SCHOONHOVEN» COURANT. WEEKBLAD P. 17. ZONDAG 24 OCTOBER VOOR DE KRIMPENER-, ALBUSSER- EN LOPIKERWAARD. BUITENLAND. PRIJS REZER COURAHT Voor Schoonhoven per drie maanden 0,60. Franco per post - 0,76. 8. W. N. van NOOTÉN te Schoonhoven, PRIJS KR AOVERTENtlClI Van tot 5 regel.WO,, Iedere regel meer- 0,10. Groote letter, naar plaatsruimte, lnrendigg franco INDISCHE POLITIEK. 1 III. in ons vorig opstel hebben we gezién, datde ipagnie, na geruimen tijd uitsluitend koop- malt geweest te zijnin tót midden der vorige eeuiten gevolge van het door, haar met den keizer van Mataram gesloten tractaatsouvereia was Vwmdni en alzoo niet alleen geheel an dere rechten, maar ook andere verplichtingen ter vervulling had gekregendat zij eohter met van (nar handelssysteem afgeweken is, maar bij voortduring hare inkomsten afhankelijk beeft, blijveji stellen van het verschil der door haar voor den inkoop van. Indische voortbrengselen op JaVa bestede inkoopsprijzen en der op yfc Europeesche markt, werwaarls die producten vervoerd werden, behaalde verkoopsprijzen. We zijn nu gekomen tot de beantwoording der vraag, welke de oorzaken zijn, dat de Com pagnie, die het begerenswaardigste voor eiken koopman, n.l. een uitsluitend handelsrecht, be zat, waarbij Zij de -inkoopsprijzen harer artike len naar willaenr kon bepalen en zulks ook trouwens deed, die uitkeeringen deed aan de aandeelhouders dikwerf van 40% en nooit minder dan 12V„, en in den tijd, van eene eeuw zoodanig achteruit giug, dat zij m IJ98 onder een schuldenlast van rnim 134 millioen gulden bezwemu De oplossing dezer vrang vin den we juist in de betrekkingén van koopman en souverein, die zij in zich vereenigde. Toen de Comp. gedurende de eerste eeuw van haar bestaan alleen de rol van koopman te ver- vullen had, en uit de door haar behaalde ban- delswinsten niets anders te bestrijden had dan de bezoldiging harer dienarende oprichting en het onderhond" harer aan de kusten gelegen magazijnen, ter bewaking waarvan zij slechts een betrekkelijk geringe land- en zeemacht noo- dig had, kon zij, bovendien nog in aanmerking genomen dat zij een geruimen tijd lang de eenige verkooper van indisohe producten in Eu ropa was en mitsdien ook daar bijna willekeu rig de verkoopsprijzen kon bepalenaanzienlijke winsten maken en aan de aandeelhouders in het maatschappelijk kapitaal, waarmede zij hare operaties begonnen wasna aftrek van alle mo gelijke uitgaven, nog groote dividenden uit- keeren. Doch toen zij allengs over een groot grond bezit souverein wérd en voor deszelfs verdedi ging eene groote en kostbare vloot, eene tal rijke land- en zeeidacht noodig had, en- ook haar civiel beheermet betrekking tot hare die naren, pakhuizen, forten enz. enz. moest uit breiden en bdvenöien op de Eur. markt vreemde maatschappijen met haar kwamen mededingen, waardoor cfe prijzen harer handelsartikelen hoe langer zoo meer daaldenen alzoo, otn kort te gaande uitgaven ongeloofelijk vermeerderden en aan den anderen kant hare handelswinsten of inkomsten krachtig afnamen, was haar onder gang onvermijdelijk. Eenige cijfers zullen ons den verbazenden achteruitgang der Comp. aantoonen Hare handelswinsten overtroffen de kosten van beheer enz. enz. in 1698 met eene söë van 48.819.606. Van deze soin was nog overig in 1708. f 81.674.645, in 1718 16.805.598en in 1728 ƒ4.838.925. In 1725 was er reeds in hare kas een tekort, hetwelk in 1730 reeds 7.737.610 in 1783/ 54.577.525, in 1779 f 84.985.428 en eindelijk, blijkens den op 29 Febr. 1796 opgemaakten generalen staat, eene som van f 184.701.868 bedroeg, liet geheele bedrag van haren achteruitgang sinds 1693 waade kolossale som van f 183.021,374. Waren de staten van Holland, waarin de Ctste aandeelhouders in het oorspronkelijk vt taal der Comp. geseten warenen 'die na tuurlijk bij' het in stand blijven van dat han delslichaam het grootste belang hadden, niet jaren achtereen de Comp. tmet groote geldelijke Bubsidiën te gemoet gekomenen wate de voort- dureidie achteruitgang bij een grooter aantel personen bekend geweest, dan was zij zekerlijk minstens een halve eeuw vroeger ten gronde gegaan. Nadat de Bataafsche Bepubliek bij art. 247 der staatsregeling van 1798 alle bezittingen en eigendommen der geweaet O. I. C. sbsusvms al derzclver schulden' overgenomen had, kwam van zelve de vraag ter sprakewelk stelsel van bestuur in het vervolg in Indië zoude gevolgd worden. Er waren drie richtingen die deze vraag in verschillenden zin beantwoorddent. w.' 1°. Al die personen, die met het oude be wind der Comp. in betrekking hadden gestaan, wenschten herstelling vau den ouden staat van zaken. 