BUITENLAND. BINNENLAND. te ontwikkelen. Maar wij willen dat daarin ieder vrij tijwij beschouwen den godsdienst als een heilige zaakdie ieder voor zich zeiven heeft uit te maken, wij stellen tusschen God en ieders geweten niemand en niets in. Wij willen niemands geloof fatsoeneeren naar ons geloof, en dat wil de Protestantsch kerkelijke partij wel. Zij zou eerst dan recht gelukkig zijn, wanneer ieder geloofde zooals zij, en om dat doel te bereiken ontziet zij niet licht een middel. Zij wil ook heerschen, bovenal door de tchool. Wij willen de schoolwaarvoor in onzen tijd de overheid nog zorgen moet aan wenden, als een middel tot vrijer en degelijker ontwikkeling. Maar de staat mag op die school geen godsdienstleer onderwijzen. Welken gods dienst zou hij er leeren? l)en mijne of den uwe? Den uweP Maar de mijne heeft even veel recht. Laat de kerk daarvoor zorgen; predikt üw geloof zooveel gij wilt, maar vraagt niet van den staat dat l)ij het doe. Hij mag het "niet doen. Daarvoor zijn wij geen leden van den staat,' om dwang te ondergaan juist in datgene, waarin onze vrijheid het heiligst, het onschendbaarst is. En de Protestantsch kerkelijke partij wil in den grond dien dwang, of door den staat te doen zorgen voor godsdienstig onderwijs in ha ren geest, of door de vrije ontwikkeling van den geest door het onderwijs tegen te gaan. Daartegen voeren wij evenzeer strijd. De vei ligheid der neutrale school willen wij behouden. Daarom bevelen wij nimmer iemand aan tot vertegenwoordiger, wiens streven den ondergang van die school'bedoelt. Parijs staat in brand 1 Dit was de mare die deze week aller aandacht bezig hield en al len met ontzetting vervulde. Prachtige gebou wen, als de Tuileriënhet Louvre, het Stadhuis en vele andere werden door de muiters, vddr zij door de troepen van Versailles werden uit eengejaagd en gevangeu genomen, door middel van petroleum in brand gestoken. Daarna heb ben zij het Luxembourg gedeeltelijk in de lucht laten springen. Hevige gevechten hadden in de straten van Parijs plaats en de grond was hier en daar met gewonden en lijken bedekt. Door de troepen van Versailles werden een menigte muiters gevangen genomen. Ook Rochefort kwam als gevangene te Versailles aan. Van Donderdag avond bericht men, dat de branden schenen te verminderen, nadat de wind gelukkig veranderd was. De lucht was toen bloedrood. Vlammende stukken vielen tot op 20 kilometer afstand. Men zegt dat toen de gevangenis Mazas in brand stondm§n vreest voor het leven van den aarts bisschop. Uit Antwerpen heeft men de groote stoom- brandspuit, op aanvraag van het Pransche gou vernement, naar Parijs gezonden, om de verschil lende branden te helpen blusschen. •SCHOONHOVEN, 27 Mei. Door het R. K. Par. Kerkbestuur alhier is 7471,60 vierkante meters gemeente grond aangekocht, gelegen op den Tromperswal, ten einde aldbar een kerk en pastorie te doen bouwen en een kerkhof tc doen- aanleggen. Bedoelde grond is berekend tegen f 1 per M* en alzoo met de daarop staande boomenter waarde van 1027afgestaan voor ƒ8498,50. De Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier heeft met algemeene stemmen besloten, het adres van de Kamer te Rotter dam, betreffende de ijsopruiminggericht aan Z. Exc. den heer Commissaris des Konings in dit gewestte ondersteuneninzonderheid omdat de Kamer beschouwt, dat het algemeen belang daardoor op verschillende wijzen zou kunnen wor den bevorderd, zoowel door ijsverstoppingen, dijk breuken en overstroomingen te voorkomen, als om scheepvaart, handel en nijverheid bevorder lijk te kunnen zijn. Twee personen zijn alhier in deze week door de pokziekte aangetast. *Wij vernemen dat, tengevolge van een voorstel van Z. Exc. den Minister van Finan ciën, om ten gerieve der waarborgschatplichti- gen de openbare zittingen van het kantoor van Waarborg te Schoonhoven tot vier te vermeer deren, nu bij Resolutie vau 20 Mei 1871 No. 8 is vastgesteld, dat de zittingenna gehoord te hebben de belangen van de Nijverheidsver- eeniging alhierzullen gehouden worden op Dinsdag, Woensdag, Vrijdag eu\Zaterdag van elke week. Maandag en Dinsdag moest bij de Herv. gemeente door de stemgerechtigde mans lidmaten bij stemming worden uitgemaakt, of men de benoeming van ouderlingen en diake nen en het beroepen van predikanten als vroe ger aan den kerkeraad verlangde te zien opge dragen dan of men daartoe een kiescollege wenschte. 