BUITENLAND. r; BINNENLAND. PER TELEGRAAF doodsakker de wetenschap, in hare edele ge stalte op onze graven verrijzende, tegenover ons de bittere waarheid moet uitsprekenGij hebt de gezondlieidsvoorwaarden miskend, gij hebt de lessen der gezondheidsleer niet ge- waardeerd en gij hebt datgenewat ervaring en geschiedenis onder alle volkeren en landen u leerdenniet genoegzaam ter harte willen nemen. f 1 Philalethes. Van verschillende kanten wordt verzekerd, dat de heer Ledru Rollin naar Frankrijk te- rugkeeren en zich bij de aanstaande herkie zingen voor het Wetg. Lichaam candidaat stellen zal. Het zal hem niet moeielijk vallen te bewijzen, dat hij geen deel gehad heeft aan den aanslag op het leven des keizers waar voor hij bij verstek tot deportatie veroor deeld is. De keizerin van Frankrijk is met haar zoon te Lyon met geestdrift ontvangen, op hare halt voor de reis naar Corsika. De ultra-conservatieve Oranje-mannen in Ierland zijn zóó toornig op de Koningin, omdat zij de Iersche kerkwet bekrachtigd heeft, hetgeen zij als constitutioneele souve- rein moeielijk had kunnen weigeren, dat zij weigeren des Zondags Voor HM. in de kerk te bidden, en hetgeen bjjna even verschrikke lijk voor de Koningin is, sommigen plaatsen de postzegels derwijze op hunne brieven, dat het hoofd der Koningin baar beneden staat. Omtrent de runderpest wordt uit Gern- heim gemeld, dal de ziekte aldaar op nieuw is uitgebroken. In een stal, die door militairen geheel was afgesloten kreeg eene koe de ziekte zoo hevig, dat bet noodig werd geacht al het vee m dien stal, te zamen 69 stnks, te doen afmaken. Sedert eenigen tijd heeft men in Han nover het gebruik van velocipedes bij de post boden ten piatteiande hier en daar ingevoerd. Sedert den lsten dezer maand vertoont de vlag, welke in Oostenrijk van 's lands sche pen van oorlog wappert, niet meer de teellenen van het heilige Roomsche rijk; de dubbele adelaar is daaruit verdwenen, en in plaats daarvan wordt het nieuwe Oostenrijksch-flon- gaarsche wapen gevoerd. Dit wapen is sa mengesteld uit de roode en witte kleuren van het aartshertogdom en het rood-wit-groen van Hongarije, in gelijke velden gedeeld. Oostenrijk verdenkt Pruisen in| zijne Duitsche plannen en Pruisen wantrouwt de welwillende houding van Oostenrijk jegens Frankrijk. Die verwijdering tusschen I twee machtige buurstaten houdt de gemoederen ge spannen en is dus zeer nadeelig. In de laatste 5 maanden is lanihs de lijn Cleve-iNijmegen zooveel boter uit 'Hon garije ingevoerd, dat daarvan in laatstge noemde stad ruim 60,000 gulden vrachtloon is betaald. Deze boter wordt per as naak- Oss in Noord-Brabant vervoerd, aldaar verwerkt en verder naar Groot-Brittanië geëxpedieerd. Ite berichten, te Madrid in omlooij, van de aldaar ontdekte samenzwering'zijn zeer ernstig, vooral wegens het karakter der Perso nen, die daarbij betrokken schijnen tel zijn. In Konstantinopel wordt thans in de Turksche taal ook een dagblad voor vrouwen uitgegeven, onderden titel //Terak" (vóóruit- gang). De dames worden o. a. in die cojnrant uitgenoodigd lezeu te leerenomdat <|it de grondslag is van verdere ontwikkeling, j De Raad te Konstantinopel heeft den 26. Aug. gedelibereerd over het antwoord op de missive van den Onder-Koning van ipgyp- te, die te Konstantinopel gaarne een welkome gast wil zijn. Men verzekert dat