BINNENLAND. 'fh I .o'*"'1' mumm stuuk. TeJpnaiBiBHi uit Madrid maakten de zer dagbn melding van ongeregeldheden, die onder de vrijwilligers aldaar hebben plaats gehad. Sedert de jongste revolutie werd nI. de wacht voor liet Ministerie van Binnen- landsche Zaken aan de Puerto del Sol door vrijwilligers betrokken. Deze hadden nog uiet voor de militie willen ruimen. Eene sommatie heeft nu gewenschte uitwerking gehad en nu is de rust hersteldnadat een veertigtal vrijwilligers gearresteerd zijn. - De gezondheid van den heer Gladstone schijnt ernstiger geschokt te zijn, dan men aanvankelijk dacht. Nog altijd bevindt de Premier zich onder geneeskundige behande ling, terwijl Irij zich geheel aan de werkzaam heden moet onttrekken. Een koopman te Birmingham kocht een partij botervoor den hoogen prijs van •108 schillings pr. centner. Ten einde te on dertoeken of deze boter van voldoende qua- liteit was om te blijven liggendeed hij eene hoeveelheid van 27 onsen scheikundig onder zoeken. Het resultaat was, dat de boter be stond uit: water 4,05 onsen, zaagsel -,08 onsen, meel 2,54 onsen, gewoon zout 1,60 onsencbina-clay enz. -,48 onsenreuzel en boter 17,70 onsen, kleurstof 0. Totaal 27 onsen. In de Avondale kolenmijn (Noord- Amerika) heeft eene ontploffing plaats gehad, waardoor 108 personen om het leven zijn ge komen nalatende 59 weduwen en 109 kin deren. -r- Bij het feest, j. 1. Maandag te Ko ningsbergen ter eere van de aanwezigheid des konings gegeven is een jammerlijk ongeluk gebeurd. Do, leuning van een brug is door liet gedrang der volksmenigte bezweken. Tot 's avonds 10 uur waren er reeds *24 dooden van verschillende standen opgevischt. Een Frnnsch dagblad verhaalt het volgende ijzingwekkende feit, voorgevallen in de stad Agen Een rijke jonge dochter, verleden jaar schielijk overledenwerd begraven op het hooge gedeelte van het kerkhof, waar de lijken langer bewaard blijven. De troostelooze moeder begon te kwij nen en stierf omtrent een jaar later van verdriet. Zij beval op haar sterfbed dat men haar in een cn dezelfde kist met hare dochter moest begraven. Men deed'eene zeer breedc kist maken, en ging over tot de opgraving van het lijk der dochter. Met verbazing vond men hare doodkist open gebroken. Het lijk, tamelijk goed bewaard, lag op de rechterzijde-, in de hand, met welke zij een kruisbeeld vasthield, bemerkte men verschil lende beten, en het vleesch er van zat nog in den mond van het lijk. Met het kruis had het ongelukkige meisje op den onderkant van het dek sel der kist geschreven-, levend begraven!... SCHOONHOVEN, 18 Sept. Dit verschillende oorden onzes vader land* vernam men in den loop dezer week een aantal berichten betreffende onheilen, door den storm van j. 1. Zondag veroorzaakt. Ook in deze gemeente hebben vooral de boomgaar den en tuinen veel te lijden gehad; de kermis tenten kregen ook baar deel. Daarenboven is liet Keenschip Johanna Helena, Kapitein Sadclhoff, komende van de Kuhr, cn geladen met steenkolen voor J. van Hondhorsl, koop man ailuer, in de Lek nnhij de stad gezonken. De indruk dien j. 1. Zaterdag de reis naar Amsterdam op onze Schoonboienscbe werklieden gemaakt heeft, blijkt duidelijk uit eeno advertentie en een ingezouden stuk, geplaatst in dit nommer. Opmerkelijk en vereerend is hetdat onze Oud-Burgemeester de Klopper het gezelschap aan het station te Amsterdam opwachtte. Alles liep voorbeel dig ordelyk af. Dinsdag 1. 