ontwerp, 3e gelegenheid worden geopend. Het port der dftgblndennamelijk één cent per hommerblijft onveranderdbehoudens even wel, dat voor nomtners van meerdere zwaarte dan van 40 grammeneen hooger port zal wor den ingevorderd. Het enkele port yan alle andere soorten van gedrukte stukken wordt daarentegen voorgesteld naar den maatstaf van 40 grammen, twee cent te doèn bedragen. Vermindering van het recht op de postwissels. In plaats van het tegenwoordige recht van één ten honderdwordt de heffing voorgedragen van een recht van vijf cent voor sommen van tien gulden en daarbeneden; voorts tien cent voor sommen van meer dan tien tot vijf en twintig gulden ingesloten,- en tien cent meer voor elke som van vijf en twintig gulden of een gedeelte ▼an vijf en twintig gulden daarenboven. Invordering van gelden op quitantiën. Krach tens eene geheel nieuwe bepaling, in het ont werp opgenomenbelast de postadministratie zich met invorderingen op quitantiën, tegen betaling van een recht van tien cent voor elke tien gul den of gedeelte van tien golden. De heer J. J. Cremer doet in het Vader land het voorstelom eene poging te doen in bet belang der fabriekskinderen. Daar de minis ter van binnenl. zaken heeft gezegd, nog geen wetsontwerp tot regeling daarvan te willen voor stellen, maar eerst ten opzichte van het verslag der commissie nopens den toestand der kinderen de uitspraak der openbare meening te willen ver nemen stelt de heer Cremer de teekening voor san een adres van dezen inhoud: vSire! Nu dd toestand der kinderen«erkende "in de fa brieken is gebleken slecht te zijn ten gevolge yan een te vroegen en te langdurig Voortgezet ten arbeid, naderen wij U. M. met eerbiedig ver zoek, dat het U. M. regeering moge behagen, eene wet in het leven te roependie het arme fabriekskind tegen eene onredelijke exploitatie be- •schermen, en het zoo mogelijk de gelegenheid fot eenp behoorlijke ontwikkeling van lichaam tn geest verzekeren zal." Goud», -3 Febr. Door Borg. en Weth. werd onlaugs uij den raad ingediend eene nieuwe ver ordening tot heffing eener plaatselijke inkomsten belasting. Het verschil tusschen deze en 4e be staande verordening is voornamelijk hierin gelegen, dat in de nieuwe wet niet zou worden opgenomen een wijze van heffing, waartegen bij de burgers groote bezwaren bestonden. De belastingschul digen hebben namelijk de keus om1°. opgaVe te doen van bet juiste bedrag hunner inkomsten; 2°. zich te rangschikken in een der klassen bij de verordening omschrevenen 3°. zich te doen aanslaan naar het 76- of lOOvoudig bedrag der hoofdsom van de vier eerste grondslagen der jijks- personeele belasting. Het was tegen dit laatste dat de Btem der burgerij zich zacht (maar toch ip toenemende maté) deed hooren. Burg. en Weth. hadden dan ook voorgesteld het uit de nieuwe verordening te lichten en daarvoor in de plaats te stellen, dat de rangschikking van den belasting schuldige aan hem zou worden overgelaten. Doch het voorstel mocht de goedkeuring van den raad niet wegdragen. Op voorstel van den heer Reu- tinger besloot de raad, met 7 tegen 5 stemmen, de heffing op den tegenwoordigen voet te doen voortduren. Opmerkelijk mag het hceten, d^t èn de burgemeester èn de beide wethouders voor het voorstel van den heer Reutinger stemden. Goud»25 Feb. Het drietal predikanten opgemaakt ia de vacature bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, bestaat uit de HH. J. H. F. Bloemera, te Waddinxveen, Dr. C. P. Hofstede de Groot, te Kampen, en Dr. A. R. Ruiten schild, te Oegstgeest. Stolwijk, 24 Febr. Begunstigd door