'het water uitmalen. Mocht het plan uitge voerd worden, dan zal, de haven te Blokzijl de helft langer en zoo diep worden, dat zelfs de zwaarst geladen schepen daar kunnen bin- nenloopen. De Provinciale Cogimissie van Zuid- Holland voor de internationale Tentoonstel ling té Amsterdam, heeft in hare vergadering van, den 16en deZer eene verdeeling gemaakt van de som van 1000, door de staten van dit gewest ter hareUbeschikking gesteld, om het bezoek van arbeiders en fihqdwerkslieden uit deze provincie aan de tentoonstelling te bevorderen. Dit bpdyag isnaar gelang der op den I5en dezer bij de Provinciale Com missi e ingekomen aanvragen, verdeeld onder de plaatselijkev tentoonsfcellings-comüiissiën voorAarlanderveen en omstrekenBrielle Delft, Dordrecht, Gorinchem, 's Gravenhage, MoordrechtSchiedam en Schoonhoven, die allen zullen zorg dragen, dat het bezoek plaats hebbe .onder oordeelkundig geleide opdat het voor den bezoeker zooveel mogelijk vruchteó. ^fwerpe. De Haagsche commissie heeft haar aandeel ter beschikking gesteld van het Bestuur der alhier gevestigde Nd- tiondle Zangschool voor Handwerkslieden, wier leden, ongeveer 130 in getal, bij gele genheid van hun bezoek aan de tentoonstel ling de bewijzen zullen leverendat het den Hollandschen werkman gelukkig niet aan de vermogens ontbreekt om, behalve zijn vak, ook nog met vrucht de edele zangkunst te beoefenen. Het doet ons genoegen'te kunnen melden, dat de Sehoonhovensche werklieden zullen gaan onder geleide van onzen gemeente-archi- téct^, den Heer L. F. Redeker. m Men verneemt, dht door Mr. Jac. -van Gigch een requesf aan Z. M. den Koning is gezondenten einde voor de negen eerste veroordeelden in de Rotterdamsche rechts gedingen vermindering of wijziging yan straf te verkrijgen. De op Donderdag avond plaats gehad hebbende Tooneelvooratelling door de, Jonge lingen der Artillerie-Instructie-Kompagnie, gegeven in de-Officieren-Societeit in dp leger plaats bij Zeist, werd o. a. vereerd met de tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Alex ander. Den 18en dezer is door den S»#retaris- Penningmeester van de Krimpenei^aard in de vereenigde vergadering van Hoogheem raden en Hoofdingelanden, rekening en ver antwoording gedaan over het jaar 1868/69. De ontvangsten bedragen 73969,87 en de uitgaven/64437,496, zoodat er een batig slot bestaat van 9532,37*. De begrooting over 1869/70 beloopt: ontvangsten ƒ103812,05; uitgaven ƒ108811,84. Er i$ bepaald de dijklasten te heffen op 4,de hectare. Verder is er besloten om het laatste gedeelte der binüenwegen te be binden, namelijk den Bilkerweg van het dorp Stolwijk naar Haastrecht, dat vóór 1 Januari 1870 gereed moet wezen. Mocht men nu later nog eens besluiten om den zoogenaamden lagen weg onder Ouder kerk a/d. IJsel in de begrinding op te ne men, zoo zou dit zeker velen van Ouderkerk, Krimpen a/d. IJsel en Krimpen a/d. Lek aangenaam zijndaar er in eene maand meer rijtuigen dezen weg passeerendan in een ge heel jaar van Lekkerkerk naar Ouderkerk. Tq Krimpen a d. IJsel had verleden weelj, het volgende ongeval plaats. Zekere D. T., werkman op de scbeepmakerij der HH. J. Ottö en Zonenhad het ongeluk te strui kelen en tegen de ponsmachine te vallen. Deze machine raakte daardoor in beweging en hijmet den linkervoorarm daarin beklemd, .waardoor het vleeschvan den elleboög tot aan de pols, tot aan het been toeals af genepen en met de draden van zijn hemd en hemdrok inéén geperst is. Naar omstan digheden bevindt de patient zich wel. Van 9 tot 17 October wordt door de directie van het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam eeqte tentoonstelling gehouden van vruchtenbloemen en planten. Door de politie te Botterdam is dezer dagen aangehouden een 13 jarige knaap, werkzaam op het expeditie-kantoor van Van Gend en Loos, die getracht had bij een goud en zilver-kashouder drie gouden handringen te verkoopen't geen de winkelier nietliad willen doen, omdat de zaak hem niet