BINNENLAND. VERSCHEIDENHEDEN. SiispoiiïïÊ! keu van wilde dieren, als leeuwen, tijgers, ijs» beeren, enz. oefeningen of zoogenaamde toeren te doen plaats hebben. De stad Brussel telt met hare voorsteden 815,000 zielen en meer dan 4000 slijterijen, waar bier en sterke drank verkocht worden. Het getal misdaden is in het afgeloopen administra tief jaar met 65 vermeerderd, de misdrijven tegen de agenten der openbare macht zijn ver dubbeld en het cijfer van aanhoudingen wegens ongeregeldheden en dronkenschap is van 2986 tot 4245 geklommen. Het getal zelfmoorden en pogingen daartoe maakt een totaal bedrag van 60, of 5 per maand. SCHOONHOVEN, 13 November. Door de commissie van het schoolver bond is eene circulaire aan de voorloopige deel nemers van hel verbond gezonden, waarin wordt aangedrongen op de oprichting van plaat- telijke af deelingen voor dat verbond. De con tributie is minstens 50 ets. per jaar. Ook voor Schoonhoven en omstreken is zulk eeue afdeeling gewenscht. De Hoofdonderwijzer L Ak- kerhuijs, JEz. alhier zal gaarne nadere inlich tingen geven. De Tweede Kamer der Staten-Generaal houdt zich nog altijd bezig met de behande ling der Indische begrooting. De zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd Woensdag jl. een gerui- men tijd bijgewoond door de volgende ieden van het Chineesch gezantschap: Tche Tagen, tweede Minister; Soun-tagen, derde Minister; Schmier, tolk voor het Engelsch en Emile de Champs, secretaris. Eenige leden, waaronder de heeren Jonck- bloet, de Brauw en van Sypesteynonderhiel den zich eenigen tijd met de vreemdelingen. De heer van Sypesteyn duidde hen o. a. uit de verdeeling der zitplaatsen. Blijkens het regeeringsantwoord op het begrootingshoofdstuk van justitie is het wetboek van burgerlijke rechtsvordering en een wetsont werp tot afschaffing van de doodstraf ter indie ning gereed. Bij den raad van state is eene nieuwe reohterlijke indeeling in behandeling en zal spoedig eene nieuwe wet over de opheffing van de tienden inkomen. De minister blijtt hij zijn plan tot verplaatsiug van de strafge vangenis van Leeuwarden naar Medemblik. Meermalen zijn zij*, die geen vrede heb ben met de tegenwoordig schoolwetgeving, bij het debat over de onderwijsquaestie in de Tweede Kamer gesommeerd om eene herziening te ont werpen. Naar men verneemt, is daaraan thans gehoor gegevenen eene proeve van herziening onzer schoolwetgeving ter perse bij de boek handelaars Scheltema en Holkema te Amsterdam. A. D. v. Ned. - Men verneemt, dat het Z. M. den Ko ning behaagd heeft aan te nemen het aanbod, van verschillende jongelieden te 's HAGE ge- da&n, om HD. in de aanstaande week te mo gen begeleiden met eene eerewaeht te paard Blijkens de Btatistiek van het gevange niswezen hier te lande over 1867waren in de gezamenlijke gevangenissen enz., op ultimo De cember van dit jaar 8840 gevangenenals in de strafgevangenissen 1912, in de huizen van verzekering 1129, in die van arrest 622 en in die van bewaring 147. Het gezamenlijk getal bedroeg 208 meer dan op uit. Dec. 1866. Den 20sten Nov. zal te UTRECHT wor den aanbesteed: het onderhouden van een ge deelte van den Hollandschen IJsel en de daartoe behoorende rijks waterstaatswerken, gedurende 1870, en het onderhouden van de schipbrug, liggende over de Lek, tusschen Vreeswijk en Viauenmet de beide veerhuizende noodha ven, enz., ingaande 1 Jan. en eindigende 31 Dec. 1872. Maandag j. 1. werd aan het lokaal van het provinciaal bestuur in Zuid-Holland aan besteed: De uitvoering van de vereischte ver nieuwingen en herstellingen aan de werken, behoorende tot het veer van Gelkeues op Schoon hoven, onder de gemeente Groot-Am mere, pro vincie Zuid-Holland, met het onderhoud daarvan over de jaren 1870, 1871 en 