NIEUWSTIJDINGEN. LAATSTE BERICHTEN. zijner constitutie, in den zin dien JwBï besprakenaan Europa toonde, dat het het huldigen der groote beginsejen van inaat- shappelijken vooruitgang, nog aan de spits staat. Wij zouden daarop trotscher zijn dan op de heldendaden onzer voorvaderenwaarop nog zoo- velen gewoon zijn te teren en m te slapen. Onze voorvaderen hebben getoond, wat Nederland toot; het tegenwoordige geslacht moet toonen wat het it.vEn het kan nog zooveel wezen. SCHOONHOVEN, 27 Aug. De toebereidselen ter verdediging van Parijs worden met ijver voortgezet. De buiten forten worden met talrijk en ver-reikend geschut be zet, en van troepen en krijgsvoorraad voorzien. In Parijs wordt voor levensmiddelen en oor logsbehoeften «overvloedig gezorgd; alles wordt voorbereid voor een krachtigen wederstandin dien dit noodig mocht worden. Volgens een opgave van lèPublic, had de hoofdstad op 21 dezer een voorraad meel, toereikende voor de behoefte van zestig dagen, tarwe voor dertig dagen en wijn voor bijna vier maanden. De gemeenteraad van Parijs is nog aanhoudend werkzaam om leeftocht te doen aanvoeren. Woensdag is het kamp van Ch&lons door de Frauschen ontruimd. De vesting Straatsburg wordt door de Pruisen gebombardeerd. Woensdag had aldaar, zoo meldt men van Pruisische zijde, den ge beden dag een artillerie-strijd plaats, die, ge durende den avond en den nacht, tot Donder dag-morgen vijf ure werd voortgezet met steeds vermeerderenden goeden uitslag. De rechterzijde van de citadel eu het arsenaal zijn afgebrand. Uitbarstingen van brand in de stad zijn waar te nemen. Een batterij mortieren is tot zwijgen gebracht. Aan onze zijde zijn geen verliezen. In Kehl zijn onlangs twintig huizen afgebrand en andere aanmerkelijk beschadigd. Het grootste gedeelte van het Duitsche le ger heeft vast besloten den marsch naar Parijs aangenomen. x De nieuwe leening van 750 millioen in Frankrijk ia, naar men meldt, volteekeud. Er zijn Zondag te Keulen bevelen geko men om uit de Rijn vestingen het zware geschut naar het leger te zenden, ten einde tot de be legering van Metz te worden gebezigd. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Duit- schers bezig zijn een spoorweg om Metz in den vorm van een halven cirkel aan te leggenom van den spoorweg naar Parijs nog voor de in neming van Metz gebruik te kunnen maken. Naar men uit Bazel bericht, heeft de Zwitsersche Noord-Oostspoorweg het besluit ge nomen, om verscheidene waggons op den weg te doen luopeu, uitsluitend tot het aanvoeren van ijs, ten behoeve van de militaire hospitalen van de strijdvoerende partijen. Het ijs wordt ge leverd door den bekenden fabrikant in dat ar tikel, C. A. Bauer, te Zurich gevestigd. Zijne ijsfabriek is derwijze ingericht, dat bij 1000 centenaars in eenige weinige uren kan ver vaardigen. Htt ijs wordt afgeleverd iu groote vierkante blokkengewikkeld in paardendekken met stroo omwonden, zoodat zij iu de vrije lucht zelfs gedurende geruimen tijd kuunen be waard blijven zonder door de temperatuur veel te verliezen van hunne massa. Uit Parijs wordt van gisteren medege deeld: De vijandelijke óclaireurs zijn gezien te Briënne, en uhianen heeft men iu het arrondissement Landres gezien, zich terugtrek kende op het gros van het leger, dat naar Ch&lons oprukt. De Kroonprins van Pruisen bevond zich, naar men zegt, op den 2Sslen te St. Dizier. De helft van de troepen, die .