de Porte hem zou uitnoodigen daarheen te komen. Sommigen meenen, dat die goede gezindheid jegens den Onder-Koning weder voor geen gering kapitaal zal gekocht zijn. De pas gesloten leening van p. m. 1/s millioen p. st. z-i' laardoor aanmerkelijk zijn verminderd. Men leest in le Courier de la Meute: «Donderda? jl. zijn 46 vrijwilligers van Brus sel naar Rome vertrokken. Daartoe behoor den 36 Hollanders en 10 Belgen. Elf dezer jongelieden hadden reeds eenmaal onder de banier van den Heiligen Vader gedienden hebben eene njeuwe verbintenis aangegaan. Onder de uit Nederland gekomen zouaven bevonden zich 6, door het Limburgsch comité gezonden, en een Chinees." In België schijnt het verhaal van de Russischeatffcaes, die kleine meisjes doodde, ten eindefc^elF met haar bloed te wasschen, meenende, dat zij daardoor hare schoonheid zou behouden, een diepen indruk op de bevol king te hebben gemaakt en de schrik, daar door verspreid, uit zich op buitensporige wijze. Het is inderdaad belachelijk, maar niet min der gevaarlijk, dat het bijna niets nieuws meer heeft onschuldige vreemdelingen, die het on-' geluk hebben een kind aan te spreken uit be langstelling of medelijden door eene massa vrouwen te zien mishandelen, ja bijna ver moorden. Een merkwaardig proces zal eerlang ge voerd worden tusschen de administratie der Belgische staatsspoorwegen en den heer d'Au- drimont, burgemeester van Luik. Laatstge noemde heeft zich onlangs naar Brussel bege ven om den koning en de koninklijke familie uit te noodigen tot het bijwonen der Luiksche feesten. Hoogst gelukkig met het gunstige antwoord op zijne oitnoodiging, haastte zich de heer d'Andrimout de inwoners van Luik hiermede in kennis te stellen door eene pro clamatie, per telegraaf onmiddellijk uit Brus sel naar Luik gezonden. Dit telegram droeg aan zijn hoofd de gebruikelijke woordenIn- gezelenen van Luik. Het telegraaf-bureau in genoemde stad, deze woorden opvattende als een adres, was van oordeel, dat aan elk der ingezetenen van Luik persoonlijk deze kennisgeving moest worden bezorgd. In al lerijl riep het al zijne ambtenaren op, om deze reuzentaak te volbrengen. Niet minder dan twee dagen en twee nachten was het daar mede bezig. Thans eischt het bureau de som van 62462 frs. 50 cent., als prijs voor de 104905 telegrammen, door zijne tusschen- komst verzonden. Van daar het proces, dat merkwaardige pleidooien zal opleveren. SCHOONHOVEN, 88 Aug. Maandag j.l. is aan C. Boot, kanon- tier lste klasse bij de Art. Instr. Kompagnie Ihier, in tegenwoordigheid van het geheele corps, op een plechtige wijze uitgereikt hel al- oemeen eereteeken voor belangrijke krijgsbe drijven in N. Indië(expeditie Borneo, |l8501854), ingesteld bij Z. M. besluit van den 19. Föbr. 1869. Gisteren viel,het zoontje van S. alhier, ten gevolge zijner onvoorzichtigheid, van den steiger, bestemd tot aanlegplaats voor de Vreeswijksche en andere stoombootenmet het ongelukkig gevolg, dat hij eene zeer be langrijke wonde aan het hoofd bekwam. Even als elders, wordt ook in de om streken van Gouda de aardappelziekte waar genomen, en wel zoodanigdat, indien bet droge en schoone weder, waarin wij ons nu verheugen mogenhierop niet een voordeeh- geu invloed uitoefentvan den oogst weinig of niets sal terecht komen. De verpachting der tiendenbehalve die van beetwortelenheeft te Gorinohem