s' 2St SiiSi LAATSTE BERICHTEN. goed te stade komen; dat de aandacht der Fran- sc'% naMe wordt afgeleid van de binnenlandsche politiek, en het volk een oorlog wordt aange boden, waarin het mogelijk voldoening kan vin den voor zijn eerzucht, eq die voorzeker aller gemoederen zal bezig houden. Laat ons beknopt de gebeurtenissen der laatste dagen nagaan. Nadat Frankrjjk de candidatuur van Prins Leqpold had vernomen, schrijf het die toe aan de medewerking van Pruisen, en eischte dat de koning de toestemming tot die candidatuur zou intrekken. Hoewel Pruisen verklaarde offici eel niets van de zaak te hebben geweten en niets mek de Spaansche zaken te maken te heb ben werd Frankrijk dringender in' zijne eischen, totdat eindelijk de prins van liohenzoUern op stond en verklaarde dat hij, met het oog op de verwikkelingen waartoe zijne candidatuur aan leiding gaf, die candidatuur voor den Spaanschen troon van de-hand heeft gewezen. Nu ademde men vrijer en meende men, dat, nu de aan leiding tot den twist was weggenomen, ook de oorlogsgeruchten zoudeh verdwijnen. Maar dit was misgerekerjd. Frankrijk nam geen genoe gen in die terugtrekking alléén, maar wenschte meer. Te Erna, de liefelijke badplaats, waar de natuur nu vooral zoo tot vrede stemmen moest, bevond zich de koning van. Pruisen. De franscHe gezant de Heer Benedetti, deed den Koning aldaar den eisch hem te machtigen dat hij naar Parijs zou kunnen telegrafeeren dat de Koning de verplichting op zich nam, voor de toekomst niet meer er in toe te zullen stem men, als de prins van Hohenzollern op zijn be sluit omtrent de candidatuur zóu willen terug^ komen. De koning van Pruisen gaf te ken nen, dat hij den Franschen gezant niet meer wenschte te ontvangen, en liet dezen door den adjudant van dienst heggen, dat Z. M. den ge zant niets verder had mede te deelen. Deze» verklaring was voor Frankrijk genoeg. Gisteren ten één ure werd officieel bekend ge maakt, dat Frankrijk aan Pruisen den oorlog verklaard heeft, en dat deze oorlogsverklaring verhaast was door eeue circulaire, welke de ko ning van Pfuisen aan den pruisischeu gezant in 't buitenland had gezonden, waarin was te kennen gegeven: 1. dat de koning de beleediging, den Fran schen gezant Benedetti aangedaan, bevestigde; 2. dat de koning thans weigerde deu afstand van den prins v. Hohenzollern. 8. dat de koning den prins zijne volle vrij heid, om de Spaansche kroon aan te nemen, hergeeft. Dat het aan verschillende berichten en ge ruchten die niet allen eVen vertrouwbaar zijn niet ontbreekt, laat zich denken, doch zooveel is zeker dat allerwege groote agitatie heerscht. In Parijs 'is de mobiele garde opgeroepen en hadden op verschillende punten demonstratieu plaats en kreteu: frLeve de Keizer" //weg met Pruisen!" vNaar Berlijn!" werden gehoord. Ook in de naburige landen neemt 'men voor zorgsmaatregelen. In België is door deu koning het besluit tot onthindrng der kamers herroe pen en Antwerpen in staat van tegenweer ge steld, én ook bij ons zullen die maatregelen niet achter blijven. Werd gisteren bericht dat Pruisen aan Nederland 40,000 man tot bezet ting der grenzen had aangeboden, doch dat voor dit aanbod was "bedankt, heden lezen wij dat. onsfe regeering de strikste onzijdigheid