BUITENLAND. BINNENLAND. ïngSdE een uitspraak tot een volksovertuiging te doen opgroeien ik wil zeggentot alle klassen der maatschappij te doen doordringen. Id zekere mate is het eveneens gegaan met de vinding van den genialen brit Jenner. Tegeu de ziekte, welke thans in zoovele oorden van het lieve vaderland heerschtwerd door dezen ,met al het vunr der welsprekendheid de iuënting der koepokken als een voorbehoedmiddel aan bevolen. Aanvankelijk werd dit middel met minachting Wiegend, hetgeen bij velen nog het geval is, terwijl anderen, uit de meer beschaafde volksklasse, daarin als het ware een doos van Pandora zienwaaruit zoovele menschelijke ziek ten en gebrekeu hunnen oorsprong ontleenen. Het getuigt niet van een groot vernuft en ik noem het een ziekelijk verschijnsel in het volks leven, dat d&r, waar reeds voor lang het oor deel werd uitgesproken door mannen, die schit teren als de schoonste paarlen der wetenschap dat wij daar nog dikwijls menschen een tegen overgestelde meening hooren verkondigen, zon der dat zij daartoe de noodzakelijke keunis of de noodige gegevens bezitten. Om fchter het groote nut der inënting tegen de kinderziekte aan te toonen, daartoe behoeven wij géén geleefde» betoogtrant te volgen doch 'wijzen wij slechts op prozaïsche cijfers. Zoo wijzen de sterfte-registers er ons op, dat vóór de inënting in Europa een tiende gedeelte aan pokken overleed, terwijl nè de invoering der vaccinatie dit nauwelijks een honderste gedeelte bedraagt. En wanneer wij de lijsten van ver schillende epidemiën óagaandan merken wij hetzelfde gunstige resultaat op, want terwijJ er van honderd personen, die allen door de ziekte aangetast en vroeger ingeënt werden, gemiddeld slechts twee of drie sterven, bedraagt dit ge tal bij hen, die niet ingeënt werden, gemiddeld ruim 26. Hoe menigmalen zagen wij daaren boven niet, welke scherpe lijnen erin denen- gen familiekring getrokken werden. Terwijl bij kinderen, die niet gevaccineerd werden, de ziekte zich doorgaans hevig ontwikkelde en dikwijls met den dood eindigdebleven de overige kirf- deren van hetzelfde gezin bf verschoond bf de ziekte vertoonde zich daarbij doorgaans in een zeer goedaardig karakter. Wel leert de erva ring op», dat meuschendie slechts ^éns en in hunne vroegste jeugd en niet voor de tweede mi"*l gevaccineerd ^werden, later op den volwas sen leeftijd' werden aangetast, doch ook hier knnnert wij de gunstige werking der inëntiug niet voorbijzien, daar bij dezen de sterfte na genoeg tienmaal kleiner is dan bij de niet-inge- enten. Ziedaar u de uitkomsten der inënting in en kele trekken médegedeeld. En waarom zoudt gij dan bij dit alles nog twijfelen aan de gun stige werking van dit voorbehoedmiddel W aarom zoudt gij dan niet op deze uitkomstenwelke wij hier neêrschrijven, willen letten? Zie! het is volle middag, de zon staat hoog aan den polderen hemel en werpt hare weldadige stralen over het gansche aurdiijk en waarom zoudt gij moedwillig 1 iervoor het oog sluiten en zeg gen, dat het nacht is om u henen? Eveneens schijnt het licht der wetenschap in "haren heidereten glans, zendt in alle richtingen hare stralen uit, wijst u op zijne uitkomsten, vu waarom zoudt gij het oog sluiten Voor die resultaten en zeggen, dat gij in den nacht des twijfels verkeert? vklaar," zeggen sommigen vwij mogen de bezoeking en den wil vaD het Albestuur niet weêrstreven." Ik erken volgaarne met u dat Albestuur, doch wij verschillen slechts in opvatting daarvan met elkander. Waaromzoo vraag ik//onthoudt gij dan ook niet de reddende hand aan den man, die in den stroom neêrstort? Waarom moet dan de kunst, als de trouwe wachter van het leven, aan de sponde neêrzitten van de vrouw, die op het punt slaat van bare teeder- ste wenscben vervuld te zien, om daarbij met een vuste hond alle naderende gevaren af te weren? Waarom roept gij dan de kunst, als