buiten de rantsoengelden, 4359 opge bracht, tegenover ƒ3888 in 1868. De kaak van Jacob de Vletter zal Woensdag |15 September voor den Hoogen Raad worden behandeld. Verleden Zondag middag had in de gemeente Lopik een droevig ongeluk plaats. Het zoontje van H. O., oud V/3 jaar, ge raakte, zonder dat iemand het bemerkte, in eene sloot. Toen de moeder, die meende dat het kind sliep, haar lieveling miste en angstig rondzocht, werd het door een buur man te huis gebracht. Alle aangewende po gingen om de levensgeesten weer op te wek ken waren Vruchtelooswant het was reeds een lijk. De «apostolische gemeenten van Am sterdam en Enkhuieen" verkondigen by advertentie, na een driemaal herhaald hoort! 1 dat de wederkomst des Heeren «thans zeer nabij" is. ['//De Heer," zeggen zij, //heeft dit, sprekend door den heiligen geest, in onze vergadering aangezegd." Daarom raden zij ieder aan, den //doop des II. Geestes aan te nemen" en zich te wenden //tot een der bestaande apostelen". De heerschende tongblaar onder het rundvee is ook in de gemeente Haastrecht uitgebrokendoch in geen hevigen graad. De aangetaste .koeien geven daardoor weinig melk, totgroote schade der landbouwers. Bij den schietwedstrijd aan de Brit is door den muzikant der schutterij C. Groe- nendaal te Gouda als prijs behaald een ach ter Isadgeweer, terwijl de Heer H. J. Steen bergen in den schermwedstrijd met de sabel een zilveren medaille en twee sabels, en op de punt vier floretten als prijs ontving. Maandag namiddag viel een driejarig kind van den landbouwer L. B. te Noorde loos in een diep water, en werd in een bewusteloozen toestand daaruit gehaald. Juist ter goeder ure kwam de Heer P. van Beekum, geneesheer aldaar, er voorbij, wien het, na aangewende middelen, mocht geluk ken, het kind van eenen anders gewissen dood te redden. Op Vrijdag den 20sten dezer heeft in het lokaal der vergaderingen van het water schap Oabauw en Zuid-Zevender de stem ming plaats gehad voor een nieuw bestuur (4 leden) van gezegd waterschap; bij de ope ning der stembus bleek, dat J. Boere, J. Schep, C. de Vos en A. Faaij als zoodanig werden gekozen. De beide eersten met 226 (algemeens) en de beide 'aatsten respectieve lijk met 212 en 204 stemmen. De schoone paardenmarkt te Leka- mond handhaafde Maandag j. 1. weder haar ouden roemeen zeer groot aantal paarden werd er aangevoerd.. Niemand herinnert zich dat de handel zóó levendig is geweest als op dien dag een aanzienlijk getal buitenlandèche kooplieden was tegenwoordig en er werden dan ook zeer hooge prijzen besteed. Te Ammerstol zijn Maandag 11. aan de"waag gewogen 102 kazen, wegende 1268 Ned. pond., van J. Steeukamér, Bouwman te Vlist, en bestemd voor J. Bak te Berg- Ambacht. Deze kaas gold den prijs van 38 de 100 halve Ned. ponden. De aardappelen worden te Gorin ohem scheep gedaan tegen 1,40 het mud. Vóór enkele dagen had een jongeling uit Borg-Ambaoht, die naar Zevenhuizen reed, het volgende ongeluk. In de zooge naamde Zuidplns, nabij bovengenoemd dorp, langs eene breede en diepe wetering rijdende, schoot plotseling een hond op het paard aan, met het ongelukkig gevolg, dat dit schrikte en met rijtuig en al in de wetering vloog. -Ge lukkig kwam er söoedig hulp en mocht het gelukken, zoowel den jongeling als paard en rijtuig uit het water te redden. Het rijtuig had nog al geleden. Vooreen