BINNENLAND. Ü1'/'' lij door eene zoo dikke vlaag sneeuw overval len dat zij niet meer voor- of achteruit kon den. Onder de sneeuw bedolven, door hevige windvlagen verraptlagen zij niet op e$n ve deren lied. Spoedig naderen def groote blaffers en ontdekken de verdwaalde reizigers. E<jüj van de honden pakt qen der mannen bij zijn' wam buis en geeft door vroolijk geschreeuw aan zijne makkers te kennen, dat hij menschen gevon den heeft, doch de bandiet, meenenda dat bij met een suppoost der gendarmen te doen heeft, snijdt met het werktuigdat hem tot zijne on edele broodwinning dient, de knieschijf door van zijn redder, die verminkt en bloedend een kermend gejank aanheft, en door twee andere honden naar het klooster gesleept wordt, alwaar hij bijna levenloos aankomt. Uric dagen daarna was de hond aan 't her stellen terwijl de lijken der drie Italianen door een muilezeldrijver ouder de sneeuw gevonden werden. Bij een koninklijk besluit van 10 Dec. jl. wordt bevolen de directeuren van postkantoren in België te doen deelnemen aan de werkzaam heden aer spaarkas. Een ministeneele resolutie bepaalt o. a.; wElk, die gelden bij de spaarkas wil deponeeren, kan ze storten in handen der directeuren van postkantoren. Dagelijks, ge durende de voor den postdienst bepaalde uren, zal die storting kunnen plaats hebben. Het is aan de directeuren en beambten der postkan toren verbódenaan personen buiten de adfhi- niqtratie inlichtingen te geven omtrent de gel delijke operatiën der deponeuten. - Er zal niet minder dan één frank kunnen gestort worden. Het hoogste bedragdat aan de postkantoren één persoon zal kunnen inbrengen, is 5000 franks tenzij het-bestuur der algemeene spaar kas tot het aoóftpteeren van een hoocer bedrag speciaal machtiging verleene. Jaarlijks worden op den 81 December de verkregen interessen aan het grondkapitaal toegevoegd, om, van den 1. Januari daaropvolgende af, op hare beurt rente op te brengen. Het terugvorderen der gestorte gelden kan, wanneer het een som van niet meer dan 20 franks betreft, zonder voorafgaande waar schuwing plaats hebben. Evenwel mag de de ponent van dit iffjn recht slechts éénmaal 's weeks gebruik maken. - Het eenvoudigste postkantoor ter wereld is aan de zuidelijkste punt van het vasteland vau Amerika. Eenige jaren geleden is een klein vat met een ijzeren ketting vastgeklonken aan de ujterste rots in do straat Magcllaan. Ieder schip dat er Voorbijkomt opent het om er brieven in te doen of uit te halen, ten einde die ter plaatse hunner bestemming te brengen, ais dat met de koers van het schip overeenkomü de administratie is dus Zeer eenvoudig. Het is tot nog toe niet gebeurd dat er op eenigerlei wijze misbruik van vertrouweu gemaakt is op dit kantoor, dat geheel aan de bescheidenheid der zeelieden is overgelaten. - Maandag 11. heeft het Concilie zijne derde algemeene vergadering gehouden. Er zijn 14 van de vaderen, die de afdeelingen voor zaken des geloofa zullen uitmaken, benoemd. Hiertoe behoort o. al ook de aartsbisschop van Utrecht. SCHOONHOVEN24 December. Zondag-avond 11. had de tweedevolks voordracht alhier plaatsdie wij volkomen ge slaagd lieeten,, en die door een talrijk publiek werd bijgewoond De heer Dr. C. A. Tebben- hoff' van Gouda trad als spreker op, en leverde een levensschets van den dichter Vondel, beue vens ecne bloemlezing uit diens Gedichten. Na hem gaf de heër G. Droo^lcever