BUITENLAND. BINNENLAND. leis, wij hebben eene groote schrede voor waarts gedaan op den weg van vooruitgang, die geen revoluties meer wil, maar hervor ming, Sincorufl. Te Madrid hebben de vrijwilligers, ge woon de wacht aan het Ministerie v^n Bin- nenlandsche Zaken te betrekken, aan het be vel, om die wacht te verlaten, geweigerd te gehoorzamen. Naar het schijnt, wantrouwen de vrijwilligers en de Regeering elkander. Het is te Madrid echter rustig gebleven. Naar men uit Spanje meldt zon het plan bestaan om het regentschap van Serrano met driejaren te verlengen. Men voegt er bij, dat de verschillende partijen dit plan toe juichen. ïn Pruisen houden de groote militaire evo- lutiën, die in de laatste dagen plaats hadden de aandacht bezig. Deze zijn aan ook op zoo groote schaal ondernomen, dat zij werkelijk de aandacht verdienen. De koning is soldaat in zijn hart: geen enkele manoeuvre, waarbij hij niet tegenwoordig iszoolang hij leeft, behoeft men aan geen vermindering van hcV Pruisisch leger te denken. Een schaduwzijde van die schitterende paraden en exercitiën vertöonen de groote kosten, waarmede zij ge paard gaandie van. elke manoeuvre worden begroot op 60,00ü fr., waarbij nog kómen de vergoeding aan landlieden wegens 't ver nielen van den oogst, en de lasten van in kwartiering. Graaf Bismarck gevoelt zich niet al te wel. Dit bericht luidt bevreemdendna de verzekeringen in den laatsten tijdals zou des ministers gezondheidstoestand z66 gunstig zijn, dat hij zeker aan de zittingen van den Landdag zou gaan deelnemen. Een onverklaarbare paniek is eensklaps op de beursontstaan en het is niet'onmogelijk, dat zij zich nogmaals herhaalt. Men heeft als oorzaak er van willen aangeven de dalin gen op verschillende Europeesehe beurzen maar deze dalingen hebben hun oorzaak we der in het weinige vertrouwen, dat de toestand van Frankrijk buitenslands inboezemt. De berichten over de gezondheid des keizers zijn met elkander in strijdmaar het is zeker dat de toestand van Z. M. de plotselinge daling der rente volstrekt niet rechtvaardigt. De keizer is zeer slap en kan zich moeieli/k bewegen. De geneesheeren duchten de aan staande koude. Er is dan ook reeds van gesprokendat hij zich naar een warmer klimaat in het zuiden van Frankrijk of naar Fjgypte of Algiers zou begeven. Een reis naar Algiers heeft indertijd een zeer gun- stigen invloed op zijn gestel uitgeoefend. Mocht die reis plaats hebben, dan zon er na tuurlijk een regentschap ingesteld Worden. Wanneer, in den Franschen tijd, onze Eaag rookende voorvaderen eens eene aller- telijkste hatelijkheid wilden debiteeren aan 't adres van Z. M. Napoleon I, scholden zij hem voor -eden grooten koopman in tabak." Zij begrepen, dat zulk een handel niet voegt voor een vorst. Anders denkt daarover zekere vorstin Kozlosky in Moskou. Ilnar vader had ziin gansche vermogen verspild. De russische aael bood aan hem ^lk jaar 200 zilveren roebels uit te keeren om in zijne behoeften te voorzien, maar hoewel de oude heer niet on gezind schijnt te zijn geweest die gift aan te nemen, zijne dochter, eene der schoonste da mes van Rusland» oude hoofdstad, wilde niet leven van aalmoezen. Zij opende een cigaren- winkel en men kan zich nu te Moskou voor een