BUITENLAND. BINNENLAND. ADVERTEIMTIËAI. WINKELHUIS EN ERF, DIENSTBODE, Te Parijs heeft een persoon, Jules R. ge naamd zich vrijwillig gevangen gesteld onder vermeldenswaardige omstandigheden. Hij had na melijk tijdens de Commune onder Hossel, aan wien onlangs het doodvonnis werd voltrokken gedieijd en was, zoonis hij meldt, diep veront waardigd over het schandelijk tractaatdat een einde aan den oorlog maakte. //Even als Rossel schrijft hijvheh ik mij indertijd ter beschik king gesteld van het gezag, dat te Parijs bestond. Rossel heeft mij tot zich genomenhij was het die mij de organisatie van de bataljons nationale garde opdroeg. Afgezien van het verschil in be kwaamheden is er dus geen onderscheid tusschen het gedrag van Rossel en het mijne. Rossel was de chef, ik de soldaat. Nu het hoofd van Rossel gevallen is, moet ook het mijne vallen. Ik stel mij dus gevangen. Ik weet het, deze handeling zal zonderling voorkomen aan het onmannelijk en week geslachtdat onder het keizerrijk geleefd heeft. Maar daarover bekommer ik mij niet. Mijn geweten keurt mijne handelwijze goed, en dat is mij genoeg." In de vorige week is het Parlement van Italië voor de eerste maai te Rome geopend met een troonrede, waarin de Koning o. a. zegt: //Wij hebben onzen rang in de wereld herkregen. Door de vrijheid herboren, zullen wij in vrijheid en orde het middel zoeken om de krachten van den Staat te verhoogen en een verzoening tusschen den Staat en de kerk te bewerken. Daar wij de volledige onafhanke lijkheid van het geestelijk gezag erkend hebben, mogen wij ons overtuigd houden dat Rome, de hoofdstad van Italië, de rustige en geëer biedigde zetel van hét Pausdom zal blijven. Daardoor zal het ons gelukken de gemoederen gerust te stellen. Door de vastheid onzer be sluiten en de gematigdheid onzer handelingen hebben wij de nationale éénheid kunnen vol tooien zonder stoornis van onze vriendschappe lijke betrekkingen met de vreemde mogend heden." De opening van het Parlement is door de Gezanten der verschillende mogendheden,alsook door den Keizer van Brazilië bijgewoond. In alle stratenwaar Koning Victor Emanuel doortrok, werd hij uitbundig toegejuicht door het volkdat toegestroomd was om hem op dezen gedenkwaardige» dag zijne hulde te bren gen. Mïn rekent, dat omstreeks 100,0U0 men- schen op de been waren. SCHOONHOVlN, 9 Dec. Bij de he rstemmiug voor een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is 11. Donderdag gekozen de heer. A. C. Fijnvandraat. Onze stadgenoot, de heer J. van der Hoeve, die in October H. acte verkre.'g als hoofdonderwijzer, is eergisteren door den raad der gemeente Arkel benoemd tot hoofdonder wijzer aan de openbare school in die gemeente. Woensdag-avond is het ijs in de Lek vóór deze stad vastgeraakt. De overtocht geschiedt thuns met schietschouwen. De stoom boot Vreeswijk, welke hier lagheeft zich Don- derdag-morgeu met groote moeite door het ijs gewerkt en is toen nog naar Krimpen gestoomd. De Gorinchemsche post is gisteren in plaats van des voormiddags ten 11 ureeerst 's avonds ten 6 ure alhier aangekomen. De postiljon van hier op Utrecht geraakte Woensdag-avondonder eene hevige sneeuwbui, tusschen Lopikerkapel en IJselstein aan den Biezendijk in het water. Bode en pas sagiers kwamen er met een nat pak en den schrik gelukkig weer uit, terwijl ook het paard door de spoedig toegesnelde menigte gered werd. De postiljon spoedde zich na dit ongeval met brie ven en pak keiten naar IJselstein om de reis naar Utrecht voort te zetten terwijl hij gisteren zijn gewonen dienst weêr beeft waargenomen. Naar