1. trad de improvisator Visker in de zaal van L. van Zessen voor een niet talrijk publiek op. Hoewel zijne impro visation (dijk gaven van eene glgemeene ken nis, mistten wij daarin den gloed en het vloeiende, welke wij vroeger in de dichterlijke improvisatie» van de Heeren de Breuk e» Beermann hadden bewonderd. Het aantal sollicitanten naar de be trekking van Gemeente-Ontvanger alhier be droeg tot heden morgen reeds 64. Men wil, dat een ontwerp tot wijziging der wet op het armbestuur zoo goed als ge reed is, om van regeeringswege in de aan staande zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te worden aangeboden. Men meent te wetendat daarbij de verblijfplaats als domicilie van onderstand wordf voorge steld, en de kosten van verpleging der ver oordeelde bedelaars in de gestichten te Om- merschans en Veenhuizen, die nu nog ten laste der gemeenten komen, voortaan voor rijksrekening worden genomen. Het wetsont werp moet ook nog andere verbeteringen be vatten. Het Internationaal Statistisch Con gres te 's HAGE behoort ai weder tot de ge schiedenis. De Nederlamlache hofstad mag ertrotsch op zijn, dat zij door zóóveel voor name mannen uit verschillende oorden der beschaafde wereld als vergaderplaats werd uit gekozen. Veel belangrijke zaken zijn er op dat Congres behandeld; de dagbladen had den gedurende deu laatste» tijd vrij wat stof om hunne kolommen met het daar bespro kene te vullen en te tooneiv, hoe gewichtig die vergadering was. De volgende vergade ring zal te St. Petersburg 'plaats-hebben. Rusiands gedelegeerde heeft dapper gestreden om die stad te doen kiezenvooral nu Italië met al zijn natuurschoon ook om den voor rang twistte. De vergadering voor het Schoolverbond te UTRECHT is uitgesteld tot Zaterdag, den 27sten October, omdat de 18de Octo ber minder geschikt isten gevolge van de dan plaats hebbende provinciale examens voor onderwijzers. Maandag j. 1., des morgens ten 5 ure is het lijk van een boerenarbeider uit den Katteusingel te GOUDA opgehaald. Eenigen tijd daarna uit den ÏJsel het lijk van den ma chinist van de stoomsleepboot Krimpen a/d Lek. Beide personen zijn waarschijnlijk door deu storm van Zondag in het water geraakt. Te KINDERDIJ K had den 15. Sept. jl. de proefmaling plaats van het stoomge maal van Haaften, voor het waterschap de Neder waardwelke naar gjenoegen van de belangstellenden is afgeloopon, hoewel de bij het bestek bepaalde. proet niet kon plaats hebben, wegens den lagen waterstand van den achterboezem. Bij het einde der proef was de waterstand van den nchterboezem 0.73 AP. en van den voorboezem 0.90 AP. Dit stoomgemaal, van 80 paardekracht met hoogen druk en condensatiewerkt met 3 schepraderen van 7.80 meters middellijn, en respectievelijK 1,00, 0,81 en 0.75 me ters breedte. Het aantal wentelingen is 41/a per minuut en hare tasting in het beneden- water 1.40 meters; gezamenlijk brengen zij 291 kub. meters water 1.08 meter hoog per minuut op. De machines enz. zijn vervaardigd in de ijzergieterij sde Prins van Oranje". Dinsdag \j. 1. heeft de te ROTTER DAM gevestigde Maatschappij tot Nut der Zeevaart iu eene openbare vergadering haar vijftigjarig bestaan herdacht. Verschillende