paar dagen waren te Eindho ven 's avonds twee oude vrouwtjes biddende in de R. C. kerk in slaap gevallenze werden door den koster bij het sluiten der kerk niet opgemerkt. Later in duisternis wakker wor dende, was goede raad duur. Zij wisten ein delijk het touw der klok te vinden en begon nen te luiden, tot schrik der burgerij, die dacht, dat er brand was. Daar niemand echter last had gegeven, tot luiden, kwam men eindelijk op de gedachte, dat er iemand in de kerk was opgesloten, en verloste de goede oudjes. In de afgeloopen week heeft zich te Oudewater de tongblaar ouder de runderen weder vertoond en wel bij drie landbouwers. Ook in de omliggende gemeenten heerscht die ziekte. De besmetting is over 't alge meen van geen' ernstigen aarddaar eenige der aangetaste runderen weder zoo goed als hersteld zijn. De vorige week verloor iemand uit de noordelijke provinciëndie de feesten aan de Bilt ging bijwonen, aan 't station Zwolle zijne portefeuille met geldswaardig papier, enz. Hij deelde 't verlies aan niemand mede. Te huis komende, vond hij tot zijne groote vreugde al hel verlorene in een pakje aan zijn adres terug, met het bijschrift: //pas voortaan beter op uwe zakken." Naar aanleiding van de feestelijkheden te Haastrecht bracht de heer Burgemeester dier gemeente, getjrojïen door de alge meen e en hartelijke deelneming bij het huwelijk zij ner dochter onderwondenopenlijk zijn op rechten dank aan jalle ingezetenen uit, met de betuiging dat hij die blijken vin achting en vriendschap nimmer zal vergeteb. Maandag avond te half elf ure werd men te Gouderak verontrust dcJor het ge roep van //brand", Van een woninkje, dat in de onmiddellijke nabijheid eener halstede met goedgevulden hooiberg staat, brandde het voorste en bewoonde gedeelte nagenoeg ge heel af, terwijl de spoedige werking, denspuit en de voorbeeldig?! activiteit van den burge meester met de brandweerhet andere ge deelte redde, en, wat meer [beteekent, grooter onheil voorkwam door bijstaande hof stede te behouden. Had echter dfe wind, bij zijn bijna totale stilte, toch op bedoelde hofste de aangeweest, hd behoud zou schijnbaar on mogelijk geweest! zijn. Weinig is geborgen doch niemand bekwam lichamelijk wijl pand en inboedel geassureerd Een 27a jarig jongentje B&ren te Berg-Ambaoht viel al spelende in eenp diepe sloot, zor mand het bemerkte. Het kind den kant te bereiken en slaagde ui droge tex komen, Het hoofd in dekt, kwam het zijne moeder verte der! ik heb in het water letsel, ter- waren. van L. van ezer dagen der dat ie- zocht zelf in op het it kroos be ien: «Moe- Te Arnemfciden is met'een jarige stem men bij de HerVormde Gemeente beroepen Ds. Houtzagers te Oudewater. De corpsen, die op den iiptionalén wed strijd aan de Bikt prijzen hebban behaald zijn overal luisterrijk ontvangen. Men heeft "bijna gewedijverd, waar men wel de meeste bewijzen van geestdrift zon toonen. De hoofdredacteurs van het Dagbl. v. Zuidh., Ilandelsbl. en van de N. Rott. Cl. hebben van den onderkoning van Egypte eene uitnoodiging ontvangen om de opening van het Süezkanaal op den 17den Nov., na tuurlijk op zijne kosten, bij te wonen. Onk de heeren Conradhoofdinspecteur van den waterstaat te 's GravenhageF. van Heuke- lom, president ven de kamer van Koophan del te Amsterdam, en F. J. Plate, president van die kamer te Rotterdamhebben