309 stemmen werden in het geheel uitgebrachtwaarvan 1 van onwaarde. 137 stemmen waren voor den kerkeraad en 171 voor een kiescollege, zoodat laatstgenoemde wijze gekozen is. Wij kunnen met zekerheid me- dedeelen, dat van de onlangs gehouden Ham- burgsche loterij een prijs van 2000 mark met 160000 mark als premie op 1/4 lot te dezer stede gevallen is. Door den heer H. A. Boeck, door wien dit lot was geleverd, is deze aan zienlijke prijs met premie, die voor dit,kwart- lot meer dan één en twintig duizend gujden bedraagt, onmiddellijk aan den houder van het lot uitbetaald De heer S. W. van Buuren, hulp onderwijzer alhier, is benoemd tot godsdienst onderwijzer in het Centraal Israëlietisch Wees huis te Utrecht. •Zoo als men weet zal ia de maand Augustus te 'sHage een Nationale Wedstrijd van Werklieden, met daaraan verbonden Tentoonstelling, wordon gehouden. De Commissie, aan wie de regeling dier zaak is opge dragen, heeft zich dezer dagen tot alle landgenooten gewend met het dringend verzoekhare pogingen door Bijdragen te ondersteunen. Wij voldoen gaarne aan het ons geuite verlangen, om deze zaak aan te bevelen, daar wij overtnigd zijn, dat zij den bijstand van elk vader lander ten volle verdient. «Ditmaal geldt bet echter niet verarmde natuurgenoo- ten," zoo leest men in de verspreide circulaire, «het lenigen van een tijdelijken nood, gevolgen van ziekte of oorlog, maar wèl de erkenning van verdiensten, niet minder groot omdat zij mindéFschitteren. Behoeven wij V te herinnerenterwijl de indrukken van hetgeen elders voorvalt nog zoo levendig moeten zijndat eene der voornaamste voorwaarden van onze volkswel vaart gevonden wordt in den vooruitgang van onzen handwerksstand Immers, schenkt ons niet de verstan delijke en zedelijke ontwikkeling van dien stand den sterksten waarborgdat hij niet ten speelbal zal worden van leidslieden, die met schoonklinkende leuzen hem ten verderve voeren? Wij onderwerpen dus met gerustheid aan Uw oordeel het plan om voor proeven van het beleid onzer arbeiders, als zijnde de vruchten dier ontwikkeling, belooningen nit te loven en tevens van die proeven eene Tentoonstel ling te honden. Uwe belangstellende medewerking zal ongetwijfeld een sterke prikkel zijn voor onzen arbeiden den medeburger tot meerdere ontwikkeling. Qeene gave vragen wij mitsdienvan welke de bestemming door U niet nagegaan kan wordenmaar giften, die voor onze zamenlcving wczentlijke renten zullen opleveren in dèn vorm van beteren arbeid en van verhoogde tevredenheid van hem, die dezen arbeid levert. Voldaan toch zal de werkman zijn, wanneer hij ziet, dat bok tijarbeid de aandacht trekt, dat ook aan hem plichtsbetrachting vruchten oplevertgelijk aan our." De bijdragen, welke gevraagd worden, kunnen bestaan in verguld zilveren medailles s /4,70, in zilveren a 3,70 en in bronzen if 1,10 het stuk, benevens in giften in geld van 2,50 of daarboven, met of zonder medailles. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, die als Subcommissie voor deze zaak werkzaam is, moge op hare pogingen tot het inzamelen van bijdragen op de meest krachtige wijze worden ondersteand Door de, algemeene vergadering der liberale kiesvereeniging voor het hoofdkies district Gouda werd Woensdag-avond tot can- didaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld Mr. J. B. L. Wenthólt, thans raads heer in het provinciaal gerechtshof van Zuid- Holland, te 's Gravenhage, vroeger procureur te Rotterdam. De vergadering was talrijk be zocht en de benoeming had met groote meer derheid vau stemmen plaats. Een zeer gewichtig beslujt werd nog door de vergadering genomen om nl. voortaan van den werkkring der vereeniging uit te sluiten de verkiezingen voor leden der provinciale staten en der gemeenteraden. In de onderscheidene gemeenten van het hoofdkiesdistrict Gouda worden van liberale zijde de heeren P. G. Booms, ex-mi nister van oorlog, en luit.