Uitvoerige bericliten uit IlARLljNGEN hebben het treurig uiteinde bevestigd van den Heer F. H. J. alhierwien wij met -zijne familie een beter lot hadden toegevverjscht. Wij laten hier alleen volden wat wij in de dagbladen lazen»Een treurig voorvaljwaarvan reeds met een enkel woord melding jverd gemaakt, maakte Zaterdag het onderwerp uit van aller gesprek. Een jong mensch, ongeveer 25 jaar oud en door het emigratie-ikantoor Prins en Zwanenburg voor zien vanj eene kaart van overtocht naar Nieuw-York via Huil, werd door genoemde heeren in I het logement whet Haagsche wa pen" eeneikamer aangewezen, waar hij den nacht kon blijven, daar de boot European eerst inden voormiddag van Zaterdag vertrok. In gemeld logement gedroeg zich het jonge mensch zeer vreemd en was blijkbaar uiterst gejaagdliep naar boven en weer naar bene den, gaf zijne laarzen af en vroeg ze terug, en ging eindelijk stilletjes weg, door uit het bovenraam tfe springen. Daarna zwierf hij den ganschen nacht bij de boot om, deed aan de werklieden allerlei vreemde voorslagen, als bijv. aan een hunner hem zijn matrozen pak af te koopenaan een ander vroeg hij toestemming om zich tusschen de goederen in het ruim to verschuilen. Hoe meer de tijd verstreek, hoe onrustiger hij werd, ook blijkende uit het gedurig zien op zijn horloge. Na zes uur verdween hij en pas een half uur later kwam een werkman vertellendat hij hem, niet ver van het beeld van Caspar de Roldeshad vbrdronken. gevonden met het hoofd op de steenen liggende. Dadelijk ijl don sommigen naar de aangewezen plaats en vonden de toedracht daar alzoo. Men zegt, dat du ongelukkige toen nog leefde, maar zeker is het", dat hij kort daarna geenerlei teeken van leven gaf. Door verschillende nasporingen is het aan het gemeentebestuur gelukt teonfdekken dat deze persoon was de lieer J., gemeente-amb tenaar te Schoonhoven." Andere berichten komen daarmede in hoofdzaak overeen. Alleen wordt er in som mige bladen nog gesproken van een verdich ten naam Henri J. Chaseul, dien hij aan het emigratie kantoor te Harlingen opgegeven hadenz.docji genoeg over eene zaak die wij niet dan met innig leedwezen ver melden. Inde afgeloopen week heeft te GOUDA het toelatings-examen voor de Rijks Hoogere Burgerschool plaats gehad. 'Van de 23 jonge lieden zijn 22 als leerling aangenomenzoo dat er zich nu in 't geheel 42 aan die school bevinden. Meldt men uit Berg-Ambacht als eene zeldzaamheiddat een paard voor den zelfden prijt^ verkocht is, als waarvoor liet 25 jaren geleden gekocht is, dit kan zeer goed. Een veulen toch, dat ƒ100 kost, kan op 25 jarigen leeftijd, als het zonder gebreken is, zeer goed 10U waard zijn. Zloo is het nu, en zoo was het. voor 25 jaar ook. Zeldzamer is het voorzeker, jdat yoor eene gewone melkkoe van den veehouder M. Hai ling te OU DERKERK a/d IJSEL f 325 ge boden is. Deze koe is geheel wiltbehalve een blauw vlekje op den neus. Had zij dat niet gehaddan was zij voor 350 verkocht en naar China gezondenom daar als offerdier gebruikt te worden. Men schrijft uit Zeeland aan hej Va dert. De kadet C.eerst sedert enkele da gen aan de Militaire Akademie te BRÉDA als kadet voor de genie opgenomen, ia door 'zijn vader t'hujs gehaald om de verregaande plagerijen en mishandelingen, welke hij van oudere kadets te verduren hau. I De