zal in acht nemen. De miliciens, die met verlof naar hunne haardsteden zouden terugkeeren, zijn in dienst gehouden en aan de officieren der aca demie te Bredi is verlof geweigerd. Ook meldt men dat de minister van oorlog zich naar Utrecht begeven heeft otn de nieuwe forten bij" die stad in oogenschouw te nemen en dat het fort te Westervoort van amfüunitie voorzien is. Op roepingen van miliciens schijnen nog niet noo- dig geoordeeld te wordenalthans hiervan is nog niets bekend. Ons Vaderland, hoewel neutraal blijvende, zal zeker den invloed van de gebeurtenissen, die er plaats grijpen, gevoelen. Voor handelaar en industrieel, voor landbouwer en rentenier, voor allen is de oorlog een groote ramp. De oor log men zou haast moeten vragenhoe is hij in onzen tijd nog mogelijk In onzen tijd vau verlichtingvaij beschavingvan voor- uitgung, van verbetering op elk gebied. Daar worden jaren aan jaren en duizenden bij dui zenden besteed om spoorwegen aan te leggen door de bergen en over de rivieren, en de oorlog vernielt ze in één oogwenk. Daar wor den tentoonstellingen van nijverheid gehouden en elk volk brengt er de vruchten van zijne vlijt en zijn nadenkenen de oorlog verlamt de industrie. Daar wordt een meuschenleeftijd ge arbeid om Voor den handel een waterweg te graven midden door de woestijnen de oor log doodt elke handelsonderneming. Daar worden wetten gemaakt om het leven van één mensch, ook van den grootsten misdadiger, te beschermen, en de oorlog vraagt duizenden menschenle- vens, ook dat van de besten onder ons. Nu de oorlogsfakkel eenmaal is ontbrand, is Nederland verplicht zich zelf te beschermen. «/Standvastig en kalm" sta het onder de Euro- peesche natiënen moet het zijnhet bewijze op nieuw dat de oude geestdrift niet is ver flauwd, maar allen goed-, en bloed veil hebben tot bescherming Van het dierbaar, gemeenschap pelijk Vaderland! Uit 's Gravenhage wordt medegedeelddat onze regeering aan Pruisen en Frankrijk heeft ver klaard', dat Nederland bij een eventueelen oorlog zijne strikte neutraliteit wil bewaren. Men ver neemt, dat inmiddels maatregelen zijn verordend ter beveiliging onzer zeegaten tegen mogelijke overrompelingen. De prins von Wied heeft van de Pruisische Re geering order ontvangen naar zijn regement terug te keerenhij vertrekt beden. Naar een gerucht wil, is er4sprake van eene wijziging in 't ministerie. Dit wordt evenwel on- dqr reserve medegedeeld. De Eerste Kamer is gisteren kort vergaderd geweest. Heden wórden de ontwerpen op de kala- miteuse polders, enz. in behandeling genomen. Men meldt uit Rome, dd. 13 Juli. In de zitting van het Concilie is het onfeilbaarheids- dogma roet 450 tegen 88 stemmen aangenomen. 62, stemme» wérden voorwaardelijk uitgebracht. LI. Zaterdag-avon4 bezocht een troepje Zi geuners, bestaande uit twee mapnen, twee vrou wen en twpe kinderén, vergezeld van een par beren en een paard, deze stad. Zeer spoedig werden deze vreemde gasten doof de politie buiten de gemeente, aan de overzijde der rivier, gebracht. *Goud&, 15 Juli. De eenige zoon. van G. Blom uit de Vlamingstraat alhier, zijn vader vergezellende op een reisje naar Utrecht, dat per schuit gedaan werdisdoor welke om standigheid weet men .nietin het water gé vallen eu