civielen prijs van tabak en cigaren gaan voorzien bij eene vorstin. De LondenscheFme* geeft eene echt idyllische beschrijving van Garibaldi's leven op Caprera. De ex-dictator denkt niet meer aan strijd en overwinning; «pooten, planten en verzetten geeft hem werk." Hij verbouwt met het beste succes allerlei groenten en is verzot op aardappelen. In tien h. twaalf jaren heeft hij zoo eene barre rots verauderd in eene vruchtbare boerderijeene herschepping, waarmede hij zelf bijzonder moet ingenomen zijn, en hij is het volmaakt eens met alle lawllievende dichters van Horaüus tot Poot, dat r/lage rust braveert den lof van het hoog ste koningshof." Aan het kloo^terder Carmeliter-nonnen te Krakau is de «inds 1867 van gouverne- mentswege toegestane subsidie, ten bedrage van 1800 th. jaarlijks, ontnomen. De non nen hebben van dit besluit bij ininisterieele aanschrijving kennis ontvangen. Te Nieuw-York is eene schoone en jonge weduwe, Good genaamd, in de kerk der Doeanestraat, in nette zwarte kleeding hare predikatiën begonnen. Ze ziet er allerbe koorlijkst uit, en half Nieuw-York stroomt naar de kerk om de schoone predikster te hoo- ren en te zien. De weduwe is slechts 25 jaar en ze brengt dozijnen jongelieden het hoofd op hol. Daar de wed. Good geen heilige is, staat het te vreezen, dat de zaak nog een on gedacht einde neemt; er komen te veel jonge lieden, die bekeerd willen worden door de schoone leerarin. De stad Stoermitza in Macedonië is af gebrand. Twaalf honderd huizentwee ker ken en het schoolgebouw werden eene prooi der vlammen. SCHOONHOVEN, 11 Sept. Dingsdag i. 1. is tot Wethouder alhier her benoemd de Heer C. J. F. VAN DEN BRAAK. De Raad dezer gemeente heeft eergis teren aan den Heer F. H. Jongkindt, op diens verzoek, ontslag verleend uit zijne be trekking als Gemeente-ontvanger, Heden morgen zijn van hier, onder geleide van den gemeente-architect, >30 werk lieden naar de Amsterdamsche Tentoonstel ling vertrokken. Tot Utrecht heeft de tocht per rijtuigen plaats gehad. Het grootste gedeelte onzer Artillerie- Instructie,-Compagnie is successivelyk in den loop dezer weekmet vier weken verlof, naar elders vertrokken. De kermis alhier werd dit jaar zeer druk bezocht. Het schoone weder droeg daartoe veel bij. De houders van publieke vermakelijkheden zullen over gering bezoek niet hebben te klagenoveral was het druk bezeten ieder kon op zijne wijze genoegen smaken. Een overzicht te geven van den indruk, dien de verschillende soirées, enz. op het pu bliek maakten, laat ditmaal ons bestek niet toe. Bijzondere belangstelling wekte het ge zelschap, dat bij den Heer van Zessen werk zaam was, vooral door de medewerking van den uitmuntenden bassist J. S. de Wolff. Het orchest was vrij goéd; de pianist Peers on vermoeid. Sommige chanteuses maakten zich ook verdienstelijk en vooral de Holland- sche komiek, cjp Heer Cantor, was dikwijls met veel succes werkzaam. Het Vaudeville-gezelschap van den Heer Boesnach werd ook druk bezocht, en schonk velen eene aangename verpoozing. Nog een paar flinke actrices zouden daar goede dien sten kunnen doen. Begunstigd door het schoonste weêr beleefden de leerlingen der openb. school te GOUDERAKgeleid door hunne onder wij zers en vijf vrouwelijke