Fortuijn en de eerste spreker ^e» paar bijdragen ten beste. Wij noemderj deze bijeenkomst volkomen ge slaagd en wenschen aan de volgende voordrach ten een even goed publiek en even boeiende sprekers toe. De Tweede Kamer heeft deze week de Hoofdstukken over Marine, Oorlog en Financiën aangenomen. Ook werd met algemeene stem men aangenomen een wetsontwerp tot toestem ming tot de huwelijksverbintenis van II. K. H. Prinses Wilhelmina Frederika Anna Elizabeth Maria der Nederlanden met Z. D. H. Prins Wil lem Adolf Maximiliaan Karei Vorst von Wied. Met zekerheid verneemt men, dat het al geracen Evangelisch nationaal Zendingsfeest den 6en Juli 1870 zal gehouden worden te Heilo, op het landgoed van den heer Jhr. Mr. C. van Foreest. Een verschrikkelijk ongeluk heeft Zater dag-voormiddag plaats gehad met den trein, ten 10.54 uur vau Leeuwarden naar Arnhem ver trokken. Bij het station te Heerenveen had de brugwachter verzuimd de brug goed te slui ten. Het gevolg was, dat de locomotief, pas op de brug gekomenderailleerde en in de vaart stortte. Gedeeltelijk bleef hij echter nog aan de brug hangen, zoodat de wagens althans op het droge bleven. Dit belette echter niet, dat verscheidene personen min of meer zwaar ge wond werden, waaronder, gelijk te begrijpen valt, de machinisten. De wachter van de brug was bezig zijne zieke vrouw le verzorgen. Eens klaps hoort hij de stoomfluit van den locomo tief van den naderenden trein, die iets vroeger dan gewoonlijk kwam. Dadelijk snelt hij naar buiten om de brug (eene zoogenaamde vleugel- brug) te sluiten, doch het gelukte hem niet geheel, zoodat de rails niet aaneensloten. Van het gevaar wil hij den machinist verwittigen., grijpt daarvoor de vlag doch helaas die, welké aanwijst dat alles veilig is. De machinist, geen\ kwaad vermoedende, stoomt- door, tengevolge) waarvan de locomotief gedeeltelijk in de vaart stort en met de zoogenaamde buffels zoodanig in het metselwerk aan de overzijde dringt, dat hij daardoor hangen bleef. De wagens bekwa men wel een geweldigen schok, doch bleven staan. Gelukkig was het getal passagiers in den trein niet zeer groot en niemand heeft" het le ven verloren. Enkelen zijn met den schrik vrij gekomen 8 min of meer zwaar gewond. Ouder ae laatsten zijn twee passagiers, de een, de heer O., uit Steenwijk, de ander de heer P., vau Leeuwarden, die zich als ambtenaar bij den spoorweg-telograaf op den trein bevond. Des brugwachters verzuim moet hieruit ont staan zijn, dat zijne vróuw op sterven lag, waardoor bij wellicht met den tijd in de war was. Zij is inmiddels overledep*-^*" De kerkvoogden en notabelen der Herv. Gemeente te Brielle, van oordeel dat de subsidie vau 6800 voor het toezicht op het beheer der kerk, door de Tweede Kamer van de begrooting geschrapt, aan de kerk van rechtswege toekomt, hebben besloten, zich bij verzoekschrift te wen den lot de Eerste Kamer, om te verzoeken Hoofdstuk VII C der Nederlaudsche staatsbe- grootmg te verwerpen als protest tegen het schrap pen der gemelde subsidie. Ds. K. W. HuUtijn, Predikant te WIL LIGE LANGERAK, heeft toezejjgiug ontvan gen van een beroep naar Vreeswijk. Door bet kiescollege der Ned. Herv. ge meente te BERG AMBACHT is op Woensdag 22 Dec. uit het vroeger vermelde drietal tot pre- dikaut beroepen: Ds. P. Deetinau, te Benuekom. Zaterdag-avond 11. had te STOLWIJK de tweede Volksvoordracht plaats, waarin