WEEKBLAD 1100. Z0MA& 28 187L VOOR DE KRIMPENER-, ALRLASSER- EN LOPIKERWAARD. 4s BINNENLAND. SCHOONHOVENSCHE COURANT. PRIJS DEZER COURANT Voor Schoonhoven per drie maanden f 0,60. Franco per po^t 0,70. S. &W. N. van NOQTEN te Schoonhoven, Uitgevers. PRIJS DER JADVERTENTIËN Van 1 tot 5 regel0,50. Iedere regel meer- 0,10. Qroote lettere naar plaatsruimte. Inzending franoo. ByvoegseL TeAmeide werd Donderdag door Ingelanden der vereenigde polders van Middel- broek, Ameide en Tierih'oven tot penning meester van genoemde polders verkozen de heer P. J. Heijboer nit Tienhovenen wel in plaats van den heer C. van den Berg, die als zoo danig bedankt heeft. Met het ocfg op de algemeen heerschende kinderziekte, welke zich ook reeds in de gemeente Meerkerk heeft vertoondheeft de raad beslotendat op de Paardenmarktden 15den Juni te houdenen de twee daarop vol gende dagen der Kermis, ztfllen geweerd wor den alle van buiten af wonende kramers, ha zardspelers straatmuzikantendraaimolenhou ders, in één woord, alle ondernemers van publieke vermakelijkheden. LI. M a a n d a g t r o f D. Bor, ar- beider bij den bouwman J. van Houwelingen, te Peursum, een groot, ongeluk. Bij het kal ven eener koe behulpzaam, viel deze op hem waardoor zijn been gebroken en hij inwendig zoodanig gekwetst werd, dat hij reeds den vol genden dag aan de gevolgen is overleden. De ongelnkkige was een zeer oppassend, man die zijn boer en vroeger diens vader vele jaren met trouw en ijver gediend heeft, en laat een be droefde weduwe met vijf kinderen na. In de laatst gehouden vereenigde vergadering van Dijkgraaf en Hoogheemraden met Hoofdingelanden van de Krimpenerwaafd, is door den Dijkgraaf eep commissie benoemd ter herziening van het Reglement van genoem de Waard. Deze commissie, welke reeds werk zaam is, bestaat uit de hh.: C. Hoogendijk Dz. en G. L. van Oosten Slingeland van Cabauw en Zevender, Hoogheemraden, en G. Vonk Jz., T. Huizer en P. J. Smits, Hoofdingelanden. De gemeenteraad te Gcyuda heeft besloten dit jaar de kermis niet doen plaats hebben. Dit besluit werd genomen met 8 van de 18 stemmen. Vijf leden wilden de beslis sing uitstellen tot de laatste week van Juni. Afwezig waren 2 leden. Ook te Ammérstol heeft de ge meenteraad besloten de' kermis te schorsen. Ofschoon de pokken in Ouder kerk a/d 'Usel niet algemeen heerschen, zijn er echter treurige sterfgevallen door veroorzaakt, terwijl ook aan andere ziekten vele menschen sterven. In de beide tegenover het dorp lig gende steenplaatsen, en onder Nieuwerkerk a/d IJsel behoorende, blijven de pokken ernstig heerschen, zoodat er reeds tien personen, groot of klein, aan overleden zijn. Voor het eerst zijn deze^ dagen hier te lande nieuwe aardappeleu uit Portugal aangevoerd. Zij worden per kist, die ongeveer een hectoliter bevat, voor t 12 verkocht. Het schoone stoomschip «Willem III, 't welk Donderdag18 dezermet 108 koppeu, 78 passagiers, 125 man troepen en een aanzienlijke lading, Waaronder veel opium en geld vpor het gouvernement<an Nieuwediep was vertrokken om langs het Suezkanaal zijne eerste reis naar Batavia te doenis den vol genden avond óp de hoogte van het eiland Wight in het Engelsche kanaal in brand geraakt en ge heel tot aan de waterlijn afgebrand. Alle zich daarop bevindende porsoncn zijn gelukkig ge red. Een der passagiers geeft van dit ontzet tend voorvaldat allerwege een geduchten in druk gemaakt heeft, het volgende verhaal: Vrij dag-avond bij prachtig weder, was bet stoom schip ter hoogte van het eiland Wight, toen de passagiersdie op dek wandelden, plotseling een gil hoorden, waarop spoedig een tumult en het geroep om. water volgde. Het bleek, dat in een der voomte passagiershutten 1ste klasse brand ontdekt «was, die zoo stud toenam, dat alle pogingeu tot blusschen nutteloos waren. Na een j zeer kort tijdsverloop werd door den kapitein bevel gegeven de sloepen gereed te ma ken. Aan redden viel niet te denken, daar de passagiers door den bevigen rook belet werden in hunne hutten te komenzijzoowel als de bemanning, Verloren letterlijk alles en mochten zich dankbaar rekenen er het leven te kunnen afbrengen. Een Eransche schoener en een En gelsche kotterdie op het zien van brand kwa men opzeilen, namen een gedeelte der passagiers over. Daarop arriveerde de Engelsche stoomboot Scorpion, die de zich aan boord van den Fran- schen schoener bevindende passagiersalsmede de bemanning en troepen, overnam, en ze naar Portsmouth vervoerde. De brand was waarschijnlijk ontstaan door de stoompijpen, die overal langs het hout wa ren aangebracht. Vrijdag-avond laat, toen reeds velen ter ruste waren gegaan, hoorde inen eens klaps den vreeselijken kreet (vreeselijk vooral op zee): brand! brandI