KERKNIEUWS. bibliotheek. Het reservefonds heeft een hoogte v»n meer dan 25 pCt. der schuld bereikt. Dat men sedert 1 Januari dezes jaar? de renten der inleggelden met l pCt. heeft verhoogden dus gebracht op 4 pCt. 'sjaars, geeft aanvankelijk zeer gunstige resultaten. Te Gouda is door den kanton rechter een winkelier vrijgesprokendie be schuldigd was geen waarschuwend biljet, dat in zijne woning de pokken heerschten, te hebben geplaatst, ofschoon zijne vrouw er aan was overleden, nadat vroeger zijn kind aan dezelfde ziekte was gestorven; de vrijspraak geschiedde op grond van geen genoegzame bewijzen; de geneesheer, hoewel lid van den raad, weigerde toch nadere verklaring af te leggen omtrent den aard der ziekte, en had aangegeven febris ex- anthematica, de algemeens benaming waartoe ook de pokken knnnen gebracht worden. De winkelier had vroeger een ander geneesheer, die bij de ziekte van zijn kind de opvolging van de verordening had geëischtmaar had nu bij zijne vrouw den geneesheer geroependie de verordening tegenwerkt. Het openbaar ministerie heeft van dit vonnis appel aangeteekend. Uit de sollicitanten naar de be trekking van Hulponderwijzer aan de openbare school te Oudewater is de volgende (alphabeti-' sche) nominatie opgemaakt: Eu W. Knoest te Breda, J. N. Ramaer te Utreoht en A. Scheer te Bodegraven. Te Amsterdam is op de beide Pinksterdagen eene vergadering gehouden van het Internationale Werklieden-verbondwelke door ongeveer 500 personen werd bijgewoond. De vergadering werd geleid door den heer J. Gerhard, die de aanwezigen nadrukkelijk tot bezadigdheid aanspoorde. Onder de behandelde onderwerpen behoorde ook de opriohting van een democratisch dagblad; er werd in overwe ging gegeven eene leening daarvoor te sluiten van t 25000 in 1000 aandeelen van 2.50, Eenige leden bleken aanhangers der commune te zijn, tervrjjl één werkman verklaarde dat, moobti de commune te Parijs zijn te niet ge gaan, zij hier met kracht zou worden hersteld. Sommige leden, vooral Belgen, verlangden be strijding van het familieleven en van het eigen domsrecht. De vergadering liep in orde af. De volgende bijeenkomst zal in September te 's Gravenhage worden gehouden. Op Vrijdag 2 Juni had te Berg- Ambacht de jaarlij ksche besteding plaats van het onderhoud der dijkeu, wegen enz. In de Krimpenerwaard. Aangenomen werden onder Berg-Ambacht: het le perc. door H. Zaanen, van Ammerstol, voor f 1725; 2e perc. door A. Bot, van Sliedrecht, voor/1 4125; Se perc. door H. Zaanen, voor f 1320; 4e perc. door H. Zaanen, voor f 680; 5e perc. (waaronder 600 M. steenglooiing), door A. Bot, voor f 12.500; 6e perc. door E. Langerak, van Berg-Ambacbt, voor/1140; 7 e perc. door E.'Langerak, voor f 1780. Onder Lekkerkerk: le perc. door J. Verkerk, van Ammerstol, voor f 8502e perc. door E. Langerak, voor f 17803e perc. door T. Mudde, van Lekkerkerk, voor 380; 4e perc. door H, de Man, van Ammerstol, voor f 8606e perc. /dool J. Bezemer Cl., van Berg-Ambacbt, voor /l040. Onder Krimpen a/d Lek: door H. Zaa nen, voor/'340. Onder Krimpen a/d IJsel: le perc. door L. de Waard, van Ammerstol, voor f 500; 2e perc. door W. de Jong, van Am merstol, voor f ÏSJO. Onder Ouderkerk a/d Usel: le perc. door W. de Jong, van Am merstol, voor ƒ1270 2e perc. door T. VetR van Papendrechtvoor 9503e perc. door l T. Veth, voor f 1890. Onder Gouderak: le perc. door T. de Waard, van Ammerstol, voor 1620; 2e perc. door T. Veth, voor J 950. Onder Haastrecht: door J. Bezemer Gz., van Berg-Ambacht, voor 290. De levering van grintvoor de dijken, werd in 6 percelen door verschillende personen aan genomen' tot een gezamenlijk bedrag van 2110; die voor de, wegen, in 10 peroelengezamen lijk voor 4415. Het bouwen van twee steenen dijksmagazij- nen is opgehouden voor f 3100; eveuzoo dat van zes steenen peilschaalkasten voor 1500. Te Linschoten heeft de gemeen teraad besloten de