wij vernemen zijn gisteren avond door Notabelen der Herv. gem. alhier met algemeene stemmen tot kerkvoogden her* .kozen, de heeren G. H. Westbroek en J. M. La/.ouder. Tot lid van het Kiescollege der Herr. Gem. alhier is 11. Woensdag met 29 van de 8L uitgebrachte stemmen gekozen de heer J. H. Heijl. Thans zijn de 20 gemachtigden voltallig. Jl. Zondag-avond werd hier de 2de Volksvoor dracht gehouden. De heer G. H. Westbroek trad als spreker op en hield de aanwezigen zoo nuttig als aangenaam bezig door de flinke voordracht van twee der door ZEd. zoo goed bestudeerde novelleh van Creraer, getiteld„Een Betuwsch Landman met zijn zoon op reis naar de Amsterdamsche Kermis" en „De regte Jozef." De spreker was den bijval, welke hem ten deel viel, ten volle waardig. Wil kunnen deze ge legenheid niet verzuimen om ons leedwezen te betui gen, dat de volksvoordrachten In den regel zoo weinig bezocht worden door die stadgenootenvoor welke deze voordrachten meer bepaald bestemd zijn. Waar lijk, indien er meer lust tot verbetering, outwikke- üng en gepaste ontspanning onder de volksklasse in onze gemeente bestond, men zou de goede gelegenhe den daartoe kosteloos aangeboden, niet moedwillig ver zuimen. Zeker is het toch, dat door een aantal perso nen menige avond nuttiger en aangenamer zou worden doorgebracht, als ze ook dergelijke volksbijeenkomsten me«-r eenparig bezochten. IV tj willen den v reed/.amen huisvader of den oppassenden zoon niet uit den ge- zelligen huiselijken kring lokkenais zij daar in waarheid een goeden avond doorbrengen, maar hoevelen zijn er niet, die men des avonds toch niet altijd te huis vindt, en die dus een.naai in de 14 dagen wel eens iets goeds van anderen kunnen gaan hooren wat zij te huis of elders niet zullen vernemen. En als men zijne vrouwelijke huisgenooten niet gaarne alléén laat zitten, wenu: de zaal der volksvoor drachten staat kosteloos open, en men zou daar zeer gaarne ook vrouwen en nvisjes zien, om iets goeds te vernemen, 't Schijnt dat vooral het vrouwelijk geslacht dergelijke bijeenkomsten vermijdt. Wij wen- sclien hartelijkdal reeds bij de eerstvolgende volks- voordracht zal blijken, dat deze opmerkingen mei te vergeefs zijn geweest, ook niet voor de buismoeders en jonge dochters. Bij' Kon. Besl. is bij het 5e bat. 3e comp. rusten Ie schutterij in Zuid-Hol laud lot 2e» luitenant benoemd de heer JacV van Holst te Ouderkerk a/d IJsel. De Minister van Oorlog, de heer Engelvaart, heeft zijne portefeuille ter beschikking des Konings gesteld. De uitslag der verkiezing van een lid der Provinciale Statenin het hoofd kiesdistrict IJselstein, was als volgt: Uitge brachte geldige stemmen 576. Üe heer P. H. C. v. d. Broeke bekwam 266 en Mr C. G. de Balbian van Doorn 1U3 stemmen, zoodat tusschen beiden eene herstemming moet plaats hebben. De heer J. A. van Herigst bekwam 62 stemmen, terwijl de overige stemmen verdeeld waren tusschen de hh. v. Eeten, Havelaar, v. Blaricuin, Borret enz. Gepasseerden Maandag zijn te Gorinchembij publieke veiling, ongeveer 2 H.A. hoveniersland ingezet en verhoogd tot 8100, terwijl ruim 41/, H. A. weiland op 9U50 gebracht werd. Dit land, behoorende aan de familie Smits en gelegen in den banue van Gorinchem zal den llden dezer defiuitief verkocht worden. Bij de laatstgehouden griendver- pachtingen te Berg-Ambacht, brachten die ruim ƒ450 per morgen op. Naar wij vernemen, is aan den lieer J. II. van Santen, te Krimpen aaa de Lek, oncessie verleend, tot het in dienst brengen van een Stoouisleepbootdienst langs de Vecht en den Vaartschen Rijn, zijnde