Meer dan 40 vrou wen en een 16tal kinderen door angst over weldigd, snelden ijlings naar het dek, gevolgd door vaiders, echtgenooten broeders Welk een ontzagwekkend gezicht I Het schip, waaraan men zijn leven en bezittingen heeft toevertrouwd, zich verlatende op de hechtheid en de sterkte van bet vaartuigstaat fn lichte laaie vlan» 1 Doodelijk bleek is aller gelaat zelfs <tet van den moedigste. De kustof- sphpon in 't gezicht, is 16 Engelsche (4Ned.) mijien verwijderd. Geen hulp is nog zichtbaar. De sloepen worden neêrgelaten; de eerste is onbruikbaar, niet voldoende dicht; de tweede en derde zijn in de touwen verward, daarom besluiten de aan boord zijnde zeeofficieren te doen, wat de plicht der ondergeschikten was. Zij slagen er in deoumisbare middelen van aller behoud reê te maken: de kinderen verlaten 't eerst het schip voor 't meerendeel zijn zij ongekleed en in dekens en spreien gewikkeld daarna volgen de vrouwen, ten slotte de man nen, die met een traan in 't oog zoovelen hun dierbaar, in de ranke sloepen zien afdalen. Daar dobberen 6 h 7 kleine booten op de ba ren, zéé beladen dat er groot gevaar bestaat voor omslaan of linken. Eindelijk ziet men een paderend licht, het wordt bereikt, en wie schetst de gevoelens der straks nog onzeker ronddobberende honderdentoen zij zich an dermaal op een zeebouwend vaartuig bevonden. Een der geredden ziet bij het schijnsel van de vlammbn op zijn horloge: het is 2 uur en 10 minn'n. Er wordt een ontploffing gehoord 3 kruidvaten zijn aangetast, weldra springen- ook de ketels. Het zoo trotsche als schoone zeekasteel is in weinig uren een totaal wrak geworden! Het schip was voor f 800.000 en de lading voor 1.400.000 verzekerd. Een arbeider nit Ameide, die in het be* gin van dit jaar in den polder Achthoren op een jacht- overtreding betrapt werd, ging op de vlucht, doch werd door eenige veldwachters achtervolgd en toen hij was ingehaald, voegde hij een der veldwachters toe de woor den .sta of ik schiet je neer", en bracht aan een anderen veldwachter een stoot op de bont toe. Daarna sette hij zijne vlucht voort en ook de vervolging werd hervat, maar door de ongelijkheid van het veldwaarin men zich bevond, viel eender veldwaohters, waardoor het Seweer, dat deze van bekl. had afgenomen, afging en et schot in het been van beklaagde terechtkwam, welke verwonding evenwel geen-ernstige gevolgen heeft gehad. Te dier zake werd de arbeider bij vonnis der Rechtbank te Gorinchem van 29 Maart jl. schuldig verklaard aan mondelinge voorwaardelijke bedreiging van manslag en gewelddadigheid jegens een bedieneud beambte in func tie en veroordeeld tot een jaar eenzame opsluiting en 12.50 boete. Zoowel bekl. als het Openb. Min. bij de Rechtbank kwam vaa dit vonnis in appel. Dit beroep werd 19 dezer voor het Hof behandeld. Bekl. bleef bij zijne ontkentenieook voor de rechtbank afgelegddat hij bedreigingen gewelddadigheid had gepleegd, maar erkende zonder vergunning met geladen geweer in het veld te zijn geweest. De verdediger, mr. D.van Eek, concludeerde, met hetoogop het oewjjs, tot vrijspraak of ontslag van rechtsvervolgingnaar gelang het Hof zijne voorgestelde middelen zou aannemenmocht dit evenwel niet het geval zijndan verzocht hij toepaaaing van een zachte straf. Adv. Gen. Terpstra reqnireerde de vernietiging van het vonnis, wat den vorm betreft, doch veroordeeling van bekl. tot dezelfde atrafals de recht bank uitsprakmaar dat dan de qualificatie zon luiden mondelinge voorwaardelijke bedreiging van moord enz. Gisteren zou bet Hof uitspraak doen. Als een bijzonderheid op orni thologisch terrein wordt vermeld, dst bij den heer A. Streefland, te Berg-Ambacht, een eend in 1868 tweemaal, in 1869 driemaal en in 1870 viermaal kuikens uitbroedde, waardoor een ge zamenlijk bedrag van 144 kuikens werd ver kregen. Dezelfde eend broedt nu in het loopende jaar weder, voor de tweedemaal, op 20 eieren. Bij den zelfden Streefland hebben dit jaar 5 tegelijkertijd broeiende eenden 84 kuikens uit gebroed. Het schrale weder doet de huur der wei- en hooilanden dagelijks stijgenvan daar dat L. van Zessen te Schelluinen een der duurst gehuurde stukken van den kanaaldijk gisteren heeft overgedaan, met een winst van ruim ƒ100. Verscheidene landbouwers hebben bij dezen pachter beesten besteed tegen 2,50. per week, daar zij eerst hooi- en weiland af gegraasd hadden, en nu nog te weinig voor honne bèesten hebben. Het uiterwaardsch hooi land, dat den 5den en 12den Jnni verpacht zal worden, zal voor den verpachter zeker oneindig veel meer opbrengen dan in de voorgaande jaren. De pokken heerschen te Nieuw- Lekkerland, sedert geruimen tijd, en behouden

Schoonhovensche Courant | 1871 | | pagina 5