50,000LOTEN, 5000 PRIJZEN. BIJVOEGSEL. Schoonhovensche Courant. CÖÏfCEET, LOTEN ENCYCLOPEDIE. ADVERTENTIËW. L. v. Zessen te Schoonhoven. .VERLOTING te verkrijgen, a 25 Cts. het Lot. Woensdag opruiming Geïllustreerde N°. 8. Zondag 22 Augustus 1869. MENGELWERK. Getrouwd J. J. LE FÈVRE DE MONTIGNY en P. M. BISDOM VAN VLIET. Haastrecht, 20 Augustus 1889. (97) De Ondergeteekenden betuigen hunnen welgemeenden dank voor* de vele bewijzen van deelnemingondervonden bij dé viering van hunne 25jarige Echtvereeniging. (99) SchoonhovenS. GAILLARD 21 Aug. 1869. en Echtgenóote. Mejufvrouw A. M. TOBBE te Schoonhoven heeft de eer aan. Ouders en Voogden te berichten, dat delessen aan hare school een aanvang zullen nemen MAANDAG den 80sten AUGUSTUS a. s. Groot Vocaal en Instrumentaal te geven door het BEROEMDE GEZEL SCHAP, onder directie van S. EBELSBACHER op DINSDAG 24 AUGUSTUS 1869, m het NIEUWE KOFFIEHUIS van Entrée 49 Cents de persoon. (101) Aanvang ten half acht ure. van Voorwerpen in de Inter nationale Tentoonstelling: voor de Huishouding en het Bedrijf van den Handwerksman, te Amsterdam. In den Boekhandel van S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven zijn in bovenstaande Verloting De trekking zal geschieden binnen 14 dagen na de sluiting der Tentoonstelling. van LAPPEN, waaronder eene partij WOLSTOFFEN'an af II!1/, Cent per Ei. (102) J. VAN DANTZIO te ScAoonAoven. De Catalogus Tan de Interna tionale Tentoonstelling te Am sterdam een Boekdeel ran 286'bladz. druks, prijs 60 Cents, is bjj S. W. N. Tan Jiooten te Schoonhoven Torkrjjgbaar ge steld. (9b) C. L. BRINKMAN te Amsterdam'heeft uitgegeven en alom verkrijgbaar gesteld De eerste tot zesde Aflevering van de WOORDENBOEK voor Wetenschap. Kunst, Bes aha ving en Nijverheid, onder hoofdredactie van A. WINKLER PRINS, en met medewerking van vele Vaderlandsche Geleerden. Uit t« geven in 15 Deelen of oifM 150 Afleve ringen met 150 groote Platen en eirca """9 Ho«igr*i Van de schijnt om de drie weken eene Aflevering tegen den prijs van 30 Centen. Elke Aflev. bevat drie vellen drukB, elk van 16 bladz. rojr. 8°. of 96 kolommen, met eene keurige en duidelijke letter gedrukt; eene enkele of dubbele plaat en de noodige hout snee-gravures in den tekst. Als premie wordt aan de eerste vijftien honderd Inteekenaren verstrekt de nieuwe druk van de Groote Kaart van het Koningrijk der Nederlanden op de schaal van 1/200,000^ vervaardigd naar de groote Topografische kaart v^n het Minis terie van Oorlog, onder toezicht van E, Oli vier Dz. en P. H. Witkamp, in 6 bladen. Dexe kaart, die tot 1869 cal worden bijgewerkt, koet 8,50, dooh wordt aan bovengemeld getal Inteekenaren gratie afgeleverd. De eerste Aflev.alsmede proefbladen van de Kaartzijn bij de Boekh. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven en verder bij de meeste Boekhandelaren in Nederland ter inzage te bekomen. (96) MARKTBERICBTEiV. Schoonhoven, 18 Aug. Goe-boter per k N. 8 61 C., IVeÉboter 60C., Kaas van 22 tot 28 G, Hennep 18,40, Peren per mand. 45 C., Appelen per mand 50 C. Gouda, 18 Aug. Op de 1ste groote najaars- Kaasmarkt waren 180 partijen aangevoerd, welke naar wicht en qualiteit van 24 tot 28 golden, buitengewoon zware tot/31. 