personen, en vergezeld door ruim veertig belangstellenden, ouders, broers, zusters enz. Wóensdag eenige aange name en nuttige uren in de diergaarde te Rot terdam waar ze door een der bestuursleden den Heer van der Dussen, met nog twee an dere Heeren, werden rondgeleid om geregeld alles in oogenscbonw te kunnen nemen. Hierna door genoemden Heer en mede door denjmderwijzer van wege liet ge ïeentebe- stuur van Goudorak rijkelijk onthaald zijnde, zongen ze eenige schoolliederen van schoone melodie, blijkbaar tot genoegen van alle aan wezigen, waarop de onderwijzer uit naam der kinderen en hunne ouders in de eerste plaats den Heer van der Dussen bedankte, die voor ongeveer een halve ee iw ook tot c\e Goude- raksche schooljeugd behoorde, en steeds veel belang stelt in de plaats zijner geboorte en voorts het overige bestuur der diergaarde, terwijl, hij den wensch uitsprak, dat deze schoone en nuttige instelling steeds mocht bloeien en vooral in het bezit blijven van be stuurders", die haar ook weten dienstu ur te maken aan volksonderwijs en beschaving. Allen lof \erdient ook de kapitein der IJselstoomboot, de Heer van der Garde, die vrijen overtocht verleende en daarenboven zich veel moeite getroosttedal op de reis alles ordelijk en zonder ongelukken afliep. In het belang van de Goudsche scherp schutters zijn er belangrijke wijzigingen ge bracht in het reglement dier vereeniging. Hierin is ten eerste nu opgenomendat men zonder eenige uniform aau de oefeningen kan deelnemen en ten andere, dat men, om van 100 op 200 passen te kunnen overgaan, eerst 2 malen achter elkander 50 punten moet schieten; van 200 op 300 tweemalen 45 en van 300, om scherpschutter leklasse te worden, over 15 schoten 2 malen 4-0 punten moet behalen. Vervolgens moet men op een kop schijf van 3 palmeu middellijn 2 malen ach ter elkander 5a punten, op 100 en op 160 passen over eepe serie van 15 schoten 2 ma len 46 punten schieten. Die het eerst aan al deze voorwaarden vol doet ontvangt een revolver en ƒ10, elke vol gende alleen f 10 of een voorwerp van die waarde. Inderdaad een uitmuntend middel om goede scherpschutters te vormen. Tot deelname a*an de vergadering tot oprichting van een schoolverbond hebben zich reeds een aantal personen van allerlei rich tingen aangegeven. Een man te MEERKERK, sindseeni- gen tijd min of meer aau zinsverbijstering lij dende, verliet voor eenige dagen, zondereenig spoor achter te laten, zijne woning. Alle na sporing is tot heden vruchteloos. Niet zon der reden denkt men aan zelfmoord. Geluk kig is de bedoelde persoon ongehuwd. Als eene zeldzaamheid mag men ver melden dat door van Lit te BERGAM BACHT een paard verkocht is voor dmlfde somwaarvoor hij het 25 jaar vroeger had gekocht; wel een bewijs dat in dien tusschen- tijd de prijs der paarden zeer is gestegen. Laatstleden Zaterdag hadf'een jongen tje te BERGAMBACHT het ongeluk van boven .uit het zoldervenster eener schuur, naar beneden te vallen. Ofschoon men aan vankelijk natuurlijk nadeelige gevolgen ducht te, heeft het ventje er evenwel gelukkig geen letsel van ondervonden. De tentoonstelling van het zooge naamde roode kruiste 's HAGE gehouden heeft veler belangstelling en bewondering ge wekt. Het was vooral aangenaam