de edelste kampioen des levens, te hulp, om bij uwen lieveh kranke het middel aan te wenden, om alle gevaren en den dood te voorkomen? Indien gij dan dep wil des Hemels niet wilt weêrstrevenwaarom laat gij dan aan dit alles niet ziju vollen en ongestuorden loop?" Dit doej gij echter niet, en omdat gij der halve het middel aanwendt, om in ziekten geva- rén en den dood af te wenden waarom zondt gij dan ook niet het middel aangrijpen, Öm de ziekte zelve te voorkomen of goedaardiger te maken Tot u dan, die nog zoo weinig wetenschap en kennis weet te waprdeerentot unalatigen, en inzonderheid gij, die uit een godsdienstig be ginsel de inënting verwaarloost, tot n komt mijne waarschuwende stem. En wanneer deze vruch teloos mocht zijn en de ziekte, waarvoor ge gronde vrees bestaat, uwe stad zal bereiken en meerdere offers zal neêrvellen, wanneer dan ginds op uwen doodsakker de echtgenoot met een verbrijzeld hart staart op het graf van een lieven gestorvene, het ouderpaar met diepen weemoed neêrziet op deu grafheuvel van een aangebeden kind, dat eens het moederhart ver rukte, waarop eens het oog des vaders met liefde eu blijdschap nederzag, wanneer gij dan dóór te midden van de stilte des doods op waarts ziet en de eindelooze ruimte tracht te doordringenom als het ware die oorden van hoogere zedelijke volmaaktheid te bereikenwaar wij zoo gaarne onze lieve gestorvenen denken,' dan zal de uitspraak der wetenschap tot u ko men, en u den angel der smart nog dieper in deu boezem drukken, want zonder omwegen zal deze a verkondigen- Gij hebt als echtge noot of als vader de plichtendie op n rusten, niet vervuldgij hebt met de geschiedenis der eeuw, waarin wij leven, roekeloos den spot ge dreven, enrgij hebt de verkregen ervanng on der alle volkeren van Europa met voeten ge treden en met minachting bejegend. Gij dan, die de ziekte vreest, versmaadt dan toch ook het middel niet! Schoonhoven, Dr KONING. 16 Febr. 1871. In de bijeenkomst op 11. Woensdag der Nationale Vergadering in Frankrijk deelde de president mededat de Kamer den volgenden dag het Gouvernement zou coustitueeren aan hetwelk zóu worden djjgedragen om te onder handelen namens de vergadering en hpt Iand hetzij over den vrede indien die aannemelijk is, hetzij over den oorlog, indien de voortzet ting van de worsteling noodig is. Er heerechte groote geestdrift. De Pruisen gaan voort met het heffen van oorlogsbelasting. Te Fervacques (Calvados) eischten zij 19000 frs.; en toen die som niet betaald werd, namen zij den maire en de gra vin van Montgommery gevangen en voerden hen met zich mede als gijzelaars. In andere plaatsen gaat het even zoo. De oorlogsschatting van 200 millioen frs., welke de Duitschere aan de stad Parijs hebben opgelegd, is dezer dagen betaald in 100 millioen in bankbiljetten50 millioen in dissels op Ber lijn en 50 millioen in wissels op Londen. Dè Pftrijsche dagbladen winden zich op over de vraag, of de Duitsche troepen in de stad zullen komen. De Siècle voorspelt alsdan een bloedig conflict. Andere dagbladen geven de bevolking deu raad te huis te blijven en rouw vlaggen uit te steken^. De Franschen schijnen zich zooveel mo gelijk weder op nieuw ten oorlog uit te rusten. Wegens hunne ijverige toerustingen in het zui den en de oproeping der lichting van 1872, werd bij de onderhandelingwelke W oensdag tusschen Favre en Bismarck gevoerd werd over verlenging van deu wapenstilstandslechts een verlenging van 5 dagen door de Duitschere toegestaan» Toen de eerste groentenwagen binnen Pa rijs kwam, en opder een zware regenbui stil hield in de Avenue de Neuilly, werd hij let terlijk bestormd door kooplustigen waaronder een groot aantal heeren en dames die slechts met moeite hun tijd konden afwachten. De groenten werden bij opbod verkocht en voor de eerste kooien betaalde men 8 10 frs. 8.80 4.75). Garibaldi is weder naar zijn eiland