(Coul belegeren, heeft zich naar Nancy begeven. Toul verdedigt zich met heldenmoed. Door het bombardement zijn slechts 16 man buiten gevecht gesteld. De belegeraars daarentegen hebben gevoelige ver liezen geleden. Een Parijssche wiskundige, de heer Gau- dinheeft dezer dagen in de dagbladen bekend gemaakt, dat hijmet het oog op eene moge. lijU belegering van Parijs, een nieuw ^rme- lingvwerktuig bedacht heeft, door middel waar van binnen een halfuur tijd een millioen kogels op den vijand kan worden geworpen. Tot het vervaardigen van dit werktuig en het bijeen brengen zijner .ading worden 14 dagen tijd en eene sotn van 250,000 fr. gevorderd, die jle uitvinder voorstelt door eene nationale inschrij ving te verkrijgen. «Mijn werktuig (zegt de uitvinder) moet weldra algemeen worden inge voerd; want komt het algemeen in gebruik, dan zou de oorlog zoo verschrikkelijk worden dat mijne uitvinding ongetwijfeld zou moeten leiden tot hetgeen door een ieder verlangd wordt eene algemeene ontwapening." Men ziet in Frankrijk, vooral ten plat- tenlande, ieder eenigszins zonderling gekleed per soon voor een spion aan. Zoo verhaalt men o. a. het volgende: Een barbaarsch voorval had te ftoubaix plaats. Een muziekmeester, Harper genaamdging heel vreedzaam op weg naar het kanaal, om er met dén hengel te visschen. Eens klaps springen eenige personen op hem toe, die hem van top "tot teen bekeken. Toen zij dit gedaan hadden, schreeuwden zij: "Dat is een Pruis! In 't water met "hem!" Onmiddellijk had Harper eene woedende menigte om zich heenal schreeuwendeff't Is eeu PruisDe (puziekmeester zwoer hoog en laag, dat hij een Franschman was. Het. mocht niet baten. Bij wijze van antwoord regende, het ^slagen op zijn lichaam, terwijl zijne kleederen aan flarden ge scheurd werden; en zeer zeker zou hij in 't water zijn geworpen, indien een pompier niet ter zijner hulp was komen aanschieten en de aanvallers de bajonet had voorgehouden. Har per werd intusschen nog steeds door de razende menigte, die hem beschimpte en uitjouwde, op de hielen gevolgd. Een der ellendelingen had van deze gelegenheid gebruik gemaakt, om Harper zijne porte-monuaie uit den zak te halen. Prins Napoleon is naar Florence op reis gegaan, naar men zegt met het doel om Italië tot het verleenen van hulp aan Frankrijk te nopen. Men verhaalt dat te Metz een der be dienden van het HóteP dë l'Europe een Pruisisch officier was, die, om beter achter de geheimen te komen en de plans der officieren te kunnen decalqueerenzich als kellner had verkleed. Hij is gevangen genomen. Den léden Augustus 11. werd te Woldau het 200jarig jubilaeum van de Schwarzwalder klokkenfnbrikatie gevierd. De afnemers van de zen tak van nijverheid zijn over alle landen verspreid. De boer en glasdrager Kreuz, op Rodel, gemeente Waldau, sneed in den winter van 1660 op 1670 de eerste Schwarzwalder klok uit hout. In de vergadering van den gemeenteraad op Maandag 11. is do rekening der gemeente over 1869 voorloopig vastgesteld. Deze reke ning bedraagt in ontvang 28921,271/», en in uitgaaf 28793,28J/a. Batig saldo 127,99. De kermis zal alhier aanvangen op Maan- 'dag 5 September a. s. Eeu getal van 15 manschappen van het gar nizoen alhier heeft zich weder deze week naar Naarden begevenof zal in de aanstaande week derwaarts vertrekken. Gisteren werd alhier per stoomboot van Dordrecht aangebracht een welingerichte dili gence, geschikt voor 12 personen, die, naar wij vernemen, door de concessionarissen van den nieuwen dienst op Gouda is aangekocht en in gebruik zal worden genomen. Op welken tijd deze nieuwe dienst zal aanvangen, is nog niet bekend. Z. M. heeft bij de dd. schutterij benoemd te Gouda, tot 1ste luit. h la suite H. W. G. Koning, voornfaals 2de luit. bij het 4de reg. inf.; tot 2de luit. mr. P. J. Snel, 2de luit. van het 6de bat. rust. schutt in Zuid-Holland waaruit hem tevens een eöfrvol ontslag wordt verleend. Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is ingekomen een koninklijk besluit van 6 dezer, No. 18, waar bij, op grond, dat de termijn van beroep op den Koning verstreken was, de Raad der ge meente Schoonhoven wordt verklaard niet ont vankelijk in zijn beroep van een belluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollandwaarbij de rekening diqr gemeente is vastgesteld. De militienB van vroegere lichtingen dan van 1860, die op grond van art. 146 der militie- wet eerst later het paspoort zullen ontvangen voor zooveel zij nog dienstplichtig en niet in de algemeene oproeping begrepen waren, zullen tegen Sept. a. s. opgeroepen worden en dor den burgemeester hunner woonplaats rechtstreeks naar hun korps worden opgezonden De militiens der lichting van dit jaar, behoorende tot de vier regimenten huzaren, het reg. veld- en rijd. arfill., die na hunne inlijving in Mei 11. tot nadere oproeping met verlof zijn gezondenzullen op 8 Oct. a. s. bij hun korp sen in activiteit optreden, ten einde gekleed en geoefend te worden. Men meldt uit 's Hage: De gehuwde mi litiens der lichtingendie 20 Juli in dienst zijn getreden, zullen op den eersten September onbe paald verlof erlangen. Door het hoofd-comité tot hél verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden is o. a. goedkeuring verleend aan een reglement, ingezonden door de heerenDr. A. J. Oort en B. J. R. Engelbregt en 92 audere leden van eeu comité te Schoonhoven. Vrijdag-morgen is de heer M. Denekamp, van Schoonhovendoctorandus in de geuees-, heel- en verloskundedie zich sinds eenigen tijd tot practische oefening in het stedelijk gast huis, vaak ten nutte ook der inrichting te 's Gravenhage heeft opgehoudennaar het tooneel des oorlogs vertrokken, om, aan het hoofd van een lazareth der Vereeniging het, Roode Kruis, heelkundige hulp aan de lijders te verleenen. Uit het eerste bulletin, door het hoofd-comité vau het Roode Kruis uitgegevenblijkt dat de expeditie, door genoemd comitéonder leiding van den heer Baron Hardenbroek van Bergam bacht uitgezonden, reeds goede diensten bewijst. Den 14. Aug. te Luxemburg aangekomen, vertrok zij don 15en naar Trier, waar zij de eerste hulp be wees, en den 10cn naar Saarbrücken doorreisde. Eene Uhlanen-kazerne aldaar, tijdelijk tot hospi taal ingerichtissinds de Nederl. expeditie het bestuur daarover geheel zelfstandig op zich namniet meer te herkennenzoo goed en doelmatig is alles ingericht. Ook de hospitaal tent is achter de kazerne opgeslagenen meer bepaaldelijk het tooneel van vrouwelijk hulp betoon. Frauschen zoowel als Pruisen worden door hen verpleegd. Er wordt geen onderscheid ge maakt. Allen betoonen zich zeer dankbaar voor de verleende hulp, en menigmaalzoo schrijft, menworden ons de handen gekust door die ongelukkige lijders"die door bloedverlies niet meer spieken kunnen. De goede voorraad ververschingen en hulp middelen, uit Nederland medegenomendeed goede diensten, daar er overal veel gebrek was. Het hoofd comité hoopt bij voortduring in staat te wordeu gesteld, op krachtdadige wijze hulp te blijven verleenen. Vooral linnendraad- pluksel dat overal wordt gebruikt, op het slag veld en in het hospitaal, is zeer noodig. Mocht menigeen zich opgewekt gevoelen, aan die edele taak, welke de Nederl. vereeniging zich gesteld heeft, mede te werken of te blijven medewerken! Berg-Ambacht, 23 Aug. Door Gedepu teerde blaten dezer provincie is goedgekeurd het besluit van den gemeenteraad alluer, waarbij twee najaars-veemarkten worden ingesteld, te houden Vrijdag vóór de Gorcumsche St. Hu- bertusmarkt en Vrijdag vóór de Gorcumsche St. Maartensmarkt. In den nacht van 21 op 22 Aug. jl. over leed alhier de heer J. Bosschevoorganger bij de Christelijk Gedeformeerde gemeente. Berg-Ambaoht, 25 Aug. Heden had al hier de jaarlijksche verkooping plaats der vacante zitplaatsen in de kerk der Ned. Herv. gemeente. Deze plaatsen, ten getale van 28, brachten de som van 414 op. Op Donderdag 27 Sept. zal de 24e alge meene vergadering der Holf. Maatschappij van Landbouw te Dordrecht gehouden wordeu. Lekamond, 22 Aug. De paardenmarkt was heden vrij goed bezet. Er waren vele en schoon e paarden aangevoerdde handel was levendig en de prijzen waren hoog. Gieeen-Nieuwkerk, 21 Aug. Heden werd de heer ft. A van Deursen in ziiu dienstwerk alhier bevestigd door zijn behuwdbroeder, den heer Lauts, predikant te Leerbroek, naar Filipp. 