19 Aug. Boter, prijsGoe-boter 1,30 a 1,34, Wei boter ƒ0,94 a /l,0é. Botterdam, 16 en 17 Aug. Aangevoerd 928 Runderen, 27-1 votkew Graskalveren, 1 nuchter Kalf, 837 Schapen of Lammeren, 232 Varkens en 86 Biggen. Prijzen: Runderen le qual. 70 C. 2e qual. 55 C. Kalveren le qual. 80 C. 2e qual. 60 C. Schapen 60 C., alles per Ned 8. De prij zen van het magere vee bleven onveranderd. Weivarkensrvan 60 tot 62 C. per Ned. 8. De prijzen der Boter waren als volgt: lequal. 53,—2e qual. ƒ50,—3e qual. ƒ48,— Aangevoerd werden 105/8 en 110/16 fusten, benevens 4838 stukken van k Ned. "8 boter. TARWE. Puike blanke 11,50 A 12,—; mindere soorten van 10,50 a 11,30. ROGGE. V laamsche en Zeeuwsche 10,26 A 10,75Over- maassche en Noord-Brabantsctie /»,7ö 4 ƒ10,60; Nieuwe dito, de beste soorten 8,50 a/9,— goede en mindere 7,50 A 8,25. BOEK WEIT. Noord-Brabantsche 270,. Gordijker f 270; mooie Peel voor 250, alles per 2100 kilo. GERST. Nieuwe Zeeuwsche Wint**/5,50 A./ 6,25, Nieuwe Zomer Gerst 5,50, 6,75, 6,10. HAVER. Korte van 4,50, f 5,— A 5,70; Lange van 4,ƒ4,60 a 6, Voorts 78/80 8 inlandsche Voer f 10f; 70/75 •8 dito 10£ per 100 kilo. Utrecht, 14 Aug. TARWE van /ll,— tot 12,— Ruwarige van 12,tot f 12,50. ROGGE van 9,60 tot f 10,—GERST van 6,— tot 6,25. HAVER van 6,— tot AJ50. BOEKWEIT van 8,75 tot /9.50. AARD APPELEN van 1,60 tot 2,40 het mud. Boter vau 1,10 tót 1,30 per Ned. 8. Weibo- ter van 0,95 tot ƒ1,05 per Ned. 8. Eieren van 2,80 tot ƒ3,50 per 100 stuks. Gorinohem16 Aug. TARWE 11,25 11.75, 12,25. - ROGGE 8,75, 9,26, 9,50. GERST 6,—, 6,50, 7.-. HAYER. 4,50. ƒ5,—, J 5,25. - BOEKWEIT 240,—4 ƒ250,—t Dordrecht19 Aug. TARWE. Puike nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche ƒ11,80 ƒ12,—, mindere dito en Overmaassehe 10,70 A f 11,70, Blauwe 10,20 A 11,—Zomer-Tarwe ƒ9,50 A f 10,50.—ROGGE. Puike Zeeuwsche en Vlaam sche 10,20 A 10,30, mindere dito en OVfermaas- sche ƒ9,80 A ƒ10,—GERST. Zakmaat van 5,80 tot 6.60, Gestort 6,40 A ƒ6,90, Ja rige Zomer 6,60 A 7,20. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 13. tot den 20. Aug. 1869. Geboren: Pieternella Johanna, ouders T. van Arkel en H. P. de Hoog. Aart, oudere W.Lo- bensteijn en C. Rietveld. Getrouwd: J. Dohen met C. vanGeldecen. C. van l)am met J. van Baaren. Overleden: G. van Os van den Abeelenoud 42 jaren, echtgenoot van H. Mulder. F. Stalen burg, oud 17 maanden. J. W. Hartman, oud 3 maanden. De Directeur van het Postkantoor te Schoonhoven berichtdat onderstaande brie ven, gedurende de le helft der maand Juli jl. van zijn kantoor verzondenwegens ondui delijkheid van adres of onbekendheid der per sonen, niet aan de geadresseerden konden wouden bezorgd W. Knijlenburg te Amsterdam. P. van Lunteren te Utrecht. De Directeur, voornoemd, NAHUIJ8. Vervolg der Binnenlandsche Nieuwstijdingen. Vervaardiging Tan calqueerpapier door middel van petroleum. De stadsbouwmeester Haüfel te Neustadt, in het groothertogdom Hessen, kwam, toen hij op een klein plaatsje'caiqueerpapier noo- dig had en dat niet te verkrijgen was, op de gedachte, om schrijfpapier met petroleöm te bestrijken en aldus calqueerpapier te ver krijgen. Het resultaat van deze behandeling over trof de verwachting, én de bewerking gaat zeer spoedig en gemakkelijkwant het pa pier, dat met petroleum doortrokken is, wordt met gewoon courantenpapier overstre- ken tot het