2°. Eene andere partij steldewoor dat de han del in het vervolg zoude blijven geschieden uit sluitend door den staat, en wel voor diens re kening. 8°. De derde richting nu, die door de edelste meest rechtschapen en outwikkelde mannen ver tegenwoordigd werd, wilde eene geheele hervor ming, gegrond op een stelsel, waarbij de staat zich van allen landbouw, handel'en nijverheid onthoudt en zich bepérkt tot de ware functies van den Soeverein, wiens eenige plicht het is recht,- orde en veiligheid te handhaven, en die, teneinde hiertoe in staat te zijn, gerechtigd is tot het heffen van billijke en zooveel mogelijk gelijk drukkende Jïelastingen De feitelijke toestand tot het jaar 1811toen de Engelschen zich meester maakten van Java, was die van de voormalige Comp. Onder he(t Engelsche tusschenbestuur onder ging Java eene geheele hervorming. De stelsels van coutingenteu en verplichte leverantiënwaar over we in ons vorig opstel hebben gesproken, alsmede dat van de Heerendiensten, moesten plaats maken voor een geregeld belasting-stelsel en dat van een vrijen arbeid. En ofschoon Raffles, de Britsche Gouverneur van Java, veel liet bestaan wat niet met den nieuweii staat van zaken strookte, om welke reden hij meermalen van inconsequentie beschuldigd is geworden, zoo moeten we niet vergetendat .hij te strijden had met den geest der Comp., die hog in de meeste ambtenaren voortleefde, en met geldelijke ongelegenheden welke hem dwongen veel goeds na te laten. Waarin bestond bet nieuwe belastingstelsel van Raffles Met het oog pp hetgeen we ons voorgesteld hebben te betpogen, zijn we verplicht hierbij eenige oogenblikken stil te staau. Raffles ging, alvorens tot regelen over te gaan den raaatschappelijken toestand van Java, zoo wel door eigen onderzoek als door voorlichting van deskundige wetenschappelijke mannen, na, met het doel om een daarmede strookend stelsel van belasting in te voeren. Zijn onderzoek bracht hem tot de volgende resultaten: Eigenaar van den grond op Java in den strik ten zin des 'iwootds is niemand. Ej; zijn echter twee personen, die onvervreemdbare rechten op dien grond hebben, als 1°. de Souverein, tot het heffen van een zeker gedeelte van de opbrengst en 2°. de landbouwertot het bezitten en ge nieten van de voortbrengselen van den groqjl, zoolang bij dat zeker gedeelte aan den Souve rein opbrengt. JVanneer Ne dit beginsel .door alle onderzoek na Raffles omtrent de rechten op den grond bevestigd zien en, zonder te schtermen met een ijdel spel van woorden (zooals bezitrecht, recht van eigendomhour, enz.)ook tot het reeele van' de zaak doordringen, dan komt het ons voor dat die toestand inderdaad gelijkvormig is aan dien in Europa. Want ook hier blijft de eigenaar van grÖnd in het bezit en geuot daSt- van zoolang hij zijue belasting aan den staat voldoet; is hij hierin nalatig, dan houdt hij op eigenaar te zijn. L. (Wordt vervolgd.) Zondag heeft weder eene groote staatkun dige vergadering te Parijs plaats gehadwaar aan ongeveer 1500 personen deelnamen. Het ging er kalm en rustig toe. De heer Pelletah sprak over de voorgenomen manifestatie op den 26stcn. Hij keurde die sterk af en ried aan zich bedaard te houden. Men vreest dari ook geene wanordelijkheden meer op dien dag. Dinsdag avond is het water in de steen kolenmijn Gauffre te Chatelineau gedrongen. 13 werklieden zijn verdronken; 17 anderen worden nog vermist. t r De Cortes te Madrid hebben eenparig beslotenaan leger vloot en vrijwilligere hun nen dank te betuigen wegens de betoonde trouw. Prim zeide te wenschen, dat men spoedig tot bet kiezen van een koning mocht overgaan en dat daarbij eenstemmigheid zou heerschen. De heer Gladstone heeft een brief aan de dagbladen gericht, waarin hij zegt, dat de Regeering weigert de in hechtenis genomen tfe* nians in vrijheid te stellenomdat daardoor de handhaving van de openbare rust in gevaar zou worden gebracht. Zaterdag namiddag had in den omtrek van Cambridge een zonderling feit plaats. Het rijtuig namelijk van zekere mevrouw PerkibA werd op den weg van Tri plow naaé eeteïgè- noemde stad aangehouden door een vermomd man van een vnobel" voorkomen diegelaarsd en gespoord, gezeten was op een groot zwart paard, en de stoutmoedigheid had den koet sier de pistool op de borst te zetten, onder hpt uitspreken der bedreiging: #de beurs of het leven." Gelukkig stelde hij zich tevre den met een guinea, die mevr. Perkins hem

Schoonhovensche Courant | 1869 | | pagina 1