het iraject van Muiden tot aan Vreeswijk; waarschijnlijk zal reeds aan staande voorjaar met drie vier booten een begin worden gemaakt. Bij de aanbesteding der gebou wen met machinist-woningvoor het te stichten stoomgemaal in de waterschappen Vogelzang en Wiel, onder Jaarsveld, was minste inschrijver de heerJ. A. van der Straatenvoor de som van f 15873. Zorgt de Ambachtsstands - ver- eeniging te Gouda voor het stoffelijk welzijn harer leden, door ze goedkoope levensmiddelen te be zorgen ook op geestelijk gebied is zij thans liezig de leden vooruit te doen gaan. Van tijd tot tijd worden volksvoordrachten en zelfs nu en dan tooneelvoorstellingen gehouden, uitsluitend voor de leden en hunne gezinnen. Moet hiervoor lof worden toegebracht aan het bestuur, niet minder ook aan de Rederij kers-kamer //de Goudsbloem", ^ie hare krachten gratis ten beste geeft. Moge het «streeleude genoegen om eene schaar vau 800 900 vroolijke gezichten te zien die zich 11. Zon dag in de zaal //Kunstmin" bevonden, haar aan sporen nog menigmaal voor het volk op te treden. Te Nieuw-Lekkerland zijn op nieuw de pokken uitgebrokenéén nieuw geval heeft zich tot heden voorgedaan. In de A 1 blasserwaard gaat de veehouderij en in verband daarmede degeheele landbouw wellicht eene belangrijke verandering te gemoet. Het groote bezwaar tegen het mes ten van vee bestond hierindat men de spoe ling niet dan zeer verkoeld kon verkrijgen, en dat men niet zeker was van de beste qualiteit. Thans is men die bezwaren te boven- men maakt zelve spoeling van eene vermenging van kokend water met zeer fijn gemalen roggemeel en het laat zich zeggen, dat dizelfstandigheid zeer kostelijk en voedzaam ïiioet zijn. De ver wachting er van is groot. Niet alleen moeien de koeien zeer «nel vet worden, maar de vee houder verzamelt zich eene aanzienlijke hoe veelheid kostbare mest. Voor zoover wij weten, hebben de heeren G Nonrdhoek te Bleskensgraaf en A. Heijnis te Nie^w-Lekkerland, de laatste op vrij grooten schaal, zich het toestel doen bouwen en graven om daarmede proeven te nemen. In gespannen verwachting ziet men de uitkomst te gemoet. Wij hopen onze lezers weldra eemge meerdere bijzonderheden omtrent deze voor den landbouw hoogst belangrijke zaak te kunnen mededeelen. Uit Jaarsveld meldt de Arnh. ct.: n Partijen hebben zich in de orgel-quaestie-waar van ook in dit blad vroeger sprake was in zoo verre verstaandat niet zal worden voortgeproce- deerd. Of het in de kerLuieuw aangebrachte orgel zal worden bespeeld, schijnt nog onzeker.Het zal er veel van afhangen welke partij de nieuwe dommé trekken zal, die der orgelisten of der contra orgelisten. De hoogle/ raar Voet schold de orgelisten voor sociniaansche-reinonstranten. Daar dat oude woord door de strijdlustigen alhier weer schijnt opgerakeld valt bet, als de nieuwe leeraar althans orthodox van zuiveren bloede isvan hem niet te verwachtendat bij zich onder de gelederen der orgelisten scharen zal." Door den gemeenteraad van Berg- Ambacht is op 1 Dec. jl. de heer Jan Voorsluijs herbenoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur; door den gemeenteraad van Ammerstol werd op dienzelfden dag de heer Teums Ooms Jzn. mede als lid van het burgerlijk armbestuur herbenoemd. -r Te Bridle wil men eengedenk- teeken voor de inname dier stad door de Wa- h rgeuzen in 1572 oprichten. Wij komen later op dit -plan terug. De heer du Chatel, Nederlandsch Gezant bij den PflVis, heelt aangeboden zijne be trekking voorlaan zonder salaris tfc willen waar nemen. Daar het niet om het trnctement is, dat de 2de Karper dezen