verdronken. Hij was aan het roer op een stoeltje gezeten om de schuit te sturen, terwijl de vader voor de lijn liep. De verkeerde richting, die de schuit namdeed den vader om zien en hij moest toen vernemery dat zijn zoon reeds te water was. De pogingen van aen va der om zijn zoon nog te redden, zonden hem bijna het leven hebben gekost. Sinds langen tijd is alhifer een geheel huis gezin onder behandeling van den docter geweest en toch gingen de patiënten eer achter- dan vopruit. Eene soort van verlamming scheen al len bevangen té hebben. E^n gelukkige inval deed iemand vragenzou hét water, dat deze personen gebrüiken, wel goed drinkbaar zijn Nadat men dit scheikundig had laten onder zoeken, bleek het dat het zeer vele looddeelen in'zich'bevatte, waardoor het zwaar vergiftigd was. Het niet meer* gebruiken van dat water deed spoedig eene gewenschte uitkomst zien. Ameide12 Juli. Op de zomervergade ring van het Depart. MeerkerkAmeide en om liggende dorpenaer maatschappij tot Nut van 't Algemeen, alhier gehouden, zij» de aftredende be stuursleden,' J. W. van Maanen, te Nieuwland, J. F. Schuld, te Meerkerk, en Th. A. Bercken- hoff, te Ameide, als zoodanig herkozen, terwijl in plaats van den heer A. P. H. A. de Kleijn, die als secretaris aftrad, en die niet wenschte op nieuw in aanmerking te komep, benoemd is de heer A. O. Plato, te Meerkerk. Vervolgens werd tot afgevaardigde ter algerpeene vergade ring verkozende heer J. Wvan Maanen te Nieuwland, en tot plaatsvervanger de heer A. O. Plato te Meerkerk. Ds. E. van der Kamp, te Puttershoek, ■heeft het beroep naar de Chr. Geref. gemeente te Noordeloos aangenomen. Tft predikant bij de Ctir. Geref. gemeente te Bergambacht is beroepen Ds. Kloppenburg te Oud-Vossemeer. Ds. J. van Loon, predikant te Leksmond, heeft het beroep naar Warder aangenomen. Hoornaar, 15 Juli. Heden namiddag is door den Kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier beroep uitgebracht op dep heer W. van Dis, pre dikant te Hey- en Hoeicóp.% Berkenwoude, 14 Juli. Mocht deze ge meente "lang van de zoo algemeen heerschen.le mazelen bevrijd blijven, thans evenwel begin ne» ook de sporen er van zichtbaar te worden. Reeds zijn enkele kinderen er .door aangetast en wel in een vrij hevigen graad. Door den heet J. Bezemet Cz. te Berg- Ambacht is voor de som vau 2844 aange nomen het leggen eener kade door den boezem te Puttershoek. Men verneemt dat te KRIMPEN a/d IJsel een adres aan de syuode geéirculeerd beeft tot het verplichtend stellen der doopsformule. Vreemd is het echter dat dit geheel buiten den predikant en den kerkeraad is omgegaan; deze moeten er zelfs niets van geweten hebben. Ook zegt men dat er slechts een twintigtal namen op geplaatst zijn. Voorwaar niet te voel iu een gemeente van 1500 zielen. Zulke handelingen, die als ter sluiks geschie den, in Allen gevalle zonder voorkennis van de hoofden der gemeenten, zijn natuurlijk niet bevorderlijk aan rust en broederzin; zij kweekeu veeleer kwaad bloed en onrust. Toch meent de synode en ook zekere partij in de kerk dat het verplichtend stellen aer doopsformule een maatregel van orde is^ dit wordt althans gezegd. Dé collecte voor de noodlijdenden te Bodegraven heeft in "de gemeente KRIMPEN a/d IJsel opgebracht