1872. Minste in schrijver de heer C. de l.mg Cz., te Amtfc, voor/"1047. De door een ouderling of ordebewaarder der gemeente te AMSTERDAM, onmiddellijk na het eindigen der godsdienstoefening in de Nieuwezijdskapel op Zondag jl. gepleegde rust verstoring door den uitroep: wik ouderling enz. verklaar, dat het gesprokene niet is Gods woord maar het woord des duivels", ia een onderwerp, dat veel wordt besproken. Een ieder zou den ken, dat die ouderling iemand zoude zijn, die van wetten, rechten en dergelijke dingen niets af wist. Verbeeld u toch dat, ingeval van on tevredenheid over eene predicatie, iedereen die zon kannen uitschreeuwen l Is dus op zich zelf het feit bevreemdend, dat deze schreeuwer een ouderling is, geroepen om ook na den gods dienst voor de orde te zorgen, nog grootere bevreemding verwekt het, als men verneemt dat die ouderling is een openbaar ambtenaar, nl. een notaris, dus een verondersteld wetgeleerde. Met genoegen verneemt men dat de predikant met dien ouderling op dat oogenblik over de predicatie niet wilde spreken, maar hem heeft aangeraden een doctor te raadplegen over zijn ontstemd zenuwgestel. Hij toch kon over der gelijke zaken alleen spreken met iemandwiens hartstochten eene bedaarde discussie niet on mogelijk maakten. Maandag avond zijn twee stoombooten, die van Vreeswijk en die van Rotterdam ko mende, met elkander in aanraking geweest; de boot van Rotterdam stooUe met zijn voorste ven de andere een deuk in de huid; de pas sagiers verkeerden hierdoor in angst; de reis werd echter zonder hinder voortgezet. Zondag H. had te BENbCHOP de in wijding plaats van de nieuwgebouwde kerk der confessioneelen in deze gemeente. De Weleerw. Heer P. Huët, reizend predikant, betrad het spreekgestoelteen had tot onderwerp zijner inwijdingsleerrede gekozen Ezra 3, vers 1113. Na Z.E.W. trad de Heer J. van 't Land op en bedankte allendie medegewerkt hadden tot stichting van genoemd gebouw. De opkomst was groot; ook uit andere gemeenten waren er velen opgekomen. Onlangs heeft de hoogleeraar Jacobi, van Petersburg, de vader der galvanoplastie, op zettelijk voor dit doel van Pariis overgekomen een bezoek gebracht aan het monument in het Willemspark te 's HAGE. 's Mans lof en ver bazing over de wijze waarop en den tijd bin nen welken dat monument versierd werd met een zoo groot aantal kolossale beelden, alleen door galvanoplastie, in koper overgebracht, is aïker eene der schoonste voldoeningen, waarop ae heeren van Kempen mochten rekenen. rGeheel Europa bevat geen wederga van zulk een arbeid; deze toepassing der vrij geheim zinnige electro-metallurgische wetenschap is eenig in hare soort. Zij heeft, zegevierende over alle bezwaren, het laatste probleem met on betwist baren roem opgelost. Nederland mag zich op kunstvoortbrengselen van geheel nieu wen aard verhoovaardigen." Dit waren de woor den, die wij uit den mond van professor Jacobi mochten veirnemen. O. W. Iu de TieeniicAe Cour. leest men: Don derdag heeft in de nabijheid van ALMELO eeue ijzingwekkende vechtpartij plaats gehai. Tengevolge van huiselijke oneenigheden was al sedert eenigen tijd de goode verstandhouding in het huisgezin van deu landbouwer L., te Ambt Almelo, in hooge mate gestoord, en thans kwam het zoover, dat de inwonende zoon en diens vrouw hunnen vader op verregaande wijze mis handeld ja erger bijna doodelijk verwond hebben. Ten minste, men heeft met zekerheid hooren verhalen, dat den vader eene beduidende hoofdwonde is toegebracht en twee ribben stuk geslagen zijn. Van dit omnenschelijk wange drag der kinderen jegens hunuen vader is proces-verbaal opgemaakt. Het is bekend met hoeveel vooroordeelen de ontwerpers van het stoomgemaal «rWisboom" in het Elshout, gemeente NJEUW-LEKKER- LAND, steeds