heer lijk winterweder, werd Zondag 11. alhier een wedstrijd op schaatsen gehoudenwaaraan twin tig liefhebbers deelnamen. De eerste prijs, h f 20werd behaald door G. Graveland Gz. te Stolwijk, de premie door 1'. Rehorst te Ber ken woude, de tweede prijs door J. Donk, Jz. en de derde prijs door P. Kapteinbeiden te Stolwijk'terwijl aan eiken rijder, die zijne partij de nederlaag gaf, 1 ten deel viel't welk ook onder dg^uimder uitstekende rijders veel animo gaf om nunne uiterste krachten iu te spaunen, ten einde'elkander den loef af te steken. On danks er een ongekende massa toeschouwers en schaatsenrijders op de baan aanwezig waren liep alles in de beste orde af. Tot secretaris van den Polder Beiersche werd Maandag 11. verkozen W. Boer, tot dus verre Penningmeester van voornoemden polder in de plaats van J. de Jong, Ez., die voor deze betrekking bedankt had. Kinderdijk, 24 Febr. Gisteren-avond hield Ds. J. Beijer, leeraar der Christelijk Gerefor meerde gemeente vau Alblasserdameene voor dacht in het Sociëteitsgebouw vOns Genoegen fen voorieele van de nagelaten betrekkingen van 80 Januari jl welke de som van f 40,05 heeft opgebracht. Woensdag hebben zich «Ie rechter van instructie en de officier van justitie vau Maas tricht naar Heerlerheide begeventen einde on derzoek te doen naar een moord. E$n kind van negen jaren dat, de mishandelingen zijner stiefmoeder moede, naar zijn grootvader was gevlucht, werd op aanraden der stiefmoeder door den vader van daar teruggehaald ente huis gekomen, zoodanig door den laatste ge slagen, dat het onder de mishandeling bezweek. Het lijk werd naar den zolder gebracht, en den arts diets gemaakt, dat het kind ten ge volge der strenge koude was bevroren. Deze ontdekte echter dadelijk de ware oorzaak van den dood en gaf hiervan onmiddellijk aan de justitie kennis. De onmenschelijke vader werd dadelijk in hechtenis genomen eu naar het huis van verzekering te Maastricht overgelra?ht. Te IJselmonde ontstond Woensdag na middag brand ia eea arbeidersbuis, bewoond door twee huisgezinnen. Door liet kloek beleid en de gepaste maatregelen van den rijksveld wachter 11. van Delft, g stationeerd te IJsel- monde, eu den brandmeester J. H. Nolen, is de brand tot één woning beperkt. De inboe del is er nagenoeg geheel uit gehaald geworden. Het huis was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. De gemeenteraad van Vianen heeft beslo ten, om aan de Tweede Kamer een adres iu te dienen, houdende bezwaren tegen het wetsontwerp op de rechterlijke indeeling, speciaal ten aan zien der voorgestelde opheffing van het kanton gerecht aldaar^ en toevoeging dier gemeente aan faet kantongerecht IJseistein, en wel op grond dat de alles beheerscheude vraajjblijft de rech ter, hetzij met een groot, betzij met een klein rechtsgebied gemakkelijk genaakbaar voor de justiciabelen? ten aanzien van elke indeeling in een ander kanton, Totstrekt ontkennend be antwoord moet worden. Daarbij is Vianen eene bloeiende gemeente, op korten afstand omringd van talrijke eu welvareude kleinere gemeenten, en daarenboven in 't bezit zoo van een uitne- meudgeheel nieuw ingericht lokaal voor de terechtzittingenals van eene uitmuntende in richting voor kantonnale gevangenis. Ds. W. J. Geselschap, te Delfshaven, heeft voor het beroep naar Bergambacht bedankt. Een voornaam landeigenaar fe Kollum, in Frieslandhad ten vorigen jare een boerenplaats verhuurd voor den tijd vau vijf jaren aan een paar jongp lieden. De boer komt in den loop des jaars te sterven, eu de vraag wordt gedaau of de weduwe nu nog vier