te bespeu ren, dat, waar de oorlogswerktuigen telkens «peer verwoestend worden ingericht, d< menschlievendheid het vernuft weet te scher pen om middelen te bedenken, waardoor zie ken en gekwetsten de meest voldoende be handeling erlangen. Den 24sten September e. k. zal te AMEIDE eene harddraverij van boerenpaar den plaats hebben. In den voormiddag van dien dag zullen alleen paarden uit Tienhoven eu Ameide mogen mededingen, terwijl des namiddags de deelneming ook voor paarden uit andere plaatsen zal open staan. Zondag avond werden twee boeren- dienstmeisjes van Ouderkerk a/d Lfsel onder KRIMPEN a/d IJSEL door twee jongens aangevallenwaarschijnlijk met oogmerk om haar van ketting en bellen te berooven. Op het geschreeuw schoot er hulp toewaarop de aanranders op de vlucht gingen. De politie doet onderzoek. Werd in het voorgaande No. dezer Couraut melding gemaakt van eene groote hortensia'bij den lieer Blanken te Schoon hoven, van GROOT-AMMERS kan bericht worden, dat zich bij den Heer C. Zwart aldaar eene hortensia bevindt, die de bo vengenoemde nog in grootte overtreft, metende deze in omtrek 8,25 Ned. ellen, terwijl het aantal in vollen bloei zijnde bloemen 754 bedraagt, waarbij niet zijn me- degerekepddie zich nog niet tot volkomen bloei ontwikkeld hebben. Ter rectificatie van hetgeen de vorige week omtrent de tongblaar onder het vee uit Groot-Anuners werd bericht, moet nu ge meld worden, dat ook in die gemeente op eenige plaatsen genoemde ziekte zich ver toornd heefthoewel iwet jn hevige mate. Notabelen en Kerkvoogden te Groot- Axnjners hebben met eenparige stemmen be sloten, zich niet te onderwerpen aan de be sluiten van het Algemeen Collegie van Toe zicht op het beheerder kerkelijke goederen en fondsen, maar zelfstandig het beheer daarover te blijven voeren. Mocht men uit Berg-Arnbacht berich ten, dat daar ter plaatse een zoogenaamde overlooper verkocht is voor 80,Maandag 11. is door de gebroeders Mulder te Cabauw een dito varken aan G. Lexmond te Lopik verkocht voor de ronde som van Eén honderd v en tien gulden. Voorzeker een bewijs dat de varkens, al zijn zij ook mager, thans niet weggegeven worden. Door de plaatselijke commissie voor het Natimaal Gedenkteeken van 1813 te Ouderkerk a'd Usel ia tot haren afgevaar digde benoemd, by de onthulling van be doeld monument op 17 Nov. e. k., de Heer W. van Waning, Burgemeester dier Ge meente. Door de opgekomen stemgerechtigde manslidmaten te Ouderkerk a,d IJsel is is met algemeene stemmen (89) beslist,, dat van af 1 Oct. de kerkelijke goederen en fond sen in eigen beheer zullen gehouden worden. Te A MSTLRDAM hebben sedert een paar avondeu op den I)am volksoploopen plaats gehad, die, hoewel nog niet van ernsti- gen aard, toch aanleiding zouden kunnen ge ven tot grootere onaangenaamheden. De ruimte vóór het Paleis op den Dam, waar de schildwacht gewoonlijk heen en weder loopt, werd vroeger door de voetgangers betredeu. Thans schijnt deswege een consigne aan dén schildwacht te zijn gegeven ora ieder van dit plein te weren. Dit gaf aanleiding tot eene botsing tusschen de militairen en een troep jongens. De menigte, die zich op het Damplein in grooten getale bevond werd o. a. door de huzaren uiteengedreven. Uit HAASTRECHT