Ca- pr.era vertrokken. Omtrent het spoorwegongeluk tusschen Mar seille en Tonlon zijn thans de volgende bijzon derheden hakend geworden: De trein vertrok den 5 dezer 's ochtends ten 78/* ure uit Mar seille. Vier der achterste wagens hadden oor- logsammunitie in en waren van den passagiers- trein gescheiden door een rijtuig voor den post dienst. Tusschen Bandol, en Ollioules ontplof ten de ammunitiewagenszonder dat men de oorzaak er van heeft knnnen nagaan. Deze ramp had de verschrikkelijkste gevolgen; 50 k 60 personen werden gedood en40 k 50 gewond. Geen der personen, die gedood zijn, waren her kenbaar, zoozeer waren hunne lijken verminkt. Hier vond men een verbrijzelden armdaar een been op een andere plek weer stukken vleesch, uit het lichaam van een der slachtof fers gescheurd. En te midden van dat alles zag men treffend schouwspel bovenal! een kind van drie .jaren, dat in zwijm gevallen, maar ove rigens geheel ongedeerd gebleven was, en toen het weer tot bewustzijn was gekomen, óm va der en moeder schreide, welke het plotseling voor altijd verloren had. De ontploffing was zoo hevig, dat buizen, op een grooten afstand ver wijderd, door den schok zijn ingestort. Bijna al de rijtuigen zijn in duizende stukken gevlo gen. Planken van ontzaglijke dikte werden tot splinters geslagen, Geeu wiel, geen wagenas is heel gebleven. Kortom, het was een ver woesting, waarvan zich de stoutste verbeelding geen voorstelling kan maken. SGHOONHOVEN. 18 Feb. Gisteren-avond ten oncreveer Ól/4 ure kwam het ijs in de rivier voor deze stad een oogenblik in beweging, doch is spoedig weder gaan zitten. Ook heden nacht heeft een kleine verschuiving plaats gehad. Men heeft de Veerpoort en de doorsnijding aan de Kat- poort van kistingen voorzien. De veerman A. Brandwijk is door het hooge water genood zaakt geuorden zijne woning te ontruimen, doch is thans het water sedert gisteren morgen 6 centimeter gevallen. Men verhaalt ons, <Jat dezer da gen de persoon van v. K. alhier, in den vroegen morgen zich te voet naar Gouda begevende, door een onbekend persoon op d^n H aastrechtschen dijk werd aangerand. De onbekende bracht v. K., toen deze geweigerd had hem geld te geveneen snede ovei de jas toe, waarop een worsteling ontstond en de onbekende aftrok. De justitie is met de zaak bekend. Eris een plan gevormd tot oprich ting eener naamlooze vennootschap voor den aanleg van locaalspoorwegenwelk plan voor bereid en ontwikkeld wordt in een brochure van den lieer Nt H. Henket. De locaallijnen, welke de heer Henket, bij wijze van schets, wensebt tot stand te zien komenen die op een kaart achter zijn brochure zijn aaugewezen, hebben een lengte van 1192 KM. Daaronder komen o. a. voor: In Noord- en Zuid-Holland. Van Amsterdam door de Haar- lemmermeer-Oudshoovn-Gouda-Schoonhoven (69 KM). Zuid - Holland. Leiden-Oudshoorn- Har melen 's Gravensande-Delft-Zegwaard, Brielle-Helle- voet-Heineoord-Rotterdam, en Dordrecht, Pa- pendrecht-Blokland-Schoonhoven, en Blokland- üorinchem Asperen (226 KM.) Utrecht. Schoonhoven-Utrecht, en Atnere- foort- Maarsbergen - Wageningen (64 KM.) Blijkens het verslag aan het hoofdbestuur, door den secretaris van de afdee* ling Stolwijk van het schoolverbond opgemaakt en in de vergadering op den llden dezer vast gesteld, is in die gemeente, over een tijdsver loop van 7 maandenhet verblijdende resultaat verkregendat er maandelijks gemiddeld 28 kindereu meer de scholen bezochten dan het vo rige jaar. Nog blijkt uit genoemd verslagdat bij de prijsuitaeeling, in October 1870, aan 209 kinderen belooningen voor getrouw schoolbe zoek ten deel vielenterwijl er zich in de ge meente 267 kinderen bevindendie in de school jaren vallen. Wij willen hopen dat de leden zich voortdurend zullen blijven beijveren, die onvergeeflijke kwaal van het schoolverzuim te bestrijden. Men verneemt dat de proefne ming, om deu