gezantschapspost wilde opgeheven zien, zal dit aanbod' waarschijnlijk wei niet aangenomen worden. De Tijd meldt later, dat zich de bisschoppen tot Z. M. derK_/ Koning hebben gewend, met verzoek het ge zantschap bij den Paus niet op te heffen. Bij den toev loed vandrijfijs heeft men Dinsdag mpt groote moeite de schipbrug te Vreeswijk kunnen bergen. Op verschillend» plaatsen is het ijs in de rivieren vast, en vele schippers ondervinden door de onverwachte strenge vorst moeiel ijk heden en schade. Uit Uardiirxveld meldt men vau 7 December: De vaart op de rivier de Mer- wede is door ijsgang geheel gestremd; de ge- heele rivier zit vol; ook de Nieuwe Merwede. In de vorige week is te Gorin chem eene bedelaarster gestorvenonder wier bedstede men, behalve eenige voorwerpen van waarde, de som van f 2300 gevonden heeft. KERK- EN SCHOOLNIEUWS.- Naar men verneemt zal Ds. A. H. de Klerck te Garderen den 14 Januari e. k. te Lopik zijne intrede doen. LI. Woensdag is door stemgerechtigde mans lidmaten tot Notabele der Hervormde Gemeente te Groot Ammers benoemd de H.-cr A. vanEijl, en zulks in plaats van den Heer J. de Vos Pz. overleden. Door Kerkvoogden der Hervormde Gemeente te Groot-Ammers is, ingevolge de ontvangen aan schrijving der öynode tot verbetering der predikants- trac'ementen, besloten het tr.cteineut van den tegen- woordigen predikant te verhoogen met vijftig gulden. Te Streefkerk heeft, bij de jaarlijksche aftre ding van twee Notabelen, de herkiezing plaats gehad ran H. van der Wolf en M. Broer. die toestand niet terugkeert", is, dunkt ons, zonder eenig nadenken daargesteld. Wie waarborgt ons, dat zij, over wien wij nu nog willen schrijven, morgen nog zullen verdienen als memch beschouwd te worden. Overigens zijn wij overtuigd en verklaren, datwaar S. uit onzen naam geschreven heeft, wat de hoofd zaken betreft, dat schrijven juist is en wij geheel er mede instemmen; niet twijfelende dat dit insgelijks het gevoelen van velen zal zijn. Vergun ons, mijnheer.1 eene plaatsing voor het bo venstaande in Uw veel gelezen weekblad Namens eenige onderofficieren der Art, Instr.-Komp., A. VOSTERS. Wij sluiten hiermede de discussie over deze zaak in ons blad. Red. Mijnheer de Redacteur Ten vervolge op mijn schrijven van den 22sten Nov. 11., welwillend opgenomen iu No. 126 van Uw blad, neem ik de vrijheid U beleefd te verzoeken, ter be perking van de speculatiën op de zuur verdiende pen ningen van menig werkman, in het eerstvolgend n°. vau Uw geacht weekblad op te nemen dat eene beschouwing van het in druk te verkrij gen plan van de 261ste Hambdrger loterij, waarvan de loten voor de tiekking van den 2"sten dezer, (zijnde de eerste klasse), van tijd tot tijd -in Uwe cour «nt aangeboden worden tot 3 guldeu 5U ets. bet lot, na eenig onderzoek weldra de overtuiging geeft, dat elk lot voor die le klasse slechts eene waarde kau toegekend worden van omtrent 40 cents; ber- kend naar hetgeen aan contanten kan getrokken wordenbenevens de waarde der 2e klasse voor de vrije loten, na aftrek van de korting van 15 en 13 ten honderd en in verband met de hoeveelheid der in die klasseu deelende nommeis. .Vlogt echter in de' bepaling dier waarde (circa van den prijs van het lol) of in liet daartoe in aan merking genomene eenige onjuistheid bevonden wor den, dan zal eene wenschijlijke teregtwijzing door middel Uwer courant, voorzeker... mede strekken tot bevordering van het belang van velen, die bij onge noegzaam onderzoek en bet schenken van vertrouwen het loterijspel te smakelijk gemaakt en te uitlokkend voorgesteld