BINNENLAND. y,, tuiging voor de Commnne, 74 vechten tegen hun zin. Dit laatste maakt, het eenigszins on begrijpelijk,,dat men niet meer doortast, want de troependie in Parijs rukten, zouden groote medewerking in de stad vinden. Thiers heeft echter zeer groote vrees voor het verlies van menschenlevensen de vermeestering van de brug van Neuilly heeft reeds aan twee generaals het leven gekost. Bovenal wil het hoofd van het uitvoerend bewind geen mislukken van den aanval wagen; vandaar dat hij naar veler oordeel te lang uitstelt. Rondom Metz zijn thans een aantal Duit- sche militairen bezig met het desiufecteeren der slagvelden. Naar eene beschrijving van dat werk moet het een ontzettend schouwspel opleveren. Na de gevechten in Augustus zoo schrijft een der opzichters bij dien arbeid was het een akelig tooneel, toen de duizenden dooden en gekwetsten daar over de geheele vlakte verspreid lagen, en niet minder akelig was er later het verblijf, toen van die groote massa's lijken, zoo maar in haast en nauwelijks een voet diep in den grond gestopt, eeue verpestende, uit waseming opsteeg. En toch was dat alles nog niets in vergelijking met hetgeen men er nu ziet. Ten gevolge van regen en wind is de grond op de eene plaats ingezakt, op de an dere is de bovenste laag door de plassen uit elkander gescheurd, en zijn de lijkèn weder zichtbaar geworden. Eene aanvulling en op hooging van die terreinen schijnt groote be zwaren op te leveren en daarom is een korpe schansgravers er reeds sedert vier weken bezig met het verleggen der lijkeu. Overal worden die grootendeels vergane, hier en daar tegen of op elkander geperste lichamen opgegraven, om de kuilen of geuleu te kunnen verdiepen en de afzichtelijke overblijfselen tusschen onge- bluschte kalk op nieuw in den schoot der aarde neder te leggen. Het akeligste van het werk bestaat hierin, dat men soms, wegens de ge steldheid van den bodem, de dooden op het veld naast elkander moet leggen om ze behoor lijk naar een ander graf te kunnen overbrengen. Soms echter is het nog erger, doordien zeer vele lijkenhetzij wegens een te ver gevorderden staat van ontbinding, hetzij om andere rede nen niet meer getransporteerd kunnen worden zoodat er niets anders overblijft dan ze bij ge heele hoopen met teer en petroleum te begieten en zoo de geheele massa te verbranden. Het is alles naar, akelig, afschuwelijk, maar.... het moei. De geheele landstreek /ou anders aan de hoogst gevaarlijke werking der verpestende dampen zijn blootgesteld en in alle geval voor eene lange reeks van jaren onbewoonbaar en tot eene woestenij gemaakt worden. »H?t is voor ons" zoo schrijft een der manschappen van de landweer «het is bier voor ons onver draaglijk. Onze kleederen zijn zoodanig van de lijklucht doortrokken, dat wij dag en nacht er last van hebben. Al die narigheid, al die huiveringwekkende tooneelen ontrooven ons allen eetlust, allen slaap. Zelfs de brandewijn, die in den beginne ons nog een weinig baatte, helpt na niets meer en schijnt zelfs eeue ver keerde werking te hebben; althans 'tis of dat vocbt nu meer dan ooit op de verbeelding werkt, zoodat ons in den droom of bij de nacht wake allerlei schrikbeelden voor den geest zwe ven. En het ergste is dat er nog vooreerst geen eind aan komt." Men bericht, dat in Parijs ware satur naliën heerschen. De dronkenschap vertoont zich overal in baren walgelijksten vorm. De Place Venddme was vol dronken nationale gar des; marketentsters hadden van de luiken en deuren der verlaten huizen tafels opgeslagen.. De bataljons, die nog eenig gevoel van fat soenlijkheid hebben, gevoelen er thans berouw genoeg over, dat zij geen meer geestkracht, aan den dag gelegd hebben, toen zij Parij9 voor deze ellendelingen hadden kunnen be schermen. Gewerkt wordt er niet. De meest aristocratische dame moet zelve haar bed op maken en de heer des huizes zelf het karpet uitkloppen. Waschviouwen zijn er niet meer; de ververs, die