invita- tién ontvangen. De Heeren P. en D. Hartihg hebben bij circulaire van 20 Aug. i860 hunne land- genootendie zich tot het oprichten van een schoolverbondter bevordering van het meer geregeld schoolbezoek door de Ne'derlandsche jeugd, willen vereenigen, uitgenoodigd tot eene samenkomst te Utrechtop Woensdag den 13den October e. k.des namiddags ten 1 ure. Gisteren bezooht Z. K. H. Prins Fre- derik der Nederlanden, vergezeld van den Heer Nepveu, de internationale tentoonstel ling. De Prins was als een gewoon borger ge kleed en droeg geefle enkele orde. Dit gaf aanleiding tot de volgende bijzonderheid. Toen Z. K. H. de goudsmederij van den Heer Jacob Citroen nauwkeurig bezichtigde, drong een Friesch boerinnetje zich aan zijne zijde en het kostte veel moeite haar te beduiden, dat er eenige reden bestond, om dezen Heer, die er zoo eenvoudig uitzag, met eenigen meerderen eerbied te behandelen. H. Op 19 dezer ontstond te Hekendorp bij den landbouwer D. v. S. brand in den hooi berg. Terstond snelde de Heer Burgemeester van Oudewater, vergezeld van twee brand spuiten en het noodige personeel, naar de plaats des onheils. Met de meeste inspanning mocht het gelukken de aangrenzende hofstede te redden. Den 21 en September zal te Oudewa ter eene'Tentoonstelling van de Hoii. Maat schappij van Landbouw gehouden worden. Bij die gelegenheid zullen verschillende volks vermaken, als rmgrijden enz. plaats hebben. Wellicht dat dit feest gepaard zal gaan met het in werking treden der nieuwe stedelijke Gasfabriek. Op Vrijdag 27 Aug. hield de geachte Ontvanger, de heer 11F. van de Poll, te Berg-Ambaoht, voor het laatst zitdag. Met algemeen leedwezen ziet men hem van hier vertrekken, daar hij zich gedurende 8 jaren, dat hij alhier in betrekking was, aller achting had verworven. Met 31 Aug. gaat het kan toor aan den surnumerairSchuijlenburgover.m afwachting tot Z. M. eenen juidcren titularis zal benoemd hebben. Dezer dagen hadden te Botterdam weder samenscholingen plaats. Een troep jongens, 200 man sterktrok o. a. zingende en schreeuwende naar de woning van den po- licie-agent Manders en vergastte hem op ke telmuziek. De Burgemeester dier stad heeft dientengevolge de vroeger vastgestelde veror dening op nieuw uitgevaardigd, waarbij o. a. sJlnenscholingen van meer dan 5 personen op den openbareu weg verboden zijn. jl. Dinsdag raakte op den Fluweelen Burgwal te 's Hage, een span paarden, in volle tuig, op den hol. Door den feestelijken intocht der scherpschutters enz. waren de straten druk ker dan gewoonlijk bevolkt en was er dus meer gevaar voor onheilen te vreezen. Eene jonge dame, zeer deftig van ïrterlijk, het ge vaar beseffende, ijlde op de hollende rossen toe, wierp zich tusschen beiden in en smaakte het genoegen ze staande te houden, tot groote verbazing der toeschouwers. wordt ons zoo even uit 's Graven hage gemeld, dat Prinses Maria, tweede dochter van Prins Frederik der Nederlanden, geboren 5 Juli 1841heden verloofd is aan Prins Willem Adolph Maximiliaan Karei van Wiedresideerende te Neuwied (Pruisen), geboren 22 Augustus 1845. INGEZONDEN STUKKEN. Mijn/ver de Redacteur.' In uw weekblad van 22 Augustus werd onder de rubriek Kunst nieuws eene beoordeel ing der Ebelsbacber-Muziek geleverd. Over den lofaan dat gezelschap toegebracht, zal ik niet spreken. In een klein plaatsje als