kermis dit jaar niet te doen plaats hebben. De vereeniging van graanhande laren te Rotterdam, hel toenemend misbruik van wan- en late betaling willendé tegengaan, heeft ten dienste van de leden een informatie-boek doen aanleggen, bevattende namen van hen, die niet, of niet ten behoorlijk® tijde aan hunne geldelijke verplichtingen voldoen. De collecte, die gedurende de Pinksterdagen te Leksmond aan het einde der godsdienstoefeningen, ten behoeve der weezen van den heer J. van 't Lindenhout, te Nijme gen, gehouden werd, heeft de som van 64 opgebracht. Door het polderbestuur van Berg-Ambacht is in zijne vergadering op 2 Juni jl., bet plan vastgesteld van den te bouwen hoogen balie-wind-watermolen. De aanbesteding zal op Dinsdag 20 Juni e. k. plaats hebben. Te Oudewater is (met 5 tegen 2 stemmen) beroepen Ds. P. P. van den Steen, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente teNieuwer- kerk a/d IJsel. Het Zendingsfeest, dat dezen zo mer aan de Bilt zal gehouden wordenis met het oog op de heerscliende ziekte uitgesteld tot 9 Augustus. Men schrijft uit Maastricht van 27 Mei: Een man en vrouw, gehuwde lieden, uit Necroeteren (België)5 uren van Maastricht, hadden met een ziek kindje van 9 maanden in eene huifkar eene bedevaart gedaan naar het heilige kruis te Wijck-Maastricht, tot herstel van den kleinen zieke. Zaterdag-ochtend, toen zij even Maastricht verlaten hadden, werd het paard schichtig en ging bij een hellenden weg op hol. De man sprong uit den wageu en kreeg de wielen óver het lichaam, zoodat hij op de plaats dood 'bleef, terwijl de wagen tegen een paal terecht kwam en door den schok bet kind er uit viel. De vrouw sprong thans haar lie veling na, waarbij haar door een der wielen het been verbrijzeld werd. De kleine zieke lag gekneusd en in bewusteloozen toestand. De drie ongelukkig® zijn naar het stads-gasthuis ge bracht. Nog 6 kinderen wachtten te vergeefs hunne ouders terug. Verscheidene Pransche koop lieden hebben verleden werf; in de omliggende gemeenten van Gorinchem vele paarden gekocht, die allen Pinkster-Maandag te Gorinchem zijn geleverd. Sommige landbouwers die weinig gras haddenhebben voor hooge prijzen hunne paar den verkocht; terwijl andere op aanhouden van die kooplieden geld vroegen, en, hoeveel het ook was, hun paard voor dien prijs werd genomen. De landbouwer J. Verhoef te Giesen-Nieuwkerk kreeg daardoor voor een paard 530. Tot geneesheer voor de gemeenten Boven-Hardinxveld en Schellninen is benoemd de heer Steenmeijergenees-, heel- en verloskun dige te Wamsveld, bij Zntphen. Uit Amsterdam meldt men, dat bij de beide daar gevestigde vredevereenigiugen 't voornemen bestaat, tegen den 4den Juni a. s., in 't Paleis voor Volksvlijt, eene monsterver gadering te houden. Reeds heeft eene gemengde commissie een programma ontworpen. Een tiental bekende feestredenaars zal het woord voeren, en, terwijl de vredevereenigingen .zelve in zijzalen vergaderen, zal 't Paleis-orkest de opgekomen menigte er is ruimte voor 10,000 personen I - door vroolijke, opwekkende muziek bezighouden. Ook andere feestelijkheden worden voorbereid. De toegang is op -10 ets. gesteld. Er wordt een waarborgfonds van /400 h f 600 bijeengebracht. Té Polsbroek zijn deze week 5 poklijders aangetast. In het geheel bedraagt net aantal aangetasten 23, waarvan er 7 aan deze vreeselijke ziekte bezweken, en slechts 5 hersteld zijn. Door Z. M. den Koning is aan de Firma D. M. Grootes gebroeders, Choco lade-fabriekanten te Westzaan, de personeele ver gunning verleend tot het voeren van het Ko ninklijk Wapen. Reeds vroeger werd aan die firma de titel van Hofleveranciers verleend. In de twee laatste weken zijn te Schellninen en te Hardinxveld duizende bossen rijs opgekocht, tegen /3,80 h f 4,00 de hon derd bossen. Minder wordt er gevraagd naar palen en lattenvandaar dat vel* griendbazen nog honderde bossen hebben staan. In de raadsvergadering van 11. 