zuiver toescheen. Nadat van de zaak bij de politie aangifte was gedaarf, bleek het, dat die ringen uit èen'"floor den jongen ontvreemd pakje af komstig waren. De knaap is niet alleen we gens deze zaakwaarvan nog niets aan ge noemd kantoor bekend was, m.aar ook ter zake van het ontvreemden van een pakje, in houdende eerj eouden oorbel, ter beschikking der Justitie gesteld. Voor omstreeks anderhalve maand ont snapten tien veroordeelden uit het bagno te Toulón. Maar stilletjes ontsnappen gaat in onzen telegraaf- en stoomtijd niet gemakke lijk en negen Vlirehtelingen waren dan ook spoedig weer in handen der justitie. De tiende, zekere Testevuicle, wist zich beter te verbergen, maar nu heeft men eindelijk ook hem weder //geknipt" te Dyoh. Men vond nu in zijne koffers weder een goeden voorraad gestolen kleedingstukkenfijn linnen en vele voorwerpen van waarde. Op 't oogenblik, dat men hem juist bij het plegen Van een nieu wen diefstal betrapte, was hij zeer deftig ge kleed en het lint van het legioen van eer prijkte in zij'n knoopsgat De vrije stemming, die door het bedan ken van den heer P. J. Hofman voor zijn benoeming tot lid vanden gemeenteraad te Qoudèrak, deze week'moest plaatsvinden, had tot resultaat dat de heer J. J. van Lange 16 en de heer A. C. van Houweninge 13 van de 43 uitgebrachte stemmen verkreeg, wes- wege voor de vierde maal de kiezers zullen opgeroepen moeten worden-om uit te maken, wien dezer twee heeren de vereerende betrek king zal -ten deel vallen. Ieder hoopt dat nu de zaak haar beslag zal krijgen en er een einde zal komen aan een zeker soort van ac tie en reactie in de gemeente, meer geschikt omdisharmoniédan harmonie aan te kweeken. Utrecht is deze week in feestge waad. Bij gelegenheid van den Schietwed- strijd aan de Bilt vereert Z. M. de koning, vergezeld van Z. K. H. den Prins van Oranje die stad met een bezoek. Onze ruimte is te beperkt om een verslag te geven van de feesten die in de grijze bisschopsstad deze week wer den gegeven. Vuurwerk, illumination, (ook van den Domtoren) enz. wisselden elkander af, en gaven op nieuw blijk van de voortdur rende innige gehechtheid die er bestaat-tus- s^ben ons Vorstenhuis en het Nederlandsche vólk. 1 Vervolg der nieuwstijdingen in het bijv. KÜN8TNIEUWS. Voor de eprste maal te deeer stede trad gisteren avonihet muziekgezelschap onder directie van den Hr.S. Ebelsbachcr in de zaal vanL. van Zessen op. Het verblijdt ons te kunnen verzekeren, dat wij fmet genoegen met dit gezelschap hebben kennis gé- maakt. De stukken voor orchest werden met eeu aplombeene zuiverheid uitgevoerddie men zel den bij dergelijke gezelschappen aantreft, en oek het vooaie gedeelte mocht zeer goed geslaagd heeten. De dames Helena, Anna, Ebelsbaoher, Emma en Rhone kweten zich uitmuntend van hare taak en verdienden de toejuichingen, die haar ten deel vie len. Wij zouden aan de verdiensten van het ge* zeischap te kort doen, wanneer wij niet-met een woord hulde brachten aan den uitstekenden komiek, den Hr. Zimmerman. Niet alleen bestond zijne verdienste in een vrij* goed geluid, uitmuntende mimiek en losse voor dracht, maar ook daarin, dat er onder zijne .Scènes" geene voorkwam, die een blos op de kaken van deze of gene onzer sohoonen joeg; eene verdienste, lang niet algemeen bij de heeren #komiker" van beroep. 't Eenige wat ons hinderde wasdat de toon der piauobegeieiding, hoe goed op zich zelf, te laag was, én daardoor de verdiensten van den zang niet werden verhoogd. Terwijl wij aan dit gezelschap van harte een #tot wederzien" toeriepenvernamen wijdat het den ijvengen van Zessen gelukt is, dit gezelschap nog maals te engageeren voor eene Soiree, op aanstaan den Dinsdagavond, waarop een nieuw programma zal worden uitgevoerd. Wij zouden aan de kunst liefde onzer stadgeuooten meenen te kort te doen, wanueer wij hem dien avond geen volle zaal voor spelden, 't welk wij hem welmeenend toewen- schen.

Schoonhovensche Courant | 1869 | | pagina 2