het onze mag men niet te veel eischenen hiervan overtuigd juicht men al licht het middelmatige toe. Ik begrijp echter niet, wat met /den lagen toon der Pianobegeleiding" bedoeltnog minder hoe hij vermeentdat daardoor do verdiensten van den zang niet werden verhoogd. De meeste zange ressen toch waren het zwakst in het hooge regis ter barer stem. Hieraan kon dus de lage stemming der Piano meer goed dan kwaad doen, vooral daar «ij in het lage register krachtig genoeg bleten. Overigens kan eene te lang gestemde Piano niet dien invloed op de Muziek uitoefenen, als (I wil doen voorkomen. Of zou willen beweren, dat in Parijs en België geen goede Muziek wordt ten gehoore gebracht, omdat ae Fransche Diapason la ger isdan die hier gevolgd wordt? De lage stem ming der Piano kan slechts lastig zijn voor de Trom pet doch de Directeur had ook dien last knnnen voorkomen, door eenvoudig de Pianopartij eeu hal ven toon te transponeeren. Hij zou zich daardoor eenige meerdere inspanning hebben moeten ge troosten (en voor een Muziekdirecteur kan djjt met moeielijk zijn), doch daarentegen ook ^'s onver deelden bijval hebben mogen verwerven. Alpha. Veel geagte* Heer Redacteur I Het ingezonden stuk van Ds. Hulstijn lezende kwam bet mij al ras voor dat die man waarschijn lijk door een volbloedoppozant uit de Nieuwpoort, daartoe verzogt zal zijn, omdat hij denkelijk daar toe zichzelf onmagtigvond, indien dit waarheid is, dan is Ds. Hulstijn ten minsten aangaande stemminge, bij ons op een verkeert terrijn ge- bragtdit is zoo het algemeen gevoelen van alle weldenkende in de Nieuwpoort, sommigen, gaan verderen zeggen, mij dunkt dat Ds. Hulstijn wijzer gedaan zou hebben indien hij zich maar mtsluitent met Willige Langerak bemoeide en laten ons hier domme Nieuwpoorders maar in onB eigen sop gaar koken. Eene waarheid heb inzender dezes, in zijn schrij ven opgemerkt, en die is deze, dat er bij stemmin gen dikwijls knoeijerije plaats hebben, dit is bij ons op de schandelijkste wijs geblekenwaarheid te zijn, zelfs zoo ver dat partijjen zich niet ge- schaamt hebben om 's avonds voor de herstemming, nog bij twee of drie beter denkendenalle moeite hebben aaügewentom die in haar snood belang over te halen, daar die braven menschen het mil zelfs hebben verteltwat denk u na wel Ds. Hulstijn, zou het dan geen kaak zijn om voor zulk volkje te bidden daar ik negen jaar oud zijnde al in mijn Nieuwpoortsen bijbel gelezen heb, dat men zelfs voor zijn vijanden bidden moet en wat de welge meendheid van mijne wenschof bede aangaat, aan vertrdhw ik, dat K. W.Hulstijn niet alwetent zijn zal, al noemt hij zich dan al Predikant te Willige Langerak. En wat eindelijk de Raad van Ds. Hulstijn aan gaat, om verstand in burgerlijke of andere zakeu, mij eigen te maken dan moet Ds. Hulstijn en ook het geëerde publiek weten, dat ik die denkelijk nooit bij Predikanten of bij Schoolmeesters zal zoeken, en zoo ik daar al toe mogt overgaanik mij dan zou vervoegen, bij een Predikant die ik ten minsten verstandig genoeg oordeelom mij zoo van het een en ander te ondcrrigten. Belieft u hoog geagte Redacteur deze wijnige re gelen in uw aanbevelingswaardig weekblad op te nemen, dan zal UE. zeer verpligten ÜEs. Acht en Zestig jarigen Vriend en Wethouder te Nieuw poort Johs. DEN BESTEN Senior

Schoonhovensche Courant | 1869 | | pagina 2