jaren op de plaats kan blijven of niet. De eigenaar komt haar voor en zegt: vik laat de plaats publiek verhu ren en wayfpj jaarlijks meer opbrengt dan waar voor gij haar gehuurd hebt, is voor u.'' Wat gebeurt? De plaats heeft per jaar 12O0 meer opgebracht dan bij de vorige verhuring. De weduwe ontvangt nu in vier jaren f 4800, zon der dat zij er iets voor behoeft te doen. Bij de hardrijderij op schaatsendie te Jutphaas gehouden werd, is de eerste prijs be haald door Bos uit Utrecht en de tweede prijs door den jongeheer van iiuitema te Vianen. Te 's Hage bestaat het plan, om op grondrente uit te geven perceeleu in het Alex- audersveld, een groote dorre uitgestrektheid gronda tusschen de Javastroat en het Sciieve- mngsche tolhektot het bouwen van 4 villa's en 28 huizeu met tuinen. Daar aan dit plan verbreeding van den Scheveningschen weg en van den doorgapg door bet tolhek aldaar verbonden is ziet men hier een groote verbe tering in. Keulen, $5 Febr. Waterstand 5 voet 1 duim boven nnl. De rivier zonder drijfijs. Zaterdag morgen, ongeveer ten 41/« ure, had op 20 minuten afstand van Wageningen, op den publieken straatweg naar Arnhem eene brutaio aanranding plaats. J. F. Jansen, den vorigen dag getrouwd, ging naar Renkum om van daar een kar te halen, Jen einde zijne meubels daarmede naar Tiel te vervoeren. Aan de scheiding van de landgoederen Belmonte en Kortenburg gekomen, ontmoette hij een persoon van groote taille met een zwepen,.baaii,jlre zich overigens zwart en enkehbaar gemaakt nad. Deze vroeg hem om een pruim tabak; J.daar aan niet kunnende voldoen zag nn de toebereid selen om aangegrepen te worden. Onmiddellijk was hij op tegenweer bedacht, doclv moest wel dra voor de overmacht bukkenwant onder de worsteling verscheen eeu tweede persoon uit het houtgewas, die Jansen van achtereu aangreep en hein, de nagels in den nek zettende, op den grond wierp. Weerloos op den grond lig gende, zette een der aanvallers de knie op zijne oorst en wrong hem de keel dicht, waarna zij hem van zijn geld, zijnde ruim f 83, ontroof den en aanstalten maakten erin hem van zijne kleederen te ontdoentoen gelukkig eenig ge rucht heu in hunne verdere plannen stuitte. Zij wierpen den ongelukkigen J. voorover in het houtgewaswaar hij machteloos bleef liggen totdat eene hondenkar gepasseerd was. Alsim kwam iemand, zeker een der rooverswelke J. in den nek pakte en hem over ongebaande we gen tot bijna in het bebouwde ge teel te van de buurt, waar de aangerande tijdelijk glhuisvest wasvooruit dreef en hembij het eerste men- schelijk gerucht dat vernomen werdaan zijn lot overliet. Te huis gekomen, viel de onge- lakkige in onmacht en heeft hij nagenoeg den geheelen dag onder vreeselijke pijn in de borst, sprakeloos doorgebracht. Zijn L-estand is gelukkig beterend. De politie en justitie is ijverig in de weer om de mis dadige» op te sporen. Reeds zijn er eenige personen onderhoord eu in hechtenis genomen, doch ook weder op vrije voeten gesteld. Om de publieke veiligheid hopen wij, dat het de politie spoedig gelukken mag, deze onverlaten onschadelijk te maken. WC. Zondag middag om 4 uur begon eens klaps de Maas voor Pernis los te breken, ter wijl naar gissing wel 500 menschen zich op het ijs bevonden. Deze hadden werk er af te komen. Gelukkig is het ijs weder vast gaan zittenanders waren wellicht de ongelukken niet te overzien geweest. Bij den jongsten brand te Rijswijk is voor een® waarde van f 20.000 aan effecten verbrand. Men schrijft uit Oost Dougeradeel (Fries land) Als iets zeldzaams kunuen we vau hier berichten, dat