de heer Mr. J. Droogleever Fortuijn'van Gouda als spreker optrad. Deze bijeenkomst werd talrijk bezochten de spreker heeft alle aanwezigen uitstekend voldaan. Tot Polderschout van den Polder MO LENAARSGRAAF is met algemeene stemmen gekozen de heer A. C. GroeneveldtBurgemees ter aldaar, en zulks ter vervanging van den lieer Z. H. de Kteijn, die zijxf ontslag gevraagd had. De bouwman G. Slob, Ga. te HOOR NAAR verkocht dezer dagen een varkeu van 505 oude ponden voor de som van f 125. De tijd is nog niet zoo ver achter ons, dat men voor dien prijs twee ufatsoenlijke'aoeien kocht. Ten bewijze, dat de landerijen nog niet in waarde verminderenkan dienendat te AR- KEL, gepasseerden Donderdag, twee perceelen weiland, ter gezamenlijke grootte van 8.69 hectares (bunders), voor 6669-verkocbt zijn. Aanstaanden Vrijdag (oudejaarsavond) zal Ds. M. A. G. Vorstman te GOUDA van zijne gemeente afscheid nemen, om, uaeen 40- jarigen arbeidtot eene welverdiende rust over te gaau. Ds. Diemont te HAASTRECHT hield Zondag morgen den 19den December zijne laat ste toespraak tot zijne Gemeente, naar aanleiding van Philip. 127a. Hij had den 6deu Novem ber jl. zijne 55jarige Evangeliedienst volbracht en was daarvan 47 jaren in de Haastrechtsche Gemeente werkzaam geweest, waar hij zich ook met der woon blijft vestigen. Uit het vroeger vermelde drietal is met algemeene stemmen tot hulponderwijzer aan de Openbare Armenschool te GOUDA benoemd de Heer IIHosker te Ouderkerk a/d IJsel. Eindelijk heeft de directie van de R. S. maatschappijop aandrang van den minister van B. Z., besloten een straatweg van 6 meter breedte naar het station te GOUDA te leggenmits de gemeente dien weg onderhoudt en verlicht, waartoe de raad met 8 tegen 5 stemmen beslo ten heeft over te gaan, als de directie/ 1200 wil storten, waarop het leggen van dien weg begroot is. Woensdag den 15 dezer hebben de knechts van J. van Houwelingen, schipper te GIESSEN- NIEUW KERK, een schuit, geladen met zand nabij den Muisbroekschen molenin het mid den der Giessen, onder water gezeild. fTen ge volge daarvan hebben zich de beide schippers in den mast moeten redden, van waar zij eenige oogenblikken later met een schuitje aau wal zijn gehaald. De geladen schuit ligt thans uog onbeweeglijk, ruim vier meters onder water, daar het uog niet gelukt is haar te lichteu. Het water staat te H1LLEGERSBERG zéé hoog, dat het reeds de huizen der inwo ners is binnengedrongen. De schuld hiervan ligt geheel &an het polderbestuur, daar bij een beter toezicht op de Schiebroeksche molens het water nimmer zoo hoog zou kuunen komen. Gaat het zoo voort, dan zal Hillegerfeberg wel dra van den aardbodem verdwenen zijn, om niet dan in Maart of April 1870 wederom te voor schijn te komen. 1NQEZ0NDKN STDKKBnT In een vorig nommer dezer courant komt een sohrij* ven voorals beantwoording van eenige beschouwingen, die ik, als Philalethes, vroeger gaf en deze wil ik zoo kort mogelijk beantwoorden. Er zijn menschen, die men met liefde en bereidwil ligheid een antwoord geeft; er worden er daarentegen ook gevonden, tegenover wie men liefst het stilzwij gen zoude in acht nemen. Dit laatste was het ge val met het schrijven vau u, die eenige regelen in een vorig nommer dezer courant inzond en aie zich X noemt; want wanneer ik met aandacht van uw schrijven kennis neem en den gedachtenloop daarin naga, dan kan het voor mij onmogelijk