de kapitale som van100; vergeleken bij andere naburige gemeen teu mag dit, bedrag zeer boog genoemd worde». Op de aanvrage door deu gemeenteraad van KRIMPEN a/d IJsel om sabsidie te mogen ontvangen voor de vergrooting van het schoollocaal, hebben provinciale staten gunstig beschikt. Men verwacht uu binnen kort de aanbesteding; zoo zal er dan eindelijk voorzien worden in de zeer dringende behoefte aan plaatsruimte. De school toch, die voor 100 kinderen gebouwd is, wordt sinds ettelijke jaren door 150 k 180 leerlingen bezocht. Gorinohem, 14 Juli. Bij de verkiezing voor een lid vau den gemeenteraad alhier zijn ingekomen 258 stommen, waArbrj 6 van on waarde, zoodat de volstrekte meerderheid 127 stemmen bedroeg. Daarvan waren uitgebracht op de heeren Teuuis van Andel 150, D. van 'tSant 90, J. Dingemans 3 en op diversen 9 stemmen, zoodat de heer Te»nis van Andel verkozen is. V Leerbroek, 14 Juli. Een zwaar ouweder Woedde 11. Zaterdag boven deze en omliggende gemeenten, zonder evenwel brand te veroorza ken. Daarbij óntlastte zich echter eene hagel bui, die aan hennep, aardappelen e» vrucht- boomen groote schade heeft veroorzaakt. De hagel was zoo groot en zwaar, dat hier en daar de vogels dood bij den weg neérvielen. Bij vele bouwlieden is wel vodr 800 k 40übij enkelen zelfs voor 500in een enkel oogeu- blik vernield, terwijl sommigen zelfs geen zaai zaad voor het volgende jaar zullen overhouden. De consternatie was algemeen, te meer daar de hennep in de laatste veertien dagen tóó ge groeid was, dat men een goed gewas mocht verwachten. Arkel, 14 Juli. Terwijl de heeren jagers zich verheugen in het vooruitzicht op overvloed van hazenbetreuren de landlieden het, dat deze dieren nu reeds iu zoo groot getal aanwezig zijn. Niet weinig schade toch wordt door hen aan tarwe, hennepkool en andpre veldvruchten te weeg gebracht. Bij vervolging weten ze zich met hunne bekende vlugheid in tarwe en hennep te verschuilen, waarin «ij ruime gangen ge boord hebben. Met strop of strik zou menig haasje te vangen zijn; maar dit mag niet: 'tis bij de wet verboden! Bij de op den 4den Juli te PAPEKOP gehouden stemming, ter benoeming van een' polderschout van den polder Papekop en Die- merbroek, in plaats van den heer A. C. van Aelst Sr. <te Öudewater, die moest aftreden we gens zijne benoeming tot Hoogheemraad van het Groot Waterschap van Woerden, is gekozen de heer G. A. Muller te Gouda, burgemeester der gemeente Papekop, met 482 van de 433 uitgebrachte stemmen. Haastrecht, 16 Juli. In den loop van deze week zijn tusschen Oudewater en de Waaijersluis twee personen over boord gevallen eu verdronken. Stolwijk, 15 Juli. Op den 25 Juli a. s. hopen de echtelieden Jan Ooms en Victoire Eu- cresse Raboteaualhier woonachtighun gou den huwelijksfeest te vieren. De man, die, in 1798 te Stolwijk geboren, alzoo den ouderdom vau 77 jaren bereikt heeft, trad inr 1818 als vrijwilliger in dienst bij het Nederlandsche le ger, heeft in 1815 deu slag van Waterloo bij gewoond (waarvoor hem ook het zilveren kruis is toegekend), is later weder in dienst getreden en heeft, tijdens de revolutie in België', den tien- daagschen veldtocht mede gemaakt. Zijne vrouw werd in 1.799 te Parijs geboren en is alzoo 71 jaar oud. Deze