in ouze gemeente, nl. in het dorp Ee, eene kalf koe is verkocht Voor de enorme som vau 400. Wanneer deze koe een kalf van 't vrouwelijk geslacht mocht voort brengen, is ook dit verkocht, dadelijk na de geboorte af te leveren, voor de buitengewone som van 50. Genoemde koe, zoo beweren kenners, is misschien't kostbaarste en schoonste dier in zijn soort, iu de gausche provincie. Aan de Hollandsche Uzeren Spoorweg maatschappij zijn de voorwaarden medegedeeld, waarop de minister van binnenlaiidsche Zbken door den Koning gemachtigd is, haar concessie te verlpenen voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Amsterdam over Hilver sum en Amersfoort naarZutfen, met-een zijtak van Hilversum naar Utrecht. Daarbij is de voltooiing uier wegen binnen zes jaren ver plichtend gesteld. De hulponderwijzer P. te Dordrechtdie in arrest was geuömen, als beschuldigd van een jongen op de openbare armenschool zoodanig mishandeld te hebbendat hij aan de gevolgen daarvan zou zijn overleden, is op vrije voeten gesteld eu van alle rechtsvervolging ontslagen. Te Zalfc-Bommel zijn deze week de kippen eieren verkocht voor twee en een halve cent per stuk; zelfs in den zomer waren ze voor dien prijs niet te koop. Een ontzettende ramp heeft Scheveningen weder getroffen. Niet minder dan 14 brave visschers zijn niet meerVolgens een uit Vlie land ontvangen telegram zijn twee zich op de visscberij bevindende Scheveningsche pinken Maandag middag voor de haven omgeslagen en hebben al de opvareuden bet leven verloren. Zondagavond had te Oldebroek het vol gende vreemde voorval plaats: Bij het avond eten proefde de vrouw des huizes, dat de brij op haar bord een bijzonder ouaangenamen en bitteren smaak had, zoo erg, dat zij zoowel als alle huisgenooten die volstrekt oneetbaar vonden, terwijl die op de borden der huisge nooten, hoewel uit denzelfden pot afkomstig, niets bijzonders aan zich had en zonder hinder Knuttigd werd Het voor de vrouw bestemde rd brij werd toen den hond voorgezet, die ongeveer 1/i uur na het eten daarvan stierf. - Op nieuw loopt thans in de residentie het gerucht, dat onze vermoedelijke troonopvplger eerlang in het huwelijk zou treden, eu wel met eene Duitsche prinses. Men brengt de voorgestelde reis der koningin, die Duitscliland zou passeren, met dat voornemen in verband. Langerak, 25 Feb. Als;eene zeldzaamheid verdient vei melding, dat voor eenige da^en bij de landbouwers de gebroeders Rozendaal Wz., ééne koe drie gezonde kalveren heeft ter wereld gebracht. 't Ijsvermaak en bepaaldelijk de hardrij- derijën om prijs en premie, om gouden horloge en zilveren koffiekan, waren in 't Noorden het groote thema van openbaar discours. De bevolking was er niet te huis, dat mag men met recht zeggen. De herbergen maakten in tusschen goede zaken trouwens onder deze zijn er, die, na eeu winter zonder ijs, de huur niet kunnen betalen. Vreem delingen die voor 't eerst zoodanige hardrijderij zien, staan verstomd over het bovenmenschelijk werk, dat een Noorman, ook een wèlgegoede, doen wil, voor 100 h 150, plus de eer. Met medelijden moet men soms een overwinnaar aanzien, als hij den laatsten rid gedaan heeft. Een paard van van Gend en Loos nlt en beeft en zweet, na een vermoeienden ridniet als hij. Zulk eene inspanning brengt al zijne spieren in stuiptrekkende beweging, 't Gebeurt dan ook, dat eeu rijder in één rid zijne gezondheid knakt CU de baan niet weer intreedt, ja 'tis geschied, dat een mededinger den avönd van deu dag des wedstrijd8 niet beleefde 1 Gaf men prijs en premie op fraaielegant rij den, dan