SCHOONHOVEN» COURANT WEEKBLAD r. 37. Z0NDA& 13 HAART. 1870. VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD. BINNENBAND. BUITENLAND. S. W. N. van NOÖTEN te Schoonhoven, Uitgevers. PRIJS DEZER COURANT Voor Schoonhoven per drie maanden f 0,60. Franco per post- 0,75. PRIJS IER ADVERTENTIE! Vjm 1 tot 5 regel»0,00. Iedere regel meer- 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco. als plaatsverv. kantonr. te Gouda. De officier van gezondheid 2e kl. W. Littel, wordt met 16 Maart a. s. gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De Agrariséhe wet is door de Tweede Kamer met 41 tegen 36 stemmen aangenomen. De Heeren Hoffman, de Brauw, Heemskerk Az. en Begram stemden tegen. Gisteren is met 49 tegen 12 stemmen aan genomen het wetsontwerp, houdende nieuwe be palingen omtrent de schatkistbiljetten. Tegen stemdeg de Heeren Hoffman en de Brauw. van *t Algemeen heeft zich dezer dagen tot Z. M. den Koning gewend met verzoekeen Wetsont werp te doen indienen tot regeling Van den Ar beid van kinderen in fabrieken. Ook de kamer Van koophandel en fabrie ken te Gorinchem beeft zich bij té» krachtig adres tot de Tweede Kamer gewend met ver zoek dat de Arrondissements-Rechtbank binnen die gemeente gevestigd moge blyvén. Men meldt uit Baarle-Nassau: rUit goede bron vernemen wijdat er aan de heeren van Heusden c. s., concessionarissen van den buurt spoorweg Tilburg-Drongelenaanbod is gedaan om hunne concessie over te nemen. De con cessie Drongelen-,Gouda zal binnen weinige da gen aan het ministerie worden ingezonden; het kapitaal wordt gefourneerd door groote inlandache als ook buitenlandsche huizen.” - Onder de verzoekschriftenbij de Tweede Kamer ingekomen, is er een, Waarin de adres sant klaagt, dat de grondwet en het burgerlijk wetboek, kom verbieden, met ziin stiefdochter te trouwenwaarom hij op herziening der grondwet en van het burgerlyk wetboek aan dringt. Een nieuw motief voor ben, die grond wetsherziening verlangen! De Kamer is zoo onwelwillend geweest op dit adres tot de orde van den dag over te gaan. Gorinohem, 8 Maart. De raadsoom missie dezer gemeente, in wier handen is gesteld het plan om eene hoogere burgerschool hier op te richten, heeft baar advies uitgebracht. De vraag of eeue hoogere burgerschool in deze gemeente wenschelijk is, heeft zij toestemmend beantwoord. Wat de kosten betreft, heeft de commissie be rekend, dat deze zullen bedragen 18,000; de ontvangsten raamt z’fj op 120ü. Zij stelt voor, de latijnsche school op te heffen en hare lokalen voor de hoogere burgerschool te ge bruiken. Groot-Ammers, 11 Maart. Gisteren be gaf zich de bode v. d. B. met den heer rijks- ontvanger naar Langende. Toen zij in den namiddag van daar terug keerden, weid v.ê. B., op de hoogte van het Schoonhovenscbe veer, plotseling door eene beroerte aangetast, aoodat hij aan den dijk neder viel. Door den heer Vonck, die met zijn rijtuig juist aldaar pu seerde te huis gebrachtis hij spoedig daarna overleden. Bergambacht, 10 Maart. Heden avond werd alhier de 6e of laatste vergadering ia de zen winter gehouden, van het gezelschap *W«i- terlezingen.” De opkomst was bijzonder groot. Zelfs waren verscheidene personen uit Ammers- tol, Stolwijk en Berkenwoude aanwezig. De spreekbeurt werd vervuld door den beer P. Verhoef, van Berkenwoude, die eene keurige rede hield óver de spreukvkennis is macht,” waarin hij vooral aan toonde hoe de meascb slechts door degelijk onderwijs tot kennis, «en daardoor tot macht geraken kan. Tot bereiking van dit doel was verplicht en kosteloos onder wijs een eerste vereischte. Met algemeen ge noegen werd deze rede aangehoordzoo ook de vele, zoo ernstige als luimige bijdragen, welke De graaf de kMontalembert, de oude, moedige strijder voor de belangen der Katho lieke kerk, heeft een brief geschreven, waarin hij tegen de woelingen der ultramontaansche partij te velde trekt en zijn dank betuigt aan den Bisschop van Orleans (Dupanloup) en die priesters, welke den moed hadden zich tegen het nltramontanisme te verzetten. Terwijl men er overal op uit is de bla den van het zegel te ontheffeu, heeft de re- geering te Bucharest (Rumenië) der Kamer van afgevaardigden een wetsontwerp voorgelegd waarbij het wordt ingevoerd. De koning van Hongarije (keizer van