2: vs. 29. Des middags trad de bevestigde voor het eerst voor ons op, sprekende naarII Cor. 4 vb, 5. Krimpen a/d Lek, 22 Aug. Nog on verwachts ontviel heden aan deze gemeente haar hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school, de WelEd. heer A. Hoorweg, in deh ouderdom van ruim 61 jaren. Eene uitterende zykte maakte een einde aan zijn werkzaam en voor velen hier en elders zoo nuttig leven, waarvan hij ruim 36 jaren in ons midden heeft doorgebracht. Be treuren de zijnen een' zorgvollen echtgenoot en vader, de gemeente verliest in hem een ijverig onderwijzer, die voor zijne school leefde, en zijne krachten en vele gaven, zoolang alsja, langer dan hij kon, aan haar besteedde. Woe kerende met zijne talenten, wist hij ook tijd te vinden voor meer wetenschappelijk onderwijs. Leerlingen, die bij honderden geteld gunnen worden, zijn door hem met gunstig gevolg tot de verschillende zeevaartkundige rangen opge leid. Dat zijne bekwaamheden ook in ruimeren kring bekend waren en waardeering vondenblijkt uit de herhaalde malen tot hem gerichte uit- noodiging, om de examens tot verkrijging vau akten voor het lager onderwijs te helpen af nemen. Zijne kunde versierde hij door groote nederigheid. De naam van Hoorweg zal hier lang met eere genoemd wordeu door ieder, die ware verdiensten op prijs weet te stellen. Gorinchem, 26 Aug. In de ringsverga- dering alhier is bepaald dat, te beginnen met Zondag den 28sten dezer, de vacatuurbeurten te HOORNAAR zullen vervuld worden door de heeren: van Deursen, de Jong, van Spall,den Boer en Oudegeest, respeefivelijk predikanten te Giesen-Nieuwkerk, Hardinxveld, Giesendam, Giesen-Oudekerk en Schelluinen; en die te SPYK door de heeren: van Dick, Pikaar, de Pecker, Holwerda en Hofstede, predikanten te Arkel, Hoog-Blokland en Gorinchem. Tengevolge van den vrijen invoer is de prijs der steenkolen hier weêr tot 0,80 de hectoliter gedaald. Voor fcenigssfjagen wa8 ^ie nog 1,25 de hectoliter. Gorinohom, 23 Aug. Door de hier gevestigde afdeeling van „het Roode Kruis" is heden een vrij aanzienlijke som gelds, alsmede eene belang rijke hoeveelheid verbandendekeus, ververschin gen, enz. aan het hoofd-comité te 's Gravenhage verzonden. De afdeeling telt nu 190 leden, waar onder 53 dames. Brielle, 23 Aug. De gevrftesde aardappel ziekte, die zich onlangs hier en in de omstre ken, doch slechts in liet loof der aardappelen vertoonde, heeft zich verder en erger tot in den knol uitgebreid, ten gevolge waarvan de prijzen nu zeer afwisselend eu gestegen zijn. Ds. O. H. Boland te JAARSVELD heeft een beroep ontvangen naar de Herv. Gemeente te Brakel (Gelderland). In de Krimpenerwaard heeft de prijs der kaas nagenoeg weder dezelfde hoogte bereikt, als zij vóór enkele weken had. Er wordt nu, naar gelang dér qualiteit, 24 h 28 per 50 kilo be steed. Omtrent den hennep wordt uit de Vijfhee- renlanden gemelddat het gewas van dit jaar buitengewoon goed is uitgevallen. In den kaas handel heerscht weder gToote levendigheid. Terwijl eenige weken geleden de prijs van de 50 kilogr. 