te kampen hadden. Toen het gebouw gereed was, werdeg die vooroordeelen nog niet weinig gevoed door de telkens mislukte proefmalingen op 12 Juni en 24 Juli, jl. De gelukkig geslaagde proefmaling op 16 Octqber aeedi nog wel enkele tegenstanden) bedenkjelijk de ^houders ophalenmaar thansnu de ma chine een halve maand voor good in werking is geweest, blijkt het voor iedereen duidelijk, dat zij voor de Alblassérwaard onmisbaar is. Terwijl toch uit verschillende oorden van ons land geklaagd wordt over buitengewoon hoogen waterstandveroorzaakt door het aanhoudend natte weder, mag men zich in de Alblassér waard in een' bijna normalen waterstand ver heugen. Het water staat toch slechts eenige centimeters boven zomerpeil, en zonder het stoom gemaal zou Voorzeker meer dan een vierde van de waard een meer gelijk zijn. Naar aanleiding van het verlangendoor vele winkeliers en andere belanghebbenden te 's HAGE te kennen gegevenzal de Sint Ni- colaas-avond, wegens den invallenden Zondag, dit jaar aldaar worden gevierd op Maandag, 6 December. De nieuwe gezangbundel der Hervormde kerk is op 31 October ingevoerd in de gemeenten te Amsterdam, Leiden, Leen warden en' ver schillende dorpsgemeenten. In die van Eist, bij Nijmegen, en van Nieuwerhoorn kwamen de kerkvoogden de- minvermogenden in de aan schaffing te gemoet. Te Assen gaf een gemeen telid met dit doel 100. In den Haag zal de invoering op het aanstaande Kerstfeest plaats hebben.* -7- Prof. W. A. van Hengel, de nestor tier Leidsche hoogesohool,vierdegisteren zijnen 90sten verjaardag. Ten gevolge van de sterke wrijvingdie er door de aanhoudende werking van de wa termachine te GOUDA plaats heeft, is het werk aan de Kleiwegbrug aldaar gestaakt tot het voorjaar, daar er geen mogelijkheid bestaat om, zonder groote onkosten, de fondamenten van de voormalige poort weg te krijgen. - Onder de vele uitgevers van couranten die van gemeentewege gesubsidieerd worden, behooren ook de uitgevers vbh het Utrechttcke Dagblad. Uit het verslag toch van 't verhandelde in eene der onlangs gehouden vergaderingen van den gemeenteraad te Utrecht is gebleken, dat die heeren uit de gemeentekas jaarlijks eene toelage ontvangen van f 900 voor het opne men der verslagen van den gemeenteraad, en eene van 200 voor het mededeelen' der ste delijke poblicatiën. Z. C. Te POLSBROEKERDAM (gemeente Benschop) is eene zaugvereeniging opgerfbht onder de leiding van den Heer F. Heeroma, Hoofdonderwijzer aldaar. Ook te 'BERKEN WOUDE is zulk d||ie ver- eeniging opgericht. Den lOden November vergaderden in het gemeentehuis te REËUWIJK, onde^ het pre sidium van den Burgemeester dier gemeente, eenige Ingelanden van den Poldèr Reeuw ijk, ten einde middelen te beramen om den zooge- naamden Nieuwdorperweg, lang ongeveer 2300 meters en breed gemiddeld 3 meters, aan de noordzijde een meter te verbreeden; van hen, die -voor deze vergadering waren opgeroepen verschenen 17 Ingelanden, waaronder twee hnnne medewerking weigerden. Het is te wen- schen dat aan het voorgestelde plan uitvoering zal kunnen gegeven worden, daar deze weg, zeer smal zijnde, voor voetgangers eu rijtuigen dikwijls gevaar voor ongelukken oplevert, eu vooral ook voor de scliod\jeagddie dagelijks dezen weg moet passeer^n. Wanneer echter van wege de gemeente èuaé Voldoende subsidie, en door belanghebbend? een niet te karige bij drage wordt verstrektverwacht men dat de algemeene wensch zal vervuld worden. Ten aanzien van den doodslag, die bij Ruinen zon hebben plaats gehad, verneemt men nader bet volgende: Albeit Tuin, boerenknecht te Ansen, gem» Rumen, was Donderdag jl; naar Meppel ge weest. Van daar terugkerende, kreeg bij in de heiberg aan den Rumerdijk twist' met twee andere boerenknechts van