-genera.il W. J. Kuoop als candidaten voor de Tweede Kamer genoemd ter vervanging van den aftredenden heer Hoffman. De Minister van Financiën heeft thans een bepaling ten opzichte van het port van dag- en weekbladen in 't leven geroepen, waarvan wij met groote verwondering ea te leurstelling hebben kennis genomen. Het port van dag- en weekbladen, met of zonder bij voegsel, is, zooals men weet, 1 cent, terwijl bladen, die niet meer wegen dan 25 gram, voor een halve cent worden verzonden. Bij deze laatsten konden natuurlijk zonder port- verhooging ook bijvoegsels worden gevoegd, als alles te zamen geen hooger gewicht had aan 26 gram. Than» heeft de Minuter bepaald, dat cou ranten van minder dan 25 gram, al» tij van een bijvoegsel vergezeld zijn, al blijven courant en bijvoegsel te zamen onder dit gewicht, met 1 cent moeten worden gefrankeerd. Dat een dergelijke wetsuitlegging ons, en zeker velen met onsverbaastbehoeft geen betoog. Loodzwaar drukt zij inzonderheid op de zoogenaamde kleine pers, waartoe ook ons blad behoortmaar ook voor het pnbliek is zjj nadeéiig en onaangenaam. Vele uitgevers van conranten toch geven meermalen ten, gerieve hunner lezers bijvoegsels en getroosten zich gaarne daartoe een opoffering; maar wanneer de daaraan verbonden kosten nog moeten ver meerderd worden met een verbooging van 100°/o op de frankeergelden, dan is het duidelijkdat zij die bijvoegsels moeten laten varen of den prijs der couranten moeten verhoogen. En daarbij, van fihude -of van ontduiking der wet kan bij de verzending ook van-klei nere bladen geen sprake zijn. De schaal toont immers duidelijk aan of een courant meer of minder dan 26 gram weegt? Door een vergrooting van het formaat, wij weten het, knnnen veeltijds Bijvoegsels overbo dig worden gemaakt. Maar ook daartegen zijn bij velen geldige bezwaren. Wij hopen en vertrouwen, dat de kleine pers, met ons, het recht, dat haar in de post- wet gegeven is, zal wenschen te handhaven, en dat zij zal medewerken om de bezwaren, die tegen de nieuwe ministeriëele resolutie be staan, eerbiedig maar met aandrang aan den Minister kenbaar te maken. Den 20^ten Mei was het 25 jaar geleden, dat de heer W. van Waning tot bur gemeester der gemeente Ouderkerk »/d IJsel werd benoemd. Ofschoon men door de vele en treurige sterfgevallen geen uiterlijke vrengde- teekenen vertoonde, wilde men dezen dag niet onopgemerkt voorbij doen gaan. Des morgens ..ten half elf vergaderde de gemeenteraad op de raadkamer, die met vlaggen, groen en bloemen versierd was. Hier werd de burgemeester door een der leden hartelijk geluk gewenecht en hem een fraaie voltaire en een prachtalbum met toe passelijke inscriptie en voorzien van de portret ten van al de leden van den raad aangeboden. Na het gebruik van eenige verversohingen begaf men zicb naar zijn huis, waar ten 12 ure eenige gemeenteleden hem geluk wenschteu en hem een gouden horloge met ketting en album benevens twee prachtige lampen aanboden. Ook nog andere geschenken werden, gezonden. De stoomboot d'ÏJssel, van Gouda naar Rotterdam en terug varende, was geffeel met vlaggen ver sierd en loste voor het dorp saluutschoten. Van den Commissaris des Konings in deze provincie ontving de jubelaris een brief van gelnkwensching met betuiging zijner tevredenheid. Het verdere van den dag werd in gepaste vroolijkheid door gebracht. Den geachten jubilaris zij nog een lange en vruchtbare werkkring toegewenscht, Door de vrijzinnige kiezersver- eeniging te Dordrecht is tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen: Jhr. Mr. W. T. Gevers DeyuooL Vrijdag zijn door den tuinier J. Naves te Willige-Langerak aan den burge meester dier gemeente nieuwe aardappelen, ge kweekt in den koudeu grond, ten geschenke aangeboden. Deze aardappelen zijn bijzonder rt van stakhetgeen vooral opmerkenBwaar- is bij het koude voorjaar, tot in de laatst verloopen dagen.

Schoonhovensche Courant | 1871 | | pagina 2