18 h19 was, besteedt men voor dezelfde hoe veelheid thans ƒ24 5 25. Ds. A. W. Versprille te Noordeloos heeft het beroep naar Rozenburg aangenomen. Te GIESENDAM heeft zich 25 dezer, on der leiding van den burgemeestereene afdeeling gevormd van „het Roode Kruis", waartoe reeds een dertigtal personen zijn toegetreden. Men meldt uit VIANEN: De ziekte on der de aardappelen is tot heden van weinig aan- lielang en niet zoo ergals men dat van som mige zijden opgeeft. De qualiteit is bovendien uitnemend. *Goudft, 20 Aug. Even als in vele andere plaat sen heeft zich ook hier eene commissie, met den burgemeester aan het hoofdgevormd, ten einde giften in te zamelen voor de in behoeftige om standigheden verkeerende betrekkingen van in dienst zijnde militairen. Hiertoe heeft men lijsten ter inteekening aan de inwoners gezondendie door de leden der commissie zijn opgehaald. De uitslag is boven verwachting gunstig geweest, daar de commissie wekelijks kan beschikken over ƒ100,33, terwijl nog eene som van ƒ254,875 in eens gestort is. Eene oproeping der behoeftigen is reeds gedaanzoodat deze weldra ondersteu ning zullen erlangen. Ofschoon er in verschillende dagbladen mel ding gemaakt wordt dat onze troepen zoo gezond zijn, blijkt het toch uit de aanlcomst van 25 zieken in de infirmerie alhier, dat die gezond heidstoestand nog wel iets te wenschen overlaat. Deze manschappen zijn van de forten naar Utrecht, van daar naar 's Hage en eindelijk naar deze plaats gezonden, 't Is zeker niet benijdenswaardig, om in zieken toestand zulk een reisje te maken. De nieuwgebouwde Rem. kerk alhier is vol tooid. Aanstaanden Zondag zal zij door Ds. Schel- tema plechtig ingewijd worden, bij welke gelegen heid een dertigtal zangers en zangeressen eenige vierstemmige koraalgezangen zullen uitvoeren. De derde provinciale vergadering van on derwijzers, die 10 Sept. a. s. alhier zal plaats hebben, kan, naar het programma te oordeelen, zeer belangrijk zijn. De onderwerpen tochdie ter bespreking zijn voorgesteld, eu de mannen, die ze zullen inleiden, doen de beste verwach ting daaromtrent koesteren. Van belang is het Voorzeker ook, dat Mevrouw Elise van Calcar eene vraag gesteld heeft en die zelve zal inleiden. Uit Brielle wordt gemeld, dat bij de proeven, aldaar met de torpedo's genomen, een ongeluk is gebeurd, waarbij vier officieren zijn gewond. Woensdag-middag met den Bneltrein van half vier ure van Amsterdam, had een jong mensch de stoutheid, in plaats van in den wag gon, op de treeplank zich te zetten. Hij bleef er op tot Abcoudewaar hij tusschen de treeplank en het perron letterlijk verpletterd werd. Hij was dadelijk een lijk. Volgens het wetsontwerp tot herziening der tabel, bedoeld in art» 1 der wet van 4 Jqli 1850 (Stbl. N°. 37) (kieswet), zal de census in de na volgende hoofdkiesdistricten en hoofdplaatsen al dus bepaald worden, als in het hoofdkiesdistrict Gouda ƒ20, behalve in Gouda 36; in Dordrecht ƒ24, behalve in Dordrecht ƒ80; in Gorinchem 24, behalve in Gorinchem 30, iu IJselstein, Vreeswijk, Jaarsveld, Willige-Laugerak, Pols broek, Hoenkoop, Lopik, Benschop 20. De nieuw benoemde gezant bij het En- gelsche hof, baron Gericke van Herwijnen, heeft eergisteren de residentie verlaten, zich naar Londen, zijne nieuwe bestemming, be gevende. Uit Maastricht en omstreken zijn we derom 17 en uit Nijmegen 2 jongelingen naar Rome vertrokkenom dienst te nemen bij het pauselijk leger. Uit Limburg wordt medegedeeld, dat de Pruisische dorpen in de nabijheid onzer grenzen opgevuld zijn met gekwetsten, die de Pruisische regeering aan hunne fainiliën heeft teruggezon den, omdat zij zelve geen zorg. voor ben kan dragen, aangezien de hospitalen, de openbare inrichtingen en vele kerken met meuschen zijn opgevuld. In eene gemeente, niet ver van Roermond, heeft een vader zijne drie zonen uit het leger zien terugkeeren; de een met éón been, de tweede met óón arm en de derde met een kogel iu den schouder. De drie zonen zijn thans ten laste hunner ouders, die zij vroeger met hun arbeid ondersteunden. Ten gevolge van het gebruik van garna len zijn te Groningen een groot aantal lieden hoogst ernstig ongesteld geworden. Eeu persoon is overleden eu een ander verkeert in doods