BINNENLAND. Mén meldt van Kaap de Goede Hoop: Het dorp Victoria West is in den avond van 27 Febr. door een wolkbreuk getroffen. Vree- selijk was de verwoesting, door het water te- weeggebraoht. Verscheidene huizen zijn prover gerukt en met al de bewoners en den gsnscbea inhoud door de golven medcgesleept. Wat de ramp UOg des te vreeselijker maakte, was de stikdonkere duisternis, die er.heerschte, toen de. rustige bevolking in eens door het onvermij delijk gevaar overvallen werd. Niemand wist, waar zich te bergen. Daken van huizen, deur en raamkozijnen, meubelen in menigteva- van alle soorten, en balen wol bij honderden, dre ven door het dorp, als vederen op het water. Maar wat het ergst van all*1* is, is het ont zettende verlies aan menschenlevens. Sommigen kwamen in de golven om, anderen werden door de 'invallende huizen verpletterd. Op den dag na de ramp werden niet minder dan 34 lijken van kleurlingen, en op nog een dag later 18 blanken aan den schoot der aarde toevertrouwd, te midden van het hartverscheurend snikken en kermen der achtergeblevenen. SCHOONHOVEN, 29 April. In den loop der week zijn alhier 3 personen door de pokken aangetast. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft in hare vergadering van den 26 dezer met eenparige stemmen besloten bare adhesie te schenken san het voorstel 'a Jacob c. s. aan de Tweede Kamer der Stat.-Gen. De Ka mer nam in overweging dat de haven van Vlis- singen de voorhaven van Middelburg en de zee haven bij nitnememdbeid in Nederland is, meest geschikt voor zoodanige onderneming, terwijl ijzeren stoomschepen van het grootste kaliber bq elk watergetij kunnen binnenloopen, zonder des winters door qs belemmerd te worden, het welk m«t andere hagens niet het geval isdaarbij gunstig gelegen aan den staatsspdorweg vVlia- siugen-Böermond" enz., zou bedoelde brug over den oceaan van nit Amerika over Vlieringen den kortste» weg vormen near PulwUitaml. Mm meende dat deze onderneming, al mocht zij eenige opofferingen van wege den staat vorderen, behalve een kosteloos vervoer der brievenmail, hoogst beduidende voordeelen aan de staatsspoorweg- lijn opleveren zaL De Volksvoorstelling op 11. Zon dag-avond, door het gezelschap «Uitspanning na Inspanning" der jongelingen van de Art.- Inatr.-Komp. gegeven, heeft volkomen aan haar doel beantwoord en is oitmnntend gealaagd. De voorstelling werd door een zeer groot pn aan dachtig publiek bijgewoond. De commissie, zoo wel als de ledeu van genoemd gezelschap, en zij die door voordrachten deze bijeenkomst wil den veraangenamenwenachen wij geluk met den uitnemenden uitslag van hunue pogingen. B ij kon. be81 ui t z ij u be noem d tot hoogheemraad van de Krimpenerwaard G. L. van Oosten Slingeland van Cabauw en Zevender en tot hoogheemraden van den Lek dijk Benedendams en den IJseldamW. H.J. Cambier van Nwqten en dr. J. C. van Eeten. Tot burge'meester van Woerden is benoemd de heer J. Nolen, in de plaats van den beer J. A. Muller, die op verzoek eervol ontslagen is. r— Z. K. H. de Prins van Oranje brengt een bezoek aan het Bnasische hof, en is aan het station te Peteraburg door Z. M. den Keizer en ledeu der Keiz. familie ontvangen. Zaterdag-avond ia plotseling over leden de heer J. Drost Az., van Moordrecht. Hij was sedert 1849 lid der prov. staten voor bet district Gonda en moest als zoodanig bij de aanstaande verkiezing aftreden. Gezond had hij zijne woning verlaten om een vergadering van 't hoogheemraadschap van Schiedam bij te wonentoen hij door een toeval overvallen werd, dat een einde maakte aan zijn leven. Hij bereikte den leeftijd van 59 jaren. De voorloopige begrooting voor bet hoogheemraadschap van de Krimpenerwaard, dienst 1871/72, bedraagt ƒ88449 in uilgaaf en 88449,25 in ontvangst. Woensdag we te Gouda een vergadering