Ansen, waaruit eene vechtpartij ontstond en hij ettelijke slagen kreeg. Na afloop daarvan is hij nog loopende - ge zien, doch niet lang daarna is hij bij de her berg liggende gevonden, in genoegzaam bawus- teloozen toestand. De knecht uit de herberg schreef dit aan dronkenschap toe en legde hem in de schuur op stroo. Den volgenden morgen is hij naar Ansen geloopen, hoewel hem dit zeer moeielijk moet zijn gevallen, 's Avonds werd hij geheel ijlhoofdig eu Zaterdags in den morgen is hij overleden. Naar men mededeelt, zou de .overledene gezegd hebben, dat hij van de beide boereu- knechten, met welke hij gevochten heeft, geen j slagen op het hoofd heeft ontvangen. Wat er vain de zaak is, zal de aangevangen instructie zeker aan het licht brengen. Gisteren viel door het breken der ket ting de klap van de noodbrug aan het einde van den Kleiweg te GOUDA, waardoor de brug gedeeltelijk vernield werd en twee personen lichte wonden bekwamen. G. Strien, te POLSBROEK, mocht den 25 October 11. het genoegen smaken zijn 30ste kind in de R. C. kerk te laten doopen. Door verschillende weêrprofeten wordt een harde winter voorspeld. De meikevers schijnen van een ander gevoelen te zijn. In den loop dezer week werd in den tuin van een ingezeten alhier een dier beestjes levend ter diepte van een palm in de aarde gevonden. £e Progrèt it Rouen verhaalt een voorbeeld van zeldzame tegenwoordigheid van geest en opoffering bij een jongeling, die het door hem verrichte als eene zeer gewone zaak beschouwde. Eenige dagen geleden trok een veehandelaar met twee jonge stieren door eene der straten van El beu f. Eensklaps rukt zich een der beesten los en stormt in den blinde voort, alles omverwerpende wat het den doortocht belemmert. Reeds waren vier a vijf perso nen door het razende dier omgeworpen, toen een jon geling van 17 jaar, genaamd Decbamps, zich moedig tusscnen den stier en eene vrouw, die op het punt stond met hare twee kinderen het slachtoffer der drei gende hoornen te worden, plaatste en een groot zak mes, dat hij in der haast getrokken had, tot aan het heoht in een der oogen van den stier boorde. Het beest, door de pijn in zijnen loop gestuit, viel neer, verhief zich echter na eenige oogenblikken met een hevigen sprong en stortte zich op zijn aanvaller, die hem op dezelfde plaats afwachtte. De forsche en ge spierde Decbamps greep den stier bij de hoornen, wrong den hals van het dier ter zijde en deed het logge lioüaam ter aarde ploffen. Eer de stier, door die plotselinge wendingen verdoofd, wedprom eene be weging l^on makenhad het mes van Decbamps hem reeds twee malen doodelijk getroffen. De overwinnaar in het stierengevecht wilde van reene belooning hooren. Na zjn bloedig mes te- heb ben afgeveegd en den dank zijner stadgenootcn, wien >hij Jiet leven had gered, mat eene buiging te hebben beantwoord, verdween hij ouder de menigte. t De Brhziliaansche canard, onlangs door ons in 't kort en door verschillende bladen o. a. ook door de Overijeielsclie Ct., in zijn geheel medegedeeld, heeft een eerzame Zwólsche op gewekt het volgende curieuse epistel aan den redacteur van 't genoemde blad te schrijven //Mijnbeer van dë Krant! »lk heb van mijn broer; die op de ijzergie terij werktgeboorddat gij uit Amerika een boek hebt, ivaarin wordt geleerd, hoe men men- schen kaïn onthoofden .en dan weer repareeren en dat men zelfs dan de hoofden kan verwis selen. V /rik ben nog maar 22 jaar en zie er wel knap uit, maar heb er maar last vanomdat ik arm ben en op mijn eer gestelddaarom wilde ik vragenof tegen billijke vergoeding eene jonge dame, die rijk maar niet mooi is, met mij van hoofd Wil ruilen'wij kunnen dan cito naar Amerika gaan om olie te laten in orde brengen, maar ik verlang spöedig berigt