ijsdam in de Nieuwe Merwede i door tonicdo's te doen springen, boven verwach ting geslnngd is. Nadat achtereenvolgens op eenige afstanden rijen kleine torpedo's gespron gen warenheeft men een mijn laten springen met 300 pond kruit geladen, waardoor de ei genlijke dam brak en het water benevens de ijsschotsen vrijen doorgang hadden. De opstop- ping toch van ijs door den ijsdam had reeds de aanzienlijke breedte Van p. m. 2500 meter verkregen. Wanneer deze wijze van ijsbreking op den dour even goede resultaten blijft geven, zou dit ons land groote diensten kunnen be wijzen. InHeerewaarden (tusschen Maas en Waal, bij Varik) is bet ellendig met het water gesteld. Het is zoo hoog gestegendat slechts de pastorie met nog een drietal wo ningen gedeeltelijk vrij zijn, die dan ook reeds zijn overvuld met huisgezinnen, welke uit de hunne werden verjaagd. Steeds wordt het op den vluchtheuvel roller met vee. Er zijn land bouwers, die, niet meer met hun vee door de deur kunnende, door de stalmuren moeten breken. De districta-commissie voor 't geval val wa tersnood te Tiel heeft zich onmiddellijk, na bericht ontvangen te hebben van den tpestand der gemeente Heerewaarden, tot den Commis saris des Koning» gewend, waarop fondsen ter sharer beschikking gesteld zijn om in de behoefte aan levensmiddelen aldaar Me voorzien. Een groot deel van 's-Hertogen- bosch is thans door den hoogen stand van het water ondergeloopen de bewoners vluchtten naar de bovenverdiepingen; aan den havenkant staat het water in sommige huizen een halven meter hoog. Thans reeds staan fabrieken stil en zijn vele winkels geslotenvele mannen en vrouwen zijn voorzien van groote waterlaarzen of loopen op stelten, zoo zag men onderanderen een lijk- verzórger met den steek op, in grand tenue zijne functie uitoefenen op twee hooge houten beeneu (stelten), die ongelukkiglijk onder zijne ware beenen uitgleden, zoodat hij top en al onder water schootwaardoor het gezicht min der prachtig werd. Bij al het kommervolle, wekken dèrgelijke vertooningen den lachlust niet weinig op. De geheele aan den dijk gelegen streek van Maas en Waal is in de grootste onrust gebracht door een gelukkig onjuist ge bleken bericht uit Dreumel, dat te Maasbommel de dijk bezweken was, waarvan onmiddellijk zonder nadér onderzoek, door den heemraad op den post te Leeuwen bericht gezonden werd aan het hoofd van den waterstaat te Nijmegen. Er had echter alleen een afschuiving aan den dijk te Maasbommel plaats gehad, waarin door tijdig aangewende middelen spoedig voorzien werd. Het ijs op de rivier voor Dord recht heeft zich Dinsdag circa 6 meters ver zet, in die beweging al de palen van het hoofd te Zwijndrecht medenemende. Te Tijburg zijn van gemeente wege maatregelen genomen om in behoorlijk ingerichte lokalen een lOOtal personen op te nemen uit die gemeenten, welke thans dreigen overstroomd te worden en wier bewoners voor een deel hoogstwaarschijnlijk genoodzaakt zullen zijn hunhe haardsteden te verlaten. Te Empel (Noord-Braban t) zijn al de huizen aan dp buitenzijde van den Maas dijk ten getalle van rdim 50 en bewoond door verreweg het grootste gedeelte der bevolking, on der water gezet en de Maasdijk werd tusschen Empel en het gehucht Gewande en in de kom der gemeente overstroomd. De kerk, het ge meentehuis en de beide openbare scholen zijn niet meer te bereiken dan over een aangebrachten toestel. Water en ijs hebbeD een groote ver woesting aangebracht. Yele huisgezinnen hou den in een der schoollokalen verblijf, terwijl andere naar andere plaatsen gevlucht zijn. V( oenadag-avond ongeveer negen uren kwam er een bode uit Gorinchem de Schel- luinsChe wacht oproepen om onmiddellijk aan den dijk te komen. Een beweging buiten Go rinchem in het ijs met een aanhoudenden was deed den dijkgraaf dit besluit nemendoch nu is alles rustigde posten zijn tot aan Hardinx- veld