droog is, en hiertoe worden slechts 4 5 minuten gevorderd; men heeft dan een doorzichtig papier, waarop men uitmun tend met inkt, en met alle tinten kan werken,' even alsof het papier nog in zijn eersten toe stand was. Teekenpapier, evenzoo met petroleum be handeld, geelt een zeer goed en sterk calqueer papier. Sinds eenigen tijd maakt de bouwmees ter Haüfel alle duplicaten van teekeningen, met groote besparing van tijd en met goed gevolg, op petroleumpapier en hij kan de toepassing van deze oenandeling een ieder aanraden. (Opmerker.) Door den Engelschen fabrikant H. Howse is in Frankrijk octrooi genomen op de vervaardiging van lucifers, die, Dadat ze gebruikt en uitgeblazen zijn, niet meer voort- gloeien. Hij bereikt dit doel door de houtjes, voordat ze van zwavel worden voorziente brengen in een bad van aluin of van Wolfrum- of kiezelzure soda, ze daarin 48 uren te laten doortrekken, daarna le drogen en de ver dere gewone bewerking te doen ondergaan. Wanneer men bedenkt, hoeveel onheilen moeten worden toegeschreven aan zorgeloos daarheen geworpen gebruikte lucifers, waar van wel de vlam werd uitgedoofd, maar waarvan het hout bleef doorgloeien, dan mag deze oogenschijnlijk nietige uitvinding, wan neer daarbij de lucifers aan het doel blijven beantwoorden, niet onbelangrijk genoemd worden. (Ned. Ind.) In een ingezonden stuk, geplaatst in de N. R. Ct. van jl. Woensdag, komt ae origineele tekst voor vatude concept-overeenkomstdoor de geza menlijke Rijnoeverstaten aan te gaan en maatre gelen bevattende ter regeling der visscherij op den Rijn en bijrivieren. Vooral in dat gedeelte, wat bepaaldelijk over de ealmvitucherij handelt, zet de schrijver duideljjjk uiteen, dat het voor onze visscherij metandeïs dan zeer schadelijk kan zijn tot die conventie toe te treden. Hij beschouwt de geheele zaak als een slim overlegde maatregel, uoof het buitenland» voorgesteld, om.onder schoon klinkende bewoor dingen vooral de zalmvissqherij dafir ten koste van Nederland te doen bloeien Ten slotte zegt hij: ,Voor ons gouvernement bestaan er geen redenen hoegenaamd om tot die conventie toe te treden als dat het noodig en nuttig achtlaat het dan op eigen gebied gepaste maatregelen nemenmaar om zoo een leeuw en-contractals Baden voorlegt, aan te gaan, zon zijn het miskennen der belangen van eigen ingezetenenten behoeve van vreemdelingen." Aan 't Hagbl. v. Ned. wordt ait Tilburg geschreven, dat, bij gelegenheid der kermis, eenige ingezetenen aldaar georganiseerd heb ben eene internationale tentoonstelling van oude hoeden. Er is eene regelings-commissie benoemd, er zijn premiën uitgeloofd en van alle zijden ontvangt men hoeden van vroeger tijd. Wij vernemen, dat door den heer Lamb een procedure is ingesteld tegen den Engel schen vice-consul te Vlissingenden heer Ellinckhuijsen. Deze laatste is gedagvaard om zich bij vonnis der arrondissements-reclit- bank te Middelburg, uitvoerbaar zelfs bij lijfs dwang, te hoorei* veroordeelen tot vergoeding van alle kosten, schaden en interessen, door den eischer geleden of nog te lijden, tengevolge der onrechtmatige daden van hem gedaagde. Het aanleggen van rijswerken ter ver betering van de rivier de Lek, onder Toll en 't Waal, Vreeswijk en Hagestein en onder Jaarsveld en Tienhoven, zal den 28 Augustus te Utrecht worden aanbesteed. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat op een gedeelte van den weg Gouda 's Hage in plaats van eikenhouten, ïjzerpn dwarsleggers worden gelegd. In de tweede helft der maand Septem ber a. s. zal, bij gelegenheid der eerstvolgende Gedrukt bij S. &W. N. van Nooten, te Schoonhoven. Landbouw, tuinbouw en veeteelt in het arron dissement Breda, te Breda eene tentoonstel ling worden gehouden van paarden, alsheng sten, merriën, voois, veulens, enz., zoo van iülandsch als buiteulandsch ras. Aan deze tentoonstelling, waarmede eene markt zal ge paard gaan, zal hoogst waarschijnlijk ook eene verloting verbonden worden. - Volgens het nieuwe aangenomen ker kelijk reglement, zijn den 14en dezer te Brandwijk tot Notabelen gekozen de Hee- ren J. C. Tukker, L. de Jong Jr., M. Hak- kesteegt, A.,Vermcij Jr. en (J. v. d. Giessen, terwijl herstemming zal poeten plaats- heb ben tusschen de Heeren J. van Bergeijk en J. Blokland. Ofschoon de Heer C. van der Giessen een leeftijd van 82 jaren heeft bereikt, werd hij toch met algemeene stemmen herkozen. Deze in de achting van alle ingezetenen deelende grijsaard is nog in het bezit van al zijne vermogensen zoo krachtig en gezonddat hij voor weinige weken nog alie dagen mede- ging om te hooien en daarbij vele jongeren be schaamd gemaakt zou hebben. NIn den ver- loopen winter reed hij zonder vertnoeienis schaatsenen had reeds plan gemaakt een tochtje op het ijs naar Dordrecht, een af stand van drie urente doen, dat echter door invallend dooiweder werd verhinderd. Naar men .6ns uit Polsbroek mede deelt, zal de geachte geneesheer, de Heer B. W. Monnikeerstdaags die gemeente met der woon verlatenom zijne overige dagen elders in rust door te brengen. Het fruitgewas, toebehooreilde aan de Diaconie-Aynen te ScheUuinenwaarvan de opbrengst op plus minus 100 mud ge schat wordt, is verleden week voor ongeveer 400 verpacht. Rekent men nu hierbij het gevaar van afwaaien en de moeite van plukkeu, dan dient dit wel ten bewijze, dat appelen en peren dit jaar duur zullen zijn. De hooibouw is over het algemeen te Ouderkerk a/d. IJsel niet medegevallen. De veldmuizen hebben een groot gedeelte ver teerd en gaan nog" voort hare verwoestingen uit te breiden, zoodat hot wel eens een vroegen staltijd kon veroorzaken. Vooral de polder Kromme en Geer wordt er door geteisterd, zoodat de best bezette hooilanden niet meer dan drie voer per hectare (bunder) hebben opgeleverd en vele zelfs geen twee voer op brachten. J Verleden week hield een voerman bij 't kantoor van in- en uitgaande rechten té Tar Apel, in Qroriingen, stil, om eenige hon derden eieren en eenige kilo's boter aan te geven. De dienstdoende ambtenaar vindt goed een kijkje in de beid© eiermanden te nemen en ontdekt, dat dit artikel, vrij van invoerrechten, moest dienen om een paar mandjes, bevattende 34 kilo kandij, te verbergen en frauduleus in te voeren. De te leurgestelde voerman moest, wilde hij met zijn rijtuig, bespannen met tweepaarden, we der naar Hebeler-meer terugkeerende sommft van f 210 storten, 't welk hem na eenige moeite mocht gelukken. Gedurende langen tijd is te Giessen- Nieuwkerk de geregelde communicatie met de aan de overzijde der Giesen gelegen ge meente Peursum verbroken