met bod; ook is eene oude dame goed, als dia hpel veel geld wil geven. Brieven zal ik zelf wel ophalen voor letter M." EEN SCHRIKTAFEREEL UIT LITTHAUEN. Onder dien titel deelt de Schlrt. Ztg. het vplgende feit mede-. Aan gene zijde van den bij Berisina vlietenden stroom liggen eenige dorpen en het heerschappelijke woud Softi. Op de bouwlanden, tusscmen dit woud en het dorp Pocie gelegen, arbeidden kortelings te gen den avond eenige vrouwen, toen plotseling uit het naburige woud een wolf van eene verbazende grootte aanstoof, zich op eene"dezer arbeidèters wierp en haar binnen weinige minuten verscheurde. De overige vrouwen, die dit van verre zagen, vloden naar het dorp, doch, voordat de mannen aankwamen, waa de wolf reeds verdwenen. Het lijk echter bood den blik een ontzettend schouwspel aan. Aangezicht eu schedel waren tot op den halswervel doorgebeten borst en buik waren opengescheurden de ingewan den er uit geslingerd. De oudste der boeren gaf van dit voorval onmiddellijk bericht aan do policie, en stelde, in afwachting van hare aankomst, zes wach ters rondom het lijk. Eenige uren later, en terwijl deze wachters om een vuur lagen, verscheen de wolf audermaal. Slechts door den wanhopigsten tegenstand gelukte het dezen mannen om zich aan de woede van het monster te onttrekken, en de aan den ingang des wouds gelegen woning van den boschwachter Jalenski te bereiken, waar zij deur en vensters zorgvuldig bar- rikadeerden. É6n hunner echter, een sterk gespierde boerwas op deze retraite eemgszins achter gebleven de ongelukkige werd door het woedende dier gepakt en verscheurd Onmiddellijk daarna kwam ook de bosch wachter uit ftet woud terug, ook hem pakte de wolf bij de kee^Ap scheurde hem het vleesch van de kaken. Met de grootste inspanning slechts, ge lukte het hem half dood zijne woning te bereiken. De wolf echter begaf zich daarop naar de dorpen Pocie en Ptoranië, overviel daar letterlijk eenige pachthoe ven, drong er in de kamers binnen, en wondde mensch en vee. Van daar liep hij naar de dorpsweide, kwetste er drie knechten en ondersoheidone paarden, en begaf zich daarop naar de weide, dicht bij net voor werk van Berisina, alwaar de hecrschappelijke paar den geweid worden. Hier wondde hy 10 stuks paar den, en toen de herders ter hulp snelden, wierp hij zich ook op dezeverscheurde den een het hoofdden anderen de hand, terwijl hij de meid van den bosoh- wachter Maukiewiez, die juist bezig was met het paard van haren meester te weiden, in ühIs en bovenschen- kel beet. Van daar liep het woedende ondier naar de dorpen Chouytony en Makany-nienta, doodde daar nog eeue vrouwbeet honden, menschcn en vee, en verdween in het naburige woud. In verloop van slechts weinige uren had het monster drie menscnen gedood, een-en-derlig personenmeestal volwassenen, alsmede vier en-vijftig stuks vee, meer of minder hevig ge wond! Dit is inderdaad huiveringwekkend, en te meer, wanneer men bedenkt dat, naar alle waarschijnlijk heid, de wolf dol was! Trouwens de verklaringen aller gekwetsten komen hierin overeen, dat het aier schuim aan den muit had en den staart hangen liet. Slechts bij aanvallen ligtte het dien op, sprong op de achterpooten en beet onmiddellijk naar het hoofd. Zéér opmerkelijk is dan ook de omstaudigheiddat het razende beest de lijken niet opvrat, en dus alleen uit woede aanviel en moordde. Aangezien het nacht was, toen men zich zoo onverwacht overvallen zag, kon men ook slechts weinig te zijner verdediging doen. Een boer schoot den wurger een kogel in het ach terlijf; een ander dreef hem onder net worstelen een schoenmakers els, die hij toevallig bij zich had, ia den buik. Ofschoon nu deze wonden niet onmiddel lijk doodelijk warendroegen zij er echter toe bij om het