heeft tijdens genoemde revo lutie bij het leger als„ marketentster gediend. Na de onlusten in het huwelijk getreden, heb- ben zij hun zwervend leven vaarwel gezegd en zoolang hun doenlijk was, voor zich en hunne kindereu met handenarbeid hun brood verdiend. Thans oud en arm is. hun lot verre van benij denswaard, te meer daar de man, voor eenige jaren door een beroerte getroffen gebrekkig is geworden en moeielijk gaan kan. Wij willen hopen dat de notabele ingezetenen dezer ge meente op den dag»-van hun feest hen rijkelijk in staat zullen stellendien dag nog eens recht aangenaam te gedenken. Beide zijn, hoewel zoo oud en in zulke omstandighedenaltijd nog vroolijk en opgeruimd, en het zou yoor hen zeker een groot genoegen zijnhet lief en leed van vroegfere dagen in deu kring van 40 kinderen en kleinkinderen nog eens te herdenken en feest te vieren een veteraan waardig. Op Zondag 24 Juli e. k. zal te STOL WIJK de plechtige inwijding plaats hebben van de nieuw gebouwde kerk der Ned. Herv. gem. De vorige kerk brandde met den toren af in den nacht van 10 op 11 Maart 1867. Van de nieuw gebouwde werd op 29 Juni 1869 de eerste steen gelegd door den heer T. J. Kroon, secr.-kerkvoogd. Deze nieuwe kerk is door den aannemer Johannes Ztfideryliet van Stolwijk zeer sierlijk gebouwd. Bij die inwijding zal voor het eerst gebruik worden gemaakt van den vervolgbundel der Evangelische gezangeu. Krimpen a/d Lek, 15 Juli. Maandag avond had alhier een treffend Voorval plaats. Twee mannen, varende op de stoomboot Wil lem 111, hier aan de werf liggende, gingen op genoemden avond zwemmen. Tot dat doel be gaven zij zich met denkapitein der boot in eeü roeibootje midden in de rivier, doch nau welijks waren zij te waterof een hunner ver dwijnt plotseling in de diepte. De kapitein liegeeft zich aanstonds naar de plaats des on heil», maar de man is reeds verdwenen. De verdronkene laat eene vrouw met zes kinderen na. Donderdag-middag is het lijk opgevischt en des avonds naar de begraafplaats vervoerd. De heer B. Leramen te LEKSMOND is benoemd tot organist bij de Herv. gemeente aldaar, en zulks in plaats van den neer K. van der Heiden, die deze betrekking heeft ne- ontvreemd van de Wed. van Noord, van hanr land aan den Korten Vliet. Het te kennen geven hiervan was voor den rijksveldwachter van Santen, onder Voorschoten gestationeerd, genoeg om op de verdere dieverij te surveilleeren en de dieven op de (laad te betrappen. Met dat doel is de- man Vrijdag-avond van huis gegaan, en met grond mag men vooronderstellendat de man deu dief óf de dieven werkelijk op de daad betrapt heeft; maar helaas ook dit, dat hij ziju dienstijver met den dood heeft moeten betalen. Althans den vol genden morgen waren weer struiken aardappelen opgedolven; inen heeft echter die aardappelen op het land laten liggen. Erger is het, dat van Santen tot heden is vermist; in den vroegen mor gen heeft men wel zijn pet yi den Korten Vliet gevondendoch het visschen met dreggen heeft er nog niet toe mogen leiden, 's mans lijk te vindenterwijl het vinden van den pet in de na bijheid van de plaats, waar de dieverij gepleegd werd, alle reden geeft om te gelooven, dat hij na Vorsteling en strijd in denzelfden Korten Vliet verdronken is. Een