meldt men ons, dat de tongblaar onder de runderen afne mende is. Nagenoeg alle landbouwers zagen hun vee in meerdere of mindere mate aange tast. zoodat de melkopbrengst nog al iets te te wenschen overliet. Appelen zijn er wi i- uig, doch het beschot peren is ruim te noe men. De aardappelziekte heeft zich hier en daar op sommige akkers vertoond, doch, de opbrengst is behoorlijk, en over het-alge meen van goede hoedanigheid. De landerijen zijn goed \an gris voorzien, zoodat de toe stand gunstig mag worden genoemd. Laatstleden Zondag is te Gieesen- Oudekerk bekend gemaakt, dal D*. H. J. de Boer van Oosterwolde het beroep had aan genomen. Het tractement te dier plaatse is thans tot 1800 verhoogd, terwijl den be- roepene voor zijn eerste preeje f 600 zal wor den uitgekeerd. To AMEIDE is de Heer I. Verheij Ad9z. eu te TIEN HOVEN de Heer J. van Es als Wethou der herkozen Door den geméenteraad van BERGAM BACHT is in de zittug van Dinsdag j. 1. herbe noemd tot Wethouder de Heer J. Smits van der Goes, en, in plaats van den overleden Wethouder J. Verduijn, benoemd de HeerG. Rooken. Door den gemeenteraad van AM MERSTOL zijn tot Wethouders herbenoemd de heeren: A. Stuurman en C, Zaanen Dz. Tot Wethouder der gemeente STOLWIJK is herbenoemd de Heer W, van Dam Sr. Tot Wethouder en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand te NIEUWPOURT is benoemd de Heer Joh. den Besten Senior. Te OUDE WATER is tot Wethouder her benoemd de Hee» A. C. van A eist Sr. s—- Tot wethouder is te Nieuw- Lrkkerland her kozen de heer Teuuis (lagendijk, die thans zijn 40 jarigen diensttijdaan deze gemeente gewijd herdacht. KERKNIEUWS. HERVORMDE KERK. Beroepen: naar Haarlo c. a.: F. C. Stoop, cand., naar ScheveningenH. J. B. van der Linden te Zevenbergennaar HillegersbergP. van Son te Warmond, naar Everdingen: R. Hoornsma Cannegieter, hulppr. te Heus den, naar Aarlswoud: J. A. Bruins, cand., naar Alkmaar: ten Harmsen van der Beek te Reit- sum c.a., naar Egmond a/d Hoef: A. H. Claaa- sen, cand., naar Arnemuide»: P. van den Hoof- akker Houtzagers te Oudewater, -j- naar IJlst K. F. Creutzberg te Maarteen, naar -Kuinre- Blei jen berg te Kolham,naar fyiughe: Th. F. Uilkens te Slitswerd, naar VierlingsbeekKrol te Dieden, naar Klundert: J. H. Guldenarm te Oosthem c. a., naar Qieesen en Rijswijk: A. F. Simons te Ermelo. Aangenomen-. Ophemerl c, a. door M. Sjoers cand., Everdingen door R Hoornsma Canne gieter, hulpp. te ,Heusden, Ransdorp r. a, door N. Caro Wz. Joure door H. Fortuyn te IVarm- veld, Gerkesklooster door Th. van Doldor te Foudgum e. a. Bedankt: voor Grijpskerke: H. A. van Beuse- kom te Vinkeveen, voor Kotkengen: W. Koel man te Neuwerkerk ajd IJsel, voor Anjum: L. Kijlstra te Sckarnegoutum, voor Uitwijk e. a„ L. Kan.de Beer te Vrouwepolder. Eervol ontslag aangevraagd: door A. C. Duker te Geervliet, tegen I Nov. a, s. BliRGRRLIJKR STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 3. tot den 10. Sept. 1869. Geboren; Johanua Hendrika Corneliaouders J. H. Behagel en A van Arkel. Wilhelm, ouders W. Ross en M Erensteïn. Andries, ouders B. A. Meijer en E. van Baaren, Overleden: E de Waal, oud 77 jaren, echt- genoote van P. Vermeulen.Levenloos kind, ouders J. W. Valk en