'Vrijdag-avond te Gorinchem is bepaald, dat de te benoemen leeraar-dirëcteur der hoogere bur gerschool in functie zal treden primo Juli en het overige personeel medio Augustus 1871. Naar men verneemt heeft zioh reeds een vol doend aantal sollicitanten aangemeld, zoodat spoedig de benoeming der verschillende leeraren zal plaats hebben. De kermis te Polsbroek zal dit jaar niet plaats hebben. Bij de verkieziug op den 27 Mei 11. zijn te Molenaarsgraaf de heemraden Pieter den Butter en Nijs Korevaar Bz., welke aan de beurt van aftreding waren met algemeene stemmen herkozen. Gisteren heeft het gemeentebe stuur te Gorinchem, ten blijke van zijne tevredenheid met de werkzaamheden aan de hoogere burgerschool, den heer J. Exalto, als aannemer, de som van honderd gulden ter hand gesteld voor zoogenaamd spannebier", om daar voor den werklieden een vroolijken dag te be- zorgen. De openbare aanbesteding door Dijkgraaf en Hoogheemraden van SohielandDinsdag te Rotterdam gehouden, had den volgenden uitslag: 1*. Van het driejarig onderbond van de aoht stuks hooge boezemmolens ena.in 3 perceelen: het lepere, aan J. van der Loo te Kralingen, voor ƒ6300; het 2e perc. aan J. Willeken te Rotterdam, voor/1960; het 3e pero. aan I. J. Beeker Tamse, te Reeuwijk, voor f 1000. 2°. Herstellingen aan de Maas- en Sehermhoofden, aan A. H. Docters van Leeuwen tp Ouderkerk a/a IJsel, voor 400. 3°. Leverantie van swaar timmerhout, in 3 per ceelen: het le pero. aan de wed. M. Boogaerdt ft Zn. te Krimpen a/d Lek, voor ƒ518; het 2e perc. aan dezelfde, voor /290; het 3e pero. aan Af de Jong ft Zn. te Gouda, voor 370. 4°. Verzwaring aan de bedijking van den Reserf- boezem enz.; aan G. van Herk te Ouderkerk a/d IJsel, voor 1950. 5°. Herstellen van de defecten aan Schieland's Hoogen Zeedijk in 10 perceelen: het le pero. aan Corn. Zanen te Stolwijk, voor ƒ520; het Se pero.aan A. H. Docters van Leeuwen te Ouderkerk a/d Daal, voor f 175; het 3e perc. aan Arie Mudde te Lekker kerk, voor 70; het 4e perc. aan W. Romeijn te Nieuwerkerk a/d IJsel, vapr f 470; hef 5e pero. aan E. Langerak te Berg-Ambaont, voor 330; het fteperc. aan Arte Mudde te Lekkerkerk, voor 200; het 7e perc. aan A. H. Docters van Leeuwen te Ouderkerk a/d IJsel, voor ƒ600; het 8e perc. stn G. van Herk te Ouderkerk a/d Usel, vóór ƒ180; het 9e pero. san L. Verroen te Nieuwerkerk a/d IJsel, voor 200; het 10e perc. aan E. Langerak te Berg-Ambacht, 'voor 70. 6°. Het vijfjarig onderhoud van het Schutverlaat te Overschie, aan P. van der Loo te Overachie, voor 125. Twee jongens stonden met elkan der te praten en verhoóvaardigden zicb tegeri elkander op den rijkdom buns vaders. «Mijn vader," zeide de eene, «heeft op dé Ruizen van vele menschen een hypotheek, ei!" «Hui! wat zegt dat, op huizen van anderen mijn vader heeft een hypotheek op zijn eigen, ei!" Den 1. Mei heeft een Duitsche gouver nante te Petersburg eene zonderlinge wedding schap gewonnen. Haar meester, een rijke Rus, had namelijk beloofd haar te huwen indien zij binnen een bepaalden tijd een millioen ge bruikte postzegels verzameld hnd. Veler harten in Duitscbland toonden zich bereid om de land- genoote behulpzaam te zijn; postbeambten ble ven niet achter en zoodoende .was het getal op den bepaalden tijd'bijeen. De gelukkige gouvernante ismejufvrouw Struve, van Altona. Beroepen te Jaarsveld Ds. C. A. Renier, te Boren. Ds. J. H. Klomp te Polsbroek zei 18 Juni zijne afscheidsrede houden. Te Ammerstol zal de beroeping van predikanten eo de benoeming van ouder lingen en diakenen' bij de Hervormde gemeente door den kerkeraad geschieden. Ds. W. van Dis te Hoornaar heeft voor het beroep naar Lopik bedankt. .Door den kerkeraad te Mole naarsgraaf is toezegging van beroep gedaan aan den heer W. van Griethuizen, cand. tot het prov. kerkbestuur van Zeeland.

Schoonhovensche Courant | 1871 | | pagina 2