anaers zijn, of deze regelen z.jn uit een zeer verward brein voort- Ïekomen. Het is mij moeielijk daarop te antwoor- on. Het is het gemis van dien kalmen en waar-' digen toon, die den man van wetenschap zoowel in zijn schrijven als in zijn spreken kenmerkt, wanneer hij met ernst waarheid zoekt, welke mij dit raoeie- lijk maakte; terwijl de fijnheid van vormen en vau stijl mij daartoe ook niet bijzonder aanmoedigde. Doch komen wij ter zake. Te midden der verwar ring wilt gij tooh nog schijnbaar eene zekere regel maat in aoht nemen én uw schrijven in twee deden splitsen. Het sub 1° door u gezegde ga ik hier liefst met stilzwijgen voorbij; ik zou dat liever in een ander tijdschrift wenschen behandeld te zien; doch alleen wil ik hier zeggen, dat uwe redeneering voor 4nij al leen het bewijs levert, dat gij evenmm iemand in zijn spreken, als mij in mijn schrijven schijnt te kan nen begrijpen. Wat verder sub 2° door u gezegd wordt, verklaar ik niet te kunnen begrijpenwat gij wilt of wat gij bedoelt; want te midden van die verwarring en duis ternis kan ik geen enkelen lichtstraal opvangen. Ik zeide in mijn schrijven: De matuur is eetiwig eu on veranderlijk iu de toetten die tij opvolgt, en daardoor verstaat gij, alsof ik gezegd had: De natuur it eeuwig eu onveranderlijk, en dit geeft aanleiding tot de vraag, die gij aan Puilalethes richt: «hoe hij eene eeuwige natuur in verband brengt met de wording der hemel bollen, zooals die door de wetenschap wordt geleerd in de bekende neveltheorie." Terechtwijzend wU ik u alleen doen opmerken, dat*jk alleen sprak van de natuur ten opxiekie van en in betrekking tot hare wetten, want waar en wanneer werd door mii van eene eeuwige natuur gesprokenOok schijnen Je woorden eeuwig vastgestelde wetten der natuur voor u dezelfde betee- kems te bezitten als eeuwige nutuur. Maar verstaat gij dan nog zoo weinig uwe moedertaal? Een weinig verder lees ik: dat eeuwig vastge stelde natuurwetten niet kunnen veranderd of daarin willekeurig ingegrepen kan worden, zal ieder mensch, die een gezond verstand heeft, van harte toestem men;" en een paar regels verder volgt daarop als uit eenen adem-—«de definitie is derhalve een holle zinledige klank." Bevat de uitdrukking eeuwig vast gettelde natuurwetten, die hier door u gebezigd en uil mijn schrijven gevormd wordt, of met andere woor den de natuur it onveranderlijk ten ovzickte van de wetten die tij opvolgt, de uitspraak der wetenschap en tevens .eene individuëele overtuigingwaarom mag ik mij dan niet een begrip vormen van dé beteeke- nis, uiej andereu hen ook ik aan een woord of zaak hechten. En kunt gij zoo ver dan nog niet doorden ken om te begrijpen, dat eene goede omschrijving of eene definitie van een woord, van eene zaak of gebeurtenis, welke deze ook zijn moge, *001* eene hollezinledige klank kan zijn P Maar wat bedoelt gii dan toch (met uw schrijven P Begrijptjgij zeiven wel wat gij denkt of wat gij wiltP Wat verder be treft net onderscheppen van een liohaam dat in den dampkring geworpen wordt: de kinderlijke zin, die daarin doorstraaltverbiedt mij daarvan nota te nemen. En tlhms kom ik tot den derden of laatsten vol zin, die (hwr u uit mijn schrijven werd gelicht; doch vergun mij/dat i, ik thans een weinig met u afdwaal en u een weinig op de hoogte der zaken breng. De manuk> zioh zulk een eervollen naam in de eerbiedwaardige rij van Europa's