later bericht meldt, dat men het lijk van van Santen zou gevonden hebben, terwijl het hoofd van den romp gescheiden was. De vermoedelijke daders zouden zich in arrest bevinden. - Onlangs las men in eenige bladendat de notaris J. van Dorsser te Dordrecht tusschen de jaren 18351870 heeft opgemaakt 10,000 acten. Dit is als eene bijzonderheid aangemerkt. Niet minder merkwaardig is het, dat in datzelfde tijd perk door den notaris W. J. Fortuijn Droogle ver te Goudaomstreeks 3000 acten meeren alzoo 13,000 acten zijn gepasseerd. De collecte voor de ongelukkigen door den brand te BODEGRAVEN heeft opgebracht te Gouderak 40 en te Berkenwoude 10. Te MEERKERK en omstreken wordt héf oude hooi tegen f 22 de 500 kilo opgekocht en vervolgens, in pakken van 100 kilo geperst, naar Frankrijk verzonden. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te GOUDA den heer E. van den Brandeler, thans comm. der poet. Ie kl. Nabij LEIDEN heeft, naar men meldt, "eens vreeselijke misdaad plaats gehad. In het begin der vorige week waren eenige aardappelen 15 Juli. 52} 63} Nederl. Werk. Schuld. Dito dito Dito dito Loteu Rotterdam Spanje, Obligation Dito Buitenl. 1867 Portugal, Oblig. 1853 Dito 1856—1863 Dito 1867 Rusland, Obl. Hope 1798 en 1816. Dito Hope, 5de Serie. Dito dito 6de Serie. Obl.-leeniug 1864 k 1000. Dito 1866 k 1000.. Dito I860 2de leen. Dito1867 Dito 1869 Aand. 1864 5 pet. Rb. 100. Dito dito 1866. Oostenr., Obl. pap. Mei-Nov. Ditodito Febr:-Aug. Dito in zilver, Jan.-Juli. Dito dito April-Oct. Aand. 5 pet. fl. 500 1860. Dito fl. 100 1864. italië Cert. en insch TurkijeOblig. Alg. Sob. Egypte Oblig. pd. st. lt/0 leen. 1868. NT Amerika, Oblig. V. St. 1882. Dito dito 1S85. Brazil. Oblig. 1866 Gr. Russ. spoorw. 5 pet. aand. Russ. spoorvr. (Jelez) Russ. Poti Tiflis k 1000. 5 Russ. spoorw Jelez-Orel 1868.. 5 Dito Kursk Cbarkow5 Dito Charkow-Azow pd. st. 100. 5 Dito Moskou-Smolenks 1869. 5 Aand. Oostenr. nat. bank3 lllin, Centr. spoorw. eert Aand. dito constr. oblig7 Dito dito Debentures8 Oblig. St. Paul Pac. Ie sectie. 7 Dito dito 2e sectie. 7 Ditor* dito 186R. 7 Zuid-Ital. Spoorw. Oblig4 De markt opende op de koersen en berichten ia den ochtend ontvangen, zeer ongunstigeven na de ope ning werd het oficieel bericht ontvangen, dat Frank rijk aan Pruissen de oorlog verklaard beeft. Dat dit bericht een verdere daling teweeg bracht, behoeft niet gezegd te worden, doch de invloed was minder gevoelig dan men aanvankelijk verwacht hadzooals wij reeds gezegd hebben, werden alle soorten merke lijk lager afgegevendoch er heerschte geen paniek en waren de meeste soorten op de verlaagde koersen goed te plaatsen. BURGEKL1JKR STANDI Geboren: Nicolaas Jacobus, ouders N. Laseur en F. E. J. Theewis. Jozef, ouders J. van Dantzig en B. van Aalst. Carolus Maria Josepbus, ouders W. G. Brehm en E. Murk. Getrouwd: R. van Mansvelt met A. M. W. Slin- geland. Overleden: J. Donkersloot, oud 5 maanden. J. Heijkoop, oud 4 maanden. L. van Gelder, oud 3 maanden. 