A. Dogterom. MAKXTBERICHTEV. Schoonhoven, 8 Sept. Goe-boter per J N. IS 58 C., Wei-boter 48 C., Kaas van 20 tot 28 C., Hennep ƒ18,60, Peren per mand 35 tot 50 O Aardappelen ƒ1,50 tot 2,10 het mud. Gouda, 9 Sept. Kaas. Aangevoerd 70 par tijen Prijs: van 25 tot ƒ28 naar wicht en qua- liteit en vlug verkocht. (22 Sept. a. s. 2de groote kaasmarkt.) Boter met weinig aanvoer, prijs: Goe-boter 1,26 k f 1,36, Weiboter ƒ1,04 k ƒ1,10. Rotterdam, 6 en 7 Sept. Aangevoerd 595 Runderen, 172 vette en Graskalveren, 28 nuchtere Kalveren, 283 Schapen of Lammeren, 180 Var kens en 110 Biggen. Prijzen: Runderen le qual. 70 C 2e qual. 56 C. Kalveren le qual. 75 C. 2e qual. 56 C. Schapen 6JJ C., alles pir Ned IS, Het magere vee ging traag van de hand. De prijzen der Boter wareu als volgtle qual. 57, 2e qual. ƒ55,3e qual. 52,—. Aangevoerd werden 95/8 en 99/16 fasten, benevens 4600 stukken van Ned. "8 boter. TARWE. Puike blanke 7 11,40 k f 12,—, mindere soorten van 10 50 A 11,20; Nieuwe ditode beste soorten 9,a f 9,50mindere van f 8,a f 8,75. ROGGE. Vlaainsche en Zeeuw8che 9,75 h 10,Overmaassche en Noord-Brabantse/ie /9,— h f 9,75; Nieuwe dito, de be3te f 7,75 h ƒ8,25; mindere van 7,— ƒ7,50. BOEK WEIT. Jarige Noord-Brabant- sche 242, Nieuwe dito 242, 244, f 250. Fransche 193, 195, 200 h ƒ205; alles per 2100 kilo. GERS1'. Winter ƒ5,50 k ƒ6,50. Zomer dito 5,50 k 6,25. HAVER als voren. Jarige korte van 4,50, ƒ5,a 5,80; Lange van 4,4,60 h ƒ5,20. Nieuwe van 3,— a 4,Voorts 85/88 U inlandsche Voer ƒ11,— 70/75 tS dito 10$, 10}; per 100 kilo. Utreoht, 4 Sept. TARWE van ƒ9,— tot 9,50; Ruwarige van 12,lot 12,50. ROGGE van 7,50 tot 8,—. GERST van 6,— tot 6,25. HAVER van 5,— tot 5,25.— BOEKWEIT van ƒ8,— tot 8,60. Groene Erwten 13,—. AARDAPPELEN van 1,70 tot 2,40 het mud. Boter van ƒ1,—tot ƒ1,30 per Ned <8. Wei- boter van 0,90 tot 1,— per Ned. Eieren van 2,90 tot 4,— per 100 stuks. Gorinohem, 6 Sept. TARWE 10,25, 10,75, 11,25. ROGGE 8,90, 9,10, 9,50. GERST 6,—6,50, 7,—. HAVER 4,20, ƒ4,60, J 5,—. BOEKWEIT 240,—ƒ250,— Dordrecht9 8cpt. TARWE. Puike jarige witte Zeeuwschc en Vlaamsche tot 11,80 k f 12,—, dito mindere en Overmaassche /Ó-0,70 k f 11,70, nieuwe dito, de beste ƒ9,20 a ƒ9,30, mindere ƒ8,60 k ƒ9,Blauwe ƒ8,a ƒ8,80, jarige Zomer-Tarwe 9,30 k f 10,30. ROGliE. Jarige puike Zeeuwsche en Vlaamsche ƒ10,20 i\ 10,30, mindere dito en Orermaassehe 9,80 k ƒ10,Nieuwe dito van 7,20 tot 8, GERST. Nieuwe Zakmaat yan 5,80 tot ƒ8,60» Gestort ƒ6,60 h 6,90, Zakmaat 6,30 h 6,30 BGUMGEN. Nederl., Werk. Schuld. Dito dito Dito dito Spanje, Obügatiën. Dito Buitenl. 1867. Dito Binnenlandsche. Portugal, Oblig. 1853. Rusl., Hope, 5de Serie. Dito 6de Serie. Dito Londen 1860. Dito leen. 1867 (Nik. sp.) Oostenr., Obl pap. M ei- Nov. Dito dito Febr.-Aug. Dito in zilver, Jan.-Juli. Dito dito, April-Octob. Dito dito 1864. Turkye, Oolig. Alg. Sch. N. America, Öbl.V.St.1882. Dito dito 1885. Gr. Rus9. spoorwegm. Ru83. spoorweg. Jelez. Dito dito Poti-Tiflis. Brazilië Oblig. 1865. Zuid-Ital. Spoorw. Obl. Loten Rotterdam. f.C. 10 Sept. 27* 3 58 62 V, 4 84'/, 8% 28 3 27'/.. 3 22"/,. 3 33"/,. 5 04> 6 70'/, 47* 4 81'/, 66 5 5 5 5 M'/,. /110 5 3»"/,. 6 87'/,. 6 88"/,, 5 /2S8 5 n osj 5 82"/,, 5 81V, 3 78 3 88 V,

Schoonhovensche Courant | 1869 | | pagina 2