volop werk hebben, door den rouw, dien zoovelen moeten aannemen, wei geren te arbeiden. Geen godsdienstoefening wordt gehoudenkinderen worden uiet gedoopt, luwelijken niet ingezegend. Overal ziet men vlaggen van vreemde natiënom de plundering te ontgaanelk die maar vluchten konheelt de stad verlaten. Hoe ongelooflijk het schij nen mageen twaalftal bataljons hebben Parijs in opstand gebracht en honderd andere batal jons gëdwongenom gemeene zaak met hen te maken. Volgens een gerucht zou Napoleon een huis op het eiland* Wight gehuurd hebben. Woensdag kwam een Franschman op het kantoor van den heer Rothschild te Frankfort en verlangde dat hem onmiddellijk vier millioen francs zouden worden gegevenweigerde men, dan zou bij geheel Frankfort, te beginnen met hel huis van Rotschild, in de lucht laten vlie gen. Dat het den Franschman ernst was met zijn verzoek, bleek weldra uit het springen van een bomdie deuren en ramen verbrijzelde. Eenige personen werden daarbij gewond. De Frauacbman werd terstond ia hechtenis geno men en scheen in staat van krankzinnigheid te verkeeren. Bij nader onderzoek werden nog eenige bommen gevonden. In Duitscbland neemt de tegenstand te- gep de leer der Pauselijke onfeilbaarheid al- lerwege toe. Zoo heeft de gemeenteraad van Weenen bijna eenstemmig besloten zich aau te sluiten bij de groote anti-oufeilbaarheidsbeweging en aan den proost Dr. Döllinger, die het nieu- werwetsche dogma der onfeilbaarheid zoowel uit een christelijk als een theologisch en maat schappelijk oogpunt verwerpt, sympathie te bi - tuigen voor den door hem betoonden moed. SCHOONHOVEN, 22 April. Zoo als onzen lezers bekend is, heeft het Roomsch-Catholiek kerkbestuur zich gewend tot den gemeenteraadmet het verzoek een terrein in koop te willen afslaanom daarop eene kerk te bouwen en eene begraaf plaats aan te leggen. Op dat verzoek is in dc raadsvergadering vtn 11. Donderdag toestem mend beschikt en besloten het bolwerk bij de gewezen Lopikcrpoort,Btot dat doel, aan ge noemd kerkbestuur af' te staan voor de som van f 7471,50, benevens ƒ1027,voor de daarop staande boomen; alzoo tot een geza-. menlijk bedrag van f 8498,50. Bij de rtrt- instr. kompagnie al- bier is overgeplaatst de 2e luit. J. A. Lebman, van het 8e reg. vest.-artillerie. *Het was een gelukkig denk beeld der commissie voor Volksvoordrachten, om de reeks voordrachten met eene Tooneel- voorstelling voor het volk te besluiten. Het gezelschap «Uitspanning na Inspanning" der jongelingen van de Artillerie Instructie Kom pagnie verklaarde zich bereid tot dat doel mede te werken, en morgen, Zondag-avond, zal die voorstelling plaats hebben. Nog meer dan door voorlezingen, boe degelijk ook, kan men door het tooneel het volk opbeuren en vere delen; mits de keuze van stukken natuurlijk met zorg eu omzichtigheid plaats hebbe. Onze vaderen waren daarvan meer doordrongen dan ons tegenwoordig geslacht, dat zoo menigwerf iets «zondigs" in eene tooneelvoorstelling meent te moeten zien. Toeu besteedden Hooft en Vondel, Brederoö en Langendijk hunne beste krachten aan het tooneel, wel wetende, dat juist dit een leerschool voor 't volk wezen kan. De Commissie zag het naar onze meening zeer jnist. in, die voorstelling op Zondag-avond te doen plaats hebben, lu eene fabriekplaats als dc onze, werkt de arbeider de geheele week hard voor 't dagelijksch brood, 's Zondags heeft hij rust en behoefte om zich eenigszios te ont spannen. Zoo menigwerf zoekt nij dan ver strooiing in herberg en koffiehuis, doch hoe nadeelig dit op het bootd en de beurs werkt, behoeft geen betoog. En daarom danken wij de commissie, dat zij dit onschuldig vermaak op den Zondag-avond heeft gestelddaar zij 'daardoor de zedelijkheid voorzeker bevordert. Hartelijk wenschen wij aan de jongelingen der A. I. K. eeD talrijk eu aandachtig publiek, aau het publiek een gezelligen, aangenamen en genotvollen avonden aan de commissie vol doening voor de moeite en