gehouden de afdeelingen der Liberale Kiesvereenigin) voor zoover zij tot het kiesdistrict Gouda pr de Provinciale Sta ten behooren. Het doder vergadering was het stellen van Candida) voor dat college. De vergadering werd dooéS kiezers bijgewoond. Er werd bepaald dat candidaat, die in de plaats van wijlen den er Drost zou worden benoemd, ook voor deiitengewone verkiezing de caDdidaat der veraging zou zijn. Bij eenige stemming werd pt 40 stemmen het af tredend lid Mr. A. Jv. Bergen IJzendoorn herkozen. In plaats v wijlen den heer J. Drosi Az. werd na twerruchtelooze vrije stem mingen een overstemmi gehouden tusschen de heereu L. M. van Kootae Gouda en Jvan der Breggcn Az. te Waddineen j waarna bleek dat de heer L. M. van loten, controleur der rijksbelastingen alhier, vas gekozen roet 32 stemmen. In de plaativan den heer M. Bia- uom van Vliet werd I tweede vrije stemming tot caudidaat gesteld d heer A. Knijff Hz., grondeigenaar te Kietvd, met 25 stemmen: de overigen waren verdld tusachen de heeren J. v. d. Breggcn Az. n J. C. Kroon, bur gemeester te Stolwijk. Zoodat de candidaten er kiesvereeniging thans zijn: de heereh Mr. AA. van Bergen Uzen- doorn, L. M. van Koffin en A. Knijff Hz. Men bericbt^dai de hedrJoan Cambier te Vianen, t) de a. s. verkiezing voor de Prov. Staten in het kiesdistrict Gorin- chern, niet meer in aaumeking weuscht te komen. In een te lopik gehouden vergadering van stemgerohtigde ingelanden van het waterschap Lopik, lopikerkapel en Zeven hoven, zijn de ledeu vai bet bestuur van dat waterschap, de hh. J. Vefcurg on J. Mulder Jz., die op den 1 Juni a. i. volgens den rooster moeten aftredenals aodanig herkozen. -— Te Vianen hteftdeaanbeate- ding plaats gehad van ten nieuw te bouwen bierbrouwerij voor den teer Lindeman aldaar, welk werk ia aangenomen door Schuurman te Bommel voor f 79Q0. In den nacht van Maandag op Dinsdag had een metselaar met zijn opperman te Gouda het ongeluk, na. een put geledigd te hebbenmet de praam, waarin de beer zich be vond, tegen een brugje aan te varen, waardoor de schuit omkantelde, water inkreeg en zonk, zonder dat beiden tijdig genoeg zich konden' redden. Na aanhoudend geschreeuw is de schild wacht van het postkantoor, die eerst meende dat er brand was, toegesneld en heeft met be hulp van twee anderen den metselaar nog ge red, maar de opperman A. G. Leenbroek was reeds verdronken. De ongelukkige last een vrouw en één kind na. De ijmkers of bijenhouders in de Alblasserwaard klagen over de langdurige natte donkere dagen. lu geen jaren zijn de korven zoo licht geweest, eu dat nu, tegen den zwermtijd; daar er zooveel is te halen op het bloeiende hout, moet men gedurig voeden om de bqeu in het leven te houden. Zonnige da gen kunnen veel verbeteren, maar de opbrengst van honig en was zal altijd beneden het mid delmatigs blijven; vandaar dat ue prijzen hoo- ger worden eu,de honig nu reeds wordt ver kocht tegen 70 ct. eu de was tegen f 1,10 het kilo. Sedert eenige weken woeden ook te Uselstein in ernstige mate de pokken; op een bevolking van 3100 zielen telt men thans 24 overledenen aan die vreesdij ke epidemie. De heer A. Tebbenhoff te Montfoort viert den 27 dezer de 50-jarige ver vulling zijner betrekking van hoofdonderwijzer. - Men bericht, dat in zake betref fende de bekende orgelquaestie te Jaarsvdd door den kerkeraad der Hervormde gemeentebene vens den medeadministrateur van het fonds tot instandhouding van den openbaren godsdienst aldaarvan het door de arr.-rechtb. te U trecht ten hunne nadeele gewezen vonnis is geappelleerd bij het prov.