Oostenrijk) heeft het wetsontwerp bekrachtigd, waarbij het verplichte burgerlijk huwelijk in dit koninkrijk ingevoerd] on het huwelijk tusschen Christenen én Israëlieten veroorloofd wordt. De inwoners van Londen kunnen thans avond aan avond zich verlustigen in het aan schouwen van* stierengevechten. Een Spanjaard namelijk is uït Spanje in Engelands hoofastad aangekomen met picadors, stieren enz. Hij heeft er zijn arena opgeslagen en geeft nu eiken avond voorstellingen die druk bezocht worden. De gevechten verschillen slechts hierin van de Spaansche, dat de stieren niet worden afge maakt, aangezien dé degens der picadors van boven stomp zijn. De vlaggetjes, die in Spanje in het dier gestoken worden, worden er hier opgeplakt. Van de stieren zijn de punten der horens afgezaagd en deze van lederen knoppen voorzien. De South London Pres» zegt, dat aan de redactie van dat blad een monster vet is toe gezonden, getrokken uit de modder, afkomstig uit de Theems.Het vet is geelachtig van kleur en gelijkt veel op boter van mindere qualiteit. Hoe de vette bestanddeelen uit de modder wor den getrokken, kan het blad niet verklaren, maar zooveel is zeker, dat groote hoeveelheden van dat u moddervet” elke week naar Nederland worden verscheept, om in den vorm van Friesche boter op nieuw té Londen aan de markt te worden gebracht. SCHOONHOVEN, 12 Maart. De mazelen nemen dezer dagen ook in deze gemeente sterk toe. Z. M. heeft aan H. P. Voorduinop zijn daartoe gedaan verzoekeervol ontslag veneend Aan prins Pierre Bonaparte is door den procureur-generaal bij den Hoogen Raad van justitie het arrest beteekeud, waarbij hij wordt verwezen fi«ar de openbare Terechtzittingals mede de acte van beschuldiging, naar aanlei ding van dat arrest opgemaakt. Uit Tours, waar het proce,s zal worden gevoerdwordt ge meld, dat in de gerechtszaal aldaar toebereid selen worden gemaakt voor het oprichten eener galerij, met plaatsen voor 150 170 personen. In gewone omstandigheden kan de ruimte, voor het publiek in die zaa) bestemd, 250 h 300 personen bevatten. Die ruimte Zal echter aan merkelijk worden verminderd wegens de talrijk heid der jury, die in het geding van den prins uitspraak moet doen, het groot aantal getuigen en de aanwezigheid van een 30- 40tal cor respondenten van dagbladen, enz. Sinds eenige dagen is geheel Parijs onder den invloed van de vaccinomanie. Iedereen laat zich inentenen de Prance verhaalt een voor beeld van den ijver, met welken zelfs ambte naren op de ministeriën zich voor een oogen- blik aan hun werk onttrekken om hun arm aan den dokter over te geven. Een der mi nisters gaf audiëntie; een bediende komt binnen en zegt: Mijnheer de ministerI de dokter is beneden. aNiet voor mij,” was bet antwoord, sik ben niet ziek.” //<Ja, mijnheer de mi nister, maar hij heeft eene koe bij zich.” #Hoe, een koe? Wat meent ge?” v/zJa, een koe, voor de vaccine.”” hVraag in ,de bureaux of er heeren zijn die zich willen laten vaccineeren.” En dus gebeurde het, zegt de France, dat een geheel staatsdepartement, mi nus den ministertegen de pokken gewaarborgd is. Juich, Frankrijk, juich! In den Rijksdag, zoo schrijft men uit Berlyn, heeft de heer Delbriick op eene tot hem gerichte vraag verklaard, dat de Bonds- regeering voornemens is in de eerstvolgende zitting een wetsontwerp tot regeling der munt eenheid in te dienen. De bekende industrieel, de heer Strous- berg, heeft in de provincie Posen (Pruisen) thans aangekocht een gezamenlijk bedrag van 29,677 morgen lands. De zuivere opbrengst dier goederen wordt geschat op 27,997 thaler. Deze bezittingen zullen weldra, naar men .ver zekert, worden vermeerderd met twee heerlijk heden, ter gezamenlijke grootte van 22,000 morgen. De bekende schrijfster Louise Mühlbach (Mundt) is door den onderkoning van Egypte uitgenoodigd tot een bezoek. Zij zal daarvan gebruik maken tot voorbereidende studiën voor een werk over Egypte. - Uit Rome schrijft men, dd. 7 MaartDe Paus, beschikkende op het verzoek der groote meerderheid van de bisschoppen, heeft heden het schema betrekkelijk de definitie der onfeil baarheid doen ronddeelen. De opmerkingen kunnen tot 17 dezer aangeboden worden. De vreugde is algemeen, en allerwegeheerschtver trouwen en hoop.

Schoonhovensche Courant | 1870 | | pagina 1