physiologen verwor ven had, deelde eenige jaren geleden de resultaten van zijn onderzoek mede en toonde aandat de kroont die bij den wil langs de zenuw baneu stroomt en be paalde spiergroepen tot samentrekking aanzet, waar door beweging ontstaat, eene voortplantiugsnelheid bezat van 32 ellen in de seconde. Door bet jongste onderzoek dat hieromtrent plaats had, en waarvan hot resultaat slechts drie wekeu geleden werd mede gedeeld, werd aangetoond, dat Helmhlotz, want dit was de man, dien ik zoo even op het oog had, ver schillende invloeden buiten rekening had gelaten en dat die voortplantingsnelheid geen 32 ellen in de Be- conde, maar tusschen 53 en 54 ellen bedroeg. Met deze resultaten van het oudere en nieuwste onderzoek voor mijnen geest schreef ik neder: «Dat de wil met bliksemsnelheid eenen prikkel langs de zenuwbanen doet henengaan en bepaalde spiergroepen tot samentrekking aanzet, waardoor beweging ont staat, dit is voor ons geen wonder." En terecht, want iets dat iedere seconde door ons geheel wille keurig kan ten uitvoer gebracht worden kan immers niet als zoodanig door ons beschouwd worden! - Deze volzin werd door u aangevallen, men had het recht te verwachten dat deze door u wcderlegd zoude worden, doch hooren wij hoe gij daarbij te werk gaat en antwoordt: Philalethes is toch. een wonderman, al tkant hij tekijnt de knntt ontdekt te hebben om den mensch in levenden en wakenden loettand verkeerénde alt een handtchoen te kunnen omkeerentoodat de binnenste zijde buiten komt; immers leert hii om, dat de wUdie met bliksemsnelheid eenen prikkel langs de zenuwbanen doet henengaan en bepaalde spiergroepen tot samentrekking aantel, waardoor beweging onlstain, voor om geen wonder is. Hij hee/t dm in de kersenkas gekeken en weet pre cies wat daarin omgaat. Ik schrijf deze regelen woor delijk af om zoo mogelijk u den onzin te doen zien die door u werd neergeschreven, want welke gedachte en bewijsgrond ligt in deze woordenP Ik wil nog eens, dook onder andere woorden voor u hetzelfde herhalen, om te beproeven, of dan de zin dier woorden door u kan begrepen worden, namelijkHet is niets bijzonders voor onsdat in gezonden toestand door den wil eene kraobt langs de zenuwbanen stroomt, welke eene voort plantingsnelheid bezit van 53—54 ellen in de seconde, eu dat daardoor eene samentrekking of beweging in bepaalde spiergroepen ontstaat. Om het tegendeel hiervan te bewijzen, schrijft gij eene phrase neder om trent het pantheïsme, het materialisme, een volzin om trent de zoo duistere verbinding van ons geestelijk aan zijn met de stof; doch wat heeft dit alles met mijn gezegde gemeen, en begrijpt gij ook nu nog niet, dat dit alles, met den geweldigen sprong, dien gij in uw gedachtenloop maaktet, zonder dat gij a zeiven hiervan bewust waart, geheel en al hors de raxson ligt. Wild en woest slaat gij om u henen, begrijpt met wat gij denkt en wat gij schrijft, veel minder nog verstaat gij den zin van datgene, wat zoo eenvoudig en helder in uwe moedertaal voor n werd neêrgesohreven. En nu vraag ik eerlijk weg, en deze eigenschap sohijnt gij mij in uw schrijven toch in eene* zekere mate te moeten toekennen: heb ik te veel gezegd, toen ik bij den aanvang van mijn schrijven zeide, dat die regelen, door u neêrgesohreven, uit een zeer verward brein waren voortgekomen? Ik had in mijn schrijven een punt van uitgang, een centrum waarom ik my als het ware bewoog, en nadat ik daarbij een blik geworpen had op een gedeelte der natuur met hare krachten en verschijnselen en waarin ik slechts de grootheid van den Schepper vereer, keerde ik weder tot het punt waarvan ik was uitgegaan. En wat werd tegenover zulk een regelmatigheid door u daarentegen gedaan!