wordt. Uoogachteud, Schoonhoven, Uw Ed. Dv. Dienaar, 6 Dec 1871. A. GRAVES KOOIMAN Jz. GEMENGDE BERICHTEN. Op den dag van de groote paardenmarkt te Gorinchem, den 13 November, kwam e.ne als boerin gekleede vrouw in den manufactuurwinkel van de ge broeders B. te Gorinchem en koent het een ander voor 2,50. Na dit bet «ald te hebbeuzeide zij „Ja nu is mijn beursje leêg en ik zou toch nog gaarne duffel voor een jas voor nujn wan beübeu; dat goed kon ik nog zoo geschikt in mijn mandje meê nemen. Morgen komt mijn man met beesten op «le markt en dun zal hij bel/ u wel betalen Ik woon te Ottoland, naast die' en die." De heer B. geeft haar de duffel mede; maar tot nu toe is zij noeh haar man komen afrekenen en is gebleken dat bedoelde vrouw te Ottoland onbekend en de heer B dus slachtoffer geworden is eener looze oplichterij. Maandag-avond is op een arbeider onder Heem stede, bij Haarlem, een atscbuwe yke moord gepleegd. De echtgenoote van den verslagene zou met één of twee bij haar inwonende kostgangers afspraak ge maakt hebben om haren man van het leven te be- rooven, en deze daad volvoerd zijn door middel van een geweerschot, hetwelk buiten het huis op den man werd gelost, terwijl deze m zijn woonvertrek zat. Men zegtdat liet geweer geladen was met een puutig stuk ijzeren dat de vrouw uit een boek een stuk papier gescheurd beeft, 't welk tot prop heeft gediend. f 12,50 a 13,00, ïpindere alsmede flakkeesche en Üverinaasscbe 11,50 k 12,25, mindere en blauwe 8,50 a 11,00; Zomer f 10,50 a 12,00, Jarige /9,50 a 12,00. Kogge. Nieuwe Vlaamsche, /.eeuwsche en Uvermaassche 8,60 k 9,30, mindere /7,80k 8,40. Gorinohem 4 December. Ongeveer 200 stuks vee warn beden aangevoerd. Zware varkens van 150 k 160 kilo 52 a 55 ct., die van 120 130 kilo, 48 a 51 ct., en die van 60 a 75 kilo, 42 a 45 het kilo, fokvarkens van 6 k 8 weken 4,50 a 7,00, oudere ƒ10 k 13 naar qualiteit per stuk BEURSTIJDINGEN. pO. Nederl. Werk. Schuld2$ Dito dito3 Dito dito4 Loten Rotterdam3 Spanje, Obligation3 Dito Buitenl. 18673 Portugal, Oblig. 18533 Dito 1856 Dito 18673 Rusland, Obl. Hope 1798 en 1816. 5 Dito Hope, 5de Serie. 5 Dito dito 6de Serie. 5 Obl.-leening 1864 h 10005 Dito 1866 k 10005 Dito I860 2de leen4} Dito 18674 Dito 18695 Aand. 1864 5 pet. Rs. 100 Dito dito 1866 Oostenr., Obl pap. Mei-Nov. 5 Dito dito Febr.-Aug. 5 Dito in zilver, Jan.-Juli. 5 Dito dito Aprii-Oct. 5 Aand. 5 pot. ff. 500 1j60f Dito fl. 100 1864. Italië Cert. en insch5 Turkije, Oblig Alg Sch5 Egypte Oblig. pd st ll»0 leen. 1868. 7 N Amerika, Oj)Ug. V. St. 1882. 6 Dito dito 1&85. 6 Brazil Oblig. 1865.5 Gr. Russ. spoorw. 5 pet. aand. Russ. spoorw (Jelez)5 lluss roti T:flis a 10005 Russ. spoorw Jelez-Orel 1868.. 5 Dito Kursk Charkow5 Dito Charkow-Azow pd st. 100. 5 Dito Moskou-Smolenks 1869. Aand Oostenr. nat. bank. lllin, Ceutr. spoorw. eert. Aand. dito constr. oblig Dito dito Debentures Oblig. St. Paul Pac. le sectie. Dito dito 2e sectie. Dito dito 1869. '.ui<l-Itn|. Spoorw. Oblig 8 Dec. 55$ 63f 85$ 86$ 27$ 31f! 36 rV 36$ 36t', 97$ 83XV 96 96 88r', 72$ 251$ 244$ 49$ 481$ 57rV 516 140$ 59$ 45,', 80$ 98 T', 99$ 94$ 225 218 91$ 91$ 91$ 815 119 71$ 72$ 91 Voorspoedig bevallen van een Zoon A. SIMONS, eeh. BE KUIPER. BERG-AMBACHT, 5 December 1871. (2294) Voor - de bewijzen van belangstelling bij de geboorte van onzen Zoon, betuigen wij onzen hartehjken dank. W. N. van NOOTEN. J. J. G. van NOOTEN - de WILDE. SCHQONHOVEN, 8 December 1871. (2295) Ds. P. J. van Qriethuijseu te N oordeloos heeft ^oor het beroep naar Leerbroek bedankt. In ons vorig nommer berichtten wij, dat kerk voogden