zou de gezondheid er niet^bij lijden, maar 't is hier de oefening van dolle kracht, die de zege behaalt. Hoe'tzij; ook in Holland komen de hardrij- derijën in zwang, en de Fries moge daar nu nog komen om den prijs te winnendat zal spoedig veranderen. Ik kwantzag en overwondat kan hij nu al niet meer zeggenzoo als Zaandam onlangs be wees. Een ingezeten van Bergambacht ontving dezer dagen den volgendenletterlijk overge nomen brief: //Mij heer nu wetik een witte ker Does hij is een Zieraat voor Den Mensch in Mankeert niets als praten in heeft 5 jongen gehat van De zomer Die hebben opgebracht 26 guldens hier wort voor gevraagt 10 gulden dan kunt gij Morgen laten halen Door Den post om hem te zien in Dan ver Zoek ik iets voor Mij inoete in op Zoeke volgens ont Dekking zou hij Mo gelijk 2 guldens Min Dir gaan uit Den lin kerhand eet hij niet Uit Den regtterand bit hij voor Zijn eeten iu veeg zijn Mont of in Meer andere stukke." Volgens het Antwerpsch dagblad nde Koophandel" heeft onlangs te Vlissingen het volgende koddige voorval plaats gehad. Een gehuwd man had nog al eens de gewoonte wat diep in het glaasje te kijken, en wanneer 'hij "dan te buis kwarn, begon zijn wederhelft op te dreahen. In een dezer laatste twisten be dreigde rij, hem op te zullen hangenwanneer dit nog eenmaal gebeurde. Dien dag nu kwam hij wederom dronken te huis, of bever, hij hield rich zoo, otn te zien wat zijne vrouw doen zou. Nauwelijks zag zij hem waggelend binnentreden, of een vloed van scheldwoorden trof hem. Hij hield zich stil, zette zich bij de kachel en viel weldra schijnbaar in slaap. Die onverschilligheid maakte Xantippe woedend zij begaf zich naar boven, maakte eeu opening in den zolder en liet daardoor een touw zak ken; zachtjes kwam zij weder naar beneden en maakte een atrop, dien zii om den hals van haar echtgenoot sloeg. Vervolgens keerde zij weder naar boven om hem op te halen. Intus- sclieu maakte de man zjch haastig los en boud het touw aan den poot van de kachel. De vrouw trok eu de kachel ging omhoog; dit maakte groot gedruisch, doch zij meende dat haarman spartelende tegen de kachel stampte. Zoodra zij de koord had vastgemaakt, liep zij achter het hui» uit, om de politie te verwittigendat haar man zich had opgehangen. Terstond be gaven twee agenten, vergezeld door de vrouw, zich naar het huis; maar, o wonder, toen zij binnenkwamen, zag men g;rust den man eene pijp zitten te rooken en de kachel in de hoogte hangen. Daar stond nu de vrouw beschaamd en ver slagen maar het ergste van do zaak isdat de twee agenten haar naar het politic-bureau brachten, waar ze gehouden werd ouder be schuldiging van poging tot moord op haren mau. Dezer dagen floot een Fransch soldaat de Marseillaise. Zijn kapitein nadert en zegtWat hoor ik Keurt gij dau dit stuk goed h" //In geenen deele," antwoordde de soldaat, zonder tn het minst verlegen te worden, //ik fluit het uit." De heer P., die ten vorigen jare een reis in de Vereenigde Staten van Nooid-Amerika deed, veriiaalt, dat hij iu de stad Nieuw-York op eeu morgen een bat bier liet ontbieden, om hem te scheren. Deze verscheen weldra, vergezeld van een grooten zwarten poedel, die, uadat de rei ziger ingezeept was, terstoud ging opzitten. n Wat scheelt dien liond toch?" vroeg de heer P. i/O," zeide de barbier, //als ik scheer valt er «el eens een stukje vleesch af, en dat lust hij zoo graag. Het is anders een lobbes, die geen mensch kwaad doet. Hij doet als de recenseuten, hij leeft vau den afval.'' De heer P. gevoelde geen lust meer, om zich aan de Amexikaanscbö