* Vier volzinnen werden door u aangevallenzonder dat de zin cn beteekenis door u begrepen werd. Gij wist daarbij niet eenvoudig en helder te denken, vandaar dan ook die verwarringen dat gebrek aan regelmatigheid daarin. En wat was de oorzaak hiervan? Het was alleen dat gemis van die noodzakelijke kennis, waardoor men alleen in staat is met een reinen en onbenevelden blik de dingen te over zien en zieb op het standpunt te bewegen, dat ik mij gekozen had. In de wereld der wetenschap zien wij in onze da gen eene rustelooze werkzaamheid en in alle richtin gen strekt zich het onderzoek uit. Nimmer hebt gij aaarin een werkzaam aandeel aan de critiek genomen maar vóór dat gij u in die wereld der wetensohap be geeft maak u dan eerst vertrouwd met het tegenwoor dige en vroegere standpunt daarvanzorg ten allen tijde, om vast te Btaau op uwe voeteu, want anders loopt gij gnoot gevaar, te midden van het leven en de be weging, die daarin overal heerscht, u niet te kunnen I staande houden eu onder de voeten te gerakeu. Leer I alvorens eenvoudig eu helder te deukeu, eu deu ziu en de beteekenis te verstaan van datgeue, wat zoo eenvoudig voor u wordt neêrgesohreveneu leen,bo venal achting eu eerbied te koestereu voor de denk beelden en overtuiging van menschen, die anders denken dan gij, want waarlijk, dit was niet het ge ringste gebrek, dat wij iu uw schrijven vonden. Wat uwe fijnheid van stijl en van vormen, en uwe keurigheid m het kiezen uwer beelden en uitdrukkin gen betreft, deze ga ik hier met stilzwijgen voorbij, omdat zij geene betrekking hebben op hetgeen ik ne- derschreef en deze meer tegen u zeiven dan tegen mijn schrijven getuigen. Het is de eerste maaldat ik mij richt tegen een schrijveu als het uwe; de verstandige en denkende mensch zal het misschien verkeerd vinden, dat ik daar aan eenige ledige oogenblikken besteeddewant ai staat iu de wereld der wetenschap niemand in zijn schrij ven of spreken buiten de critiek, dit was wel het ge val met uw Bchnjven. En hiermede besluit ik deze regelen. W amieer geene koogere belangen het van mij vorderen, zal ik wellicht geen lust meer bezitten om tegen iemaud te schnjven, aie nog zoo weinig wist te denken, en aan wien het karakter der wetenschap nog zoo weinig bekend was. Philalethes. Mijnheer de Redacteur Met verwondering las de kerkeraad der Herv. Ge meente te Leksmond in uw weekblad van 19 Decem ber j. 1., dat een lid dier Gemeente zich beklaagde over de verkeerde administratie der diakeuen, omdat deze, volgens zijne meeuinggoederen ten behoeve hun ner armen doen leveren door personen, die niet tot die Gemeente behooren. Genoemde Kerkeraad vermeent evenwel, dat de ge- eerde' inzender sleedt op de hoogte is van de hande lingen der diaconie, dewijl hij anders zulks niet in een publiek blad zou geplaatst hebbeu. Het is toch steeds de gewoonte der diakenen, alleen ter markt te gaan bij hen, die leden hunner Gemeente zijn. Wanneer evenwel de noodige goederen bij hunne gemeenteleden niet in voorraad zijn, dan zijn zij na tuurlijk verpligt te gaan waar ze te verkrijgen