en notabelen der Herv. gemeente te Meppel zijn aangemaand, om het besluit tot weigering van het uitkeeren der jaarlijksche subsidie aan den beroepen leeraar Dr. A J. Oort. in te trekkendaar anders de toelage van Rijkswege voor den derden predikant zal komen te vervallen. Bedoeld college heeft thans be sloten aan den betrokken Minister kennis te geven vooralsnog geene beslissing te kunnen nemen, daar zulks noodwendig zal afhangen van de te volgen uitspraken van het Provinciaal of Synodaal kerkbestuur over de beweerde onwettigheid van het uitgebrachte beroep Zondag morgen jl. maakte Ds. Boer te Ouder kerk a/d IJsel bekenddat hij vrijheid had gevonden voor het beroep naar Oud Beierland te bedanken. De heer T Kromhout, waarnemend hulp-onder wijzer te Gouda, is met Januari e. k. aangesteld als hulp-onderwijzer te Maasland. Als een buitengewoon blijk van belangstelling kan men melden, dat van de ruim 330 te Ouderkerk a/d IJsel schoo gaande kinderen Donderdag morgen jl. slechts een tient ai kleine kinderen door dc gevallen sneeuw en de gladheid van den weg niet ter school warenniettegenstaande velen een uur gaans er van verwijderd waren Men meldt Uit Londen, dat de toestand van deu Prins van Wallis (Kroonprins) geen hoop meer overlaat. De dood staat weldra te wachten. Er heeft zich congestie in de longen geopenbaard. KEULKNVrijdagWaterhoogte 3 vt. 1 dm. gevallen 6 dm. IN G EZ ON DEN. Mijnheer de Redacteur U schijnt het spreekwoord niet te kennen „Spreken is Zilver, en Zwijgen is Goud", anders ware voorzeker in Uw courant van Zondag 26 Nov. het hoofdartikel met voorgenomen „over het Nederiandseh gezantschap te Rome." Ik voor mij ken dat spreekwoord wel; ware dit niet het geval geweest, ik had reeds eerder om een plaatsje verzo bt in Uw weekblad. Ik had er U op willen wijzen, hoe hatelijk de woorden „Priester dwang' enz., zoo herhaaldelijk in Uw hoofdartikelen, b v bij de verkiezingen voor de 2de Kamer gebezigd, den Katholiek in de ooren klinken. Ik bad U willen vragen waar die Priesterdwang in werkelijkheid be staal, en boe hij wordt uitgeoefend en door wien, en ik geloof dat U had moeten bekennen, dat het niets anders is dan een hatelijk woord. Na het lezen van Uw hoofdartikel van Zondag, 26 Nov., hebik mijn tegenzin overwonnen, dien ik heb tegen courantengeschrijfik meende dat bet eene ver- pligtiug was thans een woord te -«preken, om U aan te toonen, op welke grievende wijze Uw hoofdartikel Uw Katholieke abonnés heeft getroffen. Met welk doel toi-b werd er door U een hoofdar tikel gewijd aan deze zaak is het voor Nederland 2ulk een' daad van eer, een der eersten te zijn, om het regt van den sterkeje op den zwakke te erkennen Is het voor Nederland zoo prijzenswaard, dat het er zich niet aan stoor.t, dat een groot deel van des zelfs bewoners in hunne dierbaarste gevoelens wordt gekrenkt!' Was het Uw doel de versche wond op nieuw open te rukken, of moesten Uwe woorden welligt tot een heelenden balsem strekken :1 In het laatste geval geef ik U de verzekeringdat gij U hebt misrekendde uitwerking was verkeerd. Waarom werd ook niet ruim een jaar geleden door U een hoofdartikel geschreven met het opschrift: „Ook een vorst in purper en met de koningskroon getooid, wordt door het bedrijven van een slechte daad eerloos." Ziedaar, mijnheer de Redacteurwat ik U te zeggen had. Geloof met dat de Katholieken meene i, da de Paus minder geacht zal zijn, omdat Nederland geen Gezant bij Z. H. heelt. Neen, zij weten dat „de vorst die in boeijen ligt, en wiens troon men verbrijzelde, ver verheven is boven den Koning, wiens