scheerkunst te on derwerpen. MLDDEL TEGEN VOCHTIGE MUREN. Sedert eenigen tijd vindt men onderscheidene middelen aangekondigd om zich to ontslaan van den last van vochtige muren. Hoewel we op al die middelen mets weuschen af te dingen, als alleen dat ze vrij kostbaar zijn, willen We die middelen met nog één vermeerderen, dat ons sedert een jaar bij ondervinding gebleken is proefhoudend te ziju, eu daarbij het voorrecht heeft van te zijn hoogst eenvoudig eu goedkoop. Wanneer mou gelijke gewichls-deelen pik eu harst in eeu ijzeren pot smelt, eu dit mengsel* kokend op de vochtige muren brengtdan weten we bij ondervinümg dat behangsel-papier, daar overheen geplakt, goed hield, en na eeu jaar nog geen spoor van vochtigheid droeg. IKGEHM STIMiil Mijnheer de Redacteur f t In het vorige nommer van uw geacht blad komt een ingezonden stuk voor van den fleer J. van Santen Co., Directeur der Stoombuotdienst op de Lek, als zoude door mij eeu miujuist berigt zijn ingezonden aangaande ZBds. naam. ik heb gemeend daarop niet te mogen zwijgen, omdat de schrijver onder zeer eigenaardige vormen den minder ingewijden o. a in den aaan zoude brengen, dat de Correspondent van de Kinderdijk zonder nadenken maar langs zijn neus albohreel'. Het volgende moge dienen tot bewijs, dat de oudergeteekeude, als steller van dat berigt, heeft opgegeven .J. H. van Santen Co. en eene druk fout alieeu de oorzaak is, waarom er geplaatst stond J. U. van Santen Hz. Lie schuld ligi derhalve bij den zetter en met bij den Correspondent. Met de opname dezer regelen zal de Redactie van dit weekblad mij zeer verpligten. Hoogachtend, USd. Dw. Dienaar, P. A. VAN SCHAGEN. De door den Heer T. de Loos in het vorige nom mer gegeveue wenken bij het planten van boomen kun nen niet genoeg worden opgevolgd. ZRil. heelt echter een voornaam punt ver etdn, namelijk dat men vooral moet zorgen, dat de te planten boom gezond is en geene gebreken heeft, daar dit helaas! nog al veel voorkomt. J, OKHUIJAEN Zoon. Iemand, die zioh teekent .Een man uit het Volk", vraagt ons hoe het komt, ,dat van tedere alhier ge houden Volksvoordracht een verslag wordt gegeven iu de Schoouh. Cour., en van de lezing en bijdragen V&w vau ^uuren eQ Minderhoud met." Wij zijn den .man uit het volk" erkentelijk, dat hij o us aan eene zaak herinnertdie wij waarlijk had den verzuimd. Gedachtig aan bet /beter iaat dan nooit", willen we alsuog van de Volksvoordracht van 6 Feb. melding maken. De Heer vau Buuren, Hulponderwijzer aan de la gere school alhier, trad dien avond als eerste spieker op, en wel met eene rede over .Uitvindingen". Onze ruimte laat natuurlijk niet toe. eetfe ook maar korte schets dier lezing te geven; alleen achten wij het met ongepast er op te wijzen - hoe de spreker ont>< kendheid met zijn onderwerp/Verraadtwanneer hij beweert, dat de trap van ontwikkeling te Schoon hoven laag is, omdat d&ir ia de laatste eeuwen geene uitvindingen gedaan zijn. In de eerste plaats zal het de vraag zijn of de mate van ontwikkeling van een mensch gerekend moet worden naar do uitvindingen" die hij doet, maar vooral wenschen wij er op te wij zen, dat de spreker zioh vergist, wanneer hij beweert, dat hier geene uitvindingen zijn gedaan. Wel dege lijk werden van tijd tot tijd nieuwe praotisohe zaken iu de Goud- en Zilver-industrie uitgevonden en toege past; en boewei die werktuigen of hulpmiddelen niet wereldkundig worden gemaakt, en door oningewijden van miuder belang worden geacht, zij bewijzen me nig fabnekant uituemende diensten. Wat wij echter den spreker vooral niet kunnen