7,1ZOflDAft 23 APBIL. 1871. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD. S. &W. N. vanNOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. BINNENLAND. PRIJS DER AttyERTCNTlER: PRIJS DEZER COURANT: SCHOONHOVENSCHE COURANT. De heer Mr. L. Ph. C. van den Beigh, Rjjks-Archivaris te 's Hage, bezocht voor eeoigen tijd onzè gemeente, onr het zich op het Bandhuis bevindende archief en andere merkwaardigheden in oogenschouw te nemen'. Aan het (dfjf»t dien Archivaris aan ZE. den Minister.van Staat en van Binnenlandsebe Zaken uitgebrachte verslag van zijn bezoek, ontleeuen wij. het,,volgende: Het archief, van Schoonhoven is vrij belang- i rijk de charters beruste:: ter raadkamer ia eene uitmuntend ingerichte kas op ramen van koper draad, waar zij gedeeltelijk in chronologische orde waren gerangschikt, wat nu zeker reeds met alle zal gedaan zijn. Het, overige wordt boven op een paar kamers bewaard en was nog geheel ongeordend. Er bestaat een, inventaris, op last der regee- ring in 1790 opgemaakt, en waarvan ook een afschrift in het Rijksarchief berust. Daarin zijn echter verscheidene onnauwkeurigheden ingeslo pen, en bet stuk is meer bijzonder ingericht tot hahdleiding voor de kennis der stedelijke rechtenook bevat het niet alles. Eene nieuwe inventarisatie is eene behoefte. Men bezit ongeveer een drie honderd perka menten charters, waaronder verscheidene van de 18de en J 4de .eeuw het oudste, dat op den inventaris wordt vermeld als v&a 1281is tien li jaren ouder. Het archief bezit een aantal oude keur- en i privilegieboekende-oudste zijn van 1657; sedert 1607 gaan zij geregeld door tot 1812. Voorts heeft riten een zoogenaamd constitutie- boek vari 1608 totJoni 1618, bevattende hoofd zakelijk schepen-acten en een register ordon nantiën voor de goudsmeden, sedert 1502. De notulen van den raad zijn niet ouder dan uit den'loop der 18de eeuw, maar die van 1811,, 12 en 18 ziju aanwezig en voor de da gen der omwenteling van„eenig. locaal belnng. Voorts berust hier nog een merkwaardig re glement van zoogenoemde harmonie der regeering, bijgehouden tot 1790, en eene verzameling ge schreven en gedrukte resolutiën der Staten van Holland. De doopboeken der Hervormden beginnen met 1688, die der Roomsch-Catholieken met 1784; huwelijksregisters heeft men sedert 1590 en begrafenisregisters sedert 1638. Ook hier worden nog verschillende merk waardigheden bewaard, zoo als een oud portret van Jacoba van Beyeren, hoewel niet van eenen tijdgenoot, een van den Stadhouder Willem III en een waarop versohillende wapentuigen zijn afgebeeld; voorts verschillende oude vaandels, stadswijnknunen. eeii tooverstokje, als piècede conviction gediend hebbende in een proces te- ,gen eene toovenaarster, die voor het stadhuis zon verbrand zijn, een zilveren schuttersketting, met de wapens der koningen naar men wil van vrouw Jacoba afkomstig, en meer dergelijke. In de vereenigde vergadering Tan het hoogheemraadschap «rde Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe," deD 28sten de zer te Gorinchemin den Doelen, te houden zal de heffing van een' omslag van ƒ3,50 per hectare voorgedragen worden, hetwelk over 24270,8969 heet. of bunders 84948,181/, tegen 66745,9*1/, in het dienstjaar 1870/71 zou opleveren. Deze verhooging staat in ver band met de voordracht ter uitvoering van bui tengewone werkenals: het verhoogen van den dijk ónder Hardinxveld, van de bierbrouwerij tot aan het gemeentehuis, zijnde eene lengte van 300 meter, begroot op 3000; bet verhoogen van den dijk onder Hardinxveld, van 80 M. he oosten dükpaal 20 tot 15 M. beoosten dijkpaal 80, zijnde eene lengte van circa 1986 M,, be- groot op ƒ18,900; het verhoogen van eenige te lage gedeelten dijk onder Hardinxveld, tns- schen de dijkpalen 30 en 32begroot op 300, eu het verhoogen en verzwaren vau den dijk onder Langerak, tusschen de dijkpalen 261—267, over eene lengte van circa 2500 M., begroot op 18500. fDe te Hoog-Blokland op 11. Woensdag gehouden verpachting der hooilanden van de gemeente, genaamd de Oostslagen, heb ben de som van 1412 opgebracht, d. i. 167 meer dan 't vorige jaar. Niettegenstaande de hpoge pachten, die dit jaar voor de hooi- en weilanden worden besteed, schijnt het aan som mige eigenaren nog niet hoog genoeg te