troon het onregt schraagt"; maar zij zullen regt regt, en on- regt onregt blijven noemen. U heb ik onder het oog willen brengendat het den waarlijk liberalen dagbladschrijver niet past, hate lijk te zijn omtrent hendie van een ander gevoelen zijn. Met de plaatsing dezer regelen zal U verpligten Een Katholiek. Mijnheer de Redacteur.' Naar aanleiding van het antwoorddoor het bestuur der S Z. V op het artikel vau 8.geplaatst in Uw nommer dd. 19 November, mogen wij niet ualaten, onzerzijds nog eenmaal op die zaak terug te komen en wel hoofdzakelijk om de navolgende redenen. Vo reerst moeten wij het bestuur aanraden, in het vervolg e«n te beantwoorden stuk, als men ten minste er zii sneden uit wil overnemen, met meer attentie te lezen Zij toch laat S. telkens in den eersten persoon enkelvoud spreken alhoewel uit naam der ondeioffi- cieren geschreven is. (Vergelijke de beide artikels) Vervolgens zou het niette misprijzen zijn, wanneer het bestuur wat meer de waarheid hulde gedaan had. Zoo wordt aangevoerddat S. moeite uedaan had het laatste c-ncert als contribuerend lid bij te wonen; terwijl er slechts verzocht is, hem dien avond te mogen in trod meren. Wat de phrase aangaat, niets -waarborgt ons, dat BURGERLIJKE STAND. Ingeschreven van deu 1. tot den 8. December 1871. Geboren: Johannes, ouders J. J. Gaiilard en H. C. den Drijver. Getrouwd: W. Oosterling met A. M de Kogel. Overleden: J. H. Pince vau der Aa, oud 25 dagen, te Gouda. De Directeur van het Postkantoor te Schoonhoven bericht, dat onderstaande brieven, v«rzonïeu in de 2de helft van October, wegens onduidelijktieid van adresseu of onbekendheid van personen, niet aan de geadresseerden kond«n worden bezorgd: Ered. Behagel te Amsterdam. Nieuw man G. de Haar Kleef. P. Greup T. r Neuzen. De Directeur NAHUIJS. MARKTBERICHTEN. Schoonhoven. 6 December. Aangevoerd 80 bos sen gelling; prijs op de markt aan. Verdére markt prijzen waren als volgt: g ieboter 60 a 63 c. per half kilo; ka*s 30 a 35 per 60 kilo; vett-varkens (vuil) 23 a 25 ct. en vette kalveren (vuil) 25 26 ct. per half kil». Gouda, 7 December. Kaas, prijs-. 30,00 a 33,00. Goebofer 1.40 a 1,44 weiboter 1,20 1,30. Vette varkens vau 25 a '28 ct., biggen «oor Engeland 18 a 20 dl. per half kilo; magere dito 6 a 12; vette schapen 18 a 24. Botterdam, 4 en 5 December. Prijzen van het vee: Runderen 1ste qual 80 «t., 2<Je qual. 65 ct.; kalveren lste qual. 1,««02«le qum. 80 ct scliapeu 80 ct.; weivarkens 48 tot 56 ct.. 8t. Nico aa>varkens 60 tot 66 ct.voor Louden 42 tot 46 ct., alles per kilo. Boter: lste qual./71, 2de qual. 65, 3de qual.60. Tarwe. Puike nieuwe Vlaamsche en Zeeuwsche Gedurende de stremming der vaart van de Stoomboot //Schoonhoven" zullen de ondergetee- kenden zich Dinsdags en Vrijdags naar Rotterdam begeven tot het uitvoeren van Cotnmissiën enz., waartoe zij zich aanbevelen. L. v. ZESSEN. (2302) H. G. GEELHOED. Openbare Verkooping- JKÜïI op Donderdag 4 Januaku 1872, des avonds 6 uren, in het Koffijhuis van L. VAN ZESSEN te Schoonhoven, ten overstaan van den Notaris VOORDUIN, van het te Schoon/iot enaan de Zuidzijde van de Lopiker- straat, Wijk A, N". 274, Kadaster Sectie B, No. 447, groot 66 c A. Bij de week verhuurd voor ƒ2,75, aaji den Vleesehhouwer M. van Gelder. (2301) Op een dorp nabij Schoonhoven wordt in een klein gezin, tegen 1 Febrvarij gevraagd eene zeer zindelijke die kan koken, sinjkeu eu huiswerk verngten. Loon minstens 60,Adres, met frauco brieven, onder het nummer dezer advertentie, aan het bureau dezer courant. (2300)

Schoonhovensche Courant | 1871 | | pagina 2