zorg, die zij zich in hel belang van den handwerksman heeft getroost In de gisteren gehouden verga dering der afdeeling Berg-Ambacht-Ammerstol van de vereeniging: «Het Roode Kruis," zijn de aftredende bestuursleden! J. P. Mahlstede en D. Oskam met algemeene stemmen herkozen en is in plaats, van het bestuurslid K. Ver doold Hz., welke bedankt had, gekozen de beer P. van Wijngaarden Bz. In «de Heraut" leest men het volgende bericht Schoonhoven. Een smartelijk bewijs van den gezonken kerkelijken toestand isdal de hier gehouden volksvoordrachten besloten zullen wor den met een tooneelvoorstelling op Zondag-avond. De advertentie daartoe betrekkelijk in de Schoon- hovensche Courant is onderteekend door een ouderling der gemeente, terwijl toegangsbewij zen mede verkrijgbaar zijn bij een onzer diake nen. Toelichting is overbodig. Indien de lei ders alzoo voorgaan, wat is er van de schapen te wachten? Dinsdag-avond omstreeks 10 uren beeft ten huize van den heer N. C. Frobn houtkooper op den Korten Dijk te Gorinchem, eene gasontploffing plaats gehad. Een zoon des huizes, zich met een blaker naar zijne slaapka mer begevende, had nauwelijks de deur geopend, of hij doeg door de geweldige ontbranding ach terover, een zijmuur werd verzet en een strik- raam in den gang verbrijzeld. Eenigen tijd te voren had men de kraan wel afgedraaid, maar verzuimd de lamp op te schuivenwaardoor het vertrek vol gas gekomen was; Door de tegen woordigheid van geest en den ijver zijner ou dere zuster werden na veel inspanning de bran dende gordijnen enz. gebluscht en daardoor een brand voorkomen, die door de onmiddellijke nabijheid der hontmagazijnen verschrikkelijk had kunnen worden. De zoon, als ook de dienst meid welke rich op den gang bevondhebben vreesélijke brandwonden bekomen en bevinden zich in een deerniswaardigen toestand. Gedurende de wintermaanden is men te Waddinxveen voor den heer Wemink, woonachtig te Goudaijverig bezig geweest tot daarstelling eener fabriek* om volgens Ameri- kaansche wijze kaas te maken. Zij ia ingericht om de melk van 500 k 600 koeien te verwer ken. Zoover ous bekend ia, is dit de eerste 'fabriek van dien aard in Zuid-Holland. Sedert ruim 14 dagen is zij in werking en voldoet goed aan de verwachting. Er zijn kazen ge maakt van 30 kilo gewicht, die, naar men verneemt, aan alle vereischten voldoen. Mocht dit voorbeeld van den heer Wemink bij velen ingang vinden, dan knnnen wij eene verbeterde zuivelbereiding te gemoet zien. De prijzen der landerijen zal dit nog meer doen stijgen, en de boerin in de gelegenheid stellen meer tijd aan baren huiselijken kring te besteden. Te Jaarsveld werd op den llden April aanbesteedle de verzwaring en tonrou- ding van den dijk, in 2 perceelen; aangenomen No. 1 door dea heer H. Zaanenvan Ammerstol, voor 1150No. t door den heer J. van Gent, te Leerdamvoor 990. 2e het hentellen van door ijsgang veroorzaakte schade aan den dijk, in 3 perceelenrespectievelijk aangenomen door de heeren J. van Gent, te Leerdam, voorƒ96; T. Terlou, te Lingerak, voor f 160 en C. Damsteegt, te Langerak, voor ƒ100. De hegrooting van ontvangsten en. uitgaven van het hoogheemraadschap de Al- blasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, voor het dienstjaar 1871/72, bedraagt 111729,18*/, tegen J 87991,99'/3 voor bet dienstjaar 1870/71 toegestaan. Terwijl de beer M. de Gier te Gorinchem geheel van de pokken hersteld is, zijn diens zoon en dochterwelke eerste zijn vader gedurende zijue ziekte opgepast en ver zorgd heeft, in lichten graad door die ziekte aangetast. Overigens zijn tot Vrijdag-middag geen gevallen bekend geworden en heeft men gelukkig nog geen enkel sterfgeval te betreuren. Heden heeft eene vronw teGouda een kind ter wereld gebracht met een beren- kop. Van een beer, die verleden jaar deze stad passeerde, is die vrouw geschrikt, toen zij reeds in gezegende omstandigheden verkeerde.

Schoonhovensche Courant | 1871 | | pagina 2