monster te verzwakken, dat dan ook reeds den anderen dag op eene merkwaardige wijze gedood werd. Men organiseerde nl. een groote drijfjachtwaartoe de boe ren van alle kanten, in de nabijheid van het woud Softi, bijeenstroomden. Niet ver van daar, en te midden van de koornlanden, bevindt zich een klein 'kreupelhout, Dombrawa genaamd Een gedeelte der boeren nam, kruipend en bukkend, zijnen weg naar dit woud heen, toen zich plotseling een hunner, toe vallig een zéér groot en sterk gespierd man, van ach- tereu a&n zijn kleed voelt pakken. Zonder te ver moeden dat dit de wolf ware, grijpt hij werktuigelijk met de hand naar achteren, en pakt het ondier juist in den nek; te gelijk echter ontwaart hij nu ook een voorpoot aan zijne zijde; hij pakt ook dezeu snel, en nu overtuigd het met den wolf te doen te hebben houdt hij dien, zich inet den rug aan een cabijzijnd gesteente drukkend, zóó lang vast, totdat de op dep eersten schrik ontvloden boeren weder aansnelden, en hefcs monster met hunne bijlen doodden. De els, die zich nog in den buik van het kolossale monster bevondverstrekte ten bewijze dat het dezelfde wolf was, welke den avond te voren zulke schromelijke verwoestingen had aangericht. W. C. LlSKZtM STUIM. Mijnheer de Redacteur! Als een vervolg op zijn schrijven van den 28 Oc tober 11., welwillend opgenomen in Uwe courant van den 31 dier maaqd, N°. 18, enter beantwoording van het door (J daaraan tpegevoegde, veroorlooft de on- flergetedkende zich op te merken cjat'de blijkbare ver- warring van personen of namen door uwen voormali- gen verslaggever, den htvsr Burgem. die Kooiman noemde in plaats van Lazonder (zie verslag van den 23 September H., voorstel Wagendienst), ook aatvUwen tegenwoordigen Verslaggever, den heer Secretaris, sohijnt eigen te zijn; immers deze stelt van Helleen in de plaats van J. M. Lazonder (zie verslag van den 4 dezer, benoeming vooi%. Armbestuur). In laatstgenoemd verslag zijn mede geen redenen vermeed, Waarom een lid sijn stem tegen het tarief der begrafenisrechten Beeft uitgebracht, welke motieven, niet gelijk te stéllen met, en wèl te onderscheiden vaa '■lucumën, die vooraf gingen"ingevolge art. 14 van het reglement van orde in de notulen zijn opge nomen. Eeue aanteekening, welke niet zonder waar.de- is, en naa; de zeer bescheiden meening van dat lid zeer geschifte in een beknopt én zaakrijk verslag vat de handelinjPn van den Gemee&teraad konen, inge volge hetgeen ten dien aanzien voorkomt in de Gemeen testem van den len dezer had behooren opgenomen Deze heeft zich SU zoodanig in de lektite vergadering doen kennen. e —zijn. Ook zijn vermoedelijk de notulen van 4e ver gadering van dpn Gemeenteraad van den 26 October II. geheel over het hoofd gezien. Naar aanleiding van een en ander en tot eene meer juiste kennisgeving en beoordeeliug door belangheb benden en belangstellendenkomt het den ondergetee- kende wenschelijk voor, de verslagen randen Gemeen teraad bij het bezit van een eigen orgaanmeer volledig en juist te formuleeren of te geven, waarom hem de benoeming van eene commissie van redactie van twpe of drie leden van deu Gemeenteraad zeer aanbevelenswaardig voorkomt. Met de opname van't bovenstaande zal U zeer ver plichten UEd. Dv. Dienaar Schoonhoven, A. GRAVES KOOIMAN Jz_ 12 November 1869. Lid van den Gemeenteraad. Mijnheer de Redacteur! Gaat het U als mij, dan verheugen we_ ons over den uitslag van het besproken punt schoolplichtigheid, op de vergadering van het schoolverbond te utrecht, dd. 27 October. Die lieve schoolplichtigheid, sommigen zoo uit Pruisenland toelachende, heeft toch totaal echec geleden. De meerderheid hoeft het echt Nederl. karakter der volksschool, die ziju waar tot nog toe zonder dwang en stoffelijken