gevaar. Van des ochtends tot des avonds, zoo schrijft de Haagache briefschrijver aan het Handelsblad, klinken ons de trompetten en trommen in de ooren; overal zien wij unifor men eu wachten; de jongens doen niets dan soldaatje- en oorlogje spelen en zelfs in (1e anecdoten, die men ten beste geeft, spelen nu de militairen de hoofdrol. Dezer dagen vertelde men mij o. a. den droom van een soldaat. Ik droomde, zeide hij, dat ik bij den Koning was. Z. M. zat in een ruime kamer, met een groote tafel voor zich, waarop alles uitgestald wordt, wat een soldaat maar bekomen kanals: karaffen met jenever, rum, kruiken bier, twee potten met tabak, sigaren en lange pijpen. «/Grenadier, wat zal je gebruiken?" vroeg de Koning gulweg. wJa Sire, als ik 't voor 't kiezen heb, een glas grog van rum, als je blieft." //Warm of koud?" vroeg de Koning opge ruimd. //Ja, liefst warm, Sire!" En de Koning ging w a rem pel zelf naar buiten, om den ketel met kokend water te halen. Juist trad Sire weêr binnen, en was hij op 't punt om 't glas water bij te schenken, toen de soldaat helaas! wakker werd. ff Had ik 't maar koud gevraagd I" zuchtte hij wakker wordend. In Duitschland is men voornemens de ge vangen Turco's, die, zooals men weet,van Afhkaanschen oorsprong zijn, te gebruiken bij de opvoering van Meyerbeers's opera l'Africaine. miMBDWS. HERVORMDE KERK. Beroeper»: naar Angere* C. C. J. Hie beu (laat te Driel, naar Oude en Nieuwe Wetering J. C. de Vijver te Sckeoeningen, naar Nootdorp R. deJough vau Arkel te Hefcoirt, naar Onrijp J. C. K. Nonhebei te Urn- den, naar Woudtend J. de Jong, cand., naar Haaksbergen, voor den dienst te Buurse H. J. Bergasaa te Stbaldeburen, naar Fijnaart e. a. J. H. Urnreaatain te Serooskerke Toezegging van beroep verleend: naar War mond aan G J. Noomen te Dubbeldam, naar Oitsnm- Nieuwkerk aan J. G, van Slee te Herwijnen. Aangenomen: Hoor naar door W. van Dia te Heicop en BoeeopMeerenberg door J. Wijs te Oude Ni*- dorp c. a.Paesens door H. H Okken te Appelscha. Bedankt: voor Wichmoni D. G. Eaoher te Wem*- oeldvoor Opheusden en Wapeningen H. J. P. van der Linden te Hoevelakenvoor Kage J. F. W. van Troostenburg de Bruin te Oudetchoot c.a.,-— voor Hui zen E. A. Lazonder te Berkel en Rodenrijt, voor Vliitingen L. Schouten te Harderwijk, voor Sluit B. Swaan te Eemnet-Builen. PARIJS, 26 ^Aug. Volgens openbaar ge maakte mededeel ingen heeft Phalsbourg eene heldhaftige verdediging begonnen. Twee po gingen der belegeraars om de stad te bemees- teren zijn afgeslagen. De Pruisen verloren bij de eerste 500, bij de tweede 1000 man. De kommandant heeft verklaard, dat hij zich'lieve* in de lucht zal laten springen dan dq plaats over te geven. Voorloopers van den vijand zijn op 12 ki lometer van Reims gezien. De Pruisische troe pen schijnen zich naar Varennes en Stenay te richten. Eenige duizende Pruisen zijn rondom Verdun. Ia den Senaat heeft de Minister Bus- son-Billault gezegd, dat geen rechtstreeksche depêche van Bazaine ontvangen was, maar dat bij de regeering ingekomen raededeelingen be vestigen dat de gesteldheid onzer legers uit muntend is. De Minister deed opmerkendat de marsch vau den vijand naar Parijs eenige vertraging schijnt te ondervinden. BERLIJN 26 Aug. Naar men weet; scho ten de Frauschen bij Metz op een parlementair den luitenant- kolonel Verdy. Deze officier is licht gewond, terwijl de trompetter mede een wond outving. BERLIJN26 Augustus. De Kreuzzeitung zegt, dat behalve de drie bestaande legerkorp sen, nog een vierde zal gevotmd wordeu ouder het opperbevel van den Kroonprins van Saksen. Hiertoe zal ook de Pruisische aarde behooren! Dit legerkorps is bestemd om met het derde onder bevel van den Kroonprins van Pruisen in de richting van Parijs te opereeren.

Schoonhovensche Courant | 1870 | | pagina 2