zijn althans een ook aldaar op heden ypor den tijd van xier jaren, verpacht en te Gurincucui te huis bshoorend stuk schraal weiland, omstreeks dén hectare groot, werd voor de son|. van f 136 's jaars opgehouden. M Tot heden is men te Gj^ot-Am- mers nog bevrijd gebleven van de Eeerschende pokziekte, niettegenstaande verscheidene perso nen uit die gemeente, pluatseu, waar de ziekte in hevige mate heerschtzoo als Botterdam en Utrecht, wekelijks bezoeken. In het naburige Lekkerland heersebt deze ziekte nog al hevig; te Streefkerk hebben zich ook eenige gevallen voorgedaan en in de afgeloopen week heeft de ziekte zich ook in een huisgezin te Brandwijk vertoond, in welke gemeente, volgens gerucht, de mazelen zich ook weder geopenbaard hebben. Te Stolwijk is door dengemeen- teraad de heer Zijlstra definitief tot hulponder wijzer benoemd. Deze benoeming is zeer naar genoegen der ingezetenen, die hem gedurende zijn verblijf aldaar hebben leeren hoogachten. Bij de trekking op 15 April van de Oostenrijksche Staatsleeuing-loten 1864 zijn de vplgende 9 Seriën, elk van 100 Nommers, uitgekbmen. Serie 3511150, 11,64, 1469, 1474,, 1917, 2108, 2189 eu 3335. Hiervan winnen Serie 1474, No. 56 ƒ220,000, Serie 1469, No. 7 15,00u, Sorie 1917, No. 100 10,000, Serie 851, No. 81 ƒ5000, Serie 1150, No. 74 5000, Serie 2189, No. 19 ƒ5000. De mindere prijzen beneden dë 5000 zijn op de door de Heeren Isenthal C. te Am- sterdam uitgegeven gedetailleerde Trekkingslijst vermeld. Tusschen Dinsdag- en Woensdag namiddag zijn te 's Hage geen gevhllen van kinderziekte aangegeven. Sedert het begin van December is dit de eerste dag, waarop aldaar geen gevallen van pokken aangegeven ziin. Bij de plaats gehad hebbende jaarlij kache verpachting der hooilanden van den polder Zuidbroek onder Berg-Ambacht is ƒ821 besteed, tegen ƒ228 's jaars te voren. Als eene zeldzaamheid kan ge meld worden dat de geit van J. Vink te Hoornaar vier levende jongen heeft ter wereld gebracht. Uitslag der aanbesteding van een-aobeprad in den' watermolen van dén Reeu-- wijkschen polder op denl8den April 1871. A. van Ree, smid te Reenvijkf 658,20; A. H. Oost- meijerte Zaandam ƒ1082; de directie Ier ijzer gieterij de Prins van Oranje te 's Hage ƒ780; Joh. Pannevis te Ouderkerk a/d Use! 674; A. Vis te Waddinxveen ƒ667,70; L. J. Entho ven Comp. te 's Hage 770Cozijn Cotnp. te Gouda 690; H. Figee te Haarlem 1150. Alzoo laagste inschrijver A. van Ree, smid te Reenwijkaan wien het werk is gegumd. Tot onderwijzer aan de bijzondere school te Lopik is benoemd de heer H. Frng- ten, onderwijzer aan de bijzondere school te Zevenhoven. Men deelt omtrent de plundering van de kerk Notredarne, te Parijs, mede, dat op Goe den Vrijdag eenige lieden, gedeeltelijkin burger gedeeltelijk in militaire kleeding, onder aanvoe ring van een jongmenschde kerk binnen kwaj men, en zich onmiddelijk naar de schatkamer en de beide sacristieën begaven. Een hunner vertoonde een volmacht van de prefectuur van politie. De kasten werden geopend, en alle voorwerpen van waarde ingepakt. Het graf der aartsbisschoppen werd met geweld geopend. Toen dit afgeloopen was, werden de offerbussen nog opgehaald en alles op een wagen geladen. Iu- tnsschen was iemand naar het stadhuis gegaan om teklagen over het gebeurde. De leden van de Cominane wisten er niets van eu zonden on middelijk een commissaris naar de kerk, die de volmacht van den aanvoerder niet geldig verklaarde en at het geroofde deed teruggeven. Van het gebeurde werd prodes-verbaal opgemaaki. Daarna deed de commissaris alle deuren sluit i en verzegelen. Sedert dien tijd wordt de kerk' door nationale gardes bewaakt, maar zij blijfi voor de geloovigen gesloten. Uit Stolwijk meldt men: Nalri dit dorp raakte een rijtuig, waarin zich een uit Amsterdam naar Berkenwoude gaand heer mol zijne echtgenoote bevond, tengevolge van 'i schrikken van het paard, inde Wijde Weterm Het gevaar voor de beide rijdenden was (Ir gend. De dame kon men slechts redden een gat in de kap te breken en haar daar-.1 heen te trekken. Voor Schoonhoven per drie maanden 0,60. Franco per poet- 0^70. Van 1 tot 5 «geleOJJO. Iedere regel meer x - 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending ffsnoo.

Schoonhovensche Courant | 1871 | | pagina 5