bezet, maar het ijs is weer gaan zitten. In de 11. Man ndag-avond te Qie- sen-Nii uwkerk gehouden vergadering van volks voorlezingen trad als spreker op de heer W. J. Goudon uit Gorinchem; die sprak over het leven in vergelijking met de reis met een spoor wagen. Met zeer veel aandacht werd deze le zing aangehoord even als het voorgedragene door den heer J. D. van Slijpe, die het be spreken van een preek onder- en nakerktijd tot onderwerp had. Een tal vnn bijdragen wekten het genoegen op en vooral zullen velen «-het Kerkportael" en ehet Driehoekig Prisma," met nadruk en gevoel voorgedragen door de heeren van Deursen pn Prillvitz, met jicht ver geten. Ofschoon Gouda door het spoor wegverkeer nog ai met Utrecht en 's Hage, in welke beide plaatsen de pokkenepidemie vrij erg heeracht, in aanraking komt, is het lang van die onaangename bezoekster verschoond gebleven'. In de laatste dagen zijn- echter eenige gevallen waarvan één met doodelijken afloop, voorgeko men. Als het inënten of het herinëaten die kracht beeft, welke er vrij algemeen aan toe geschreven wordt, dan laat het zich aanzien, dat die ziekte hier geen grooten voortgang zal heb ben, daar in den laatsten tijd honderden de vaccinatie ondergaan hebben. Ds. A. F. Mackenstein te Mij drecht heeft het beroep naar Haastrecht aan genomen. De heer Overeijnder, hulponder wijzer aan de openbare tussehenschool te Gouda, is in gelijke betrekking benoemd te Krimpen a/d IJsel. De gemeenteraad te Krimpen a/d IJsel heeft onlangs, naar aanleiding van enkele gevallen der pokziekte, ee;n verordering vastge steld tegen de verspreiding van besmettelijke ziek ten. Deze handelwijze is zeer te prijzen, of schoon het jammer is, dat eerst het kalf heeft moeten verdrinken, vóór de put gedempt werd, en men in gezonde dagen er niet aan gedacht heeft zich voor te bereiden op den kwaden tijd. Wel is waar kan met een verordening geen ziekte geweerd worden doch wie weet, wat er zou voorkomen zijniiidien bij het eerste geval van pokken de krachtige hand geslagen ware aan ae bestrijding der besmetting? Worde er nu maar streng de hand gehouden aan de ge maakte bepalingen. Ten platten latide bestaan, helaaszooveel verordeningen slechts op het pa pier. De kerkeraad der Herv. Gem. te Berg-Ambacht heeft gezamenlijk zijn ontslag in gediend ter vervulling der daardoor ontstaande vacatures, aal Maandag 20 Feb. a. z. het kies college tot de benoeming van nieuwe kerke- raadsleden bijeenkomen. Den 22sten zal door het gemeen tebestuur te Gorinchem worden overgegaan tot de aanbesteding van het bouwen der hoogere burgerschool op de Vischmarkt. Te Krimpen a/d IJsel doet zich de armoede dat droevige gevolg van den strengen winter in niet geringe mate gevoe len. Een groot gedeelte der bevolking, dat van arbeid op het water leeft, lijdt (joor langdurig gemis van verdiensten. Gelukkig wordt er ech ter ruim voorzien in de behoeften. Zonder extra collecte, is er in de verschillende godsdienst oefeningen alleen aan bankpapier oijua 200 galden ingezameld. Men deelt ons mede: Donder dag-avond gaf de1 Rederijkerskamer fSteeds be ter," te IJselstein eenc voorstelling. Wij kunnen met den besten lof over de uitvoering, vooral der stuiken «-Liefde zoekt List," en «-Een scherp Contrast," spreken. Zelden hadden wij het voorrecht hier eene zoo juiste uitvoering bij te wonen. De rollen werden goed begrepen en de heeren W. de Ridder, Stomps, Felix en C. de Ridder verdienen algemeenen lof van 't publiek. Men meldt ons nitGouderak Het geroep van //brand" en het onmiddellijk daarop volgend gelui der klok schrikte ons in den vóórnacht van Donderdag op Vrijdag eens klaps op en bracht ons dorp in rep en roer. Een voor eenige jaren bijzonder net gebouwd en schoon afgewerkte burgerwoning een groot, kwartier van de kom der gemeente gelegen en bewoond door twee gezinnen stond it* volle vlam, terwijl het zich