-gerechtshof, alwaar de zaak eerst daags zal worden behandeld. Het water is op de groote rivie ren zoo wassende, dat men o. a. te Vreeswijk genoodzaakt zal zijn, als de: was aanhoudt, niet meer te schuttendeze maatregel zou voor den handel te Utrecht zeer groote bezwaren ople veren. daar hierdoor de waterweg naar Noord-Brabant gesloten wordt en een geheele stilstand op de Keulsche Vaart hiervan het gevolg ia. Maandag a. a. zal de liedertafel Apollo" te Gouda een conoert geven in ver- eeuiging met de Dameszangvereeniging. Onge veer 100 zangers en zangeressen zullen hieraan deelnemen, zoodat met het. oog hieropen te oordeelen naar de schoone stukken, die op het programma staan, aan de liefhebbers een genot- volle avond te wachten staat. Jammer is het dat dit het laatste concert zal wezen onder den verdienstelijken directeur Verheijen, daar deze heer benoemd is tot organist aan de Mozes- en Aarons-kerk te Amsterdam. Men schrijft ons nit Ameide: Waren wij tot heden verschoond gebleven van de gevreesde kinderziekte, hoezeer die se dert lang in de onmiddellijke nabijheid heerschte, thans heeft zij zich ook hier in een paar huis gezinnen vertoond. Als op vele plaatsen bespeurt men ook hier bij velen een betreurenswaardig vooroordeel tegen de inenting. Zelfs ontbreekt het niet san weerspannigendie het opschrift van de woning scneuren, dat er als een waar schuwing, van wege het dagelijksch bestuur, aan vastgehecht wordt. Onder zulke omstan- digheden wordt een dubbele waakzaamheid ver- eisebt om te voorkomen, dat kinderen uit huis gezinnen waar pokken heerschenof die ten gevolge van de onverschilligheid en de verblin ding der ouders in zulke woningen vrijen toe gang hebben, de school bezoeken. In geen jaren om dezen tijd is het water buiten en iu de Avelingen zoo hoog. geweest als nuvan daar dat alle grienden onder staan en vele landbouwers hunne beesten weer op stal moeten zetten; terwijl al die grien den, die door het ijs pas zijn gehakt en opge reed, veel kans hebben nu met het uitloopeu te verdrinken. Eenige eigenaars willen mid delen aanwenden om het water te keerendaar net ïana m aê Avelingen bijna eens zoo veel waarde heeft als in de polders en bet jammer is, ais dit niet mocht gelukken, daar zij an; ders spoedig veel zullen verliezen. Heeft de pokziekte reeds gerui- men tijd gebeerscht in de gemeenten Benschop en Uselstein en aldaar vele slachtoffers geëischt, thans hebben zich ook twee gevallen van deze ziekte voorgedaan in de gemeente Polsbroek. Twee personen van verschillende huisgezinnen zijn bijna gelijktijdig aangetast. Het is opmer kelijk, dat juist de schipper M. V., van Pols broek op Utrecht, de eerste poklijder in die gemeente is. Maandagmorgen werd de land bouwer D. K. te Giesen-Nieuwkerk onverwachts in rouw gedompeld, daar men zijn dochtertje, een lief aanvallig kind van bijna drie jaren dood in het boezemwater van de Giesen vond liggen. Door hel spelen op deu dijk is het ze ker te dicht bij het water gekomen en toen voorover gevallen en verdronken. Uit zekere bronnen kunnen wij mededeelen, dat het bericht betreffende de aanbesteding van aardewerken te Jaarsveld in zooverre juist is, dat die besteding heeft plaats gehad, doch dat de werken en leverantiën niet zijn gegund weshalve op den 2den Mei a. s. eene herbesteding van meergemelde aardewerken zal plaats hebben. B'ij de benoeming van een hoofd onderwijzer te Rijswijk bij 's Hage hebben de stemmen gestaakt. Op de heeren H. C. Brouwer te Krimpen a/d Uk eu van den Berg te Vleuten waren ieder drie stemmen uitgebracht. De de finitieve benoeming zal nu plaats hebben zoodra de raad voltallig is. Op Zaterdag 29 April e. k. zullen de door het dijkcollege van de Krimpenerwaard benoemde commission de opneming doen der dit jaar uit te voeren werken aan de dijken van de waard. Ouder anderen zullen de houten noodmagazijnen door steenen gebouwen worden vervangenen weder een gedeelte dijks van steenglooiing worden voorzien.

Schoonhovensche Courant | 1871 | | pagina 2