zijn. Hoogst aangenaam zou het dus den Kerkeraad we zen, indien de schrijver vermeende, dat hij of ande ren verongelijkt werden, zioh regtstreeks tot hen te wen- -den, waar hy zeker zon zijn, verhooring te zullen vinden, indien er grieven bestonden. Dit was edeler, dan in een naamloos schrijven, per sonen, die eene hoogst moeijehjke taak te vervullen hebben, onschuldig verdacht te maken. Namens genoemden Kerkeraad, ,J. VINK, Leksmond. Boekhouder dier diaconie. Mijnheer de Redacteur t Uwe kantleekenjngen op mijn schrijven der voor gaande week- geven mij aanleiding daarop terug te komen. Eerst eene confidentie: een grimlach heb ik niet weerhouden, toen ik de lengte Uwer aauteekeningen gewaar werd. En toch was en ben ik onnoozel ge noeg om te geloovcn dat Uwe antecedenten eene heu- ■che waarschuwing niet overbodig deden zijn. Wees echter gerust; 't is mijn voórnemen niet met eene doornen- en distelen-lezing uit vroegere nommers Uwer weekbladenvoor den dag te komen. Ik wijt deze aan onbekendheid met Katholieke zaken en belangen maar iuist van daar in eene zoo gcwlohtige en der Katholieken zoo dierbare zaak als het Concilie, mijne waarsohuwingaan welke ik stoutweg dc verzekering toevoeg, dat UEd. jegens uWe Katholieke lezers, al zijn ze de minderheia en daarom te meerfair wilt wezen. Dat de wonld-be liberale bladen op pampkletteu ge lijken wanneer zij over de Katholieke kerk schrijven, is ieder Katholiek, die ze nu en dan inziet, genoeg zaam bekend. Dat UEd. dat hatelijk woord op Uwe eigene be richten hebt toegepast, is zeker mijne schuld niet; en, zoo UEd. iets op den zinbouw vau mijn schrijven hebt af te wijzen, verwijs ik UEd. naar uwe eigene correspondentie, voorkomende in hetzelfde N°. 25. «De berichten uit Oudewater etc." Mijne waarlijk niet onbillijke vraag was dat UEd. in Katholieke be langen Katholieke bladen zoudt raadplegen; want noen de Pallmall Gazette, noch de kinderen Israels van het Handelsblad, noch de moderne ex-predikanten van de Nieuwe Rotterdammer, zijn hierin zegslieden waarop men het recht heeft zich te beroepen. Ik geloof niet dat uw blad daar zehs voor uw hervormde kerk-nieuws (dat zeer goed, zoo het als blad vulling onnoodig iskon gemist worden) te rade gaat. Het is heel gemakkelijk de verzekering te geven, «dat UEd. nooit andersdenkenden in hunne godsdien stige overtuiging zult kwetsen"; maar UEd. zult mij de bemerking ten goede houden dat UEd., zooals bij andersdenkenden in den regel bet geval isniet veel begrip hebt van de godsdienstige overtuiging der Ka tholieken. UEd. getrouwe lezer en aoouné O. B. v. B. Het bevreemdt om teer, dal de Heer 0. Ii. in boven- 1 taanden brief van verschillende taken spreekt, die in geen het mimte verband-staan tot het ter soek, dat wij hem dedenen dat hij de hoofdtaak zorgvuldig vermijdt. In plaat* com mede te deelen, toat hem in de berichten omtrent het Concilie, voorkomende tn No. 24 onzer cou rant hindertwaarom tij niet goed tijnof waaruit het blijkt dat zii tijm overgenomen uit slecht ingelichte bla den, verandert hij van terrein, en brengt eene Yeekt aan merkingen te berde, die ieder op tick teloe wederlegging tonden kunnen uitlokken. Wij tullen den Heer 0. B. op dien weg niet volgen en lalen het oordeel over de wanrie m den vorm tijner vete beuhuldigingen gaarne aan ome lezers over. Eéne taak mogen we intmichen niet verzwijgen Al de aanmerkingen en