IHOONHOYENSCHE COURANT. WEEÏBiAD VOOR DE ||rIMPENER-, ALBLASSER-,EN LOPIKERWAARD. I860, bëhic: BUITENLAND. ZONDAG 1» Hl lI UlTlt. PRIJS DEZER COURANT Voor Schoonhoven per drie maanden 0,60. Franco per post - 0,76. S. W. SI. VAN PRIJS DER ADVERTENTIEN Van i tot 5 regel» 0,60. Iedere regel meer - 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco. Toen wij voor ongeveer drie maanden de uitgave onzej- Courant aanvingen, hadden wij niet durvén denkendat Ions bij deze on derneming zooveel deelneming en medewer king te lveurt zou vallen, alp wij tot heden mochten ondervinden. Van verschillende zij den ontvingfen wij blijken van goedkeuring' en aanmoediging, die wij dankbaar erkennen, en waarvan liet steeds toenemend aantal on zer lezers het sprekend bewijt is. Bij veel, wat wij in ons Blad vermeldden, moesten wij echter oneindig meerwat wij gaarne opntqnenmet het oqg op onze plaats ruimte ter jijde leggen. I Van daar, dat wij te rade geworden zijn onze Courapt met October a. s. eene uitbrei ding te doen ondergaan en het formaat aan merkelijk té vergrooten. Dat belahgrijke opofferingen van onze zij de daarvan net gevolg zijn, behoeft geen be toog; doch, rekenende op de voortdurende ondersteuning van zeer velen, zullen wij ons blad in gvootor formaat uitgeven zonder eenige prijsverhooging. Wij vertrouwen, dat onze lezers dit be richt met belangstelling zullen vernemen, en1 velen zich (genoopt zullen gevoelen ons blad doof abonnementen en advertentiën voortdu rend krachtig te ondersteunen. S. W. N. VAN NOOTEPji ;S TEN PLATTEN LANDER Is onzej eeuw er in vele opzichten op uit om oude/) gewoontenoude gebruiken voor goed af t*f| schaffentoch kan zij er niet toe komen o(n eene instelling, wier oorsprong reeds vele eeuwen ver te zoeken is, en wier nut thans niet meer door een verstandig mensch Kal betoogd wordentot het verledene te doen bchooren, namelijk de kermissen, vooraljteu platten lande. In Vroegere eeuwentoen de middelen van vervoer J de reisgelegenhedeuenz. zeer schaarstjh warenja, voor sommige kleiue, afgelegene plaatsen bijna in hot geheel niet bestondenwaren de kermissen voor den bur ger eil handwerksman nuttige instellingen aie hejjn, door den aanvoer van'hllerhaiide koopwaren, in staat stelden zich vele benod- diguh^den aan te schaffenwier verkrijging hem aliders hoogst moei dijkja dikwijls on mogelijk zou geweest zijn. Thans echter, mi handel en industrie zelfs in kleine plaatsen hunnd magazijnen hebben opgeslagen, nu de kléinhandelaar dagelijks zelfs afgelegene buurten bezoekt om de bewoners van het be- noodigde te voorzien; nu verbeterde wegen tal van stoombootanen weldijh ook van spoorwagens icdarea jewoner varjj het land in da gelegenheid stellen om zelf zich in de groote steden zijné Wboeften aan w schaffen, zijn de kermissen, wit den handel betreft, ïiiets meer dan een whim van wat zij vroeger waren, sleepeu kwijnend haar bestaan voort met het te koop aanbieden van eenW kinder speelgoed hebben Jpre belangrijkheid en haar nut ten cenenujale verloren en zijn slechts gelegenheden lot openbare volksver maken geworden. *JJ Zijn volksver mak» dan niet nuttig? Ja, indien zij waarlijk di# naam drageü mogen; ipdien'zij het volk «aak voor het goede, voor het schoone en Idele kunnen inboeze men. Maar doen dit Ié vermaken, Welke de kermissen metlabri iigjb Wij zwijgen van de groote steden, waar wellicht de gelegenheid tot "het zien van een goed tooneelstuk, het hooren van goede muziek, het bezichtigen van opmerkenswaardige natuur -en ljunstge- wrqchten een goeden invloed op Het volk Jkutinen uitoefenenhoewel wij vreezfcndat de eigenlijke fbassa van het volk toch van dit genot zal verstoken blijvenen in de minder edele