drang aanbiedt en daarbij hoe laUger hoe meer wel vaart, blijven handhaven. Op morëele wijze dezen den volke aangeboden schat aanbevelen en aanbieden, iets wat ook het School ver bond, dunkt mij, ziöh alleen ten doel mpet stellen, wie zal het wrakenwie zal het in deze niet gaarn'e ondersteunen. Maar voor de rest geen dwingen, geen opdringen; het onderwijs is te precieus, van te Veel' waarde. Over 't algemeen bestaat er, dankt mij, ook geen grond genoeg tot een zoo zeer pessimistisch in zien der zaak, als wel, en vooral in den laatstcn tijd, gedaan wordt. Wij en duizenden betreuren het met de heeren Har- ting, dat niet tot den laatsten Nederlander toe on- dêrwijs geniet; wij zien echter ook niét voorbij en wij merken met zeer veel blijdschap op, dat de laatste jaren overvloedig bewyzen, dat net tegenwoordige schoolverzuim allergunstigst afsteekt bij aat van voor 20 jaar. We zouden haast geneigd zijn te gelooven dat het een kwaal isdie langzamerhand zonder toegediende bittere medicamenten zoo gezegd van zelve geneest. In veel plaatsen immers, ik noem «jr eükèle, alk' waarmede ik het best bekend ben, bijv. Schoonhoven Gouda, Gouderak en Moordrecht, gaan tegenwoordig 80 k 100 perc. meer kinderen ter school dan voor eenige jarenen we twijfelen niet of 't zal op andere plaatsen wel ongeveer evenzoo sijn. Ja gewis, het volksonderwijs zal meer en meer bloeien en de lagere school, ook geholpen döorde middelbare, cal hoe langer zoo meer hkar zegenrijke vruchten afwerpenzoodat het schrikbarende getal van 100000 van onderw. verstoken kinderen welhaast tot de geschiedenis zal behooren. Kouden we middelerwijl de maatschappij zóó T®r*~'v anderen, dat de minvermogende ouders de verdieakten hunner kleinen niet meer behoefden om ia *V leven te blijven, we zouden zeer zeker dezen g stand bespoedigen. KERKNIEUWS. HERVORMDE KERK. V Beroepen: naar Harderwijk en naar Klunderi: JL M. M. Rappard te Sixbierumnaar Nijkerlk W. J^ Geselschap te Delfthavennaar leiderdorpP. D. Schouw Santvoort te Arnhem, naar Nederhorit den/ Berg: H. Smeding, cand., naar Corigene: J. J .vaUf der Lip te tiendennaar KninreP. v«th Doorn te Steenwijkerwold, nuar Tjamtmeer G. H. Bteeker te Fijnaard en Heiningen. Aangenomen: S'-haartbergen door M. J. C.Wolf te Brai*l, BI tja door D. Goedhuis te Coevorde»,— Deventer door L. Mees te Uitgeeit. BIMHLUKt STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 5. tot den 12. Nov. 1869. Geboren: Willemina Adriana, ouders A. Brand wijk en C. Eegdeman. Adolf Hendrik, moeder 'J. de Ridder. Johanna Adriana, ouders H. Pinse *en der Aa en L P. van den Bergh. Soptyia Catharina, ouders C. L. Rood en D. Rijnsburger. Dirkje, ouders A. de Rooij en J. E. van Baaren. Getrouwd: C Hoogendijk en A. Jongepeel. Overleden: J. Corbyn, oud 72 jaren —/L. Ade laar, oud 63 jaren. C. A. F. Hol, ond 2 jaren De Directeur van het Postkantoor te Schoon hoven bericht, dat onderstaande brief in de 2de helft van September wegens onduidelijkheid van adres of onbekendheid van persoon niet aan den geadresseerde kon worden bezorgd: F. Goedee, te Rotterdam. De Directeur voornoemdNAHUIJ8. Het ingezonden stuk van .Veritas" sal gaarne ge plaatst wórden», wanneer de inzender zijn naam aan ae redactie toevertrouwt. X viaagt, of het geoorloofd is, dat kruiwagens des avonds midden óp de openbare straat staan, zonder een daarbij geplaatst persoon. Wanneer de straatlantaajp8 niet branden en de maan, hoewel schij nende, dooi eene bewolkte lacht nagenoeg geen licht verspreidt, komt men liahtelyk met zulke kruiwagens in botsing, waardoor tot ongelukken aanleiding wordt gegeven. Hat tou wel wenschelijk zijn, dat de po litie op die straathindernissen eens het oog vestigde.

Schoonhovensche Courant | 1869 | | pagina 2