aanstonds liet aanzien dat zelfs de spoedige werking onzer spuit geen ander voordeel zon aanbrengen aan het redden der kleine houten schnur, die neven het gebouw staat. Men heeft geen menschenlevens te be treuren terwijl huis en inboedels geassureerd ware en gelukkig was de kalme, wind in de richting dat de duizende vonken der dichtbij gelegen aanzienlijke bouwmatiswouiug, met een stal vol vee, niet bereikten. De burgemeester, die dadelijk op de plaats dés onheils tegen woordig was, zorgde met beleid, dat de werk zaamheden der spuitgasten geregeld gingen en de politiemaatregelen voldoende waren. Ds. A. G. Reede te Benschop il beroepen te Ransdorp (Noord-Holland). Gisteren avond had in het lokaal van den Heer v. Zessen eenjmitengewone zangles van de kinderen der zangschool onder leiding van den Heer Akkerhuijs plaats, welke uitmuntend geslaagd mocht heeten. Na afloop bracht Dr. Oort een woord van dank aan den Heer Ak kerhuijs voor zijne loffelijke bemoeiingen. De Staat s-Courant van heden bevat de volgende rivier berichten Keulen. Waterstand 11 voet 1 duim. Val 1 voet 21/,, duim. Gorinchem. Waterstand 1.22 meter onder noodpeil. Was 0.07 meter. Culemborg. Waterstand 1.56 meter onder noodpeil. Was 0.80 meter. Vreeswijk. Waterstand 1.81 meter onder noodpeil. Was 0.10 meter. IJs vast. Alblasserdam. Waterstand 2.52 meter onder noodpeil. Was 0.18 meter. IJs vast. Daar alle gevaar voor Maas en Waal door het vallen der rivieren is geweken, wordt de buitengewone rivier-correspondentie voor de sta tions Nijmegen, Wamelen Neerasselt opgeheven. Ten behoeve der Armen in deze gemeente zijn bij ons de volgende giften ontvangen: Van B. N. ƒ2;van A. 2,50Bulletin ƒ2,50; van E. E. D. 2,60van L. J,van P.S./10,jvan A 1.50; drie matadors/l,10; van AG. ƒ6,Giftje van een'dienstbode /0,10; van X. 1,van N. 2,50; wij bidden om ons daaglijksch brood, en geven Cne een gulden in den nood 1qua- ef 0,21; O. V. ƒ1,verschill. giften in de bus 3,977s; te zamen 37,887a- Met hartelijke dankzegging aau de gevers berichten wij, dat wij het bij ons ingekoinene op a. s. Maandag aan het Burgerlijk Armbe stuur zullen ter hand stellen, terwijl allen, die nog een gift willen afzonderen, beleefd ver zocht worden, ons die vóór Maandag-avond te doen toekomen. De Uitgevers der Schoonhovensche Courant. Aan ie Redactie. 1 Ter rectificatie van het iugesonden stuk betreffende vaccinatie door den ondergeteekende en den Off. v. Ges. de Ronde, voorkomende in nwe courant van 4 Febr j.l., diene tot narigt aan hen, die hieromtrent welligt in dwaling verkeeren, dat de heer de Roode slechts op mijne uitnoodiging en ter mijner adsistentie bereidwil lig sijne medehulp verleent ter vaccinatie en revaoci- natie van hen, die sieh daartoe bij mij vervoegen. Wijders gelooft de ondergeteekende menigen lesar van uwe conrant geen ondienst te doen, door hem de verzekering te geven, dat wanneer revaennmti» van arm op arm sonaer eenig gevolg is geschied, dit geenssins een bewijs is, dat sulks van de kunstbe werking, da genomen koepokstof of het daartoe gebesigde kind afhankelijk is, doch dat dit onder alle omstandigheden dikwerf Yoorkomt bij hen, die reeds een- of meermalen róór desen tich aan dese steeds nuttige en nimmer schadende kleine kunstbewerking onderwierpen. Hij blijft dus iedereen met aandrang aanbevelen, om sioh in dese tijden bepaaldelijk te doen vaooineeren of revaooineeren. Schoonhoven, Dr. A. J. P. de Wilde. 17 Febr. 1871. BMRLIJKD STAND. Ingeschreven van den 10. tot den 17. Febr. 1871. GeborenElisabeth, ouders B. Westerwaal es G. Rietveld. Arie, ouders T. van der Maat èn J. van den LTsael. VERBETERING. In ons vorig N°. is in het artikel «Een kleinig heidje" een misstelling ingeslopen. Er staat namelijk: «in wagenvrachten van 2000 ponden (kilo's) met 2600 - »-•- sijn": dit moet sqn: «met 26000

Schoonhovensche Courant | 1871 | | pagina 2