goederenwagen bij de staatsspoor wegen van van Üend en Loosis i. 1. Zater dag morgen ten 9 ure, tusschen DKONRYP en' FRANEKER, met al de zich daarin bevindende goederen, waaronder veel van be langrijke waardeverbrand. Te NI EU W -LEK KERLA'N Dbij den bouwman Eijkelenboom, werd eene melk gevende koe door eene beroerte aangetast, hetgeen zeer zelden onder het rundvee waar genomen wordt. Nadat dit beest elf dagen als verlamd op het land gelegen hadis het na veel behandeling, thans geheel hersteld Bij de aanstaande onthulling van het nationaal gedenkteeken te 's HAGEter her innering van Nederlands bevrijding vau de overheersching der Franschen, is als afge vaardigde van Ameide, door de plaatselijke- commissie aldaar benoemd de Heer L. Jde Borst Verdoorn. Op Vrijdag 10 Sept. j. 1. werd te BERG-AMBACHT de stemming gehouden der stembevoegde lidmaten over het beheer der kerkelijke goederen. 118 stemgerechtig den waren opgekomen. De uitslag der stem ming was, dat door de gemeente eigen beheer verlangd werd. Dinsdag morgen is in BLOEMEN- DAAL nabij Gouda het lijn gevondeu van den landbouwer van Leeuwendie in eene schouw met zijn knecht de koeien zou gaan melken. Men gist, dat hij, alleen voortgevaren zijndeuit de schouw gevallen en daaronder geraakt is, zonder zich te kunnen redden. - L. 1. Zaterdag had den landbouwer W. B. te M( )LENAARSGRAAF een ernstig ongeluk kunnen wedervaren. Na zijne afle vering van kaas begaf hij zich huiswaarts; maar op enkele roeden afstands bemerkte zijn wakkere 3jarige bruin eene koe, die door den geleider reeds vroegtijdig, voorzichtig heidshalve, op het erf eener hofstede staande gehouden werd. De bruin was ze niet ver geten, want, juist daar gekomen, keek hij schichtig om, maakte een' zijsprong en geraakte met den wageriden voerman en zijn zoontje in de Graaf. Alhoewel de kleine onder de leer van den wagen lag, werd hij gelukkig door den vader geredterwijl ver eende hulp spoedig paard en wagen op den kant bracht. Men meldt ons uit AMEIDE, dat de hoepmakeriieudie het gansche jaar onafge broken hebben voortgeduurd, en aan vele in gezetenen eu gezinnen van die gemeente ar beid geven, zoo goed als geëindigd zijn. Men hoopt weldra weder aan de nieuwe hoepels te kunnen beginnen. De genoemde fabrieken geven aldaar veel vertier. Men kan rekenen dat er ruim drie millioen hoepels gemqakt worden, wat, de bevolking in aanmerking genomenvrij aanzienlijk kan genoemd wor den. De handel in witte en graauwe wordt sterk gedreven. Gister namiddag hjul te f^ERO-AM BACHT, omstreeks 81/» uw, bet volgend treu rig geval plaats. De weduwe van der Velden ongeveer 70 jaren oud, stond met een paar inenschen op de straat te praten, toen zij plot seling neerzakte, en dadelijk een lijk was. Wel werd onmiddellijk de geneesheer Fauel er bij geroepen, doch alle moeite, om liet leven weder op te wekkenwas vergeefsch. Naar men verneemt was vrouw van der Velden lij dende aan waterzucht. Laatstleden Zaterdag lmd te GORIN- CH EM het vergelijkend examen plaats naar de betrekking van stads-muziekdirecteur. Het examen werd afgenomen door de 11H. Böhme en Koenen, muziekdirecteurs te Dord recht en Amsterdam. Van de 19 sollicitanten waren er elf opgekomendie echter geen van allen aan de verwachting voldeden, zoodat eerstdaags op nieuw eene oproeping