beschuldigingen van den Heer v. 3. hebben, zooals men weel, hun grond in de opna me van de beide berichten omtrent het Concilie, voor komende im No. 24 van om Blad. De Heer v. B. komt legen die bene kien op, raadt om aan Katholieke Bladen te raadplegen, en ontzegt ons het recht om te beroepen op de Paft Malt Gat et tehet Handelsblad en de Nieuwe Rotterdamsche Courant. Welnu, de Heer v. B. kan daaromtrent gerust tijn. Wij hebben een geheel ander blad, waarop toij om be roepen, een blad, dat de Heer 0. B. waarschijnlijk wel kent, en dat blad heet ,De lijd". Wanneer de Heer vB. No. C844 van Donderdag, 9 Dec. opslaat, tal hij tien, dat daarin onder den Met van Programma der Plegtige opening van het Concilie," des elf de ceremoniën worden vermeld, welke wij in om eerite bericht beknopt hebben opgegeven. Wanneer de Heer v. B. tde Tijd" leest, wut wij be twijfelen, van iemand die beknopte berichten daaruit wil geven, mocht men dit toch wel verwachten), dan tou hij hebben gezien, dat wij het tweede bencht omtrent het Concilie, ook voorkomende in No. 24 van om blad, woor delijk ml hel dagblad de Tyd No. 6845 van Vrijdag 10 December hebben overgenomen. De Heer v. B. neemt dut de pen op tegen berichten, die hij ons self aanbeval, tegen berichten nil de Tüd I Na dete opmerking tal men om ten goede houdendat wij de verdere discussie met den Heer v. B. tham niet wemchen voort te tellen. Redactie. BlIiliRKLIJkE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 17. tot den 24. Dec. 1869. Geboren: Johannes Jacobus, ouders J. A. Keiler en G. J. Heidelaar.Dirkje, ouders A. Hoogendoorn en P. Karreman. - Johanna Elisabethouders J. Sohilt en H. Hartman. Teuntje, ouders P. Verheij en M. de Jong. Johanna, ouders C. den Haan on N. de Wit. Getrouwd: J. Meijer met N. M. Woudenberg. BBURSTUBM. Nederl., Werk. Schuld. Dito dito Dito dito Loten Rotterdam Spanje, Obligatiën Dito Buitenl. 1867. Portugal, Oblig. 1858. Dito 1856—1868. Dito 1867 Rus., Obl. Hope 1798 en 1816. Dito Hope, 5de Serie. Dito 6de Serie. Obl.-leening 1864 1000. Dito 1866 k f 1000. Dito 1860 2e leen. Dito 1867 Dito 1869 Aand. 1864 6 pet. Re. 100. Dito dito 1866 Oostenr., Obl pap. Mei-Nov. Dito dito Febr.-Aug. Dito in zilver, Jan.-Juli. Dito dito, April-Octob. Aand. 5 pet. ff. 500 1860. Dito fl. 100 1864. Italië Cert. en insch. Turk je, Oblig. Alg. Sch. Egypte Obl. pd.st.100 leeu.1868, N. America, Obl. V.St. 1882. Dito dito 1885 Brazil. Obl. 1865 Gr. Russ. spoorw. 5 pet. aand. Russ. spoorw. (Jelez). Russ, Poti Tiff is ik 1000. Russ. spoorw. Jelez-Orel 1868. Dito Kursk Charkow. DitoCharkow-Azowp.st. 100. Dito Moskou-Smolenksl869. Aand. Oostenr. nat. bank. IllinCentr. spoorw. cert. Aabd. dito constr. obl. Dito dito Debentures. Obl. St. Paul Pac. le sect. Dito dito 2e sectie. Dito,dito 1869 Zuid-1tal. Spoorw. Obl. pC. 28 Dacembsr. 68'/. «2'/. 84'/. 86'/. 26 26'/. 83 82'/, 98'/. 89 88'/. 80'/, 6iy, 61 229 221'/, 17'/, 66 55/i. 161 111'/, 60 H'»/i, 00 W/.. 210 200 81'/. 8iy, 80//, 78»/.. 80'/, 899 106'/, 92'/, 66'/, 67 78'/, COBRRSPONDmig. Uoor plaatsgebrek moeten wy veie berichten en ook het stuk van N. N. tot het volgend nommer laten liggen. 'I» Met bet volgend nommer le be- ginnenzallen wij voor ingezonden stukken niet meer dan ééne kolom ruimte beschik baar stellen, en verzoeken dus den geëerden inzen ders daarop te willen letten.

Schoonhovensche Courant | 1869 | | pagina 2