geweest. Reeds in 1865 werd de brug over genoemd riviertje onbruikbaar verklaard en afgesloten. Sedert werd de tijd met klagen en jammeren door gebracht, totdat eindelijk de Baron d'Ablaing vau Giessen burg de vernieuwing daarvan heeft doen aanbesteden, welk werk dezer dagen aan den minsten inschrijver, J. W. Verheul aldaar, is gegund. Met de werkzaamheden is bereids een aanvang gemaakt. Uit Priesland meldt men De aardappelziektedie 't vorig jaar hier weinig of niet werd waargenomen, heeft alles nu weder een treurig aanzien gegeven. Sedert eenige dagen is het loof van ftisch en bloeiend groen voor een groot gedeelte in stengels met slaphangende zwarte en gele bladeren veran derd. Het schijnt dat de regen de voort planting der ziekte bevordert. De rogge- oogst kan voordeelig worden genoemd. De boekweit, die zich voor een groote week gun stig liet aanzien, is door den aanhoudenden regen achteruit gegaap. Droog weder is het eenige middel, waardoor 't beschot aan de verwachting zal kunnen beantwoorden. Men verneemt, dat dezer dagen te Bergambaoht ook enkele varkens aan de zoogenaamde varkensziekte zijn gestorven. De Zaanlandsche kamer van koop handel en fabrieken heelt het voornemen, om een vrij groot aantal werklieden kosteloos de internationale tentoonstelling te doen bezoe- ke/i en eveneens de leerlingen der burger avondscholen daartoe in de gelegenheid te stellen. Aan het bruggenhoofd te Bergatoep zal ook ter linkerzijde een veerstoep gelegd 1 worden, zoodat het aanleggen der pont voortaan aan weerszijden van het hoofd zal kannen geschieden. Te Groningen zijn drie personen ver oordeeld tot een geldboete van f 1,50, met subsidiaire gevangenisstraf van een dag, om dat zij met een vélocipède gereden hadden op een openbaar voet- of wandelpad. Men meldt uit Berkenwoud©, dat het proces tusschen het Hoogheemraadschap van de Krhnpenerwaard en den polder Ber ken woude, over de uitwateringssluis van ge noemden polder, onder Ouderkerk a/d. IJsel, geëindigd is, daar gemelde polder de som van 2050,40 betaald heeft voor den op last van het Hoogheemraadschap', voor de sluis opgeworpen nooddam. Tevens is er vergunning verkregen pm gemelden nood dam weg te nemen en in de plaats daarvan een aarden damter hoogte van de dijks- kruin, te leggen, waarvoor - bestek en be grooting mede goedgekeurd zijn. Uit de vroeger door pns opgegeven nominatie voor de betrekking van onder wijzer te Polsbroekerdam is door den Raad der gemeente Benschop benoemd de Heer Heeroma, hulponderwijzer te Noord- wolde, prov. Friesland. Ten gevolge van het heprschen van de pokziektó onder de schapen, is de ih-, uit- en doorvoer van schapen te Gramsbergen, zoo lang de pokziekte lieerscht, verboden. Als een bewijs van lichaamssterkte bij een hoogen ouderdom meldt men, dat op de kermis te Bergambacht door den 86- jarigen Dirk Ütterspoor twee koekeu op het hakblok zijn gehakt en gewonnen. Den 18en dezer had men in Ouder kerk a d. Usel het genoegen den Heer G. Visker van Moordrecht zijne improvisa- tiën in eene besloten vergadering te hooren voordragen. De verschillende onderwerpen hem opgegeven, werden door hein vlug en met juistheid behandeld, zoowel in dichtmaat als in proza. Men weet niet wat meer te be-

Schoonhovensche Courant | 1869 | | pagina 3