gedaan en het vaste tractemcnt van 431),alsdan verhoogd zal worden. Als een waarschuwend voorbeeld voor moeders om hunne kinderen uiet zonder op zicht te latenwordt uit OUDERKERK a/d. IJSEL gemeld, dat een driejarig kind van J. D. boven van den Zolder gevallen is eu het heen boven de knie heeft gebroken. Door den kerkepaad der Ned. Herv. gemeente te BERG-AMBACHT is tot her der en leeraar beroepen Ds. L. R. van den Broekpredikant te GrOote-Lindt c. a. Naar men verneemt zal de WelEerw. Zeer Gel. Heer Dr. M. A. G. Vorstmanpre dikant te GOUDA, tegen Januari e. k. zijn efheritaat aanvragen. Bvj de onthulling van het monument in het Willemspark te's llage, op 17 Nov. a. s.is van wege de plaatselijke commissie te HOORNAAR als afgevaardigde benoemd haar secretarisde Hr. A. A. in 't Veld. Volgens de begrooting der gemeente GOUDA voor 1870 bedragen de inkomsten van die gemeente eene som van /'Jt97,405,286 en hare uitgaven, waaronder 32227 voor het onderwijs, eene som van 297,399,4Ü&. Men kan hieruit zien, dat d&ar vrij wat voor het onderwijs gedaan wordt. De aanhoudende storm heeft ook te HAASTRECHT, even als elders, veel schade aan de boomvruchten veroorzaakt, hetgeen tot groot nadeel van de pachters van Üoft- hoven strekt; bijna alles is onrijp afgewaaid, en wordt voor weinig geld aan den man ge bracht. De gebouwen hebben alhier niet veel geledendoch ontwortelde boomen en afgebroken takken zijn legio; ook het aan houdende natte weder begint zijn nadeeligen iuvloed op alles uit te oefenen, zoodat er zeer naar eenige droogte wordt verlaugd. Maandag-avond, ten ruim 9 urenam men te OOTMAR^UM het zeldzame ver schijnsel van een maan-regenboog waar, die zich bij eene regen- en hagelbui gedurende eenige minuten vertoonde. Te BERKENWGUDE is den lldcn dezer tot Wethouder herbenoemd de Heer F. Kapteijn. Door den Gemeenteraad te KRIM PEN a/d IJSEL ié tot Wethouder benoemd, in plaats van den Heer Witte van der Linde, die verzocht had voor het lidmaatschap van den Raad niet weder in aanmerking te ko men de Heer K. van Walsum Az! Door den Gemeenteraad te OUDER KERK a/d IJSEL is tot Wethouder herbe noemd de Heer A. lloogendijk Cz. Mijnheer Zoo U bekend is, zijn wij Zaterdag-morgan II September, vertrokken en mochten net gonoe- en smaken een recht aangenamen dag door te rengenhetwelk door de oprechte en minzaamste wijs van onzen geleider, den Heer REDEKER, nog zeer verhoogd, werd. Ook tot ons pleizier eu ge noegen heeft de Heer A. KU1JLENBURG Pt. ziek zeer beijverd, en hebben deze beide Heeren niets na- en onbeproefd gelaten om ons den dag genoegelijk te maken. Hun eerste werk was, ua aankomst van den spoortrein, ons zoo veel mogelijk liet voornaamste der stad te doen beschouweu; daarna ons geleidende naai de Artis, was ook dit hun streven, terwijl zij ook tevens ons op eenige verversching onthaalden. Na dit in oogensckouw !;enomen te hebbenhebben beide Heeren ons ge- eid tot het Baleis voor Volksvlijt ea hebben daar beide Heeren als 't ware gewedijverd om ons allen iets goeds en nuttigs te leeren, Waarna wij ons mid dagmaal gebruikt hebben cn wederom bet genoegen mochten smaken dat de Heer KU IJLEN BURU ous bij het gebruik van heerlijk middag eten op hier onthaaldedaarna ons verder nuar het Station geleidende, alwaar de Heer KU1JLEN- BURQ afscheid van