24} 244 30+ 28} 74} 89} 90 80 63 200 40} 49t\ 49tV 400 99 41} 73 89} 89 83 199 202 82 81} 81} U6 ZalmviMoherij te AnunentoL Aan den afslag geweest van 11 tot 16 Juli: 78 sal sneu eu 2 steuren; van de drijfschuiten 6 zalmen, d prijs van de zalm ƒ0,95 tot ƒ1,10 per halve kilogram Schoonhoven, 13 Juli. Goe-boter per kilo 65 C. Wei-boter 56 C., Kaas 22 tot 40 C., Aardappelen 3,25 a 4 per mud; Kersen 85 C.'per ipand. Hennep 18. Er waren weinig Schapen aan de markt, welke vlug verkocht werden tegen lagen prijs. Gouda, 14 Juli. Kaas. Aangevoerd 118 partijen, prijs26,a 28,per 50 kilo naar wicht en qual. -, Goe- boter 1,30 a 1,35, Weiboter ƒ1,10 k 1,14 per kilo. Vette Schapen f 18 tot 25, Nuchtere kalveren 5 tot ƒ9. Wol ƒ1,10 tot 1,20 per kilo. Botterdam, 11 en 12 Juli. Aangevoerd 2 paarden, 714 runderen, 227 vetteen graskalveren, 13 nuchtere kalveren, 820 schapen of lammeren, 220 varkens en 151 biggen. Prijzen: Runderen 1ste qual 70 C., 2de qual. 55 kalveren 1ste quai. 80 O.2de qual. 60 G., schapen 60 C., alles per kilo. Vette weivarkens 48 tot 58 C. het kilo. De prijzen der grasboter waren als volgt: late qual. t 58, 2de qual. 56, 3de qual. 52, Weiboter 42 en 44. Aangevoerd werden 80/8 en 126/16, benevens 5590 - stukken van kilo boter. Tarwe. Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkeesche en Over- maassohe beste 10 a 10,80mindere 8,80 k 9,80. Rogge. Vlaamsche en Zeeuwsche 7,60 k 8,20; Over- maassohe en Noord-Brabantsche 7,30 k 8. Boek weit. Noord-Brabantsche 258 per 2100 kilo. Gerst, Winter- en Zomer- ƒ5,70 k 6,70. Haver. Korte 4 k 5,40; lange 3,ti0 a 4,90. Paardenboo- nen 7,50 a 8,50. Utrecht, 9 Juli. Ruwarige 11 k 11,75; Tarwe 10,75 kil. Rogge 7,76'a 8.50. Gerst 6 k 6,50. Haver 4,25 k 5,50. Boekweit ƒ9,-* k 9,50. Duivenboonen 8,50 k 9—,. Nieuwe Aardappelen 2,90 k 3,70. CORRESPOSDRNTIR. Het stuk over Bodegraven, het antwoord aan den Heer Kooimande opgaven der onbekende brieven en eenige berichten wachten op plaatsruimte. 70 1 BREMEN 15 Juli. De bondskanselarij heeft den Senaat officieel kennis gegeven aat de Noord-Duitscbe schepen op alle zeeën voor dorlogsgevaar zijn gewaarschuwd en den raad hebben Ontvangen binnen te loopen. BRUSSEL ,v 15 Juli. De dagbladen ma- keu melding van geruchten betreffende de vor ming van een nationaal Ministerie uit liberale Katholieken. Rogier is bij den Koning geroe pen. De Regeering neemt krachtige jnaatre- gelen om de neutraliteit te handhaven. JVolgens loopende geruchten zal de Tweede Kamer der Stateu-Üeneraal met spoed bijeenge roepen worden. Naar men verneemt zijn de verlofgangers van de lichtingen 18661869 opgeroepen om binnen zeer korten tijd zich naar hunne garni zoenen te begeven. Zooeven heeft de Burgemeester der Ge meente Schoonhoven officieel doen afkondigen dat de miliciens van de lichtiugeu 18661869 worden opgeroepen tegen maandag 18 dezerten einde hunne passen te bekomen en onmiddelijk naar hnnne garnizoensplaatsen te vertrekken. PER TELEGRAAF. De Koning wordt morgen te 's Hage terug verwacht. Daarop Wachten definitieve maatre gelen, betreffende den tegenwoordigen toestand. Het gerucht dat Pruisen éen legercorps ter onzer beschikking heeft gesteld tot dekking der grenzen is ongegrond. De Tweede Kamer wordt heden opge roepen. De Corpsen van alle regementen moeten zich marschvaardig houden. De troepen zullen waarschijnlijk de grenzen bezetten tot handhaving der onzijdigheid. De Tweede kamer is opgeroepen tot ver leening van credieton.

Schoonhovensche Courant | 1870 | | pagina 2