vergeven, is, dat bij den naam niet genoeud heeft van een man, die vóór eenige jaren te dezer plaatse leefde en werkte, die. hoe eenvoudig en nederig ook van waudel, een sieraad was der maatschappij, een man, die het door onver- moeiden yver en vlijt op eene hoogte in de techni sche wetenschappen heeft gebraoht, die lang niet alle- duMgsch mocht worden genoemden die aan het zoo even genoemde vak vele en gewichtige diensten heeft bewezen. Moge de naam van den Heer L. Ceelen al niet in het geschiedboek van ons raderlaud onder de groote maumn p> ijken ja zelfs in deze Volks voordracht Zijn weggelaten het is o» eene behoefte zijne nagedachtenis recht te laten wedervaren, wan- ueer er sprake is vau de industriële mannen, en uit vinders iu onze gemeente. Eindelijk besprak de Heer v. B. de loonen der hand werkslieden en den zeer lagen trap van ontwikkeling, waarop deze lieden staan. Wij kunnen, hoe belangrijk dit onderwerp iser thaas slechts ter loops melaing van maken. Hebben wij eenigszins lang stil gestaan bij de lezing vau den heer van Buuren, over de bijdragen van den Heer Minderhoud kunneh we kort zijn. Twee der door den Heer M. voorgedragen dichtstuk jes achten wti voor eene Folk, voordracht ten eenen- male ongeschikt, eu het is niet dan met tegenzin, dat wij er melding van maken. Dej Heer Minderhoud begon met een vers over »de Duiten", waarvan de hoofdzaak nagenoeg deze is: .Alles in de wereld ge- scniedt om de duitenalles ja, alles; de doctor staat aan uw ziekbed om de duiten; de onderwijzer leert uw kind om de duitende geestelijke spreekt u over den godsdienstom de duiten, enz. enz. Wei twintig voorbeelden haalde de spreker aan om zijne hoorders toch maar goed te doen begrijpen, dat aflea «om de duiten" plaats heeft. Edele taak, niet waar!' om zóó tot bet volk te spreken! Maar er kwam nog meer. In het laatste versje werd bet publiek verteld, boe men met s-t-r-o-o-p de wereld doorkorht, en dit mede met voorbeelden opgehelderd. .Neem op uw levensweg overal s-t-r-o-o-p mede, en 't zal u welgaan." Ziedaar de moraal. Wij zullen hierover geen oordeel uitspreken, maar laten de waardeering van deze .bijdragen" gaarne aan onze lezers over. Redactie, KERKMROWS. HERVORMDE KERK. Beroepen: naar Srheceningcn P. Deetman te Ben- uekom, naar Winkel W. C. van Manen te Abben- broek, naar Waal en Koog C. J. van Vledder te Uuuduinen, naar Ut. Jonrga M. J. C. Wolf te Schaart- iergen, naar Rntanm ter Meuleu te Krouwen-Paro chie naar Oo-tent olie van iterson te Giethoorn Daar hotdorj, H. van Strien te Op- en Neder-Andet, naar ter A/trl Sikkes te Roven-Smilde. Aangenomen: Heilouw door M. A. van Booveu te Gieten Nieuwkerlc, [Jlit door J. G. Knottnerus te Eg nor ra. Bedankt: voor Harderwijk de Wilde te Poortvliet, voor Rrakel W. N. Coeuen te Doceren, voor Leimuiden J. van Herwerden te Lute,voor Ftmingen Gerth van Wijk te Kampen,voor Ooit burg Cordes te Priutenhagevoor Koudekerke van deu Bijtel te 's Greoelduin Kaprlle, voor UseeUtein F. W. Smits te Helleooehluit, voor Koekengen Nonhebei te Hui zen,voor EdPni J. Euderle te Ootierbterum, voor Enter van der Flier te Eemnei-fhnneudijkt. BIMmiJkE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 18. tot den 25. Februari 1870, Geboren:J acobu s M ari, ouders F. JSoeters en J. C, Verhaar Johannes, ouders A. Ponsioen en J. Neder- hof. Elisabeth, ouders H. Langerak en M. van Enge len.— Hendmus Cornelius, ouders T. Verbaan en A J. van den bergh. Hermina, ouders A. de Zeeuw en A. rim Al-kei. Overleden: J. Weudels, oud 18 jaren.

Schoonhovensche Courant | 1870 | | pagina 2