ons nam. Daar wij dezen genoegelijken dag ondervondeuwillen wij ook gezamenlijk onzen oprechten dauk betuigen aau deze Heerenen zullen ook deze dankbaarheid ge voelen eu erkennen. Tevens brengen wij onzen hartelijkeu dank voor de vele bewijzen van gene genheid en vriendschap, ondervonden bij ons bin nentreden van het Nieuwe Koffiehuis van den Heer L.VaN ZESSENwaar wij recht feestelijk eu onder een hartelijke toespraak van den WEd. Heer H. A. BOECK en verdere aanwezige Heeren wer den ontvangen, en tevens ook het volle genot van den feestwijn werd aangeboden. Ook hier mochten wij wederom ervarendat bet den rijken en meer gegoeden van harte te doen is, om deu vlytigcn handwerksman genoegen eu pleizier aan te doenen zoó samen tot dat doel werkzaam te zijn, wat in alle standen tot nut en veredeling der maatschappij kan dienstig zijn. tliinheer de RedacteurI Met deze regelen in Uw geacht blad op te nemenzult gij ous allen teer verplichten. AI de Handwerkslieden, die dit bezoek hebben ondervonden. Gaarne laten wij hier nog eenige dichtregelen volgen, vervaardigd door den heer C. Hooghmnkel, en oorspronkelijk bestemd om 's avondsbij aankomst der werklieden, in het lokaal van den heer v. Zessen, voor le dragen. De heer H, was toen echter verhin derd aldaar tegenwoordig te tijn. Red. Welkom! welkom! handwerkslieden, Van uw Amsterdamsche reis, Zegt, hebt gij niet veel genoteh In het trotsohe V olks-paleis Zaagt gij daar niet met genoegen Wat het mensch'lijk brein omvat V Zag niet ieder met verwond'rihg In zijn vak een grooteu schat? Jonge lieden in ons midden, O! ontwikkelt toch uw geest; Wordt toch, wat gij eens kunt worden. Neen, 't is niet vergeefs geweest, Dat de goede stadgenooten Schraagden mijne zwakke kracht, En gij door hun milden penning Uwe reize hebt volbracht. Mocht' gij op die reis iets leeren, Dat uw geest ontwik'lén kan, Geeft, ol geeft dan in uw leven Menig goed bewijs er van. Niet als miereu, die steeds werken Zonder ooit vooruit te gaan; Maar uw doel word': voorwaarts streven Op' de menschelijke baan. Zoo zult gij nog dikwijls denken Aau uw Amsterdamsche reis. Moge u steeds voldoening scheuken Wat g(j zaagt ia 't Volk*-Palet*. BUR6RRLUKR STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 10. tot den 17. Sept. 1869. Geboren: Johanna Catharinu, ouders A Murk en P. van Vliet. Sija Antonetta, ouders P, fan der Sluijs en J. G. Bunnk. VVilhelmiha Pie- teruclla, ouden! H. Wenuekes eu M. de Vos.™— Hendrik, ouders H. Xuijf en J. Kuyf, Getrouwd: G. F. W. Herngreen en A. Groe- neveld. Overleden.- J. IJ. GailJard, pnd 4 iareu. - G. U. Buur, oud 11 mkfthdeu P. Moleuaar, oud 79 jaren, weduwenaar van C.Jvan Eek. Maandag 6 Sept. j. 1. W( rd te STOL WIJK in eene vergadering der LiberaleKies- vereeniging, opzettelijk daartoe belegd, be sproken, welke middelen aan te wcaaeu zijn om het schoolverzuim te verminderen of zoo veel mogelijk tegen te gaan. Op voorstel van den voorzitter werd beslotende school-coin- missie te verzoekeneene algemeene oproe ping te richten tot alle hoofden van huisgezin nen en andere in het onderwijs belangstellen den tot bijwoning eener vergadering in het schoollokaal, ten einde daar nader middelen te beramenen alzoo deze zaak in waartieid tot eene volkszaak te maken.

Schoonhovensche Courant | 1869 | | pagina 2