vermaken zijne kermisvreugde zal zoc- jken. Maar op het platteland, waar al de hier opgenoemde meer edele kermisvermaken te vergeefs gezocht wordendaar kannen de kermissen en hare volksvermaken niet den minsten goeden, maar moeten zij steeds een slechten invloed op het volk uitoefenen. Welke vermaken biedt eene dorpsker mis toch aan Gewoonlijk nietsbeduidende straatkunstenaars, wier aanblik doet walgen wier schetterend liborngeblaas het gehoor kwetst; draaiorgels, die hunnen voormali- gen naam van //orgue de Barbarie" geen oneer bandoen; draaimolenseen vermaak voor de jeugd, doch waarvan ook wel door volwasse nen wordt gebruik gemaakt tot handelingen waarvan de weiden Kende zich met walging afwendt; het hakken, slaan en verdobbelen van koek, en eindelijk de herberg, waaraan de vermaken de kroon wordt opgezet door een helsch geschreeuw en geraas, dat gezang verbeelden moet, en door een onmatig ge bruik van sterken drankdat dc verhitte hoof den alle bezinning doet verliezen en tot de schromelijkste en ergerlijkste tooneelen aan- leidiug geeft. Zulke volksvermaken kunnen toch niet on der de edele gerekend worden. Behalve de zedeloosheiddie er zoo zeer door bevorderd wordt, hebben zij ook nog een verderfelijk gevolg voor de stoffelijke belangen des viilks. Algemeen hoort men de klacht, dat de arbei der niet meer van zijn dagloon kan bestap de armen lasten worden jaarlijks grooter;en zullen dan niet de kermissen nog een goed deel van zijn zoo zuur verdiend loon wegne men en hem nog dieper in armoede en ellende storten Moet daarenboven niet de ongebondenheid een nadeeiigen invloed op de gezondheid uit oefenen? Onbewimpeld is dit erkend, wanneer in tijden van heerscnende ziekten op vele plaat sen de kermissen geschorst werden; maar ook buiten zulke tijden zullen de gelegenheden tot dronkenschap en buitensporigheid uiterst verderfelijk zijn voor het lichamelijk welzijn des volks. Indien het nü niet te loochenen isdat de kermissen zulk een nadeeiigen invloed uit oefenen op de stoffelijke en geestelijke hel vaart des volks, dan mag men zich inderdaad vér wonderen, dat in deze eeuw, die zoovele maatschappijen tot verbetering van den toe stand des volks hééft zien verrijzenook nog geen auti-kerntisverbond is opgericht om die overblijfselen van vroegeren tijd geheel te doen verdwijnen en door volksvermaken te vervangen, die met recht dien naam mogen dragen en den smaak voor het schoone en goede bij het volk aan kweeken en bevorderen. II. Volgens den Moniteur is de Keizer van Frankrijk geheel hersteld en belet hem alleen het ongunstige weder om zijne vertrekken te verlaten. Men verzekertdat de Keizerin in het laatst dezer maand de reis naar Egypte zaï ondernemen. Een Franscb blad vermeldde dat eenige aannemers van de groote stadswerken te Pa rijs wier eisch om betaling niet ingewilligd werd, ondervinden, dat van de stad Parijs geen geld meer te krijgen is, dan lang» den weg van rechten. //De stad", zegt dat blad //betaalt niet anders dan na vonnis der civiele rechtbankdat wil zeggen na twee of drie jaar, want zulke processen zijn eindeloos, en olijven dikwijls slepen tot de middelen der aannemers uitgeput zijn en hun crediet ver loren is." Volgens een verhaal van den Moniteur had er op de reis der Keizerin van Frankrijk het volgende incident plaats: Terwijl de trein in pijlsnelle vaart zestig mijlen per uur afleg de stond hij plotseling stil en kwamen ae spoorwegbeambten zeer ontsteld naar den vorstel ij keu wagenom te zien wat er gaande was. Er was echter niets gaande, maar de keizerlijke prins had in zijne onbezonnenheid voor de grap gedrukt op den knof) waarmede het alarmsein wordt gegeven.

Schoonhovensche Courant | 1869 | | pagina 1